4. Wypocznij pod dębem i podziwiaj rzeźbę Zdeka. Remont podwórka na Ołbinie
Skwerek został już zagospodarowany, a w centrum stanęła rzeźba fot. ZZK
Skwerek został już zagospodarowany, a w centrum stanęła rzeźba

Mieszkańcy Ołbina zyskali nowe miejsce, gdzie mogą odetchnąć od miejskiego zgiełku. Właśnie został wyremontowany fragment podwórka komunalnego przy ul. Wyszyńskiego 56, między parkiem św. Edyty Stein a ogrodem botanicznym. Schronienie można znaleźć pod... pomnikiem przyrody.

Skwer, który już dzisiaj jest ogólnodostępnym miejscem dla wszystkich mieszkańców, to wynik współpracy Zarządu Zasobu Komunalnego i firmy deweloperskiej OKRE Development. – Głównym założeniem miało być przygotowanie tego miejsca pod wypoczynek dla mieszkańców – zaznacza Aleksandra Lipertowska z ZZK we Wrocławiu.

Co się zmieniło na podwórku?

– Wzdłuż wytyczonych tras alejowych, wykonanych z przepuszczalnej nawierzchni, postawione zostały ławeczki, oświetlane przez lampy solarne, i kosze na śmieci. Większość terenu została przeznaczona pod zieleń – trawnik, rośliny okrywowe oraz ozdobne, jak pigwowiec japoński. Do istniejącego drzewostanu dołączyły kolejne gatunki – wyjaśnia.

Szczególne schronienie przed słońcem daje cień dużego dębu szypułkowego – pomnika przyrody. Natomiast płaski teren urozmaica zagospodarowana niewielka górka, na której dodatkowo postawiono schody.

Rzeźba z elementów uratowanych ze stołówki Politechniki

W centralnej części skweru znajduje się rzeźba wykonana z połączonych elementów betonowych płyt. Co ciekawe, istniały one wcześniej w miejskiej przestrzeni – zdobiły elewację stołówki Politechniki Wrocławskiej przy ul. Smoluchowskiego. Te około 600-kilogramowe betonowe płyty są autorstwa Leszka Zdeka, nieżyjącego już architekta (projektant np. Mrówkowca przy ul. Drukarskiej, czyli najdłuższego bloku we Wrocławiu).

Podczas wyburzania budynku stołówki akademickiej w 2015 r. Pracownia „FORUM architekci”, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Promocji Sztuki Transformator zwróciły się do Politechniki Wrocławskiej o zachowanie rzeźbiarskich elementów.

Po ich zdemontowaniu były przechowywane na Wydziale Architektury PWr, a później na terenach Wrocławskiego Parku Technologicznego. Firma deweloperska podjęła się ich renowacji i powróciły do miejskiej przestrzeni.