wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Sprawdź, na co organizacje pożytku publicznego wydają pieniądze z 1 procenta

Beza, podopieczna Fundacji Dwa Plus Cztery, fot. archiwum Fundacji Dwa Plus Cztery

Wrocławskie organizacje pożytku publicznego z 1 procenta za rok 2020 uzbierały od kilkudziesięciu do kilku milionów złotych. Sprawdź, jak wykorzystują je fundacje i stowarzyszenia. Zdecyduj, na co w tym roku przeznaczyć 1 procent z należnego podatku.

Reklama

Według danych przedstawionych przez serwis ngo.pl w rozliczeniach 1 procenta za 2020 r. organizacje pożytku publicznego uzyskały 972,7 mln zł. To o 65 mln zł więcej nie rok wcześniej. Deklarację o odpisie 1 procenta podjęło w swoich zeznaniach podatkowych ponad 15,3 mln osób.

Finansowe wsparcie uzyskało blisko 8,7 tys. instytucji. Niezagrożonym rekordzistą w skali Polski jest Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, na której konto trafiły ponad 194 mln zł. Kolejne na liście fundacje i stowarzyszenia uzbierały cztery-pięć razy mniej, chociaż ich wyniki i tak liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Listę beneficjentów zamykają organizacje, na które zapisano po kilka złotych.

Sprawdź listę organizacji pożytku publicznego

Spośród zarejestrowanych we Wrocławiu organizacji pożytku publicznego najwięcej zgromadziła Fundacja Sensoria (ponad 12,6 mln zł), Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, działająca przy klinice hematologii dziecięcej Przylądek Nadziei zebrała ponad 9 mln zł, zaś „Dobro Powraca – Fundacja na Rzecz Chorych na Stwardnienie Rozsiane” blisko 8,3 mln zł.

Na pomoc zwierzętom zagrożonym i domowym

We Wrocławiu działa kilkaset organizacji pożytku publicznego. Te największe mają listę stałych, zamożnych donatorów (w tym firmy) i rozbudowaną promocję.

Mniejsze organizacje zainteresowanie przyciągają, korzystając m.in. z szyldu znanego partnera (instytucji, organizacji, firmy), przy którym działają. Ważny jest cel działalności, np. wiernych ofiarodawców mają fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz zwierząt.

Fundacja DODO działa przy Zoo Wrocław. Jej misją jest działanie na rzecz gatunków zagrożonych wyginięciem. W 2021 r. wraz z ogrodem zoologicznym przeznaczono 656 tys. zł na działania ratujące zwierzęta na całym świecie. – Fundacja DODO z odpisu 1 procenta za rok 2020 uzyskała prawie 66 tysięcy złotych. To tylko jeden ze sposobów na zdobycie funduszy. Poza tym organizuje zbiórki publiczne oraz bieg Wild Run – mówi Agnieszka Korzeniowska z Zoo Wrocław.

Zoo na ratunek ginącym zwierzętom. Ponad pół miliona złotych wsparcia

Wrocławska Fundacja Dwa Plus Cztery pomaga w adopcji psów i kotów. – Szukamy nowych domów dla zaniedbanych zwierząt, które odebrano właścicielom lub które trafiły do schronisk i z różnych powodów nie mają szans na adopcję – mówi Marta Czyż z Fundacji Dwa plus Cztery.

Zakres działań organizacji jest bardzo szeroki. To treningi dla zwierząt i zajęcia adaptacyjne, opieka weterynaryjna, diagnostyka.

UKS Żeglarz fundusze z 1 procenta przeznacza na zakup sprzętu

W UKS Żeglarz pieniądze z 1 procenta przeznaczone są na sprzęt, fot. archiwum UKS Żeglarz Wrocław

Marta Czyż: – Czasem zwierzęta z wyjątkowo trudną przeszłością wymagają długotrwałej i kosztownej terapii, zanim trafią do nowego domu.

Dwa Plus Cztery organizuje akcje edukacyjne, m.in. w szkołach i przedszkolach. Na spotkania z maluchami przedstawiciele fundacji idą zawsze z opracowanymi przez siebie materiałami edukacyjnymi, zestawami zabaw, łamigłówek, zagadek, które pomagają zainteresować tematem dobrostanu zwierząt. Kilka razy w roku fundacja prowadzi także akcje edukacyjne wśród mieszkańców wsi i miasteczek na Dolnym Śląsku na temat zasad opieki nad zwierzętami.

Za rok 2020 z 1 procenta wrocławska organizacja uzyskała ok. 57 tys. zł. – Promujemy się w mediach społecznościowych. Ulotki z prośbą o wsparcie zostawiamy w zaprzyjaźnionych gabinetach weterynaryjnych, sklepach zoologicznych i innych przyjaznych zwierzętom miejscach. Apele o pomoc przesyłamy także do dużych firm i korporacji – wylicza Marta Czyż.

Pomagają przyjaciele i znajomi

Wiele instytucji o swoich zbiórkach informuje, wykorzystując relacje środowiskowe (osiedlowe, klubów sportowych), towarzyskie i zawodowe.

– Na ogół wpłatami z 1 procenta wspierają nas rodzice i bliscy naszych zawodników – mówi Maciej Dąbrowski, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Żeglarz Wrocław.

W przystani na Odrze na Osobowicach pod żaglami trenują dzieci i młodzież.

Maciej Dąbrowski: – Co roku z 1 procenta uzyskujemy kilka tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczone są na zakup sprzętu. Owszem, łódki za to nie kupimy, to wystarczy na mniej kosztowne elementy wyposażenia żaglówek.

Także Fundacja Bezpieczne Ryzyko skorzystała przede wszystkim z odpisów 1 procenta w deklaracjach podatkowych rodziców dzieci, z którymi pracuje. Na jej konto wpłynęło ponad 4,7 tys. zł.

Psycholodzy i psychoterapeuci fundacji od ponad roku w Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu Oławskim prowadzą warsztaty uważności z rodzin dysfunkcyjnych oraz konsultacje psychologiczne dla dzieci.

– Niestety, tak się złożyło, że kiedy ruszyliśmy z działaniami, to wprowadzono pierwszy lockdown. Mimo trudnej sytuacji, związanej z koronawirusem, udało nam się przeprowadzić sporo zajęć, spotkań i konsultacji – mówi Aleksandra Korżel z Fundacji Bezpieczne Ryzyko. – Pieniądze z 1 procenta przeznaczymy na przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz szkolenia dla psychoterapeutów, którzy pracują z dziećmi.

Roczną deklarację podatkową wraz z celem odpisu 1 procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego (wymagany KRS), należy złożyć do 2 maja 2022 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama