Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Nie ma Politechniki Wrocławskiej bez Wrocławia i nie ma Wrocławia bez Politechniki Wrocławskiej. Jesteśmy razem – powiedział prof. Tadeusz Więckowski, były rektor PWr, tuż przed podpisaniem umowy o współpracy między miastem a uczelnią.
Sygnatariuszami umowy są Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, i prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Aby kształtować świat wokół siebie
W ramach instytucjonalizowania współpracy strony powołają sześcioosobowy komitet.
– Będziemy zbierać tematy, które nas łączą i które pokazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – wyjaśnia Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. – To, w jaki sposób współpracujemy i rozwijamy Wrocław, znajduje swoje odzwierciedlenie i realizację na wrocławskich ulicach, w budynkach, na naszych drogach, w tramwajach, w jakości powietrza i w zmianach, które chcemy wspólnie kształtować – mówi wiceprezydent.
Znaczenie umowy podkreślił również prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, który podkreślił, że wpisuje się ona w strategię uczelni:
– Umowa jest idealnie skrojona pod cel, czyli kształtowanie świata wokół siebie. To jest naturalna cecha Politechniki. Jako uczelnia mamy bardzo szerokie kompetencje, rozbudowaną infrastrukturę i duże możliwości, aby kształtować świat – powiedział.

Koordynatorzy współpracy
Łącznikami współpracy będą po stronie miasta Wrocławskie Centrum Akademickie, a po stronie PWr Centrum Innowacji i Biznesu.
– Jesteśmy bardzo dumni ze współpracy z Politechniką. Dzięki niej od lat możemy współtworzyć miasto – powiedział Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego.
Wrocławskie Centrum Akademickie od lat wspiera kontakty między miastem a wrocławskimi uczelniami. Prowadzi programy stypendialne i wiele inicjatyw podejmowanych między spółkami miejskimi a uczelniami.
Z kolei Centrum Innowacji i Biznesu Pwr koordynuje Klaster Bezpieczeństwa. Jest to jednostka, która na PWr zajmuje się powiązaniami nauki i biznesu. Jak czytamy na stronie Centrum: „Nasza działalność jest dwutorowa - wspieramy naukowców w komercjalizacji ich badań oraz przedsiębiorców chcących wprowadzić innowacje w swoich formach”.
– To, co robimy, i zamierzenia, które są planowane, dają nadzieję, że rozwój Wrocławia i całego regionu będzie naszą dumą – powiedziała Katarzyna Skowron, dyrektor Centrum Innowacji i Biznesu Pwr.