Książka ukazała się w 2019 r. nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Wrocławskiej. To pierwsze tak obszerne i kompleksowe opracowanie na temat XIX-wiecznych osiedli willowych i samych willi.
Galeria zdjęć
Autorka – prof. Tomaszewicz jest wykładowczynią Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, omawia cały proces ich budowy: od historii miejsca przed zabudową (m.in. Borek, Szczytniki), po aspekty prawne i finansowe, po szczegółowe analizy koncepcji architektonicznych.
Teraz książka ukazała się w otwartym dostępie.
Dziewiętnastowieczna willa w mniejszym stopniu służyła przyjemności i relaksowi właściciela, w większym zaś - stanowiła symbol statusu społecznego inwestora, spełniając postulat wygodnego, rodzinnego mieszkania w naturalnym, podmiejskim otoczeniu. W dobie przemysłowej mieszkanie w osiedlach podmiejskich stanowiło pożądaną alternatywę dla życia w miastach, które postrzegano jako miejsca nieprzyjazne, niezdrowe i pozbawione zieleni.Prof. Agnieszka Tomaszewicz, przedmowa do Wrocławskie wille i osiedla willowe doby historyzmu
Skarby architektury w realu i w wyobraźni
Wyjątkową częścią wydawnictwa jest opis 127 budynków we Wrocławiu. To drobiazgowo odtworzone informacje na temat ich inwestorów, przeznaczenia, konstrukcji, zdobień oraz kolejnych modernizacji lub uszkodzeń.
W książce znajdują się plany omawianych willi z wrocławskiego Archiwum Budowlanego oraz fotografie Stanisława Klimka.
Źródło: materiały prasowe