wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Napoje energetyczne tylko dla osób pełnoletnich? Do Sejmu trafiła nowa ustawa [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: nastolatek pijący napój energetyczny fot. shutterstock
Na zdjęciu: nastolatek pijący napój energetyczny

W czwartek, 9 lutego, do Sejmu trafił projekt nowej ustawy dotyczącej całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia. Oprócz tego, reklamy tych produktów nie będą mogły być emitowane w telewizji, radiu czy kinie między godz. 6:00 a 20:00. Kiedy ustawa miałaby wejść w życie? Zobacz szczegóły.

Reklama

Napoje z dodatkiem tauryny i kofeiny tylko dla pełnoletnich

Projekt ustawy dotyczy wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18 roku życia, a także zaostrzenia zasad ich reklamowania m.in. w telewizji, kinie czy teatrze (zakaz wyświetlania od godz. 6:00 do 20:00). Oprócz tego, nie będą mogły się pojawiać na słupach i tablicach reklamowych czy w magazynach młodzieżowych.

Ustawa miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Negatywny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży

W Polsce napoje energetyzujące piją coraz młodsze dzieci. Z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Instytut Badawczy na podstawie krajowego badania sposobu żywienia i stanu zdrowia wynika, że 2,1% dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywa napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży (w wieku 10-17 lat) jest to 35,7% chłopców i 27,4 dziewcząt. 

Powikłania sercowo-naczyniowe należą do najczęściej występujących wśród młodzieży spożywającej napoje energetyzujące. Zaburzenia ze strony układu krążenia obejmują: zwiększony krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi i częstości uderzeń serca oraz spadek mózgowego przepływu krwi.
czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy

– Zagrożenia, jakie mogą stwarzać tego typu napoje są wieloczynnikowe i dotyczą funkcji różnych narządów i układów, co ostatecznie ma przełożenie na zdrowie fizyczne i psychiczne młodych osób i wynikające z tego zachowania społeczne – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Całość projektu ustawy można przeczytać na stronie Sejmu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl