4. Wrocław będzie miał dwa nowe osiedla! Otwarte, zielone, na terenach poprzemysłowych

Wrocław będzie miał dwa nowe osiedla! Otwarte, zielone i tworzone na terenach poprzemysłowych

Redakcja www.wroclaw.pl,

Projekt osiedla na Zaciszu przy ul. Kochanowskiego i Kwidzyńskiej materiały inwestora
Projekt osiedla na Zaciszu przy ul. Kochanowskiego i Kwidzyńskiej

Blisko 60 milionów złotych zapłacą prywatni inwestorzy za nowe drogi, chodniki, utworzenie terenów zielonych i za rozbudowę szkół w sąsiedztwie wznoszonych przez nich inwestycji mieszkaniowych - to perspektywa, nad którą 14 września pochylą się wrocławscy radni. W ramach specustawy mieszkaniowej poprzemysłowe tereny Wrocławia w dwóch lokalizacjach mogą zmienić się w nowe i otwarte osiedla kompletne.

- Chcemy poprzemysłowe tereny włączyć w tkankę miasta. To tereny z potencjałem, ale bez znacznych środków trudno byłoby sprawić, by były atrakcyjne. Szansą dla nich są inwestycje w oparciu o specustawę mieszkaniową. Dzięki temu, poza mieszkaniami, inwestorzy wybudują nowe układy drogowe z chodnikami i drogami rowerowymi, powstaną nowe tereny zielone, będzie miejsce na usługi oraz rozbudowane zostaną szkoły podstawowe w sąsiedztwie nowych osiedli. Za to wszystko zapłacą inwestorzy, a szacowana wartość tych dodatkowych prac to niemal 60 mln zł.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Wnioski o lokalizację inwestycji mieszkaniowych w trybie specustawy dotyczą dwóch lokalizacji:

• rejonu Kochanowskiego i Kwidzyńskiej (teren dawnej stoczni rzecznej na Zaciszu)
  • rejonu Armii Krajowej, Tarnogajskiej i biskupa Bogedaina (obszar bazy sprzętowo-transportowej Transbudu).

To w znacznej mierze tereny zdegradowane. Teraz pojawia się szansa na ich drugie życie - informuje Urząd Miejski Wrocławia.

- W ramach uzgodnień z inwestorami zależało nam, żeby osiedla były ogólnodostępne. Mięliśmy także jeden bardzo ważny warunek: z budżetu miasta nie wydana zostanie nawet złotówka na te prace. Całość kosztów, włącznie z rozbudową szkół czy budową dróg, pokrywają inwestorzy – tłumaczy Jakub Mazur.

Zmiany w rejonie Kochanowskiego i Kwidzyńskiej na Zaciszu

Na terenie dawnej stoczni rzecznej w rejonie ul. Kochanowskiego i Kwidzyńskiej oprócz mieszkań udostępniony zostanie teren zielony o powierzchni 9 tys. m2 oraz 2,5 tys. m2 łąk kwietnych. Dodatkowo rozbudowana zostanie pobliska szkoła podstawowa nr 8 przy ul. Kowalskiej. Poza nowymi klasami pojawi się nowa świetlica i stołówka.

Inwestor: Edo sp. z o.o. we współpracy z Toscom Development przebuduje skrzyżowanie Kochanowskiego/Brucknera z Kwidzyńską/Toruńską. Powstaną dodatkowe pasy do skrętów oraz nowe chodniki i drogi rowerowe. Wybudowana zostanie również sieć wodociągowo-kanalizacyjna.

Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to ok. 30 ml zł

Zmiany na Tarnogaju na terenie dawnej bazy transportowej

Na terenie dawnej bazy transportowej Transbudu, gdzie w przeszłości prowadzona była również działalność produkcyjna, poza mieszkaniami wnioskujący: HCS R. Szychliński sp. k., we współpracy z Toscom Development rozbuduje SP 9 przy ul. Nyskiej. W nowym 4-kondygnacyjnym skrzydle o powierzchni użytkowej 850 m2 ma się pojawić m.in. 9 sal lekcyjnych i świetlica.

Na samym osiedlu nacisk położono na zagospodarowanie wód opadowych: powstaną ogrody deszczowe, a wszystkie budynki będą miały zielone dachy. Nowa zieleń, która pojawi się na osiedlu ma być przedłużeniem znajdującego się w sąsiedztwie parku Tarnogajskiego.

Przebudowane zostaną drogi i chodniki w pobliżu planowanej inwestycji, a od ul. Klimasa do ul. Gazowej powstanie nowa droga rowerowa.

Szacunkowa wartość inwestycji towarzyszących (pokrywana przez wnioskującego) to niemal 30 mln zł.

Rada Miejska Wrocławia 14 września zagłosuje nad projektami

Oba projekty wysoko oceniła już Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Składa się ona z trzynastu ekspertów o uznanej renomie i dorobku zawodowym w dziedzinie architektury i urbanistyki. - Projekty otrzymały bardzo pozytywne opinie - mówi Przemysław Matyja, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego i Planista Miasta.Radni miejscy pochylą się nad wnioskami 14 września. Jeżeli zdecydują się je przegłosować, urzędnicy będą mogli podpisać z inwestorami stosowne porozumienia co do zakresu inwestycji towarzyszących budowie mieszkań.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia