4. Wrocław odświeżył geoportal o planowaniu przestrzennym
Geoportal po modernizacji. Na zdjęciu tablet ze stroną startową portalu oraz panorama Wrocławia www.wroclaw.pl

Łatwiejszy dostęp do danych oraz odświeżona szata graficzna – to największe zalety nowej odsłony serwisu Systemu Informacji Przestrzennej Wrocławia w zakresie planowania przestrzennego. Skarbnica wiedzy dla wszystkich zainteresowanych kierunkami rozwoju naszego miasta stała się bardziej przyjazna.

Geoportal pozwoli wzmocnić dialog z mieszkańcami. Teraz łatwiej będzie można dowiedzieć się, jak uczestniczyć i mieć wpływ na kształtowanie polityki przestrzennej Wrocławia.

Nowości na stronie geoportalu: zakładka Planowanie Przestrzenne

Plany miejscowe są domyślnym widokiem strony poświęconej planowaniu przestrzennemu. Zawiera on wyszukiwarkę oraz tabelę, w której można odnaleźć plan miejscowy, sortując np. wg statusu, etapu lub daty. Każdy z planów miejscowych posiada harmonogram wraz z opisem całej procedury.

Powiększ obraz: Tablet ze stroną Geoportal Wrocław materiały prasowe
Tablet ze stroną Geoportal Wrocław

Plan ogólny to tytuł zasobu, który dokumentuje postępy prac nad zupełnie nowym dokumentem – planem ogólnym miasta Wrocławia. Rada Miejska uchwaliła przystąpienie do jego sporządzenia w kwietniu 2024 r.. To bardzo ważny akt prawny, którego uchwalenie będzie poprzedzone konsultacjami społecznymi. Bliższe informacje na ich temat podamy niebawem.

Klikając na Studium, można dotrzeć do obowiązującego Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia. Można znaleźć również jego archiwalne wydania.

Decyzje lokalizacyjne odnoszą się do opisów traktujących o warunkach zabudowy oraz lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Partycypacja w planowaniu to ważna strona informująca, w jaki sposób można mieć wpływ na kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej Wrocławia.

Zbiór planowania przestrzennego kończy statystyka, w której dostępne jest numeryczne zestawienie planów miejscowych uchwalonych oraz opracowywanych. Są tu także wzory dokumentów, gdzie zamieszczone zostały pisma do aktów planowania przestrzennego, wypisów i wyrysów z miejscowych planów oraz decyzji lokalizacyjnych, wraz z przykładami sposobu ich wypełniania.

Nowy porządek i nowe funkcje geoportalu

W zakładce planowania przestrzennego można znaleźć między innymi:

• harmonogramy planów miejscowych i planu ogólnego,
  • wyszukiwarkę planów miejscowych,
  • wyszczególnienie planów miejscowych na etapach zbierania wniosków i konsultacji społecznych,

• objaśnienia dokumentów planistycznych,
  • wzory dokumentów do wypełnienia i pobrania,
  • kontakty do zespołów i projektantów.

Odświeżone wydanie wrocławskiego geoportalu pozwala z łatwością odnaleźć informacje na temat każdego planu miejscowego. Udostępnione harmonogramy planów zawierają projekty ze wszystkich etapów. Każdy etap ma przypisany kolor, który reprezentuje dany temat na odświeżonej mapie planów. Na stronie zamieszczamy również objaśnienia zasad i przebiegu procedury. Szczególnie chodzi tu o terminy wskazujące, kiedy w sposób formalny można wziąć w tej procedurze udział.
Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego

Poprzez wykazy i mapę planów miejscowych, strony geoportalu wyróżniają tematy, wokół których toczą się konsultacje społeczne lub trwa zbieranie wniosków. Kolejnymi nowościami są opisy dokumentów planistycznych. W jednym miejscu zebrano podstawowe informacje dotyczące aktów planowania przestrzennego oraz warunków zabudowy określanych w drodze decyzji.

Zasoby i informacje wspomagające partycypację w planowaniu

- Rozbudowaliśmy stronę, żeby poprawić dostęp do informacji i danych związanych z planowaniem miasta. Te zmiany mają także wymiar edukacyjny. Łatwiej zapoznać się z zasadami procedury, a także z niezbędnymi ustawami i innymi przepisami – dodaje Przemysław Matyja, dyrektor miejskich planistów.

Cel ten realizuje również odświeżona mapa planów miejscowych. Na bieżąco aktualizujemy na niej etapy sporządzanych planów i ważne terminy z nimi związane. Takie komunikaty zamieszczane są również w zakładkach Plany miejscowe i Partycypacja w planowaniu.

Kolejnym działaniem na rzecz zwiększenia udziału mieszkańców w planowaniu przestrzennym miasta, jest objaśnienie nowego formularza wniosków do aktów planowania przestrzennego.

Nowy formularz do składania wniosków i uwag

Wraz z reformą planowania przestrzennego, ustawodawca określił formularz, na którym należy składać wnioski i uwagi w zakresie planowania przestrzennego.

Powiększ obraz: Table ze stroną Geoportal Wrocław materiały prasowe
Table ze stroną Geoportal Wrocław

Obowiązuje jeden wzór pisma dla wszystkich wskazanych w nim rodzajów wnoszonych pism dotyczących aktu planowania przestrzennego:

• wniosków do projektu planu miejscowego albo planu ogólnego,
  • uwag do projektu planu miejscowego albo planu ogólnego,
  • wniosków o sporządzenie lub zmianę planu miejscowego albo planu ogólnego.

Na stronie zamieszczono wzór przykładowo wypełnionych formularzy wraz z jego opisem. Etap wniosków do nowego dokumentu, jakim jest plan ogólny, rusza lada chwila, ale o tym przeczytacie niedługo w osobnym artykule.

Zachęcamy do zapoznania się z nowościami i korzystania z wrocławskiego geoportalu!

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia