wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Premiera dwujęzycznej witryny internetowej „Żydowski Wrocław”

Żydowski Wrocław to autorski projekt Urszuli Rybickiej realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia. Celem projektu jest przybliżenie historii Żydów i ich wkładu w rozwój miasta od początku XIX wieku do czasów obecnych.

Żydowski Wrocław skupia w sobie zagadnienia dotyczące m.in. historii, kultury, edukacji i religii, ukazuje wybitnych wrocławian pochodzenia żydowskiego oraz nakreśla ramy żydowskiego dziedzictwa we Wrocławiu.

Stolpersteine ul. Świdnicka fot. Urszula Rybicka

Stolpersteine ul. Świdnicka fot. Urszula Rybicka

Strona pokazuje także nieznane lub przemilczane historie, opowiada o Ofiarach Zagłady i osobach prześladowanych przez komunistyczne władze. Projekt powstawał z nadzieją, że rosnąca świadomość o istotnym wkładzie Żydów w rozwój Wrocławia może przyczynić się do wzrostu tolerancji w stolicy Dolnego Śląska. Projekt w 2021 roku jest realizowany ze środków Miasta Wrocławia.

Żydzi we Wrocławiu: kultura, historia, religia

Urszula Rybicka podkreśla, że społeczność żydowska zamieszkiwała Wrocław już w średniowieczu i stanowiła jedno z większych skupisk Żydów w tej części Europy. Losy Żydów w zależności od panującego władcy, ustroju politycznego i nastrojów społecznych były burzliwe – począwszy od akceptacji, kończąc na wypędzeniach i pogromach.

Zarówno nazizm, jak i komunizm za cel obrały unicestwienie żydowskiej społeczności. Dlaczego było na to przyzwolenie i jak odradzała się społeczność żydowska we Wrocławiu? Co dziś zostało z wielkiej historii Żydów w naszym mieście? Czy jesteśmy świadomi, jak wiele budynków, kamienic i miejsc ma początek właśnie w rozwoju żydowskiej społeczności?

Opowiadając historię wrocławskich Żydów, warto patrzeć w przyszłość

Autorka uważa, że bez wątpienia kultura żydowska cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, a we Wrocławiu istnieje wiele organizacji i inicjatyw ją promujących. Naprzeciw jednak stoją – także odradzające się – organizacje neonazistowskie.

Opowiadając historię wrocławskich Żydów, warto patrzeć w przyszłość: zastanówmy się, jak będzie wyglądać rozwój miasta i pielęgnowanie wspólnej pamięci nie tylko przez nasze pokolenie, ale także przez pokolenie naszych dzieci.

Urszula Rybicka, fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Urszula Rybicka, fot. Maciek Jaźwiecki / Muzeum POLIN

Żydowski Wrocław: autorka Urszula Rybicka

Urszula Rybicka jest publicystką, recenzentką i edukatorką. Prowadzi Fundację Żydoteka, której celem jest popularyzacja wiedzy o kulturze i historii Żydów. Jest finalistką Nagrody POLIN.

mat. prasowy/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama