Dawny sklep monopolowy zmieniony na siedzibę Związku Sybiraków
Poprzednia siedziba Sybiraków mieściła się przy ul. Kazimierza Wielkiego. – Miała ona wiele niedogodności – mówi Ryszard Janosz, prezes Związku Sybiraków Oddziału Wrocławskiego. – Przede wszystkim była mała: to było trzydzieści parę metrów kwadratowych. To był wyłączony kawałek z dużego mieszkania, który został przez nas przebudowany – wyjaśnia.
– Zarząd Zasobu Komunalnego sukcesywnie sprawdzał lokale, które byłyby przystosowane dla członków organizacji. Ważne było, aby lokal był większy, nisko położony, a także był w dogodnej lokalizacji. Lokal przy ul. Pomorskiej miał najlepszy potencjał – tłumaczy Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Prace nad renowacją rozpoczęły się w kwietniu. Wewnątrz nowej siedziby, wbrew pozorom, było sporo do zrobienia. – Prace remontowe rozpoczęliśmy od przearanżowania pomieszczeń. Zmieniliśmy ich układ i funkcje, zgodnie z ustaleniami z przedstawicielami Związku Sybiraków – informuje Aleksandra Lipertowska.
Co więcej, częściowo naprawione zostały tynki, położono nowe kafle na ścianach i podłogach, odrestaurowano okna, a także zamontowano drzwi wewnętrzne.
Miejsce to wcześniej kojarzone było jako jedyny w okolicy całodobowy sklep monopolowy. Teraz, w odświeżonej wersji, otrzymało drugie życie. Istotną kwestią było również to, że w pobliżu nowej siedziby znajduje się Pomnik Zesłańcom Sybiru, a dojazd komunikacją miejską na plac Staszica jest bardzo prosty.
Galeria zdjęć
Lokal z udogodnieniami dla osób starszych
Nowa siedziba posiada sporo usprawnień stworzonych specjalnie z myślą o Sybirakach.
To, co najbardziej cieszy nowych użytkowników, to przestrzeń przygotowana do dyżurów Zarządów Kół Związku i sala, w której mogą spotkać się w większym gronie. Do dyspozycji działaczy są również pomieszczenie administracyjne i gospodarcze.Aleksandra Lipertowska, rzeczniczka Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.
Oprócz tego, lokal dostosowany jest do osób starszych. – Żadne z pomieszczeń nie ma progów, a przestrzeń przystosowana jest do osób z niepełnosprawnościami. Wyremontowaliśmy także instalacje w pomieszczeniach: wodną i kanalizacyjną, centralnego ogrzewania oraz elektryczną – wylicza Aleksandra Lipertowska. Remont powierzchni ponad 114 m kw. przeprowadzono nakładem blisko 160 tys. zł.
Prezydent Wrocławia odwiedził nową lokalizację
W środę, 6 lipca, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby. Na spotkaniu obecni byli m. in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, dyrektor Zarządu Zasobu Komunalnego Rafał Guzowski, a także dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks.
– Wrocław to nowoczesne, europejskie miasto, odważnie patrzące w przyszłość. To także miasto szanujące historię i tradycję. Od lat wspieramy organizacje kombatanckie i sybirackie – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Prezydent zaznaczył również, jak ważną częścią społeczności są Sybiracy. – W naszym mieście mamy dużą sybiracką rodzinę, którą losy z „nieludzkiej ziemi” sprowadziły po wojnie do Wrocławia. Chcemy spłacić nasz dług wdzięczności za wszystko, co przez lata Sybiracy uczynili dla kraju i miasta – napisał na swoim profilu na Facebooku.
– Wszyscy zaproszeni goście byli wręcz zachwyceni. Mówili, że jest to lokal na miarę XXI wieku – informuje Ryszard Janosz.
Wiele wskazuje na to, że lokal ten związany będzie z Sybirakami na długie lata. – Jest plan, że kiedy już zabraknie członków Związku Sybiraków, lokal ten otrzyma po nas powołane we Wrocławiu Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru. Wtedy to oni przejmą nasze zadanie opowiadania o zbrodni bolszewickiej popełnionej na Polakach – dodaje Ryszard Janosz.