wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Boris Johnson z wizytą w Kijowie, ukraińscy wolontariusze sprzątają ulice w Pradze. Raport ze świata z 9-10 kwietnia
Kliknij, aby powiększyć
Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 9 i 10 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą grafika www.wroclaw.pl
Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 9 i 10 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą

Brytyjski premier złożył w sobotę wizytę w Kijowie. Jego przyjazd na Ukrainę był trzymany w ścisłej tajemnicy, Słowacja przekazała Ukrainie nowoczesny system obrony przeciwrakietowej S-300. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 9 i 10 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie.  1 miesiąc i 16 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Stan na 09-10.04.2022.

Skrót raportu ze świata z 9-10 kwietnia

  • Wielka Brytania. Brytyjski premier złożył w sobotę wizytę w Kijowie. Jego przyjazd na Ukrainę był trzymany w ścisłej tajemnicy. Po rozmowie z prezydentem Władimirem Zełeńskim poinformował, że Wielka Brytania rozszerzy swoją pomoc.
  • Słowacja przekazała Ukrainie nowoczesny system obrony przeciwrakietowej S-300. Decyzja nie oznacza przyłączenia Słowacji do konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
  • Republika Czeska i osiem innych państw europejskich przygotowało wspólny list do Komisji Europejskiej, w którym zwrócono się o pomoc w związku z obecnym kryzysem migracyjnym.
  • Kanclerz Austrii Karl Nehammer 9 kwietnia 2022 przybył do Kijowa. - Mój przyjazd jest sygnałem uznania państwowości i niepodległości Ukrainy - mówił.
  • Niemcy. Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają od 1 czerwca otrzymywać podstawowe świadczenia państwowe, czyli mniej więcej takie same jak osoby pobierające zasiłek Hartz IV.
  • Norwegia nastawia się na przyjęcie 60 000 uchodźców. To najwięcej od 2015 roku. Norwegia przyjęła do tej pory 13 tys. uchodźców z Ukrainy.

Pełny raport ze świata z 9-10 kwietnia

Austria. Kanclerz Austrii z „wizytą solidarnościową” w Kijowie i na miejsce masakry w Buczy

  • Kanclerz Austrii Karl Nehammer 9 kwietnia 2022 przybył do Kijowa. - Mój przyjazd jest sygnałem uznania państwowości i niepodległości Ukrainy - mówił. Nehammer spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i merem Kijowa Witalijem Kliczko.
  • Celem wizyty Nehammera jest „dalsze udzielanie Ukrainie możliwie najlepszego wsparcia humanitarnego i politycznego” - poinformowała Kancelaria Federalna. Austria do tej pory przekazała Ukrainie m.in. ponad 17,5 miliona euro wsparcia.
  • Przy okazji wizyty Nehammera Ukraina liczy także na „konstruktywne działania Austrii w bieżących kwestiach, dotyczących sankcji wobec Rosji oraz aktywne zaangażowanie w odbudowę kraju” - dodaje agencja APA i zauważa, że „fakt iż na Ukrainie obecnie przybywa coraz więcej gości z Zachodu, powinien świadczyć o tym, że przynajmniej w Kijowie sytuacja staje się w miarę spokojna”.
  • Do tej pory w Austrii zarejestrowano ok. 51 tys. ukraińskich uchodźców, głównie kobiety z dziećmi.

Źródło: Polskie Radio 24 za PAP

Czechy. Ukraińscy wolontariusze zorganizowali akcję sprzątania ulic

  • Podczas sobotniej wizyty w Pradze unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wezwała Czechów do rejestrowania zeznań ukraińskich uchodźców o zbrodniach wojennych. Czeski minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan potwierdził, że pracownicy ośrodków dla uchodźców koncentrują się też na tej kwestii.
  • Premier Czech Petr Fiala rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem na temat potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki NATO i kontynuowania dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Stoltenberg podziękował Czechom za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy i rolę w tworzeniu nowej grupy bojowej NATO na Słowacji.
  • Czeskie Ministerstwo Finansów oszacowało koszty radzenia sobie z falą uchodźców z Ukrainy w tym roku na 50 mld CZK. Minister finansów zapowiada negocjacje z UE w sprawie udzielenia wsparcia finansowego.
  • Grupa wolontariuszy-uchodźców z Ukrainy mieszkających obecnie w Pradze zorganizowała w piątek akcję sprzątania ulic w dwóch dzielnicach stolicy Czech. Okazują w ten sposób miastu wdzięczności miastu za pomoc.
  • Republika Czeska i osiem innych państw europejskich przygotowało wspólny list do Komisji Europejskiej
  • W liście zwrócono się o pomoc w związku z obecnym kryzysem migracyjnym. Czeski minister rozwoju regionalnego Ivan Bartoš zorganizował spotkanie online w celu przygotowania listu z przedstawicielami Węgier, Polski, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Bułgarii.
  • Ambasador Ukrainy w Czechach Jewhen Perebyinis podziękował Czechom za pomoc udzieloną Ukrainie na dzisiejszym kongresie ODS w Pradze, stwierdzając, że Czechy są jednym z liderów w wysyłaniu dostaw.
  • Czeskie Radio rozszerza swoją ofertę dla ukraińskich uchodźców na swojej stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Oferuje praktyczny ukraińsko-czeski słownik audio z lekcjami dla dzieci i dorosłych, a także bajki czeskich pisarzy w języku ukraińskim.

www.expats.cz

Słowacja przekazała Ukrainie nowoczesny system obrony przeciwrakietowej S-300

  • Premier Eduard Heger potwierdził, że Słowacja przekazała Ukrainie nowoczesny system obrony przeciwrakietowej S-300. Oświadczył, że decyzja nie oznacza przyłączenia Słowacji do konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Decyzja Słowacji o wysłaniu systemu S-300 czyni ze Słowacji pierwszy kraj NATO, który dostarczył Ukrainie tak ważne narzędzie obronne.
  • Minister obrony Jaroslav Naď zapowiedział na Twitterze, że USA wyślą na Słowację kolejną partię obrony przeciwrakietowej Patriot, która uzupełni wcześniejsze systemy obrony dostarczone już przez Niemcy i Holandię.
  • Ukraińscy studenci rozpoczęli kurs języka słowackiego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie. Kurs prowadzony jest we współpracy ze szkołą językową iCan. Uczniowie powinni opanować język słowacki do poziomu od A2 do B1 do połowy czerwca.

www.spectator.sme.sk

Wielka Brytania. Brytyjski premier złożył w sobotę wizytę w Kijowie

  • Jego przyjazd na Ukrainę był trzymany w ścisłej tajemnicy. Po rozmowie z prezydentem Władimirem Zełeńskim poinformował, że Wielka Brytania rozszerzy swoją pomoc. Johnson potwierdził wcześniejsze deklaracje o przekazaniu Ukrainie uzbrojenia i sprzętu wojskowego owartości 100 mln funtów (pociski przeciwlotnicze „Starstreak”, pociski przeciwczołgowe NLAW, a także hełmy, kamizelki kuloodporne i noktowizory). Dodatkowo Londyn przekaże także 120 pojazdów opancerzonych i 120 przeciwokrętowych pocisków „Harpoon”. Brytyjski premier poinformował też o wsparciu gospodarczym dla Ukrainy. Wielka Brytania udzieli Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości 500 mln dolarów, dotyczących kredytów w Banku Światowym. Londyn zliberalizuje też cła na większość towarów importowanych z Ukrainy.
  • Lokalne przedstawicielstwa Amnesty International (Wielka Brytania) i Human Rights Watch (USA) zostały „wyłączone z oficjalnego rejestru zagranicznych organizacji pozarządowych” w Rosji z powodu „naruszeń rosyjskiego ustawodawstwa”, zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • The Guardian publikuje na pierwszej stronie zdjęcie po rosyjskim ataku na stację kolejową w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. „Horror na dworcu kolejowym” to nagłówek gazety. Kreml został oskarżony o dokonanie „potwornej” zbrodni wojennej po tym, jak pocisk balistyczny uderzył w zatłoczony dworzec kolejowy w piątek.
  • Atak w Kramatorsku ma miejsce, gdy Ukraina przygotowuje się na zintensyfikowane rosyjskie ataki w regionie Donbasu, informuje FT Weekend. Cytuje Przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michel’a który określił atak jako „przerażający”, dodając, że potrzebne są dalsze sankcje przeciwko Moskwie.
  • Financial Times twierdzi, że Rusal, największy na świecie producent aluminium poza Chinami, stał się pierwszą rosyjską firmą, która wezwała do publicznego dochodzenia w sprawie domniemanych okrucieństw dokonanych przez Rosjan w ukraińskim mieście Bucza.
  • „Parias praw człowieka” to tytuł jaki Metro nadało wiadomości, że Rosja została pozbawiona miejsca w Radzie Praw Człowieka ONZ w związku z inwazją na Ukrainę.

www.euronews.com, www.bbc.com, www.theguardian.com

Niemcy będą nadal dostarczać broń Ukrainie

9 kwietnia

  • Podczas piątkowej inauguracyjnej wizyty kanclerza Niemiec, Olafa Scholza, na Downing Street w Londynie, Scholz i brytyjski premier, Boris Johnson, zademonstrowali solidarność przeciwko prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi. Na wspólnej konferencji prasowej obaj szefowie rządów potępili ostatni rosyjski atak na cywilów w mieście Kramatorsk na wschodzie Ukrainy, w którym zginęło kilkadziesiąt osób, jako zbrodnię wojenną. Scholz uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji z związku z agresją na Ukrainę są „bardzo skuteczne”. Jego zdaniem, zamrożenie aktywów uderzy również w moskiewską „klikę trzymającą władzę”.
  • Scholz zapowiedział, że Niemcy będą nadal dostarczać broń Ukrainie, aby wzmocnić obronę przed rosyjską inwazją. Ponowił żądanie wobec Moskwy utworzenia korytarzy humanitarnych, aby ludzie mogli opuścić tereny, w których toczą się walki. 
  • Uchodźcy wojenni z Ukrainy mają od 1 czerwca otrzymywać podstawowe świadczenia państwowe, czyli mniej więcej takie same jak osoby pobierające zasiłek Hartz IV. Rząd federalny i rządy krajów związkowych doszły do porozumienia w tej sprawie. Będą oni więc traktowani tak samo jak uznani uchodźcy, bez konieczności przechodzenia procedury azylowej. Jest to korzystne dla uchodźców wojennych. Otrzymają oni wyższe zasiłki i lepszą opiekę zdrowotną. Ponadto otrzymają również wcześniejsze wsparcie w integracji na rynku pracy a urzędy pracy będą dla nich centralnym punktem kontaktowym.

10 kwietnia

  • Warszawa (dpa) -międzynarodowa konferencja darczyńców w Warszawie na rzecz Ukrainy i ukraińskich uchodźców przyniosła deklaracje w wysokości kilku miliardów euro. Świat zadeklarował 9,1 mld euro w ramach tej kampanii - powiedziała w stolicy Polski przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, dodał w wiadomości wideo, że Niemcy przeznaczą dodatkowe 425 mln euro na pomoc humanitarną i rozwojową dla Ukrainy i krajów sąsiednich i 70 mln euro na środki medyczne.
  • Konferencja darczyńców została zwołana przez organizację pozarządową Global Citizen, Komisję Europejską i rząd Kanady. Pieniądze mają być przeznaczone na przykład na projekty Organizacji Narodów Zjednoczonych i lokalnych organizacji pomocowych. Konferencję poprzedziła kampania w mediach społecznościowych, w której wzięli udział muzycy, aktorzy i sportowcy. Hasłem przewodnim było „Stand up For Ukraine”. 

www.deutschland.de, berlin/dpa, londyn/dpa

Norwegia nastawia się na przyjęcie 60 000 uchodźców

  • To najwięcej od 2015 roku. Norwegia przyjęła do tej pory 13 tys. uchodźców z Ukrainy. Kraj fiordów nastawia się jednak na udzielenie azylu w bieżącym roku nawet pięć razy większej liczbie osób uciekających ze Wschodu przed wojną. Zakłada to jeden ze scenariuszy, o jakich poinformował Urząd ds. Imigracji (UDI) podczas czwartkowej konferencji prasowej.
  • – Każdego dnia do Norwegii przyjeżdża średnio 250 uchodźców – mówi Stephan Mo, dyrektor działu ds. analiz i rozwoju w UDI. Urząd opracował trzy prognozy, ilu uchodźców może spodziewać się łącznie Norwegia w 2022 roku. Według najbardziej prawdopodobnej z nich schronienia w kraju fiordów będzie szukało 50-70 tys. ukraińskich uchodźców. Zgodnie z pozostałymi scenariuszami Norwegia przyjmie 20-25 tys. lub nawet 90-120 tys. azylantów
  • Według najbardziej realistycznych szacunków UDI działania wojenne w Ukrainie będą trwały przez całe lato, a z kraju ucieknie około siedmiu milionów uchodźców w 2022 roku. W perspektywie średnio- i długoterminowej kraje graniczące z Ukrainą będą miały trudności z uporaniem się z liczbą uchodźców.

Źródło:mojanorwegia.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl