wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 32°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zobacz, jak zmienia się plac Jana Pawła II i jego okolice

Plac Jana Pawła II wciąż się rozwija fot. Tomasz Hołod
Plac Jana Pawła II wciąż się rozwija

Plac Jana Pawła II we Wrocławiu zmienia się nie do poznania. W miejscu dawnego szpitala powstały apartamenty, a tam, gdzie była kultowa plackarnia i sklep JYSK, wyrasta spod ziemi futurystyczny biurowiec Infinity. Plac, na którym stał biurowiec Cuprum jest na razie pusty, choć w przyszłości z pracami ma ruszyć firma Skanska. Deweloperzy nie próżnują również przy ul. Księcia Witolda. Zobaczcie, co buduje się w okolicach dawnego placu 1. Maja.

Reklama

Dawny szpital wrócił do życia

Bulwar Staromiejski, bo tak obecnie nazywa się ten kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, powstał poprzez rewitalizację dawnego szpitala. Historia zabudowy w tym miejscu sięga aż XVI wieku. Wojewódzki Szpital im. Józefa Babińskiego funkcjonował do 2007 roku, a siedem lat później działkę o powierzchni 2,6 hektara kupiła wrocławska firma i2 Development.

Inwestor, pod nadzorem konserwatora zabytków, odnowił budynek szpitala i stworzył w nim kompleks mieszkaniowy, który stanowi największą część bulwaru. Oprócz tego, mieszkańcy mogą tam skorzystać z takich lokali usługowych jak przedszkole, lodziarnia, zakład fryzjerski czy sklep papierniczy. Na osiedla składa się 14 budynków, w których znajduje się 480 mieszkań.

Galeria zdjęć

Biurowiec Infinity będzie gotowy w 2023 roku

Budowany od marca 2021 roku biurowiec Infinity rośnie w oczach. W kwietniu nastąpił koniec prac nad częścią podziemną, a w czerwcu widoczne są już dwa najniższe piętra.

Galeria zdjęć

Biurowiec powstaje w miejscu, w którym wcześniej przez ponad 50 lat funkcjonowała słynna, najstarsza w mieście plackarnia, zamknięta ostatecznie w maju 2014 roku. Niedługo później wyburzono również sklep JYSK.

Początkowo prace nad biurowcem miały rozpocząć się w 2018 roku, a budynek miał być gotowy dwa lata później. Ze względu na dwa przestoje, jakie zaliczyła budowa, nie udało się dotrzymać tego terminu. Ostatecznie biurowiec Infinity ma zostać ukończony w I kwartale 2023 roku.

Nieznany los następcy Cuprum

Budynek Cuprum, oficjalnie otwarty w 1967 roku jako siedziba Zakładów Badawczych i Projektowych Cuprum, przetrwał 48 lat. W latach 90. w biurowcu wynajmowano powierzchnie biurowe przedsiębiorstwom z różnych branż.

Chociaż budynek kilkukrotnie przechodził modernizację, nie spełniał on wymogów najemców. Ostatecznie został zburzony 26 maja 2015 roku z myślą, że niedługo później ruszy budowa nowego, nowoczesnego kompleksu. Od tego czasu minęło już 7 lat, a teren w 2021 roku zmienił właściciela – poprzedni, KGHM, sprzedał go firmie Skanska.

Obecnie działka wciąż jest zagrodzona, a żadne prace nie ruszyły. Inwestor ma czas na zakończenie ewentualnych robót do końca 2027 roku. Firma Skanska koncentruje się obecnie na swojej innej inwestycji, jaką jest kompleks biznesowy Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich.

Galeria zdjęć

Księcia Witolda – nowe osiedla w okolicy

Metamorfozę przechodzi nie tylko sam plac Jana Pawła II, ale i pobliskie tereny. Na ukończeniu znajduje się osiedle w okolicy mostu Sikorskiego. Ul. Księcia Witolda, kojarzona przede wszystkim z dawnym lodowiskiem „Torpiast”, a także koszarami ZOMO, przez wiele lat odstraszała swoim złym stanem.

Przełom nastąpił w 2017 roku, kiedy to dawne koszary zostały wykupione przez firmę Dom Development. Teraz uliczka może pochwalić się luksusowymi budynkami mieszkalnymi i nowym deptakiem. Inwestor ma do dyspozycji łącznie 128 apartamentów.

W tym miejscu swoją inwestycję o nazwie „Księcia Witolda 46” posiada również i2 Development. Firma ma w tym rejonie 139 mieszkań. Zabytkowy Stary Spichlerz, znajdujący się na rogu ulic Mostowej i Księcia Witolda, przeszedł natomiast renowację i zostanie przeznaczony na cele usługowe i biurowe. OKRE Development dysponuje z kolei budynkiem "Witolda 3840", z 84 lokalami i strefą usługowo-rekreacyjną na parterze. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama