wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Fundacja Badamy Suplementy sprawdza jakość dostępnych na rynku suplementów diety
Kliknij, aby powiększyć
Tylko w latach 2017-2020 zgłoszono blisko 63 tys. nowych suplementów diety Pixabay
Tylko w latach 2017-2020 zgłoszono blisko 63 tys. nowych suplementów diety

Bakterie chorobotwórcze w tym bakterie kałowe, substancje zakazane z listy psychoaktywnych czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy. Co naprawdę znajduje się w suplementach diety? Ich badaniem zajęła się wrocławska Fundacja Badamy Suplementy.

Reklama

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie codziennego jadłospisu o witaminy, minerały czy makro i mikroelementy. Wysokiej jakości produkty zawierają wiele elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie produkty nadają się do stosowania. Ich weryfikacją zajmuje się wrocławska Fundacja Badamy Suplementy.

Celem Fundacji jest dokładna analiza produktów, które można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także sklepach oraz na portalach aukcyjnych. Organizacja działa na rzecz konsumentów i – co istotne – nie reklamuje konkretnych suplementów. Przedstawicielom fundacji zależy przede wszystkim na tym, aby pełnić funkcję strażnika i weryfikować produkty dostępne na słabo uregulowanym rynku suplementów diety.

Fundacja Badamy Suplementy została założona przeze mnie w 2019 roku. W 2017 roku przeczytałem raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym zauważyłem, że w przebadanych suplementach diety wykryto między innymi bakterie kałowe oraz substancje psychoaktywne. Zrozumiałem, że konieczne jest sprawdzenie innych suplementów. W ten sposób początkowo powstał ruch społeczny, który później przekształcił się w prokonsumencką organizację zajmująca się m.in. wykonywaniem analiz laboratoryjnych najpopularniejszych suplementów diety.
Maciej Szymański, Fundacja Badamy Suplementy

Nie wszystkie suplementy diety są złe

Konsumenci często zapominają, że suplementy diety są żywnością i nie podlegają tym samym regulacjom prawnym, co leki. Nie oznacza to jednak, że lekarze odradzają tego typu produkty. Wręcz przeciwnie – wysokiej jakości suplementy mogą stanowić wartościowe uzupełnienie naszej diety.

Istnieją zarówno dobre, jak i złe suplementy diety. Istotne, żeby zwracać uwagę na ich skład i szukać tych najlepszych. Oczywiście nie każdy posiada wystarczającą wiedzę na ten temat, dlatego korzystanie z suplementów można skonsultować z lekarzem.
Maja Rodobolska, lekarz pediatra

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na rynku można znaleźć wiele suplementów diety zarówno wysokiej, jak i niskiej jakości Pixabay
Na rynku można znaleźć wiele suplementów diety zarówno wysokiej, jak i niskiej jakości

Sprawdzają skład suplementów oraz przekazy reklamowe

Fundacja Badamy Suplementy współpracuje z dietetykami, analizując nie tylko skład dostępnych na rynku suplementów diety, ale również przekazy reklamowe. Okazuje się bowiem, że te ostatnie nierzadko zawierają nadużycia i przypisywanie suplementom właściwości leczniczych. 

W ramach przeprowadzonych badań wykryliśmy nieprawidłowości w składzie suplementów w postaci kilkakrotnie wyżej zawartości cukrów w odżywkach białkowych, niższych zawartości witamin czy minerałów. Ponadto, na rynku obok rzetelnych preparatów znajdowały się suplementy diety zafałszowane zawierające np. bakterie chorobotwórcze w tym bakterie kałowe, substancje zakazane z listy psychoaktywnych czy stymulanty podobne strukturalnie do amfetaminy.
Maciej Szymański, Fundacja Badamy Suplementy

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Badania suplementów diety prowadzone są w akredytowanych laboratoriach fot. Fundacja Badamy Suplementy
Badania suplementów diety prowadzone są w akredytowanych laboratoriach

W ciągu trzech lat na rynku pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy nowych suplementów

Fundacja Badamy Suplementy o wszelkich nieprawidłowościach informuje Główny Inspektorat Sanitarny, który sprawuje kontrolę nad rynkiem suplementów diety, a także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Przedstawiciele organizacji podkreślają jednak, że nie są w stanie zbadać wszystkich produktów.

Według Najwyższej Izby Kontroli, tylko w latach 2017-2020 w GIS złożono blisko 63 tys. powiadomień o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenie do obrotu nowego suplementu. GIS poddał analizie zaledwie 11% z nich.
Maciej Szymański, Fundacja Badamy Suplementy

Wyniki prowadzonych przez Fundację badań można znaleźć w kilku miejscach:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl