4. Związek Sybiraków we Wrocławiu zmienił siedzibę. Jaki jest nowy adres? [ZOBACZ SZCZEGÓŁY]
Nowa siedziba Sybiraków znajduje się przy ul. Pomorskiej 51-53

Ważna zmiana dla wrocławskich Sybiraków. Urządzana od trzech miesięcy nowa siedziba Związku Sybiraków przy ul. Pomorskiej 51-53 jest już w gotowa. Lokalizacja działa od 1 maja, natomiast 6 lipca nastąpił oficjalny koniec remontu i uroczyste otwarcie. Lokal dostosowany jest m.in. dla osób starszych: żadne z pomieszczeń nie ma progów, a przestrzeń przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami

Dawny sklep monopolowy zmieniony na siedzibę Związku Sybiraków

Poprzednia siedziba Sybiraków mieściła się przy ul. Kazimierza Wielkiego. – Miała ona wiele niedogodności – mówi Ryszard Janosz, prezes Związku Sybiraków Oddziału Wrocławskiego. – Przede wszystkim była mała: to było trzydzieści parę metrów kwadratowych. To był wyłączony kawałek z dużego mieszkania, który został przez nas przebudowany – wyjaśnia.

– Zarząd Zasobu Komunalnego sukcesywnie sprawdzał lokale, które byłyby przystosowane dla członków organizacji. Ważne było, aby lokal był większy, nisko położony, a także był w dogodnej lokalizacji. Lokal przy ul. Pomorskiej miał najlepszy potencjał – tłumaczy Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Powiększ obraz: Nowa siedziba Sybiraków znajduje się przy ul. Pomorskiej 51-53 fot. Oleksandr Poliakovski
Nowa siedziba Sybiraków znajduje się przy ul. Pomorskiej 51-53

Prace nad renowacją rozpoczęły się w kwietniu. Wewnątrz nowej siedziby, wbrew pozorom, było sporo do zrobienia. – Prace remontowe rozpoczęliśmy od przearanżowania pomieszczeń. Zmieniliśmy ich układ i funkcje, zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami Związku Sybiraków – informuje Aleksandra Lipertowska.

Co więcej, częściowo naprawione zostały tynki, położono nowe kafle na ścianach i podłogach, odrestaurowano okna, a także zamontowano drzwi wewnętrzne.

Miejsce to wcześniej kojarzone było jako jedyny w okolicy całodobowy sklep monopolowy. Teraz, w odświeżonej wersji, otrzymało drugie życie. Istotną kwestią było również to, że w pobliżu nowej siedziby znajduje się Pomnik Zesłańcom Sybiru, a dojazd komunikacją miejską na plac Staszica jest bardzo prosty.

Lokal z udogodnieniami dla osób starszych

Nowa siedziba posiada sporo usprawnień stworzonych specjalnie z myślą o Sybirakach.

To, co najbardziej cieszy nowych użytkowników, to przestrzeń przygotowana do dyżurów Zarządów Kół Związku i sala, w której mogą spotkać się w większym gronie. Do dyspozycji działaczy są również pomieszczenie administracyjne i gospodarcze.
Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

Oprócz tego, lokal dostosowany jest do osób starszych. – Żadne z pomieszczeń nie ma progów, a przestrzeń przystosowana jest do osób z niepełnosprawnościami. Wyremontowaliśmy także instalacje w pomieszczeniach: wodną i kanalizacyjną, centralnego ogrzewania oraz elektryczną – wylicza Aleksandra Lipertowska. Remont powierzchni ponad 114 m kw. przeprowadzono nakładem blisko 160 tys. zł.

Prezydent Wrocławia odwiedził nową lokalizację

W środę, 6 lipca, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby. Na spotkaniu obecni byli m. in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego Rafał Guzowski, a także dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks.

– Wrocław to nowoczesne, europejskie miasto, odważnie patrzące w przyszłość. To także miasto szanujące historię i tradycję. Od lat wspieramy organizacje kombatanckie i sybirackie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prezydent zaznaczył również, jak ważną częścią społeczności są Sybiracy. – W naszym mieście mamy dużą sybiracką rodzinę, którą losy z „nieludzkiej ziemi” sprowadziły po wojnie do Wrocławia. Chcemy spłacić nasz dług wdzięczności za wszystko, co przez lata Sybiracy uczynili dla kraju i miasta – napisał na swoim profilu na Facebooku.

Nowa siedziba Sybiraków znajduje się przy ul. Pomorskiej 51-53

– Wszyscy zaproszeni goście byli wręcz zachwyceni. Mówili, że jest to lokal na miarę XXI wieku – informuje Ryszard Janosz.

Wiele wskazuje na to, że lokal ten związany będzie z Sybirakami na długie lata. – Jest plan, że kiedy już zabraknie członków Związku Sybiraków, lokal ten otrzyma po nas powołane we Wrocławiu Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru. Wtedy to oni przejmą nasze zadanie opowiadania o zbrodni bolszewickiej popełnionej na Polakach – dodaje Ryszard Janosz.