wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Austrii wracają maseczki, historia kolczyków - prezentu od Putina; czego uczą się w Danii ukraińskie dzieci. Raport ze świata

W Austrii wracają maseczki, historia kolczyków - prezentu od Putina; czego uczą się w Danii ukraińskie dzieci. Raport ze świata

Ewa Waplak,

Kliknij, aby powiększyć
10 milionów ludzi na Ukrainie opuściło swoje domy od czasu rosyjskiej inwazji fot. Tomasz Hołod
10 milionów ludzi na Ukrainie opuściło swoje domy od czasu rosyjskiej inwazji

Spadkobiercy Karin Kneissl, byłej minister spraw zagranicznych Austrii, zwrócą rządowi tego państwa kolczyki, które Kneissl otrzymała od prezydenta Rosji Władimira Putina. Szkoła Toftlund w Południowej Jutlandii przyjmuje 26 dzieci z Ukrainy w wieku 6-16 lat. Dzieci początkowo dołączą do takich przedmiotów jak matematyka, angielski i wf. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 20 marca.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 21.03.2022. 26 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 21 marca

  • Kraje przyjmujące falę uchodźców ścigają się z czasem. „Najmniej czasu poświęcać na biurokrację, a więcej na opiekę nad uchodźcami” – głosy z Niemiec - Wiesbaden.
  • Jakby było mało wyzwań pojawia się wyraźniej koronawirus w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Austrii.
  • Komisja Europejska w najbliższy wtorek, tj. 22.03.2022 wyśle do Warszawy delegację, by rozpoznać potrzeby zarówno co do kwot, jak i tworzenia w unijnym budżecie nowych ścieżek finansowania programów związanych z uchodźcami z Ukrainy.
  • ONZ poinformowało w niedzielę, że 10 milionów ludzi na Ukrainie opuściło swoje domy od czasu rosyjskiej inwazji. Tysiące ludzi zostało zabitych i rannych oraz ucierpiało w wyniku ostrzału i bombardowań z powietrza.
  • LITWA przygotowuje się do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskich zasobów energetycznych
  • Prezydent FINLANDII Sauli Niinistö spotka się dzisiaj w Paryżu z prezydentem Francji  Emmanuelem Macronem. Rozmowy będą dotyczyć rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezpieczeństwa w Europie.
  • Chiny popierają pokój i sprzeciwiają się wojnie - napisał na Twitterze Qin Gang, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych. Podkreślił, że Chiny wzywają do zawieszenia broni.
  • AUSTRIA przywraca obowiązek noszenia maseczek.
  • Koronawirus atakuje w Wielkiej Brytanii i Skandynawii.
  • SZWAJCARIA. Premier Morawiecki spotkał się dziś z prezydentem Szwajcarii. Rozmawiał o majątkach rosyjskich oligarchów.
  • NORWEGIA i NIEMCY chcą zbudować rurociąg wodorowy. Ma zastąpić rosyjski gaz.
  • DANIA. Dzieci ukraińskie początkowo dołączą do takich przedmiotów jak matematyka, angielski i wf.

Pełny raport ze świata z 21 marca

AUSTRIA. Austria przywraca obowiązek noszenia maseczek

  • Decyzja Austrii ma związek z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa. Wiedeń jest pierwszym rządem, który przywrócił ograniczenia podczas obecnej fali - informuje Politico. Mieszkańcy Austrii będą musieli ponownie nosić maski FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ wzrasta liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Nowe przepisy będą obowiązywać od środy. Zmienić mają się też zasady izolacji. Szczegóły na temat zmian w obostrzeniach mają zostać podane w weekend.
  • Rauch przyznał, że złagodzenie restrykcji nastąpiło zbyt wcześnie. Austria jest pierwszym krajem w UE, który ponownie wprowadził surowsze ograniczenia podczas obecnej fali epidemii. Tymczasem w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zarekomendował premierowi zniesienie restrykcji koronawirusowych w Polsce.
  • Spadkobiercy Karin Kneissl, byłej minister spraw zagranicznych Austrii, zwrócą rządowi tego państwa kolczyki, które Kneissl otrzymała od prezydenta Rosji Władimira Putina. Polityk nie była zadowolona z takiego rozwiązania - poinformowała w piątek austriacka gazeta "Kronen Zeitung". Kneissl kierowała dyplomacją Austrii w latach 2017-19. W 2018 r. Putin, który uczestniczył w weselu Kneissl, podarował jej w prezencie m.in. kolczyki o wartości około 50 tys. euro (235 tys. zł). Według "Kronen Zeitung", polityk miała odmówić przekazania kosztownego podarunku na rzecz skarbu państwa, utrzymując, że kolczyki są jej własnością prywatną. Ostatecznie spór miał zostać rozstrzygnięty w sposób kompromisowy - ewentualni spadkobiercy Kneissl zwrócą kolczyki państwu po śmierci właścicielki. Austriacka polityk jest znana m.in. ze współpracy ze stacją telewizyjną Russia Today. W 2021 r. została powołana do rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

