wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. 75 lat powojennego Wrocławia
  4. Wrocławskie dary dla Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich powstał w 1817 r. dzięki ofiarności arystokratów - Józefa Maksymiliana Ossolińskiego i Henryka Lubomirskiego, ale współtworzyło go później  wielu innych, skromniejszych darczyńców, zarówno prywatnych, jak instytucjonalnych.

Reklama

Po 1995 r., kiedy Ossolineum przywrócono status fundacji, do grona darczyńców dołączyły władze miejskie Wrocławia.  

W 1999 r. przyczyniły się one do uregulowania statusu prawnego najsłynniejszego ossolińskiego autografu - Pana Tadeusza, który miał wówczas status depozytu. Od tej pory rękopis Adama Mickiewicza wraz z hebanową szkatułą jest darem – w jednej trzeciej Zarządu Miasta Wrocław, w dwóch trzecich – rodziny Tarnowskich.

Tadeusz Różewicz

Najważniejszym archiwum literackim, zakupionym dla Ossolineum przez Gminę Wrocław, jest archiwum Tadeusza Różewicza (1921-2014).

Już w 2015 r., m.in. dzięki staraniom ówczesnego prezydenta Rafała Dutkiewicza, zaczęto przekazywać do Ossolineum spuściznę pisarza. Składa się na nią ponad sto teczek korespondencji i drugie tyle – materiałów literackich i dokumentów osobistych. Wśród nich znalazły się rękopisy i maszynopisy wierszy (począwszy od wojennych i powojennych z tomu Niepokój) dramatów, jak kontrowersyjne Białe małżeństwo i Do piachu, scenariuszy filmowych, prozy.

Dokumenty Tadeusza Różewicza dotyczące walki w Armii Krajowej

Teczki pełne brulionowych notatek i innych materiałów odsłaniają warsztat pisarski Różewicza, a w bogatej korespondencji pojawiają się nazwiska Leopolda Staffa, Jerzego Jarockiego, Jerzego Nowosielskiego a także Kornela Filipowicza, Wisławy Szymborskiej i wielu innych wybitnych pisarzy i artystów. Oprócz archiwaliów przekazano liczne pamiątki i liczącą ok. 4300 tomów bibliotekę poety, w której znalazło się wiele książek z cennymi dedykacjami autorów i niemniej cennymi  notatkami samego Różewicza.

Krystyna Miłobędzka

W 2013 r. dzięki pośrednictwu i organizacyjnemu wsparciu władz miasta doszło do przekazania do Ossolineum archiwum pary pisarzy i działaczy teatralnych: Krystyny Miłobędzkiej (laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius) i Andrzeja Falkiewicza.

Krystyna Miłobędzka, Anaglify, ok. 1960.

Znalazły się w nim autografy i maszynopisy wierszy Miłobędzkiej, scenariusze, sztuki teatralne, teksty o teatrze, materiały dotyczące Teatru Dzieci Zagłębia i Teatru Wierzbak, a także korespondencja.

Tymoteusz Karpowicz

Kolejną ogromną spuścizną, którą Ossolineum zawdzięcza staraniom i dotacjom Urzędu Miejskiego, jest archiwum Tymoteusza Karpowicza (1921-2005), twórcy tzw. poezji lingwistycznej, przez lata związanego z Wrocławiem, a od 1978 r. z University of Illinois w Chicago.

Tymoteusz Karpowicz, Niewidzialny chłopiec, autograf i maszynopis dramatu, Wrocław 1968

Są w nim autografy i maszynopisy wierszy, od tomu Dojrzałe kłosy z 1942 r. po Słoje zadrzewne z 1999 r., obszerna korespondencja i dokumentacja pracy literackiej i naukowej a także ok. 800 pozycji książkowych.

Henryk Sienkiewicz

Najcenniejszymi rękopisami, jakie wzbogaciły ostatnio nasze zbiory, są niewątpliwie nieznane autografy i listy Henryka Sienkiewicza. Fragment archiwum noblisty, wyceniony przez spadkobiercę na 300 tys., mógł zostać zakupiony przez Ossolineum tylko dzięki wsparciu finansowemu ze strony władz miasta.

Henryk Sienkiewicz, karta z W pustyni i w puszczy z rysunkami autora

Zbiór ten zawiera m.in. nieznaną kartę z W pustyni i w puszczy, kilkadziesiąt rysunków i szkiców wykonanych rzez Sienkiewicza, autografy noweli Co się raz stało w Sydonie oraz wierszy i aforyzmów. Znajduje się w nim też około 400 listów, z czego ponad połowa to nieznane listy Sienkiewicza do rodziny (m.in. trzeciej żony, dzieci, teściów) i przyjaciół, w tym odpisy zaginionych w czasie II wojny listów do lekarza i społecznika Karola Benniego.

Nie brakuje też materiałów o charakterze osobistym, jak dyplomy, zaproszenia, legitymacje, notatki. Świadectwami działalności społecznej pisarza są odpowiedzi znanych europejskich literatów i działaczy na ankietę  „Prusy i Polska”, rozpisaną przez Sienkiewicza w 1907 r. czy korespondencja dotycząca działalności  Komitetu Centralnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, założonego w Vevey w 1915 r.

Rafał Wojaczek

Na tym tle najnowszy, zeszłoroczny dar Gminy Wrocław, którym jest kilkadziesiąt listów Rafała Wojaczka (1945-1971) do matki i ukochanej, nie wyróżnia się może objętością, niemniej jest dla nas także cenny.

Rafał Wojaczek, listy do matki, 1966.

Uzupełnia przechowywane w Ossolineum niewielkie archiwum tego związanego z Wrocławiem poety, którego twórczość, przerwana przez tragiczną śmierć, weszła do współczesnego kanonu literackiego i wciąż znajduje badaczy i czytelników.

(Hanna Kulesza, ZNiO)

Reklama