wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 74 lata temu padła Festung Breslau. Zostały wrocławskie bunkry

74 lata temu padła Festung Breslau. Zostały wrocławskie bunkry

Data publikacji: Autor:

Najważniejszy miejscem w mieście 6 maja 1945 r. stała się Villa Colonia na Krzykach przy dzisiejszej ul. Rapackiego (wtedy Kaiser Wilhelm Strasse). Doszło w niej do podpisania kapitulacji niemieckiej załogi Festung Breslau wobec wojsk radzieckich, którą podpisał komendant twierdzy gen. Hermann Niehoff. Burzliwa historia XX w. odbiła swoje piętno na Wrocławiu – podczas przynależności do Rzeszy Niemieckiej w latach 1891-1945 wzbogacił się o ponad 100 obiektów o charakterze militarnym. Część z nich zachowała się do dziś.

Reklama

Tak brzmiały warunki kapitulacji, żłożone dowódcy twierdzy Niehoffowi:

„Do Pana Komendanta twierdzy Wrocław generała piechoty Niehoffa

Zgodnie ze złożonym przez pana przyrzeczeniem honorowego poddania zamkniętych w kotle pańskiej twierdzy i jednostek fortecznych proponuję panu następujące warunki:

1. Wszystkie oddziały znajdujące się pod pańskim rozkazem wstrzymają działania bojowe z dniem 6 maja 1945 o godzinie 14.00 czasu moskiewskiego (13.00 czasu niemieckiego).

2. Przekaże pan stan osobowy, broń, wszelkie środki bojowe, środki transportu i urządzenia techniczne w stanie nieuszkodzonym.

3. Gwarantujemy panu, wszystkim oficerom i żołnierzom, którzy zaprzestali oporu, życie, wyżywienie, pozostawienie osobistego majątku i odznaczeń, a po zakończeniu wojny powrót do ojczyzny. Całemu korpusowi oficerskiemu zezwala się na noszenie białej broni.

4. Wszystkim rannym i chorym z naszych środków zostanie udzielona natychmiastowa pomoc medyczna.

5. Całej ludności cywilnej gwarantuje się bezpieczeństwo i normalne warunki życia.

6. Panu osobiście i innym generałom zostaną pozostawione samochody z obsługą, a także odpowiednia obsługa dla generałów w niewoli.

Chciałbym jeszcze dodać do wytycznych odnośnie do przekazania twierdzy, że zapewnione przeze mnie gwarancje dotyczące oficerów i jednostek rozciągają się również na Waffen-SS, która brała udział w obronie”.

(źródło: Hans von Ahlfen, Festung Breslau w ogniu, Hermann Niehoff, Agata Janiszewska, Tomasz Głowiński,: Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2008)

W tej willi, zbudowanej w 1905 r., podpisano akt kapitulacji, fot. fotopolska.eu 

Wrocławskie bunkry

Wrocław był bardzo ważnym ośrodkiem miejskim II Rzeszy. Jego gospodarcze znaczenie i nieustanny rozwój zostały docenione wraz z objęciem władzy przez cesarza Wilhelma II. W 1889 roku dowództwo pruskiej armii podjęło decyzję o utworzeniu w mieście Twierdzy. W efekcie tego do 1914 roku powstało we Wrocławiu ponad 60 najnowocześniejszych w tym czasie obiektów wojskowych, mających na celu zatrzymanie ewentualnego ataku wojsk rosyjskich.

Fort Piechoty nr 6

Jednym z takich obiektów jest Fort Piechoty nr 6, znajdujący się w lasku przy ulicy Polanowickiej. Obiekt powstał w 1891 roku. W wyniku podjęcia decyzji o utworzeniu Festung Breslau został poddany rozbudowie, która zakończyła się dopiero w 1914 roku. Pomimo udziału w obronie miasta w 1945 roku, fort uniknął poważnych uszkodzeń. Po II wojnie światowej teren ten zajmowało Ludowe Wojsko Polskie, dostosowując go do swoich potrzeb. Obecnie Fort Piechoty nr 6 jest pod opieką Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego.

Fort Piechoty nr 4

Historia Fortu Piechoty nr 4 jest bardzo zbliżona do historii Fortu nr 6. Również powstał w 1891 roku i został przebudowany do roku 1914. Nie ucierpiał podczas walk o Festung Breslau. Po II wojnie światowej obiekt, znajdujący się przy ulicy Przestrzennej, został przejęty przez Ludowe Wojsko Polskie, które stacjonowało w nim do końca lat 80. XX wieku. W późniejszym czasie fort został zrabowany i zdewastowany. Obecnie obiekt niszczeje.

Schron przeciwlotniczy na pl. Strzegomskim

Podczas II wojny światowej obawiające się bombardowań władze III Rzeszy rozpoczęły budowę obiektów, mających zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej miasta. Jedny z nich jest schron przeciwlotniczy, znajdujący się na placu Strzegomskim. Wybudowano go w latach 1942-1943. Do 1945 roku pełnił funkcję szpitala fortecznego. Nie nosząc na sobie śladów walk, po wojnie stał się magazynem. W latach 90. działały w nim małe sklepiki i pub. Dziś ma w nim swoją siedzibę Wrocławskie Muzeum Współczesne. 

Schron bliźniak przy ul. Ołbińskiej

Bliźniaczy obiekt schronu z pl. Strzegomskiego znajduje się na skrzyżowaniu ulic Ołbińskiej i Słowiańskiej. Powstał w 1941 roku. Jest widocznie mniejszy niż jego „brat”, ma za to grubsze ściany (grubość żelbetu miejscami osiąga 2 m). W związku z podobieństwem do budynków, które powstały na użytek hitlerowskiego programu nuklearnego w Miersdorf, zrodziło się wiele teorii co do faktycznej roli obu wrocławskich schronów. Tez z Ołbińskiej nie jest dostępny dla zwiedzających.

Schron przy ul. Białodrzewnej

Wybudowany w 1943 roku. Dwukondygnacyjna, żelbetowa budowla wyposażona była m.in w: pralnię, ambulatorium i osobne toalety na każdym z pięter oraz dwie śluzy gazoszczelne. Po II wojnie światowej wykorzystywany był jako magazyn Akademii Sztuk Pięknych. 

Tekst i zdjęcia: Bartosz Gmera

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama