wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Najważniejsze informacje dla wyborców
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu kobieta na tle flagi Unii Europejskiej. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 www.wroclaw.pl
Na zdjęciu kobieta na tle flagi Unii Europejskiej. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024

Zobacz, jak wygląda karta do głosowania w wyborach. Sprawdź kto może głosować we Wrocławiu. Jak zagłosować ze szpitala? Dowiedz się, jak zapisać się do Centralnego Rejestru Wyborców. Sprawdzisz kalendarium wyborcze oraz wszystkie najważniejsze informacje dla wyborców w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kto może głosować w wyborach do europarlamentu?

Prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma obywatel polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat;
  • nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Wyborca może oddać głos w stałym miejscu zamieszkania, czyli:

  • tam, gdzie jest zameldowany;
  • tam, gdzie mieszka na stałe i na własny wniosek zostanie dopisany do Centralnego Rejestru Wyborców;
  • nigdzie nie mieszka, lecz stale przebywa w danej gminie i tam złoży wniosek o dopisanie do Centralnego Rejestru Wyborców.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika przedstawia liczbę komisji wyborczych we Wrocławiu (332), kadencje Parlamentu Europejskiego (5 lat) oraz liczbę wybieranych europosłów (53) www.wroclaw.pl
Grafika przedstawia liczbę komisji wyborczych we Wrocławiu (332), kadencje Parlamentu Europejskiego (5 lat) oraz liczbę wybieranych europosłów (53)

Jak wygląda karta do głosowania?

Poniżej możecie sprawdzić jak będzie wyglądać karta do głosowania, którą otrzymacie w lokalu wyborczym.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wzór karty do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 PKW
Wzór karty do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

Wyborca czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli w okresie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania.

We wniosku podaje się:

  • nazwisko i imię (imiona),
  • numer PESEL wnioskodawcy,
  • obywatelstwo,
  • adres przebywania w dniu wyborów.

Wniosek może zostać złożony na piśmie w urzędzie gminy lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania

Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem zagłosuje w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w dowolnie wybranym urzędzie gminy w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r.

Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się na piśmie w urzędzie gminy. Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty w spisie.

Specjalne komisje wyborcze w szpitalach, DPS i aresztach

Udział w głosowaniu mają zagwarantowany również pacjenci przebywający w szpitalach, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznych oraz osoby przebywające w aresztach i zakładach karnych.

Wyborcy, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek przed dniem wyborów, a nie będzie ich w spisie wyborców, zostaną dopisani do spisu wyborców przez obwodową komisję wyborczą w dniu głosowania.

Jeśli przybędą w dniu głosowania, będą mogli głosować w obwodach utworzonych w tych jednostkach tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.

Emigranci i obcokrajowcy: na jakich zasadach głosują w Polsce

Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć w terminie od dnia 26 kwietnia 2024 r. do dnia 6 czerwca 2024 r. wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić w formie papierowej lub za pośrednictwem internetu.

Może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.

Obywatele każdego z państw UE, a niebędący obywatelami polskimi, mogą głosować w wybranym lokalu wyborczym pod warunkiem złożenia pisemnego wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Pisemny wniosek należy złożyć w gminie nie później niż 6 czerwca 2024 r.

Jak Polacy mogą głosować za granicą

Jeżeli Polak jest wpisany na listę wyborców i mieszka w innym państwie UE może brać udział w wyborach głosować na kandydatów startujących w wyborach w tym kraju.

Natomiast jeśli przebywa w innym państwie UE i ma ważny polski paszport lub dowód osobisty może głosować na kandydatów startujących w wyborach w Polsce. Lecz musi być wpisany do rejestru wyborców prowadzonego przez właściwego terytorialnie konsula.

Kalendarium wyborcze

Przygotowania do wyborów do Parlamentu Europejskiego już się rozpoczęły.

  • do 22 kwietnia: Złożenie przez partie polityczne, koalicje partii lub komitety wyborców deklaracji o utworzeniu komitetów wyborczych. W Polsce ogłoszono rejestrację 43 komitetów wyborczych, które wystawią swoich kandydatów;
  • od 26 kwietnia do 6 czerwca. Składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu głosowania lub o zmianę miejsca do głosowania;
  • do 2 maja, godz. 16. Zgłaszanie list kandydatów do europarlamentu;
  • do 20 maja: Publikacja informacji o siedzibach obwodowych komisji wyborczych;
  • od 25 maja do 7 czerwca. Nieodpłatne publikowanie w mediach publicznych materiałów przygotowanych przez komitety wyborcze;
  • do 4 czerwca. Składanie przez osoby przebywające za granicą wniosków o ujęcie ich w spisie wyborców za granicą;
  • 7 czerwca, godz. 24.00. Zakończenie kampanii wyborczej;
  • 9 czerwca, godz. 7.00-21.00. Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Grafika przedstawia kadencje Parlamentu Europejskiego (5 lat) www.wroclaw.pl
Grafika przedstawia kadencje Parlamentu Europejskiego (5 lat)

Informacje dla wyborców z niepełnosprawnością

We Wrocławiu realizowane są procedury, które ułatwiają osobom z niepełnosprawnościami udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sprawdź, na jakich zasadach można z nich skorzystać.

Transport do lokalu wyborczego

Osoba posiadająca zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności może -  wraz ze swoim opiekunem -  skorzystać z transportu zorganizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze. Zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem telefonu: 71 777 78 83 w dniach:

  • od poniedziałku 3 czerwca do piątku 7 czerwca 2024 r., w godz. od 8.00 do 15.00 oraz
  • w dniu głosowania, w niedzielę 9 czerwca 2024 r., w godz. od 7.30 do 19.30.

Podczas zgłaszania potrzeby transportu należy podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko osoby przewożonej i adres, z którego będzie jechać;
  • adres obwodowej komisji wyborczej, do której wyborca się udaje;
  • numeru telefonu do kontaktu (do wyborcy lub opiekuna);
  • czy przewóz będzie się odbywał w towarzystwie opiekuna;
  • czy wyborca wymaga pomocy przy poruszaniu się /przemieszczaniu z domu do samochodu i z samochodu do lokalu wyborczego.

Transport do lokali wyborczych nie obejmuje dowozu osób obłożnie chorych, leżących i wymagających transportu sanitarnego. W takich sytuacjach wyborca powinien rozważyć możliwość głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika.

Kierowca nie towarzyszy wyborcy podczas głosowania w lokalu wyborczym i nie może pomagać mu w głosowaniu.

Głosowanie korespondencyjne

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

  • do 27 maja 2024 r. - zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych.
  • wniosek o zamiarze głosowania korespondencyjnego w formie papierowej należy składać w siedzibie Komisarza Wyborczego we Wrocławiu - Delegatura Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu przy ul. Podwale 28, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 do 15.30.
  • głosować korespondencyjnie można tylko w kraju.

Głosowanie przez pełnomocnika

Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca wpisany do Centralnego Rejestru Wyborców w stałym obwodzie głosowania we Wrocławiu składa wniosek do Prezydenta Wrocławia.

W imieniu Prezydenta wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa przyjmuje Wydział Spraw Obywatelskich Dział Ewidencji Ludności - Rejestr Wyborców przy ul. G. Zapolskiej 4 pokoje 221, 222 i 223 w godzinach 7.45 do 15.45.

  • do 31 maja 2024 r. - składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania przez wyborców

Głosowanie przy użyciu na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a

W lokalu wyborczym wyborca niepełnosprawny może także głosować przy użyciu nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a.

W dniu wyborów obwodowa komisja wyborcza wraz z kartą do głosowania wyda wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, nakładkę na tę kartę. Po oddaniu głosu wyborca obowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Korzystanie z pomocy innej osoby w trakcie głosowania w lokalu wyborczym

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, w tym także niepełnoletnia.

Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Dopuszczalne jest, aby na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną przebywała osoba udzielająca pomocy. Osobą tą nie może być członek komisji ani mąż zaufania.

Natomiast komisja jest obowiązana, na prośbę wyborcy niepełnosprawnego, do przekazania ustnie treści obwieszczeń wyborczych w zakresie informacji o komitetach wyborczych biorących udział w wyborach oraz zarejestrowanych kandydatach i listach kandydatów.

Szczegółowe informacje (oraz wzory wniosków o udostępnienie wybranych form pomocy) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Powrót na portal wroclaw.pl