Dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia

Obchodzona dzisiaj uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w tradycji ludowej nazywana jest świętem Matki Bożej Zielnej. Na mszę św. wierni przynoszą bukiety ziół i kwiatów.


Święto należy do jednych z najstarszych uroczystości maryjnych w Kościele. Pierwsze wzmianki o obchodach tej uroczystości pochodzą już z V wieku. W Polsce święto to znane jest od początku chrześcijaństwa w naszym kraju – od X wieku. Mimo to, dogmat o Wwniebowzięciu jest najmłodszą maryjną prawdą teologiczną w Kościele katolickim. Dogmat ten uroczyście ogłosił papież Pius XII 1 listopada 1950 r. i stanowi on, że Maryja po zakończonym ziemskim życiu została z duszą i ciałem wzięta do nieba.

W tradycji polskiej dzisiejsze święto jest nazywane Matki Bożej Zielnej. Obchody są związane z dziękczynieniem za zebrane plony. Do kościołów wierni przynoszą do poświęcenia bukiety z ziół, zbóż i kwiatów. Według tradycji bukiety te po przyniesieniu do domu miały chronić domowników przed wieloma chorobami i zapewnić obfitość na nadchodzące jesienne i zimowe miesiące.

Obecnie w Polsce 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Ale tak nie było. W PRL do pracy trzeba było chodzić od 1955 r. Dopiero w maju 1989 r. sejm przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Największe dzisiaj uroczystości religijne mają miejsce na Jasnej Górze, w bazylice pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. W tych dniach przypada tam tzw. szczyt pielgrzymkowy. 

Czytaj o sanktuariach maryjnych we Wrocławiu i okolicy.

Sprawdź, jak jeździ komunikacja w długi weekend. Zgłoś uwagę