wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wypłata pieniędzy dla powodzian – rolników i przedsiębiorców

Wnioski o wypłatę pieniędzy dla powodzian można składać przez Internet a także w dowolnej placówce ZUS. Na Dolnym Śląsku ruszyły punkty mobilne. Wniosek może złożyć także przedsiębiorca, który nie figuruje w ZUS, bo jest jednocześnie rolnikiem ubezpieczonym w KRUS oraz prowadzący spółkę.

Reklama

To wsparcie kierowane jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy prawo przedsiębiorców, co oznacza, że nie zawęża pomocy tylko do płatników składek ZUS.

Wypłata pieniędzy dla powodzian – rolników i przedsiębiorców ubezpieczonych w KRUS lub ZUS

Jeżeli rolnik prowadzi działalność gospodarczą, czyli jeśli posiada wpis do odpowiedniej ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG/KRS) może złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka dodaje, że wniosek może złożyć także przedsiębiorca, który nie figuruje w ZUS, bo prowadzi spółkę z o.o., która nie ma obowiązku opłacania składek, bo nie zatrudnia pracowników (nie ma konta w ZUS).

Jakie są warunki otrzymania pieniędzy dla rolników i przedsiębiorców, którzy ponieśli straty podczas powodzi?

Rzeczniczka wskazuje, że jednym z warunków otrzymania pieniędzy jest utrzymanie poziomu zatrudnienia przez okres 6 miesięcy licząc od 16 września 2024 r.

- W tym kontekście, przedsiębiorcy pytają, co w sytuacji, jeśli w trakcie 6 miesięcy po uzyskaniu świadczenia pracownik sam się zwolni – mówi Kowalska-Matis. - Przez utrzymanie poziomu zatrudnienia rozumie się utrzymanie liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego - wyjaśnia.

Według rzeczniczki, w sytuacji, gdy w tym okresie pracownik sam się zwolni, przedsiębiorca powinien w to miejsce zatrudnić nowego pracownika czy zleceniobiorcę.

  • Jeżeli przedsiębiorca tego nie zrobi - tym samym poziom zatrudnienia nie zostanie utrzymany przez okres 6 miesięcy z uwagi na jego spadek, to przedsiębiorca zostanie zobowiązany do zwrotu świadczenia interwencyjnego, proporcjonalnie do spadku zatrudnienia.

Dla kogo świadczenie interwencyjne?

Pieniądze ze świadczenia interwencyjnego mogą dostać ci przedsiębiorcy, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi. Rolą tego świadczenia jest wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

  • Pieniądze dostaną te osoby, które prowadziły działalność gospodarczą 16 września 2024 r .
  • Wsparcie przeznaczone jest zarówno do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną.

Wnioski o świadczenie interwencyjne. Punkty mobilne

Świadczenie interwencyjne jest przyznawane po złożeniu, przygotowanego przez ZUS, wniosku RSI pod nazwą: "Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi".

Wniosek można złożyć elektronicznie (Platforma Usług Elektronicznych ZUS/eZUS) w formie pisma ogólnego POG, do którego należy dołączyć wniosek o świadczenie interwencyjne. Niezbędne dokumenty można też złożyć w formie papierowej w dowolnej placówce ZUS lub w punkcie mobilnym. Wniosek w formie interaktywnego formularza będzie dostępny na stronie ZUS.

Świadczenie przysługuje w wysokości wskazanej przez Ciebie we wniosku. Kwota

świadczenia nie może jednak przekroczyć wysokości:

  • szkody, którą poniosłeś,
  • ustalonej zgodnie ze sposobem, który wskażesz we wniosku, tj. kwoty stanowiącej iloczyn: liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego na dzień złożenia wniosku albo 16 września 2024 r. [3] (możemy wziąć pod uwagę mniejszą z tych liczb) i kwoty, która będzie wskazana w rozporządzeniu (liczba ubezpieczonych × kwota z rozporządzenia), albo
  • średniomiesięcznego przychodu uzyskanego z prowadzenia działalności gospodarczej w 2023 r. oraz współczynnika, który będzie określony w rozporządzeniu (średni miesięczny przychód z 2023 r. × współczynnik z rozporządzenia),
  • maksymalnej kwoty świadczenia, która będzie określona w rozporządzeniu.

Jeśli przed wystąpieniem powodzi nie zawarłeś umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa, świadczenie interwencyjne przyznamy w kwocie 75% przysługującej Ci wysokości.

Przedsiębiorcy bez dostępu do Internetu lub potrzebujący wsparcia przy wypełnianiu wniosku mogą skorzystać z pomocy pracowników ZUS w dowolnej placówce, w tym także w punktach mobilnych Zakładu.

- Wypłata przysługuje, co do zasady w wysokości wskazanej przez przedsiębiorcę we wniosku. Jednak przedsiębiorca dostanie pieniądze po spełnieniu kilku warunków tzn., jeśli bezpośrednio w wyniku powodzi poniósł szkodę materialną uniemożliwiającą dalsze prowadzenie działalności, jeśli zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej, przez co najmniej 6 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego oraz jeśli zobowiąże się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez 6 miesięcy od 16 września 2024 r. – precyzuje Iwona Kowalska-Matis.

Pomoc dla powodzian. Punkty mobilne ZUS na Dolnym Śląsku [TERMINY]

  • 16.10. 2024 Wleń - Urząd Miasta i Gminy Wleń  (ratusz), pl. Bohaterów Nysy 7, godz. 9:00-12:00
  • 16.10. 2024 Kłodzko - Urząd Gminy, ul. Okrzei 84, godz. 9:00 -12:00
  • 17.10.2024 Bystrzyca Kłodzka -Urząd Miasta i Gminy, Plac Wolności 1, godz. 10:00-13:00
  • 17.10.2024 Świdnica - Urząd Gminy, ul. Głowackiego 4, godz. 9:00-12:00
  • 18.10.2024 Stronie Śląskie -Urząd Miasta, ul. Kościuszki 55,  godz. 9:00-14:00
  • 18.10.2024 Lądek Zdrój - Centrum Kultury i Rekreacji, plac Staromłyński 5,  godz. 9:00-14:00
  • 25.10.2024 Lubawka- Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Dworcowa 33,  godz. 9:00-13:00

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama