Slow West – pokaz filmu Johna Macleana

Slow West – pokaz filmu Johna Macleana

W ramach Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Slow West".

W ramach festiwalowych pokazów zostały wybrane trzy współczesne filmy, które w sposób nieoczywisty dyskutują z tradycją romantyczną: polską, ale także włoską i anglosaską. Dzieła te, wykorzystując uniwersalne i atrakcyjne konwencje kina gatunkowego (western, thriller, film wojenny czy biograficzny), w głębszej warstwie tłumaczą jednocześnie na język ruchomych obrazów wątki i symbole związane z romantyzmem. Z jednej strony pokazują jego żywotność i różnorodność odczytań w dzisiejszej praktyce audiowizualnej, z drugiej, poddając romantyczne mity i konwencje pod dyskusję, stanowią rodzaj ich reinterpretacji.

O filmie „Slow West" 

Kowboj i romantyk na Dzikim Zachodzie. Nagrodzony w Sundance (anty)western Szkota Johna McLeana postrzegać można jako dekonstrukcję mitu romantycznego poety i dialog z jego filmowymi przedstawieniami (nawiązania do portretu Williama Blake’a z Truposza Jima Jarmuscha), problematyzujący koncepcję romantycznej miłości, a także pozycję kobiet w wyobrażeniowości romantycznej. Slow West bada także różnice między Starym Kontynentem a Dzikim Zachodem, ukazując nieprzystawalność romantycznych uniesień do brutalnie wykuwanego nowego świata

Przed filmem, o godzinie 17.00 zapraszamy na debatę pt. „Inny kanon”, w której udział wezmą: Dariusz Kawa, Jarosław Klejnocki, Dorota Masłowska, Andrzej Skrendo, Dariusz Sośnicki, Katarzyna Tubylewicz. Prowadzenie: Olga Brzezińska. Więcej informacji o debacie na stronie Festiwalu Tradycji Literackich. 

Wstęp na debatę i pokaz filmowy jest wolny.

Wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób niesłyszących.

FESTIWALOWY PROGRAM FILMOWY

  • „Obława” , 2012, reż. Marcin Krzyształowicz, sobota, 14 października 2017, godz. 20.00
  • „Slow West” , 2015, reż. John Maclean,sobota, 28 października 2017, godz. 20.00
  • „Cudowny młodzieniec” , 2014, reż. Mario Martone, czwartek, 16 listopada 2017, godz. 20.00

kurator programu filmowego: Adam Kruk

Szczegóły Slow West – pokaz filmu Johna Macleana

Premiera 2015
Reżyseria John Maclean
Scenariusz John Maclean
Muzyka Jed Kurzel
Tytuł oryg. Slow West
Kraj Wielka Brytania / Nowa Zelandia
Gatunek wester
Rok 2015
Długość 84 min

Komentarze