Cele kampanii:
- Zwiększenie świadomości mieszkańców Wrocławia na temat znaczenia zgody na przeszczepienie.
- Zachęcenie do rozmów wśród bliskich na temat decyzji dotyczącej oddania narządów po śmierci.
- Mobilizacja do aktywnego wyrażenia zgody przez pobieranie Wrocławskiej Karty Dawcy - mieszkańcy będą mogli na niej umieścić swoje dane. Wzór do pobrania na wroclaw.pl
Twarzą kampanii jest Szymon Konieczny, student z Wrocławia, który od 4 lat żyje z przeszczepionym sercem. Urodził się z rzadką wadą - brakiem lewej komory. Przez 16 lat jego życie było ciągłym wyzwaniem, nie mógł biegać, potem chodzić, w końcu każdy dzień był walką o życie. W 2019 roku w Zabrzu Szymon otrzymał nowe serce, które dało mu szansę na normalne, pełne życie. Szymon jest wdzięczny dawcy za ten niezwykły dar i chce dzielić się swoją historią, aby inspirować innych.
Co roku w Polsce na krajowej liście oczekujących na przeszczep jest około 2 000 osób, w tym dzieci. Niestety, nie wszyscy zdążą otrzymać organ, który uratuje im życie. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.
W ramach działań edukacyjnych, lekcje dla licealistów poprowadzi Agnieszka Nowak, mama Szymona, który zmarł nagle rok temu. Jego narządy uratowały 7 osób. Agnieszka Nowak wspólnie z koordynatorem Poltransplantu będzie dzielić się swoim doświadczeniem, aby uczulić młodzież na istotę zgody na przeszczepienie i zachęcić ich do otwartych rozmów na ten temat.
Partnerem akcji jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny, najdynamiczniej rozwijający się ośrodek transplantacyjnym w naszym kraju. Już drugi rok z rzędu w USK wykonano największą liczbę transplantacji serca u dorosłych w Polsce. Od 2021 roku, w niezwykle krótkim czasie, w szpitalu przeszczepiono 130 serc. Co istotne, w samym 2023 było to 46 wykonanych zabiegów. Transplantacje serca to nie wszystko. Specjaliści USK we Wrocławiu zrealizowali 63 transplantacje nerek, w tym aż 8 od żywych dawców, a także transplantacje wątroby.
Jednym z największych wyzwań i spektakularnych osiągnięć w 2022 roku był zabieg retransplantacji serca z jednoczesnym przeszczepieniem nerki, będący również pierwszą tego typu operacją w Polsce, powtórzony w 2023 roku.
USK we Wrocławiu w 2023 roku nie tylko zrealizował setki transplantacji, ale jako szpital aktywnie zgłaszający dawców, udzielił wsparcia pacjentom z innych ośrodków, dając szansę na nowe życie dziesiątkom osób – wszystko dzięki wzrostowi świadomego dawstwa, kampaniom społecznym oraz często tytanicznej pracy lekarzy anestezjologów.