wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław ogranicza nierozsądne pomysły niektórych inwestorów

Wrocław ogranicza nierozsądne pomysły niektórych inwestorów. Całe miasto pokryte MPZP

Data publikacji: Autor:

Wrocław wprowadził szybką i efektywną ścieżkę, by zawieszać postępowania ws. wydawania decyzji o warunkach zabudowy, jeżeli uzna, że dany wniosek inwestora jest szkodliwy dla przestrzeni miejskiej lub mieszkańców.

Reklama

Wiele wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (tzw. dewuzetek) budziło w ostatnich latach zrozumiałe niepokoje społeczne – ktoś występował o taką decyzję np. na osiedlowym terenie zielonym, nawet nie będąc jego właścicielem (prawo na to pozwalało). Zdarzały się też np. wnioski o nieuzasadnioną gabarytowo zabudowę wielorodzinną w okolicy, gdzie dominuje jednorodzinna.     

To zostaje właśnie ukrócone. Na czwartkowej sesji radni miejscy przegłosowali, że cały obszar administracyjny Wrocławia, gdzie do tej pory nie było Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego, zostaje objęty przystąpieniami do sporządzenia MPZP.

Co oznaczają nowe przepisy? 

Zgodnie z prawem, na obszarze, gdzie uchwałą rady przystąpiono do sporządzenia MPZP, gmina może (ale nie musi) zawiesić postępowanie o wydanie dewuzetki na maksymalnie 18 miesięcy. I taka procedura, dzięki czwartkowej uchwale Rady Miejskiej stanie się szybka. Do tej pory ok. 2/3 powierzchni Wrocławia było pokrytych obowiązującymi MPZP lub przystąpieniami do MPZP – tym przestrzeniom nowe wnioski o dewuzetki nie groziły. Pozostałe ok. 86 km2 nie miało planu. Można było tam ubiegać się właśnie o inwestycje na dewuzetkach. Z punktu widzenia urbanistyki oraz oczekiwań społecznych - wnioski o ich wydanie miały bardzo zróżnicowaną jakość. 

To absolutnie nie oznacza, że teraz zawiesimy każdy wniosek o wydanie dewuzetki, jaki tylko otrzymamy. Natomiast mamy szybki instrument prawny, by to zrobić, jeżeli po analizach stwierdzimy, że dana dewuzetka jest niepożądana.  
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego

Do tej pory miasto również reagowało na szkodliwe dewuzetki, ale punktowo – możliwie szybko przystępując na terenie z reguły ograniczonym do kilku hektarów do sporządzenia MPZP. Było to bardzo obciążające administracyjnie. Tylko w okresie 10.2023 – 07.2024 Wrocław przystąpił aż 11 razy do sporządzania MPZP nie dlatego, że na danym obszarze wynikało to z potrzeb polityki przestrzennej, ale by powstrzymywać szkodliwe pomysły niektórych inwestorów. Takie „akcje ratunkowe” stanowiły już około 40% wszystkich przystąpień do sporządzenia MPZP.  

Jaka jest przyszłość dewuzetek? 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o planowaniu przestrzennym, do końca grudnia 2025 Wrocław musi uchwalić nowy dokument planistyczny – Plan Ogólny. Taki obowiązek ma każda gmina w Polsce. Ten akt prawa miejsacowego mocno ograniczy możliwości, jakie dają dewuzetki. Będzie można je wydawać tylko na ściśle wyznaczonych przez Miasto obszarach. Będą musiały być również zgodne z parametrami wskazanymi w Planie Ogólnym.  

Do końca grudnia 2025 jest około 15 miesięcy, a jak wyliczyli wrocławscy urzędnicy, zablokowanie dewuzetki przystąpieniem do sporządzania MPZP może trwać 18 miesięcy. De facto więc w tym momencie Wrocław odbiera możliwość zgłaszania w ramach dewuzetek nierozsądnych koncepcji budowlanych. Bo za 18 miesięcy powinien już być uchwalony Plan Ogólny.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama