wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Milicz – stolica karpia i choinkowych bombek

Jeśli w kalendarzu zbliża się Boże Narodzenie, to znak by na weekendową wycieczkę wybrać się do Milicza – stolicy karpia i miasta, gdzie produkowano słynne na cały świat bombki choinkowe. Ale to pomysł na wyprawę nie tylko w przeddzień świąt.

Reklama

Bajecznie piękny szachulcowy kościół, największy kompleks stawów w Europie, ostoja konika polskiego – m.in. takimi atrakcjami wabi położona w Dolinie Baryczy Największa gmina w Polsce.

Szachulcowa świątynia

Miasto było polskie, czeskie, pruskie austriackie i niemieckie. Największy wpływ na jego rozwój wywarł ród Kurzbachów, gdy pod koniec XV wieku otrzymał je od czeskiego króla Władysława Jagiellończyka, wówczas króla Czech. To Kurzbachowie udoskonalili hodowlę karpia, którą wprowadzili tu Cystersi, dając podwaliny pod gospodarczy rozwój Milicza.

Najpiękniejszy obiekt – Kościół Łaski – powstał, gdy Milicz było we władaniu innego rodu, Maltzanów. Bardzo przypomina wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju w Świdnicy. Był on właśnie wzorowany na tym obiekcie, ale w Miliczu wybudowano go z wieżą. Ten jeden z sześciu takich ewangelickich obiektów na Śląsku, zbudowany na początku XVIII wieku.

fot. Wikipedia

W tym pałacu spał car

Maltzanowie mieszkali w klasycystycznym pałacu (dziś jest tu Zespół Szkół Leśnych). Prowadziła do niego Brama Pokoju, z której zachowała się rzeźba zwycięskiego lwa, upamiętniająca wizytę cara Rosji Aleksandra I w 1813 r.

Równie imponujący jest otaczający pałac pierwszy na Śląsku park w stylu angielskim o wielkości 50 ha. Rośnie tu 80 gatunków krzewów i drzew, w tym egzotyczne daglezje, sosny wejmutki, a także ogromne dęby - największy ma w obwodzie aż 7 metrów. Są także rzadko spotykane w Polsce cypryśniki błotne, których korzenie wystają ponad ziemię. W parku znajdziecie też ruiny XIII-wiecznego zamku, należącego do książąt oleśnickich.

Muzeum bombki i ostoja konika

Od lat 50. XX wieku aż do 2008 roku Milicz był również stolicą ozdób choinkowych. To tu produkowano bombki, które sprzedawano na całym świecie. W byłej fabryce znajduje się Muzeum Bombki, z ponad 6 tysiącami różnych wzorów ozdób choinkowych.

fot. muzeumbombki.com.pl

Na obrzeżach miasta warto odwiedzić Ostoję Konika Polskiego - rezerwatową hodowlę jedynej rodzimej rasy koni wywodzącej się od tarpanów. Konie przebywają tu z innymi dziko żyjącymi zwierzętami. Jest tu także przystań kajakowa, stanica kajakowo-konna, domki letniskowe oraz wiaty turystyczne i miejsca na ognisko, a także stawy hodowlane.

Ścieżką Zakochanych pomiędzy stawami

Gmina Milicz to siedlisko ponad 270 gatunków ptaków. Właśnie one stały się inspiracją dla wytyczenia w centrum miasta ptasiego traktu, czyli alei pełnej rzeźb ptaków, która ciągnie się od urzędu miasta do rynku.

Te prawdziwe najlepiej oglądać w kompleksach stawów Stawno i Potasznia. Ten pierwszy to w sumie 31 akwenów o łącznej powierzchni ponad 1700 ha – najcenniejszy przyrodniczo zespół, wchodzący w skład rezerwatu "Stawy Milickie". Największy (i trzeci co do wielkości w Dolinie Baryczy) - Grabownica, w XVI wieku miał aż 1000 ha. Po okresach wieloletniej suszy, ale także pozyskiwania ziem pod uprawy, skurczył się on do 283 ha. Na południowo-zachodnim brzegu stawu stoi 13-metrowa wieża obserwacyjna. Przez kompleks Stawno przechodzi malownicza droga między stawami, zwana Ścieżką Zakochanych.

Zabytowa Biała Tama i Zamek Myśliwski

W kompleksie Potasznia punkt obowiązkowy to XIX-wieczny jaz Bolko, zwany również Białą Tamą, łączący Barycz z rzeczką Polska Woda. To jeden z ośmiu jazów o konstrukcji walcowej w Europie i trzech w Polsce. Powstał on w 1893r.Warto też zajrzeć do Rudy Milickiej, zwanej ptasią wioską, gdyż każdy dom jest ozdobiony płaskorzeźbą ptaka.

Niedaleko wsi Gądkowice, w lesie pomiędzy stawami, warto odwiedzić Zamek Myśliwski, który przypomina niewielki dworek. Był wykorzystywany przez Maltzanów podczas polowań. Dziś mieści się tu hotel „Hubertówka".

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl