Piątek, 9 października 2015 r.
Stadion Wrocław – zwiedzanie z przewodnikiem
godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, Stadion Wrocław, wejście i wjazd bramą A od strony alei Śląskiej 1, bilety od 10 do 30 zł, dzieci do 6 lat bezpłatnie
W każdy poniedziałek, środę i piątek można zwiedzić Stadion Wrocław śladami piłkarzy. Zwiedzający zobaczą m.in. szatnie zawodników z owianym z legendarnym już jacuzzi, wyjdą tunelem zawodników na murawę, usiądą na ławce rezerwowych, czy spróbują swoich sił podczas konferencji prasowej. Średni czas zwiedzania wynosi ok. 1 godziny. Stadion mogą zwiedzać zarówno grupy, jak i osoby indywidualne bez wcześniejszej rezerwacji.
Wrocławska gra światła – wystawa niezwykłych zdjęć miasta
godz. 8.00-24.00, pasaż kamienicy przy pl. Solnym 14, wstęp wolny
Żaden z nich nie urodził się we Wrocławiu, jednak jak mało kto, na swoich fotografiach potrafią pokazać urodę tego miasta. Jarosław Ciuruś, Maciej Lulko i Janusz Krzeszowski zorganizowali wspólną wystawę magicznych zdjęć Wrocławia. Na fotografiach możemy zobaczyć m.in. Ostrów Tumski, Stare Miasto, most Rędziński czy pl. Grunwaldzki w różnym świetle i niezwykłych kolorach. Wystawę można oglądać co najmniej do końca 2015 roku w pasażu kamienicy przy pl. Solnym 14.
Nowa wystawa stała w Hali Stulecia: Panorama Lwowa
codziennie w godz. 9.00-18.00, bilety: 5/8/10 zł
W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Hali Stulecia powstała niezwykła instalacja, której głównym elementem jest przestrzenny model XVIII-wiecznego Lwowa, zbudowany z wielką dbałością o szczegół, przez architekta i historyka, Janusza Witwickiego. Ekspozycji towarzyszy nowoczesna, multimedialna oprawa, przybliżająca zwiedzającym zarówno postać twórcy, jak i dramatyczne, powojenne losy zabytkowego modelu miasta. Wystawa powstała we współpracy z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, którego władze udostępniły ze swoich zbiorów bezcenny model makiety.
Dni Seniora – ostatnie dni świętowania
piątek-niedziela, rożne miejsca
Przeglądy kabaretów i chórów, Festiwal Tańca, bezpłatne badania, turnieje sportowe – takie m.in. atrakcje czekają podczas ostatnich dni obchodów Dniu Seniora. Wybrane wydarzenia:
piątek 9 października,
- godz. 12:00 finał Przeglądu Małych Form Kabaretowych i Teatralnych w CK Agora, ul. Serbska
sobota 10 października
- godz. 12:00 finał Przeglądu Chórów Senioralnych, Tratwa, ul. Legnicka 65
- godz. 10.00 Festiwal Tańca, Stadion Wrocław – program
- Biała sobota - bezpłatne badania w Centrum Medycznym Synexus, ul. Swobodna 8
niedziela 11 października
- godz. 14.00-16.00 turniej gry w kręgle, Creator, ul. Szybowcowa 23
- godz. 18.00 uroczysty Bal Seniora, Creator
Wystawa – Anna Bujak. Oszołomienie
wernisaż – 9 października, godz.17.00, Muzeum Miejskie Wrocławia, Stary Ratusz, wystawa czynna do 31.10.2015, bilety 7/10 zł
Anna Bujak jest jedną z najciekawszych postaci młodego pokolenia polskich twórców. W latach 2007-2011 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na Wydziale Malarstwa i Rzeźby.
Na wystawie zostaną zaprezentowane animalistyczne formy przestrzenne (technika mixed media, stal, aluminium): pełne oraz otwarte, będące rodzajem rozwijającego się w przestrzeni, zgeometryzowanego rysunku. Obiekty przestrzenne zostaną uzupełnione pracami rysunkowymi i fotomontażami.
Wrocławski Most Tolerancji 2015
piątek, 9 października, godz. 17.00-19.00, plac Solny
Wielokulturowy happening: barwna, roztańczona impreza mająca na celu spotkanie ludzi o otwartej, życzliwej i tolerancyjnej postawie, zaangażowanych w tworzenie wielokulturowego Wrocławia, europejskiego miasta, w którym każdy mieszkaniec bez względu na rasę, wyznanie, poglądy ma przestrzeń do realizacji swoich życiowych celów. Całość happeningu poprowadzi Jose Torres. Zaproszeni przez niego goście to artyści, obcokrajowcy dzielący się swoją kulturą, sztuką, przedstawiciele innych fundacji realizujących podobne programy oraz gość honorowy Majka Jeżowska, która w swoim repertuarze od lat ma piosenki, mówiące o jedności, równości, a tegorocznym hymnem happeningu będzie właśnie piosenka z jej repertuaru „Kolorowe Dzieci”, którą wykona z udziałem wszystkich dzieci i dorosłych, które zechcą nauczyć się tekstu tej piosenki. Zapraszamy do wzięcia udziału w tworzeniu tego chóru…
Do udziału w happeningu organizatorzy zapraszają dzieci wraz z rodzicami i młodzież.
III Festiwal Pieśniarze niepokorni
godz. 18.00, Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2
Festiwal Pieśniarze Niepokorni zainaugurowany w 2013 r. jest odpowiedzią na potrzebę organizacji wydarzeń, festiwali z kręgu piosenki literackiej, poezji śpiewanej oraz wszelkiej jej odmiany. Podczas tegorocznej, trzydniowej edycji, gościć będą legendy przedstawicieli gatunku poezji śpiewanej, piosenki literackie i autorskiej.
- 11.10.2015, godz. 18.00 – Andrzej Garczarek, Projekt Volodia (nowa płyta)
- 17.10.2015, godz. 17.00 – Jacek Kleyff i Tomasz Jaśkiewicz, Igor Jelinek i Stanisław Marinczenko, laureaci przeglądu 2015
- 18.10.2015, godz. 18.00 – Paweł Orkisz, Marek Bojda, Zuzanna Moczek
Latarnik
godz. 18.00, Rynek, obok pomnika Aleksandra Fredry, wycieczka bezpłatna
Latarnik. Nocny Rajd Miejski... czyli Przewodnik Wrocławski na Rowerze. Wrocław dla dociekliwych, czyli wieczorne wędrówki przez znane i mniej znane zaułki naszego miasta. Tym Razem wśród wrocławskich wielbicieli trunku Gambrinusa, czyli szlakiem wrocławskich browarów.
Tymon robi Meksyk - degustacja dań i koktajli przygotowanych na bazie tequili
godz. 18.30, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, bilety 35 zł
Tymon Straburzyński - młody, utalentowany i wielokrotnie nagradzany barman, który jako jedyny z całego kraju wywalczył udział w światowym finale prestiżowego, międzynarodowego konkursu barmańskiego Tahona Society. O przygodach, które spotkały go w Meksyku, opowie podczas specjalnej degustacji koktajli i potraw przygotowanych na bazie tequili. Liczba miejsc ograniczona, w cenę biletu wliczone zestawy degustacyjne. 3x cocktail/3x potrawa
Koncert Natalii Lubrano
niedziela, 11 października, godz. 19.00, Mleczarnia, ul. Włodkowica 5, bilety 20-25 zł
Wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, związana z wrocławską sceną muzyczną. Szerszej publiczności znana z V edycji programu The Voice of Poland 2014 w grupie Tomsona i Barona z zespołu Afromental, gdzie dotarła do półfinału. W marcu 2012 roku ukazała się autorska płyta wokalistki i jej zespołu pt. „R.E.S.P.E.C.T.” Obecnie Natalia Lubrano pracuje nad swoim drugim albumem oraz intensywnie koncertuje w całym kraju.
Pidżama Porno w klubie Eter
niedziela, 11 października, godz. 19.00, ul. Kazimierza Wielkiego 19, bilety 60-75 zł
Zespół powstał w 1987 roku z inicjatywy Krzysztofa Grabowskiego i Andrzeja Kozakiewicza, a debiutował podczas jarocińskiego festiwalu. Pomimo przerw w działalności zespołu, Pidżama nieprzerwanie cieszy się ogromną sympatią fanów, a po 2007 roku, kiedy zespół zawiesił działalność, każdy koncert urasta do rangi wydarzenia. Każde wydawnictwo Pidżamy zapisało się w historii polskiej muzyki rockowej – od wczesnych albumów „Ulice Jak Stygmaty” czy „Futurista”, przez pierwszy wydany przez S.P. Records krążek „Złodzieje Zapalniczek”, „Styropian”, „Marhef w Butonierce” i „Bułgarskie centrum”.
SUNDAY ENGLISH MEETING
godz. 19.30-23.00, Herbaciarnia K2, ul. Kiełbaśnicza 2, wstęp wolny
Every Sunday | Herbaciarnia K2 | 7:30 PM First of all it's not only about practicing your language skills, but having fun in the international atmosphere! Event is based on zero-rules English conversations, meeting amazing people. More information: www.facebook.com/semwro
Specjalne pokazy fontanny multimedialnej
godz. 21.00, sobota-niedziela, pergola przy Hali Stulecia
Fontanna zajmuje powierzchnię bliską 1 ha, a na jej dnie umieszczono aż 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysze ogniowe. Wstęp na teren pergoli jest bezpłatny. Pokazy można oglądać z tarasu widokowego Wrocławskiego Centrum Kongresowego w cenie 5 zł/os. Bilety dostępne są w dniu wydarzenia w holu głównym WCK.
- 11 października, godz. 20.00 pokaz z okazji kanonizacji Jana Pawła II
Trio Peccavi: "Love Songs" feat
godz. 20.00, Vertigo Jazz Club & Restaurant, ul. Oławska 13, wstęp wolny
Trio Peccavi: "Love Songs". Mistrzowskie trio pod kierunkiem jednego z najbardziej szanowanych wrocławskich pianistów. Do udziału w swoim koncercie Jerzy Kaczmarek zaprosił gigantów europejskiej sceny jazzowej: kontrabasistę Stana Michalaka i perkusistę Adama Buczka.
Koncert Króla w Klubogalerii Neon Side
niedziela, 11 października, godz. 20.00, Klubogaleria Neon Side, ul. Ruska 46c, bilety 20-25 zł
Błażej Król nie lubi odpoczywać. Podczas gdy jego solowy debiut „Nielot” wymieniany był wśród najważniejszych płyt zeszłego roku, on kończył nagrywać jego następcę. Proces tworzenia kolejnych płyt, czy to z UL/KR, czy pod własnym nazwiskiem, czy w innych projektach, można by uznać za kompulsywny, gdyby nie szczegółowo przemyślany charakter każdego wydawnictwa. „WIJ” ukazał się w kwietniu tego roku.
Koncert Vertical Trio w Księgarni Hiszpańskiej
niedziela, 11 października, godz. 20.00, Księgarnia Hiszpańska, ul. Szajnochy 5, bilety 15 zł
Program, inspirowany muzyką Półwyspu Iberyjskiego, obejmuje kompozycje autorskie w aranżacji zespołu. Jest to nowoczesne flamenco z wpływami muzyki dawnej oraz elementami jazzu. W odróżnieniu od tradycyjnego flamenco, które instrumentarium ogranicza się do gitary, projekt wzbogaca brzmienie o kontrabas oraz cajón.
Atrakcje we Wrocławiu
Punkt widokowy w Kotowicach
wieża otwarta codziennie od 10.00 do 20.00, zwiedzanie bezpłatne
Unikatowy obiekt turystyczny położony jest w przysiółku Utrata nad brzegiem Odry w miejscowości Kotowice. Wieża jest położona 20 km od centrum Wrocławia.
Wieżę można uznać za najoryginalniejszy obiekt turystyczny, jaki powstał w ostatnich latach w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia. Ma wysokość 40 metrów. Położona jest tuż przy brzegu Odry. Widać z niej ciekawą panoramę terenów przyrodniczych Natura 2000 gminy Siechnice, gminy Czernica oraz Wrocławia. Przy dobrej pogodzie podziwiać można piękną panoramę aglomeracji wrocławskiej i dużej części Dolnego Śląska: Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz zarys Sudetów. Więcej o wydarzeniach na wieży: https://pl-pl.facebook.com/WIEZAwKOTOWICACH.
Wyspa Przygody Opatowicka
ul. Braci Gierymskich 131, godz. 9.00-19.00
Bilet dziecięcy kosztuje 15 zł, ulgowy 25 zł, a normalny 35 zł.
- Trasy łatwe: Małpka, Myszka
- Trasy średnie: Wiewiórka, Dzięcioł, Świstak
- Trasy trudne: Goryl, Pantera
Największa w Polsce makieta kolejki
codziennie od 10.00 do 18.00, Dworzec Świebodzki, bilety 15/19 zł
Wystawa podzielona jest na kilka części. Jedna z nich poświęcona jest gospodarce leśnej i rolnej. Widać na niej zwierzęta hodowlane, a w głębi pięknie odwzorowane gospodarstwo agroturystyczne. W drugiej części znajduje się Karpacz oraz Śnieżka z wiernie odwzorowanym obserwatorium. Dalej natrafiamy na wrocławski Rynek z wiernie odwzorowanymi kamienicami, Dworzec Świebodzki oraz bloki z wielkiej płyty z ul. Żmigrodzkiej. W centralnym miejscu znajduje się stacja Kolejkowo.pl z repliką schroniska Szwajcarka.
Afrykarium we wrocławskim zoo
godz. 9.00-18.00
Pierwsze w Polsce oceanarium prezentujące faunę Czarnego Lądu jest integralną częścią Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.
- Morze Czerwone – rafa koralowa i ryby rafy koralowej;
- Plaża nad Morzem Czerwonym – lądowe żółwie pustynne;Wielkie Jeziora Afrykańskie (Tanganika i Malawi) – około 50 różnych gatunków ryb – pielęgnic;
- Kanał Mozambicki – płaszczki, rekiny młoty, rekiny lamparcie;
- Wschodnia Afryka – hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę jak: góralki (dalecy krewniacy słoni), mrówniki (często mylone z amerykańskimi mrówkojadami!) oraz dikdik (jedna z najmniejszych antylop);
- Wybrzeże Namibii – to zewnętrzne baseny w Afrykarium Wrocław, zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki południowoafrykańskie (krewniacy popularnych lwów morskich);
- Dżungla nad rzeką Kongo – krokodyle, wydry, manaty i towarzyszące im ryby – tilapie oraz kilka gatunków ptaków.
Kolejka gondolowa Politechniki Wrocławskiej – Polinka
Polinka kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 21.00, a w sobotę i niedzielę od godziny 11.00 do 18.00. Startuje ze stacji przy Wybrzeżu Wyspiańskiego i ul. Na Grobli. Na darmowe przejazdy mogą studenci, doktoranci i pracownicy Politechniki Wrocławskiej. Pozostali muszą kupić bilet. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 zł za bilet normalny i 1,5 zł za bilet ulgowy.
Te wrocławskie muzea zwiedzisz za darmo – godziny, wystawy
Sprawdź ofertę oraz godziny otwarcia
Punkty widokowe we Wrocławiu
Taras widokowy w Sky Tower, Mostek Czarownic, Wieża Matematyczna oraz wieże archikatedry i kościoła św. Elżbiety - stąd można podziwiać panoramę Wrocławia. Sprawdź godziny otwarcia w długi weekend.
... więcej