SZWAJCARIA. Premier Morawiecki spotkał się dziś z prezydentem Szwajcarii

  • Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu oligarchów ulokowało swoje majątki — powiedział Morawiecki. Premier namawiał prezydenta Szwajcarii do działania w sprawie aktywów, które Rosjanie ulokowali w tym kraju. Premier rozmawiał też o kryzysie związanym napływem uchodźców z Ukrainy do Polski i innych krajów. - Namawiam Szwajcarię, aby zamroziła majątki rosyjskich oligarchów w tym kraju — powiedział Mateusz Morawiecki po spotkaniu ze szwajcarskim prezydentem.
  • Morawiecki podziękował prezydentowi Szwajcarii za pomoc przy sankcjach. Podkreślił, że mamy do czynienia z największym po II wojnie światowej kryzysem uchodźczym w Europie.
  • Piotr Müller zapowiadał, że głównymi tematami spotkania premiera Morawieckiego i prezydenta Cassisa będzie sytuacja humanitarna, pomoc dla uchodźców oraz sankcje nakładane na Rosję.
  • Szwajcaria przyłącza się do zakazu Unii Europejskiej na eksport dóbr luksusowych do Rosji. Sankcje mają uderzyć w rosyjskich oligarchów i prezydenta Władimira Putina - podaje portal Deutsche Welle. Oznacza to między innymi brak luksusowych zegarków z alpejskiego kraju. Najnowsze sankcje nałożone przez UE na Rosję za jej wojnę z Ukrainą zakazują m.in. sprzedaży artykułów luksusowych do Rosji. Szwajcaria ma się dołączyć do zakazu, a decyzje w tej sprawie mają wejść w życie w najbliższych dniach - poinformowało DW, powołując się na oświadczenie rządu w Bernie.
  • Jak podał portal, Szwajcaria słynie między innymi z produkcji luksusowych zegarków na rękę, które są na trzecim miejscu na liście najważniejszych szwajcarskich artykułów eksportowych. Szwajcarska branża zegarmistrzowska przekazała, że Rosja kupiła w ubiegłych latach zegarki za 250 mln euro. Szwajcarscy producenci zegarków wstrzymali eksport do Rosji jeszcze przed ogłoszeniem nowych sankcji unijnych - m.in. Rolex i Swatch AG, do którego należą marki Tissot, Omega i Breguet - czytamy na DW.
  • Portal podkreślił, że po inwazji Rosji na Ukrainę Szwajcaria odeszła od tradycyjnej zasady neutralności i przyłączyła się do sankcji unijnych. Najnowsze sankcje UE przewidują między inny zakaz sprzedaży do Rosji szampana, cygar, perfum, biżuterii oraz luksusowych samochodów.
  • Apel prezydenta Ukrainy do Szwajcarów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał władze w Szwajcarii, by te podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów. Jego zdaniem rosyjscy miliarderzy rezydujący "w pięknych szwajcarskich miasteczkach" pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

BELGIA. Ukraińscy uchodźcy ostrzegani przed wyzyskiem

  • Ukraińscy uchodźcy rejestrujący się w Heizel otrzymają nową ulotkę informacyjną. Ulotka ma na celu zapewnienie, że uchodźcy z Ukrainy nie staną się ofiarami wyzysku. W ostatnich dniach wyszły na jaw dwie niepokojące sprawy: jedna dotyczy wyzysku ekonomicznego, a druga seksualnego wykorzystywania uchodźców. Numery telefonów organizacji, które mogą zapewnić pomoc ludziom w ich własnym języku, będą również publikowane w mediach społecznościowych za pośrednictwem WhatsApp i Telegram. 

NIDERLANDY. Holenderski sąd uwalnia dwóch podejrzanych z Ukrainy, aby mogli wrócić do domu i walczyć

  • Sąd w Bredzie orzekł, że dwóch obywateli Ukrainy, przebywających obecnie w areszcie pod zarzutem przemytu ludzi, może zostać zwolnionych, aby wrócić do swojego kraju , by walczyć z rosyjskim najeźdźcą . Dwaj mężczyźni, w wieku 27 i 29 lat, pochodzą z Łucka w północno-zachodniej Ukrainie i przebywają w areszcie od sześciu miesięcy. Zostali aresztowani na jachcie we wrześniu ubiegłego roku, próbując sprowadzić grupę obywateli Albanii do Wielkiej Brytanii, podał nadawca NOS. Za przemyt ludzi grozi kara do 18 lat.

WŁOCHY. Najpilniejszym wyzwaniem UE w wojnie na Ukrainie jest energii

  • „Mamy wiele wspólnych wyzwań, na które musimy znaleźć wspólne odpowiedzi wraz ze wszystkimi innymi partnerami z Unii Europejskiej” – powiedział Draghi po osobistym spotkaniu w Villa Madama z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem i premierem Portugalii Antonio Costą oraz poprzez wideolink z premierem Grecji.
  • Kyriakos Mitsotakis: „Musimy natychmiast interweniować… musimy wspierać siłę nabywczą gospodarstw domowych, przede wszystkim w przypadku najsłabszych i naszych przedsiębiorstw”. Draghi powiedział również, że wojna pokazała, że ​​europejska obrona stała się „zasadniczym celem, do którego należy dążyć w bardzo krótkim czasie i w pełnej komplementarności z NATO. „Silniejsza europejska obrona czyni NATO silniejszym” .

DANIA. Pierwsza grupa ukraińskich dzieci zaczyna szkołę 

  • Szkoła Toftlund w Południowej Jutlandii przyjmuje 26 dzieci z Ukrainy w wieku 6-16 lat, pisze nadawca DR. Według DR dzieci ukraińskie początkowo dołączą do takich przedmiotów jak matematyka, angielski i wf – przedmiotów, w których bariera językowa jest łatwiejsza do pokonania – jednocześnie biorąc udział w lekcjach języka i kultury duńskiej.

Finlandia. Grupa 39 dzieci z Ukrainy rozpoczęła zajęcia w szkole w Tampere

  • Na początek dzieci będą uczyły się podstaw języka fińskiego i uczestniczyć w zajęciach sportowych.
  • Prezydent Finlandii Sauli Niinistö spotka się dzisiaj w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowy będą dotyczyć rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezpieczeństwa w Europie.

Szwecja. Współpracę z Norwegami w zwalczniu handlu ludźmi

  • Po doniesieniach o przypadkach handlu ludźmi wśród uchodźców z Ukrainy w celu wykorzystywania do pracy lub prostytucji szwedzka i norweska policja podjęła współpracę w zwalczaniu tego rodzaju przestępstw.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

NIEMCY. Niemieckie gazety komentują w poniedziałek napływ uchodźców z Ukrainy

  • Chwalą bezinteresowną gotowość do pomocy, ale ostrzegają też przed zmianą nastrojów.
  • Niemiecki minister gospodarki, szukając alternatywy dla rosyjskiego gazu, chce partnerstwa energetycznego z Katarem. W tym celu udał się do Kataru i prowadzi rozmowy z ministrem gospodarki i handlu oraz szefem katarskiej dyplomacji. Głównie chodzi o gaz. O duże ilości gazu, którego Niemcy obecnie, po rosyjskiej napaści na Ukrainę bardzo potrzebują. Katar siedzi na gazie, posiada największe po Rosji i Iranie zasoby tego surowca. Posiada też infrastrukturę umożliwiającą transport skroplonego gazu ziemnego (LNG).

DREZNO

  • Od kilku dni do Drezna przybywają setki uchodźców, którzy szukają schronienia. Aby szybko i bez zbędnej biurokracji udzielić pomocy osobom, które uciekły z Ukrainy, burmistrz Drezna Dirk Hilbert przedłożył Radzie miasta projekt ustawy nadzwyczajnej, która ma być przedmiotem dyskusji i decyzji na posiedzeniu Rady Miasta 24 marca. Ma ona na celu umożliwienie urzędom odpowiedzialnym za przyjmowanie, zakwaterowanie i opiekę nad uchodźcami - szybkie zapewnienie potrzebnych na ten cel środków finansowych w ramach zatwierdzonego budżetu. "Opieka humanitarna nad uchodźcami nie zawiedzie w Dreźnie z powodu pieniędzy" - wyjaśnia burmistrz Dirk Hilbert. "Wykorzystamy istniejące budżety i w razie potrzeby zwiększymy je. Jest jednak również jasne, że rządy federalne i państwowe muszą opracować koncepcję finansowania gmin. Szczególnie dla miast, które - jak Drezno, Lipsk i Berlin - coraz częściej stają się węzłami komunikacyjnymi."

WIESBADEN

  • Wiesbaden udostępnił formularz online dla uchodźców z Ukrainy, który można wypełnić bezpośrednio i wysłać pocztą elektroniczną do właściwego urzędu. Uchodźcy z Ukrainy mogą za jego pomocą szybko i wygodnie ubiegać się o pomoc i świadczenia, bez konieczności umawiania się na spotkanie lub czekania w długich kolejkach w "urzędzie". W ten sposób chcemy odciążyć ludzi, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodni doświadczyli już wystarczająco dużo trudności. Ale chcemy też dać wielu wolontariuszom narzędzie internetowe, aby jak najmniej czasu poświęcać na biurokrację, a więcej na opiekę nad uchodźcami.

NIEMCY: „Polityka bezpieczeństwa to coś więcej niż wojsko i dyplomacja”

  • Baerbock: Mając na uwadze takie pojmowanie bezpieczeństwa zajęła jednoznaczne stanowisko: „W kwestiach wojny i pokoju, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, żaden kraj, nawet Niemcy, nie może być neutralny.”  Z „niemieckiej winy za wojnę i ludobójstwo” rodzi się „szczególna odpowiedzialność”. Jest to obowiązek „stawania po stronie tych, których życie, wolność i prawa są zagrożone.”
  • Ponadto, zdaniem minister, kluczowe znaczenie ma zdolność Niemiec i ich partnerów do podejmowania działań. W związku z tym szczególnie podkreśliła jedność w ramach Unii Europejskiej i NATO. Nawiązując do wojny w Ukrainie dodała, że system odstraszana nuklearnego NATO musi być stale „wiarygodny”. Równocześnie Baerbock jednak dała wyraźnie do zrozumienia: „Naszym celem pozostanie niezmiennie świat wolny od broni jądrowej”.
  • „Zagraniczna polityka klimatyczna jest integralną częścią strategii bezpieczeństwa”. Szefowa dyplomacji niemieckiej nazwała kryzys klimatyczny „przedmiotem polityki bezpieczeństwa naszych czasów”. Z uwagi na to, zagraniczna polityka klimatyczna stanowi integralną część strategii bezpieczeństwa. Co więcej, z bezpieczeństwem wiąże się również zaopatrzenie w energię. Rozwój sektora energii odnawialnej jest zatem inwestycją w bezpieczeństwo, a tym samym w wolność.
  • Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zwróciła uwagę na los ciężarnych kobiet w wojnie ukraińskiej. Szacuje się, że w nadchodzących miesiącach około 80 tysięcy kobiet urodzi tam dzieci, powiedziała polityk partii Zielonych w nagraniu wideo przygotowanym na debatę o statusie prawnym kobiet, która odbyła się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku we wtorek wieczorem. „Wiele z nich nie będzie miało schronienia ani dostępu do odpowiedniej opieki.” Porody mogą zagrażać ich życiu. Dlatego minister zaapelowała o umieszczenie praw kobiet w centrum działań na rzecz ochrony klimatu. „Jeśli połowa ludności świata pozostanie wykluczona, nie uda nam się na stałe ani utrzymać pokoju, ani chronić globalnego klimatu.” Zmiany klimatyczne zagrażają podstawowym prawom kobiet i dziewcząt, takim jak prawo do edukacji, zdrowia i nietykalności fizycznej.

dpa, www.deutschland.de

NORWEGIA. Norwegia i Niemcy chcą zbudować rurociąg wodorowy. Ma zastąpić rosyjski gaz

  • Norwegia i Niemcy rozważają budowę rurociągu wodorowego łączącego oba narody, aby zmniejszyć zależność Europy od rosyjskich dostaw energii. O planach poinformowano 16 marca po spotkaniu niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i norweskiego premiera Jonasa Gahr Støre.
  • Zgodnie z treścią wydanego wspólnie oświadczenia kraje planują wkrótce przeprowadzić studium wykonalności budowy rurociągu. Jego celem są m.in. osiągnięcie wspólnego celu klimatycznego, tworzenie nowych zielonych gałęzi przemysłu i miejsc pracy oraz wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego. Rurociąg zostanie zaprojektowany do transportu zielonego wodoru z Norwegii do Niemiec. Oba kraje chcą być całkowicie neutralne dla klimatu do połowy wieku, Niemcy najpóźniej do 2045 roku, Norwegia do 2050 roku, oraz rozszerzyć współpracę w zakresie energii odnawialnej.

www.mojanorwegia.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl