wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Udowadniają, że wspinać może się każdy. Również osoby z niepełnosprawnościami
Kliknij, aby powiększyć
Hania - uczestniczka zajęć wspinaczkowych. Marta Sobala
Hania - uczestniczka zajęć wspinaczkowych.

Od ponad dwóch lat prowadzą wyjątkowe zajęcia ze wspinaczki dla osób z niepełnosprawnościami, także intelektualnymi. Dzięki Fundacji Imago ponad dwadzieścia młodych osób ma szansę poznać emocje związane ze zdobywaniem kolejnych szczytów, a tym samym pokonywaniem własnych słabości.

Reklama

Około 25 osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi co tydzień spotyka się, aby wspólnie ze specjalnie przeszkolonymi do tego trenerami uprawiać wspinaczkę. Uczestników tych zajęć dzieli prawie wszystko: wiek, poziom motywacji i trudności jakie towarzyszą im od urodzenia. Są one związane m.in. z poruszaniem się, przyswajaniem wiedzy, mową czy nawiązywaniem relacji społecznych.

Łączy ich wielka pasja. Każdy z nich uwielbia się wspinać i mimo wielu trudności, robi to na swoje 100 proc.
Magdalena Kowalska z Fundacji Imago

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej Marta Sobala
Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej

Bariery są tylko w głowie

Wspinaczka terapeutyczna to zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i zaburzeniami rozwoju. Jak twierdzą organizatorzy zajęć, różnią się one od "zwykłej" sportowej wspinaczki m.in. tym, że nie wspinanie jest tu najważniejsze, ale trening umiejętności społecznych, nawiązywanie relacji, respektowanie zasad i dobra zabawa.

Cotygodniowe zajęcia wspinaczki terapeutycznej odbywają się we Wrocławskim Ośrodku Wspinaczkowym Zerwa i są organizowane przez Centrum Aktywności Outdoorowych Baza przy wrocławskiej Fundacji Imago. Odbywają się zawsze w małych grupach lub indywidualnie. Natomiast poziom i rodzaj aktywności jest dostosowany do potrzeb i możliwości każdego uczestnika.

Nie chodzi tylko o to, żeby wejść na ściankę

Jak twierdzi Magdalena Kowalska prowadzone zajęcia same w sobie są terapeutyczne.

Nikt nie jest zmuszany do aktywności, ale zachęcamy i stawiamy wyzwania. Duży nacisk kładziemy też na kompetencje miękkie. Rozmawiamy o emocjach. Nie chodzi tylko o to, aby wejść na ściankę, ale ważne jest też to, że zawierane są nowe znajomości, które są kontynuowane również poza zajęciami.
Magdalena Kowalska

Zajęcia prowadzone są przez zespół specjalistów: instruktorkę wspinaczki, psychologów, terapeutów zajęciowych i wolontariuszy. Liczba osób z kadry zależna jest od potrzeb grupy.

Jednak zajęcia na ściance to czas nie tylko dzieci, ale i ich rodziców, którzy w czasie, kiedy ich podopieczni się wspinają, mają chwilę dla siebie. Mogą w tym czasie poczytać książkę, napić się dobrej kawy w ściankowej kawiarni, nawiązać relacje z innymi opiekunami czy najzwyczajniej w świecie mieć czas dla siebie, kiedy ich dzieckiem opiekują się specjaliści. Mimo to coraz więcej rodziców również chętnie uczestniczy w zajęciach. Uczą się choćby asekurowania swoich wspinających się dzieci.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej Marta Sobala
Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej

Kontakt z naturą pomaga w leczeniu

Centrum Aktywności Outdoorowych Baza to wrocławska placówka wspierająca osoby z niepełnosprawnościami poprzez kontakt z naturą i aktywność outdoorową. Podstawowym założeniem ich działań jest wzmacnianie procesów leczenia i rozwoju emocjonalnego człowieka. Dzięki byciu w dziczy (Wilderness Therapy) i stawianiu uczestnikom realnych, ale możliwych do wykonania wyzwań (Adventure Therapy) uczestnicy lepiej poznają siebie, uczą się nowych umiejętności, pokonują lęki i trenują kompetencje społeczne.

Z zajęć organizowanych przez Bazę mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami w wieku od 15 do 40 lat. Z myślą o nich organizowane są górskie wędrówki, również zimą, zajęcia wspinaczkowe nie tylko na ściance, ale i w skałach, spływy kajakowe, rafting czy warsztaty bushcraftingowe.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej Marta Sobala
Uczestnicy zajęć wspinaczki terapeutycznej

Zajęcia ze wspinaczki terapeutycznej realizowane są w ramach projektu "Baza Przygody - Centrum Aktywności i Integracji", a projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Choć nie ma już wolnych miejsc na darmowe zajęcia, osoby zainteresowane wspinaczką terapeutyczną, mogą wziąć udział w zajęciach odpłatnych - tu są jeszcze wolne miejsca. W tym celu można kontaktować się z instruktorką Agatą Włodarczyk – Bucharowską (tel. +48 506 734 672).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl