Wrocławskie szkolenia z pierwszej pomocy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Organizowane są w ramach Wrocławskiej Akademii Pierwszej Pomocy (WAPP) prowadzonej przez WCRS. Od 2019 r. z tego typu bezpłatnych szkoleń skorzystało ponad 50 000 wrocławian.
Wiedza praktyczna o udzielaniu pierwszej pomocy
Szkolenia te mają przede wszystkim przekazać rzetelną wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy i jednocześnie udowodnić, że każda osoba może uratować czyjeś zdrowie lub życie.
Niestety, decyzja o podjęciu pomocy drugiej osobie wciąż jest zbyt rzadka i często wynika z braku wiedzy, jak to zrobić. Dlatego m.in. WCRS regularnie organizuje podstawowe szkolenia pierwszej pomocy, na które zapisać się mogą dorośli mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia. Udział w nich jest bezpłatny.
Kursy odbywają się co dwa tygodnie (w czwartkowe popołudnia) i trwają 4 godziny. Najbliższe szkolenie odbędzie się 1 sierpnia, ale nie ma już na nie wolnych miejsc.
– W pojedynczym kursie udział bierze do 25 osób. Szkolenia prowadzimy w sposób warsztatowy, aby każdy uczestnik zdobył praktyczne umiejętności reagowania w najczęstszych stanach zagrożenia zdrowia i życia. Omawiamy i ćwiczymy postępowanie w przypadku urazów, ran, wypadków komunikacyjnych. Dużo uwagi poświęcamy też na trening resuscytacji krążeniowo-oddechowej i użycie AED – mówi Michał Podgórski, ratownik medyczny, instruktor pierwszej pomocy prowadzący szkolenia WAPP.
– Ważne jest też to, żeby się przełamać i podejmować akcje ratunkowe. Najgorsza jest bowiem bezczynność w momencie, gdy liczą się minuty – dodaje.
Terminy kolejnych szkoleń: 22.08, 5.09, 19.09, 3.10, 17.10, 7.11, 21.11 i 5.12 – zapisy ruszą na około dwa tygodnie przed danym szkoleniem, formularz zapisowy znajdziesz na stronie WCRS.
Ogromne zainteresowanie kursami pierwszej pomocy
Miejsca na kursy bardzo szybko są rezerwowane, lista uczestników zamyka się w kilka godzin (powstaje lista rezerwowa).
Uczestnicy szkoleń chwalą przede wszystkim ich praktyczny charakter i aktualność przekazywanych procedur udzielania pierwszej pomocy.
– Bardzo podobało mi się to, że można było ćwiczyć udzielanie pomocy na realistycznych fantomach i zobaczyć jak się ratuje małe dziecko, osobę w średnim wieku, jak i starszą – mówi pani Anna, uczestniczka szkolenia – Ćwiczyliśmy pomoc przy zadławieniach, omawialiśmy też tzw. wypadki urlopowe, jak oparzenia słoneczne i ukąszenia. Bardzo polecam te zajęcia, bo tego typu wiedzy nigdy za wiele – podsumowuje.
Od 2019 r. miasto Wrocław na kursach szkoli ok. 3 000 osób rocznie - z udzielania pierwszej pomocy. Ale WAPP to także pokazy, konferencje i mini-warsztaty np. na wydarzeniach plenerowych czy piknikach. Według szacunków przez 5 lat na niemal 360 wydarzeniach przeszkolonych zostało ponad 50 000 osób.
– Chcemy, żeby ta liczba potencjalnych ratowników cały czas rosła, ale zależy nam jednocześnie, żeby każda osoba mogła tę wiedzę utrwalać i odświeżać – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
– Dlatego zachęcamy, by korzystać z kursów lub punktów WAPP na piknikach nie jednokrotnie, lecz tyle razy, ile potrzebujemy. Dołączyliśmy do inicjatywy „Porusz serce” Uniwersytetu Medycznego i naszym celem jest zwiększenie liczby podejmowanych prób ratowania życia, a żeby to robić, wiele osób potrzebuje sprawdzonej, stale aktualizowanej wiedzy i umiejętności udzielania pomocy – dodaje.
Pierwsza pomoc także w szkołach
Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone są również we wrocławskich placówkach oświatowych. Między innymi w ramach kampanii „Porusz serce”, prowadzonej wspólnie z Uniwersytetem Medycznym.
Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów na temat pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.
– Dzięki zajęciom i szkoleniom prowadzonym w naszych placówkach chcemy sprawić, by uczniowie nie bali się udzielać pierwszej pomocy i wiedzieli, jak korzystać m.in. z defibrylatorów. Mamy też nadzieję, że tę wiedzę będą przekazywać dalej wśród znajomych i rodziny – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
W ramach tej kampanii miasto przekazało 24 szkołom i placówkom oświatowym ponad 300 tys. zł na zakup: 100 fantomów, 26 defibrylatorów szkoleniowych i 8 defibrylatorów ratowniczych. Sprzęt ten uzupełnił dotychczasowe wyposażenie placówek.