wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha od 5 września [WIDEO]

Koncerty, spotkania, wykłady, wycieczki rowerowe śladami dawnych synagog, warsztaty tańca, szydełkowania, jarmark żydowski. To tylko niektóre atrakcje rozpoczynającej się 5 września 22. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha, która odbędzie się w tym roku w zmienionym, bo wrześniowym terminie, ale za to na żywo i z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. 

Reklama

Kiedy w 1999 roku startowała pierwsza edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha siedziba większości festiwalowych wydarzeń – Synagoga pod Białym Bocianem była jeszcze w remoncie. Dziś w jej pięknym wnętrzu posłuchamy nie tylko koncertów, a w jej salach wykładów, zajrzymy także do mykwy, gdzie izraelska artystka mieszkająca w Berlinie Noa Heyne przygotowała specjalną instalację „Undercurrent”.

22. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

22. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Koncert / Eventy / Warsztaty
Termin od 5 września 2020 do 11 października 2020

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W tym roku Simcha (słowo oznacza „radość”) poświęcona jest w dużej mierze kulturze chasydzkiej, dlatego publiczność skorzysta i ze spotkań ze znakomitym znawcą chasydyzmu profesorem Marcinem Wodzińskim, kierownikiem katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (7.09. o 17.30), jak i choćby z wykładu o kuchni chasydzkiej Miry Gawłowicz, właścicielki restauracji „Sarah” (6.09. o 13.00), wreszcie z warsztatów tańca chasydzkiego, które od 6 do 10 września (o 21.30, z wyjątkiem 6 .09 o 16.00) bezpłatnie poprowadzi na dziedzińcu synagogi Dorota Kapusta. 

Dla entuzjastów festiwalowych koncertów ważna informacja. Lepiej pospieszyć się z kupnem biletu, bo, ze względu na zachowanie procedur bezpieczeństwa, dla publiczności dopuszczona zostanie tylko połowa miejsc w synagodze. 

Atrakcje 22. Festiwalu Simcha

Tegoroczna 22. edycja rozpocznie się w sobotę po zakończeniu szabatu o 21.59 koncertem Bum Bum Orkestar, która przygotowało klezmerski show.

W niedzielę 6 września od 10.00 tradycyjny żydowski jarmark, warsztaty szydełkowania (wykonane zostaną kipy, a nauczy je robić Olga Budzan z Muzeum Etnograficznego) i rowerowy spacer z przewodnikiem, tym razem na południe, do dzielnicy Krzyki, gdzie do dziś zachowało się wiele obiektów związanych z kulturą Żydów we Wrocławiu (o godz. 14.00).

– W trakcie trzygodzinnej wycieczki odwiedzimy żydowskie cmentarze, wille zamożnych Żydów, także miejsce, gdzie był niegdyś Szpital Kolejowy – zapowiada prowadzący spacer Jerzy Kichler. – Będzie ciekawie, zwłaszcza że Wrocław jest przyjazny rowerzystom i z tego korzystamy – dodaje. Na spacer rowerowy obowiązują zapisy ([email protected]), a mailem zwrotnym przyjdzie odpowiedź, w którym miejscu będzie oczekiwał Jerzy Kichler. Z kolei drugi spacer – śladami dawnych synagog i bożnic poprowadzi prof. Leszek Ziątkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego (o 11.00). 

Po raz pierwszy w czasie Simchy odbędą się warsztaty filmowe – z holenderskim reżyserem Bennym Brunnerem (koszt 80 zł, zapisy [email protected]).

Warto wybrać się na dwa spotkania o chasydyzmie – już wspomniane z profesorem Marcinem Wodzińskim, a także na panel dyskusyjny „Chasydzi na ziemiach polskich”, który 6 września o 15.00 poprowadzi Mariusz Urbanek z udziałem profesora Wodzińskiego i Dariusza Dekierta z Uniwersytetu Łódzkiego. 

Dla ciekawych tematów związanych z judaizmem idealne będzie spotkanie z Jerzym Kichlerem (11.09 o 18.00) w synagodze. – Będzie można zadawać dowolne pytania na temat judaizmu. Nie będzie złych pytań, może jedynie złe odpowiedzi – zapowiada Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Simcha. 

Sporym wydarzeniem może być spotkanie nie z rabinem, ale rabinką Małgorzatą Kordowicz o ortodoksyjnych Żydówkach (9.09 o 18.00), a tego samego dnia o 18.30 Bella Szwarcman-Czarnota opowie o „Odzie do radości” i o tym, jak rozumiał ją Icchok Lejbusz Perec. W czwartek 10.09 o 17.00 o żydowskich aniołach wykład wygłosi profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, a muzykolożka profesor Bożena Muszkalska podzieli się o 18.30 refleksją na temat muzyki w religijnej myśli chasydów. 

Artystka przy pracy

Swoją instalację w mykwie przygotowała Noa Heyne, urodzona w Izraelu artystka, która obecnie mieszka w Berlinie. Jej praca „Udercurrent”, jak podkreśla artystka, istnieje tylko z publicznością, bez niej jest właściwie nieruchoma. Interakcja jest stworzona w systemie hydraulicznym napędzanym wodą. – Woda jest najważniejszym elementem instalacji, tak jak w mykwie – symbolem transformacji i oczyszczenia, a myślenie o niej to jednocześnie myślenie o oczyszczeniu relacji, historii – tłumaczy Noa Heyne. Instalację obejrzymy od 6 września w mykwie.

Wśród wielu ciekawych warsztatów warto zwrócić uwagę na te poświęcone językowi hebrajskiemu – tradycyjnemu i biblijnemu (11.09. o 15.00).

Koncerty w synagodze

Po raz pierwszy do Wrocławia przyjedzie kantor Yoni Rose, który na co dzień jest kantorem we Frankfurcie, występował w operach amerykańskich, śpiewał min. z Chórem Wielkiej Synagogi, a  na festiwalu towarzyszyć mu będzie Chór Synagogi pod Białym Bocianem (7.09. o 20.00).

We wtorek 8 września o 20.00 wystąpi z recitalem Roksana Vikaluk, a 9 września o 20.00 pieśni żydowskiego Polesia zaśpiewa Olga Avigail-Mieleszczuk. 

Wygrajcie bilety na koncerty 22. Festiwalu Simcha.

Na zamknięcie festiwalu, tradycyjnie, otwarte nabożeństwo na powitanie Szabatu, ale tym razem poprowadzi je naczelny rabin RP Michael Schudrich, a zaśpiewa Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją szefa artystycznego Simchy Stanisława Rybarczyka (piątek 11.09, godz. 19.00). 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl