4. We Wrocławiu powstaje elitarna cyberjednostka

Jej dokładna lokalizacja nie jest jeszcze ujawniana. Wiadomo jedynie, że będzie operować z Wrocławia. JDC „C” – bo takie nosi oznaczenie, ma być dla Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni tym, czym komandosi dla wojsk lądowych. Nielicznym informacjom o nowej jednostce towarzyszyły do tej pory słowa: prawdopodobnie, nieoficjalnie. Publikujemy tę informację pierwsi. Wojsko potwierdza: JDC „C” formowana jest we Wrocławiu.

– Głównym zadaniem zlokalizowanej we Wrocławiu Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni „C” (JDC „C”) będzie prowadzenie operacji w pełnym spektrum. Oznacza to, według terminologii NATO, że jednostka będzie w stanie prowadzić operacje defensywne i rozpoznawcze, będzie także miała zdolności do prowadzenia operacji ofensywnych w cyberprzestrzeni – informuje ppłk Przemysław Lipczyński, rzecznik Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Białobrzegi, Gdynia, Wrocław. To będzie trzecia taka jednostka w kraju

W strukturze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni znajdują się już dwie Jednostki Działań w Cyberprzestrzeni. JDC „A” zlokalizowana jest w Białobrzegach, natomiast JDC „B” w Gdyni. Obie jednostki pełnią rolę „skalpela” w polskich cyberwojskach. Służą w nich najbardziej doświadczeni w prowadzeniu cyberoperacji żołnierze zawodowi. Podobnie będzie w przypadku JDC „C”.

– Rekrutacja do JDC „C” prowadzona jest wewnętrznie przez wojsko. Z racji szczególnego charakteru jednostki, jest oparta na żołnierzach zawodowych z największymi kompetencjami i doświadczeniem. Ponadto każdy z żołnierzy musi posiadać poświadczenie bezpieczeństwa osobowego. To znaczy, że służby specjalne prześwietliły jego życiorys i potwierdziły, że daje rękojmię zachowania tajemnicy informacji niejawnych o najwyższych klauzulach tajności  – mówi ppłk Przemysław Lipczyński.

Czym zajmują się Wojska Obrony Cyberprzestrzeni?

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) to nowy komponent Sił Zbrojnych, odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej domenie operacyjnej, jaką jest cyberprzestrzeń. Odpowiadają w resorcie obrony narodowej za kluczowe obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją systemów teleinformatycznych. Służy w nich i pracuje ponad 6,5 tysiąca żołnierzy i pracowników.

Poza jednostkami JDC w strukturze WOC znajdują się także: Wojskowe Biuro Zarządzania Częstotliwościami (WBZC), Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia (CWSD), Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni (CZC) i sześć Regionalnych Centrów Informatyki (RCI) – w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Krakowie.

Formowane są dwie nowe jednostki: Jednostka Wsparcia Działań (JWD) w Legionowie i Jednostka Działań w Cyberprzestrzeni „C” (JDC „C”) we Wrocławiu.