wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najwyższy czas na zmianę opon
Kliknij, aby powiększyć
Zaśnieżona ulica, po której jadą samochody / zdjęcie ilustracyjne Tomasz Hołod
Zaśnieżona ulica, po której jadą samochody / zdjęcie ilustracyjne

Sezon zimowy to dla kierowców czas, aby przyjrzeć się zwłaszcza oponom. Jazda na letnich może być niebezpieczna. Nieodpowiednie ogumienie zwłaszcza w zimie spowodować może dłuższą drogę hamowania i wypadek. Kiedy zmienić opony?

Reklama

Tegoroczna jesień przypominała bardziej późne lato. W listopadzie dopiero spadają liście z drzew, a razem z nimi temperatura. To sygnał dla kierowców, że czas na przyjrzenie się oponom. Sprawdziliśmy w serwisach, jak wygląda sytuacja. – Mamy urwanie głowy – mówią pod kolejnym adresem. Klienci do wymiany opon ustawiają się w długich kolejkach. Trzeba to zrobić?

Grzywna za zużyte opony - 3000 zł 

Nie ma sztywno określonego terminu, kiedy opony powinny być wymienione. Jak podają producenci opon oraz eksperci, ogumienie z letnich na zimowe powinno być wymienione, gdy temperatura spada do 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie. 

– Pomimo tego, iż w naszym kraju nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon, to trzeba mieć świadomość, że właściwy stan oraz rodzaj ogumienia w pojeździe gwarantuje kierującym bezpieczne przemieszczanie się po drogach – informował sierż. szt. Rafał Jarząb Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Policjant wyjaśniał również, że nowe opony charakteryzują się bieżnikiem o głębokości od 8 do 10 mm. Grubość bieżnika w oponach zimowych jest zbliżona do tej w letnich, przy czym minimalna wysokość bieżnika, jaką dopuszcza polskie prawo to 1,6 mm. Zasadniczą różnicę odgrywa natomiast profil opony zimowej. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika przedstawiająca drogę hamowania na różnych oponach Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego
Grafika przedstawiająca drogę hamowania na różnych oponach

Zimowe warunki wymagają specjalnych opon

– Zimowe opony ze względu na większą liczbę rowków, zwłaszcza w centralnej części ułatwiają odprowadzanie śniegu i błota pośniegowego i zapewniają lepszą przyczepność w zimowych warunkach – wyjaśniał Rafał Jarząb. 

Sezonowa wymiana ogumienia w pojeździe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drodze, ale również oszczędności. Skład mieszkanki opon letnich różni się od tej stosowanej w oponach zimowych. Opona letnia w niskich temperaturach staje się twardsza i w kontakcie z nawierzchnią drogi szybciej się zużywa co znacznie skraca jej żywot.

Mandat otrzymać można za zużyte opony. Grzywna wynieść może nawet 3000 zł. 

Co zrobić ze zużytymi oponami?

A czy trzeba zmieniać co roku opony z letnich na zimowe? Czy może jest jakieś inne wyjście?

Przeczytajcie, co radzi Andrzej Słowiński, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy Akademy AsapRace z Wrocławia. W rozmowie z Robertem Migdałem wyjaśnił, że w naszym kraju rodzaj opon to trudny wybór. 

Czy warto wymieniać opony z letnich na zimowe? Opony letnie w porze zimowej nie sprawdzają się w ogóle. To fakt. A opony zimowe są jak najbardziej skuteczne na drodze, ale tylko wtedy, kiedy temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza i kiedy to zimno utrzymuje się dłuższy czas. U nas, we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, pogoda jest taka, że opony zimowe nie są niezbędne. Zimą jest po prostu za ciepło.

To jakie opony używać najlepiej, żeby jazda po drodze była bezpieczna? W warunkach pogodowych, jakie mamy we Wrocławiu, polecam opony wielosezonowe, tzw. całoroczne. Opony wielosezonowe sprawdzają się i zimą, i latem. A my mamy taki klimat, że  wczoraj np. było dość ciepło, a dzisiaj jest zero stopni. Te różnice temperatur powodują, że opona zimowa nie sprawdza się u nas. Ona musi być eksploatowana w trudnych warunkach. W dzisiejszych czasach, przy takim klimacie, kupowanie opony zimowej przestaje mieć jakikolwiek sens.

Opony całoroczne wyjdą też taniej dla kierowcy. Tak. Ma jedne opony przez cały rok i nie traci pieniędzy na dwa zestawy opon i na dwukrotną wymianę opon w ciągu roku, bo jeździ cały rok na jednych oponach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl