Wrocławska Akademia Samorządowa to inicjatywa wyrosła z serii spotkań na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tamten cykl obejmował prelekcje i wykłady dotyczące zasad funkcjonowania samorządu na różnym poziomie i był przeznaczony głównie dla specjalistów.
- Z czasem do jego organizatorów dołączyła Rada Miejska Wrocławia i Wrocławskie Centrum Akademickie, a wśród prelegentów znaleźli się nie tylko specjaliści od prawa administracyjnego, ale także językoznawcy i badacze spraw społecznych i innych zjawisk związanych z zarządzaniem miastem – mówi dr Jacek Ossowski, sekretarz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia.
We Wrocławiu nie jesteś samotny
Tematem pierwszego po przerwie spotkania Wrocławskiej Akademii Samorządowej było zjawisko samotności społecznej. Pretekstem jest przyjęcie przez władze miasta uchwały o ustanowieniu roku 2022 Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw samotności.
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia: - We Wrocławiu robimy wszystko, żeby żadne grupy społeczne nie pozostawały osamotnione. Mogą na nas liczyć, na władze miasta, na radnych.
Spotkanie w sali sesyjnej otworzył wykład dr Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psycholożki i terapeutki uzależnień. – Na osi życia jest wiele sytuacji, które grożą wypadnięciem ze wspólnoty. Samotność może dotyczyć osób w każdym wieku – mówiła.
Dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska akcentowała destrukcyjny wpływ poczucia samotności. – Samotność przynosi nieszczęście. Boli i odbiera poczucie sensu istnienia – wyliczała psycholożka i podpowiadała, jak wychodzić z samotności. – To wymaga kontaktu z człowiekiem, nawet przypadkowego, nawet pozbawionego głębszych relacji, rozmowy w sklepie, dłuższej wymiany zdań listonoszem.
W sali sesyjnej Rady Miejskiej wystąpił także prof. Dariusz Galasiński, psycholog, lingwista, mówił o samotności jako o wielowymiarowym problemie społecznym.
Fot. Grzegorz Rajter/ Urząd Miejski Wrocławia