Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Skrót raportu ze świata z 5 kwietnia
- Pełny raport ze świata z 5 kwietnia
- Austria. Austria się wyłamuje. Nie poprze embarga na rosyjski gaz
- Belgia. Dziesiątki rosyjskich dyplomatów podejrzanych i szpiegowanie zostało wydalonych przez państwa UE
- Niderlandy. Były minister Stef Blok będzie koordynował holenderskie sankcje wobec Rosji
- USA. Biden wzywa Putina do sądzenia zbrodni wojennych za okrucieństwa na Ukrainie
- Włochy wydaliły 30 rosyjskich dyplomatów „ze względów bezpieczeństwa narodowego”
- DANIA. Otwarcie nowego ośrodka azylowego w Jutlandii Południowej
- Finlandia. Greenpeace zablokowali rozładunek pochodzącego z Rosji węgla w dokach w Helsinkach
- Szwecja rozważa usunięcie ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów
- Francja wydala z kraju około 30 rosyjskich dyplomatów
- LITWA. Międzynarodowe firmy IT i inne, które działały w Rosji, nie będą mogły przenieść się na Litwę
- Niemcy. Po raz pierwszy prezydent Niemiec przyznał się do własnych błędów i pomyłek w polityce wobec Rosji
- Norwegia na rosyjskiej liście tzw. nieprzyjaznych krajów
Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 05.04.2022.
1 miesiąc i 11 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.
Skrót raportu ze świata z 5 kwietnia
Obrazy wojny, bestialstwa i „ludobójstwa” w Buczy zmroziły cały świat. Sankcje przyspieszają.
- Gruzja umożliwia Rosji omijanie sankcji. I nie tylko Gruzja. Rosjanie tworzą kanał przemytu przez terytorium Gruzji towarów sankcjonowanych, w tym wojskowych, za zgodą władz w Tbilisi. Zabronione towary, w tym broń i części do niej, docierają do Rosji także z Azji Wschodniej, czyli prawdopodobnie z Chin. Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy informuje, że obecnie rozważana jest możliwość wznowienia ruchu lotniczego między Gruzją a Federacją Rosyjską. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę premier Gruzji Irakli Garibaszwili powiedział, że jego państwo nie przyłączy się do zachodnich sankcji wobec Rosji – ani finansowych, ani gospodarczych. 1 kwietnia prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili ogłosiła, że kraj przystępuje do wszystkich międzynarodowych sankcji nałożonych na Federację Rosyjską z powodu wojny na Ukrainie. Ale już 3 kwietnia premier Gruzji Irakli Garibaszwili zapowiedział, że Gruzja nie nałoży sankcji gospodarczych na Rosję.
- Polska. Minister Rau spotkał się z członkami Grupy Kontaktowej ds. Kryzysu na Ukrainie powołanej w ramach Ligi Państw Arabskich, po ich wizycie w Moskwie. Delegacji przewodniczy Sekretarz Generalny LPA, któremu towarzyszyć będą ministrowie spraw zagranicznych Algierii, Egiptu, Iraku, Jordanii i Sudanu. Rozmowy w MSZ będą dotyczyć głównie wojny na Ukrainie oraz działań międzynarodowych na rzecz jej jak najszybszego zakończenia.
- Prezydent Niemiec: Pomyliłem się. Moje obstawanie przy Nord Stream 2 było ewidentnym błędem.
- Austria się wyłamuje. Nie poprze embarga na rosyjski gaz.
- Financial Times poinformował, że Emmanuel Macron chce wprowadzić unijne embargo na rosyjską ropę i węgiel. Na razie jednak nie ma mowy o gazie, który jest kluczowym surowcem dla niemal całej zachodniej Europy.
- Dziesiątki rosyjskich dyplomatów podejrzanych i szpiegowanie zostało wydalonych przez państwa UE W ramach skoordynowanego posunięcia cztery kraje UE wydalają ponad 40 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. Irlandia, Belgia, Holandia i Czechy wydały we wtorek po południu nakazy wydalenia łącznie 43 pracowników ambasady.
- Amerykańskie media donoszą, że okrucieństwa pod Kijowem podsycają globalne oburzenie. Czy będzie to punkt zwrotny w wojnie?
- Włochy wydaliły 30 rosyjskich dyplomatów „ze względów bezpieczeństwa narodowego.
- 58 gmin i organizacji biznesowych planuje zatrudnić ukraińskich uchodźców.
- Szwecja rozważa usunięcie ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów.
- Francja wydala z kraju około 30 rosyjskich dyplomatów. Wcześniej tego dnia podobną decyzję ogłosiły Niemcy.
- Międzynarodowe firmy IT i inne, które działały w Rosji, nie będą mogły przenieść się na Litwę, powiedziała w poniedziałek minister gospodarki Aušrinė Armonaitė.
- Władimir Putin podpisał dekret w sprawie tzw. nieprzyjaznych krajów. Obywatele państw znajdujących się na liście spotkają się z utrudnieniami dotyczącymi uzyskania wizy.
- Rząd Niemiec uznał 40 rosyjskich dyplomatów z ambasady rosyjskiej za osoby niepożądane.
Pełny raport ze świata z 5 kwietnia
Austria. Austria się wyłamuje. Nie poprze embarga na rosyjski gaz
- Prezydent Zeleński rozmawiał z kanclerzem Austrii „Omówiliśmy przebieg ukraińskiej obrony przed rosyjska agresją. Poinformowałem o haniebnych zbrodniach agresora w obwodzie kijowskim obaj zgadzamy się, że to zło musi zostać ukarane !” – przekazał ukraiński przywódca (za twitteterem prezydenta Zeleńskiego).
- Kanclerz Austrii prawdopodobnie przyjedzie z wizytą do Ukrainy, poinformował o tym w wiadomości video Prezydent Zełeński po swojej rozmowie telefonicznej z kanclerzem Austrii (Vienna.at)
- Austria się wyłamuje. Nie poprze embarga na rosyjski gaz. Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg zapowiedział w poniedziałek, że jego kraj nie poprze ewentualnego embarga na rosyjski gaz. Jego zdaniem Zachód nie może w tej kwestii „oberwać rykoszetem”. I obrazki z ludobójstwa w podkijowskiej Buczy tego nie zmienią. Jak pisze Financial Times, Austria nie zamierza popierać ewentualnego embarga na surowce energetyczne z Rosji. Schallenberg zapowiedział bowiem, że jego zdaniem „sankcje powinny uderzać w tych, w których są wycelowane”.
- Skutki takiej decyzji nie powinny do nas wracać jak bumerang — stwierdził. Austria bowiem jest bardzo mocno uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu. Stanowi on ok. 80 proc. całego importowanego przez Wiedeń surowca. Według Schallenberga jest wiele innych możliwości, by uderzyć w Rosję. Sektor energetyczny nie jest jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem.
- Z kolei minister finansów Magnus Brunner dodał w poniedziałek po południu, że embargo na rosyjski gaz uderzyłoby w Austriaków mocniej niż w Rosjan. Jak dodał, Wiedeń jest przeciwny sankcjom również na rosyjską ropę. Przypomnijmy, że w poniedziałek Financial Times poinformował, że Emmanuel Macron chce wprowadzić unijne embargo na rosyjską ropę i węgiel. Na razie jednak nie ma mowy o gazie, który jest kluczowym surowcem dla niemal całej zachodniej Europy (Business Insider).
Belgia. Dziesiątki rosyjskich dyplomatów podejrzanych i szpiegowanie zostało wydalonych przez państwa UE
- W ramach skoordynowanego posunięcia cztery kraje UE wydalają ponad 40 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. Irlandia, Belgia, Holandia i Czechy wydały we wtorek po południu nakazy wydalenia łącznie 43 pracowników ambasady. Posunięcie to jest następstwem podobnych działań podjętych przez innych członków UE, w tym Polskę, w ubiegłym tygodniu. Belgijska minister spraw zagranicznych Sophie Wilmès powiedziała posłom, że wydalenia były „związane z naszym bezpieczeństwem narodowym”. Przemawiając w parlamencie, pani Wilmès powiedziała, że 21 pracowników ambasady rosyjskiej w Brukseli i konsulatu w Antwerpii zostało poproszonych o opuszczenie kraju, co dało im dwa tygodnie na wyjazd. Dodała, że ruch ten został wykonany we współpracy z sąsiadem Belgii, Holandią, której ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wydala 17 rosyjskich dyplomatów, których uważa za „potajemnie aktywnych” jako oficerów wywiadu.
- Premier Alexander De Croo potępił rzeź w ukraińskim mieście Bucza: „Przerażające obrazy Buczy nigdy nie znikną. Utracone życia nigdy nie będą zapomniane. Te zbrodnie wojenne nie mogą pozostać bezkarne” – napisał na Twitterze belgijski przywódca. Zdjęcia i filmy zrobione w ukraińskim mieście Bucza, na północny zachód od Kijowa, obecnie opuszczonym przez siły rosyjskie, rozbłysły po całym świecie. Obrazy pokazują ciała w masowych grobach, ale także ciała cywilów leżących na ulicy lub w domach. Niektórzy mieli związane ręce za plecami, co sugerowało, że zostali straceni, gdy siły rosyjskie wycofały się. Belgijski premier Alexander De Croo, przemawiając w imieniu narodu belgijskiego, przyłączył się teraz do międzynarodowego potępienia tych okrucieństw. „Belgia w pełni popiera Międzynarodowy Trybunał Karny w jego ważnej pracy” – napisał De Croo. Belgijski przywódca chce Międzynarodowego Trybunału Karnego z siedzibą w Hadze, który bada zarzuty (https://www.vrt.be).
Niderlandy. Były minister Stef Blok będzie koordynował holenderskie sankcje wobec Rosji
- Były minister rządu Stef Blok zamierza koordynować holenderskie podejście do sankcji wobec Rosji. Blok, były minister spraw zagranicznych i finansów, będzie nadzorował zamrażanie rosyjskich aktywów w Holandii, w tym konfiskaty mienia i jachtów.
- Ponad miesiąc od inwazji wojsk Putina na Ukrainę Holandia ukryła prawie 516 mln euro w rosyjskich towarach i kontraktach, z których większość przeszła za pośrednictwem banków i biur powierniczych, poinformowali w zeszłym tygodniu ministrowie. Dalsze 155 milionów euro w transakcjach zostało wstrzymanych. Nowa suma jest nadal znacznie poniżej 80 miliardów euro w rosyjskich aktywach, które według Financieele Dagblad mają siedzibę w Holandii, z czego 45 miliardów należy do osób znajdujących się na liście sankcyjnej.
- Ministrowie finansów UE omówią we wtorek nowe sankcje wobec Rosji, ponieważ wydaje się, że pojawiają się dowody na rosyjskie okrucieństwa wobec obywateli Ukrainy. Ministrowie spotykający się w Luksemburgu rozmawiają przez łącze wideo ze swoim ukraińskim odpowiednikiem w celu uzyskania informacji z pierwszej ręki. Przedmioty na stole obejmują rozszerzające się ograniczenia handlowe, nazwiska jeszcze większej liczby osób, banków i firm powiązanych z reżimem prezydenta Rosji Władimira Putina oraz „opcję ropy i węgla”, powiedział Le Maire. 27 krajów UE musi jednomyślnie zgodzić się na to. Zakaz importu gazu wydaje się krokiem za daleko, ponieważ grozi to uderzeniem w niektóre państwa członkowskie UE mocniej niż w Moskwę. Dzieje się tak, ponieważ wiele krajów europejskich jest bardzo uzależnionych od rosyjskiego gazu. Wiele z tego korzysta również w Holandii. Ponadto należy dostosować przepisy, aby zapobiec obchodzeniu sankcji. Wszelkie nowe sankcje nakładałyby się na poprzednie pakiety sankcji, z których cztery zostały już wprowadzone przez UE. Ministrowie spotykają się także w sprawie wysokich cen energii i ogromnie rosnącej inflacji. „Wzrost cen ma duży wpływ na codzienne życie obywateli”, powiedział Le Maire, który uważa, że w Europie należy wprowadzić solidny plan w tym zakresie. (https://www.dutchnews.nl/)
USA. Biden wzywa Putina do sądzenia zbrodni wojennych za okrucieństwa na Ukrainie
Amerykańskie media donoszą, że okrucieństwa pod Kijowem podsycają globalne oburzenie. Czy będzie to punkt zwrotny w wojnie?
Podsumowanie historii
- Według zdjęć i relacji dziennikarzy i ukraińskich urzędników w miastach wokół Kijowa znaleziono ciała setek cywilów po wycofaniu się wojsk rosyjskich. Raporty te dostarczają kluczowych dowodów dla dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych i mogą pomóc w przyspieszeniu dochodzeń, twierdzą eksperci.
- Okrucieństwa nasiliły globalne oburzenie i wzywają do wprowadzenia dalszych sankcji, ale to, czy wyznaczają punkt zwrotny, który może zmienić podejście Rosji do wojny, jest mniej jasne.
- W ukraińskim mieście Bucha można było zobaczyć zwłoki leżące na ulicy ze związanymi za plecami rękami mężczyzny. Inne zdjęcia z przedmieścia Kijowa przedstawiały ciała porozrzucane na zasypanych gruzem ulicach , a niektóre wrzucono do masowego grobu.
- W Motyżynie, na zachód od Kijowa, dziennikarzom Associated Press wydawało się, że cztery osoby zostały wrzucone do dołu po postrzeleniu z bliskiej odległości. Mieszkańcy powiedzieli dziennikarzom, że wśród nich byli burmistrz i członkowie jego rodziny, związani i z zawiązanymi oczami. Ukraińscy urzędnicy zidentyfikowali burmistrza jako Olhę Sukhenko. „Nikt się tego nie spodziewał” – powiedział w poniedziałek 36-letni Ukrainiec Denys Dniprovskyi „USA TODAY” z Kijowa, około pół godziny jazdy od Buczy. „To były plotki, ale rzeczywistość jest znacznie gorsza”.
- Zdjęcia i doniesienia prasowe o zabitych cywilach na obszarach wokół stolicy Kijowa , które zostały odbite przez siły ukraińskie po wycofaniu się Rosji, wywołały globalne oburzenie, prawdopodobnie oznaczając kluczowy moment sześciu tygodni wojny Rosji na Ukrainie.
- Widoczna rzeź cywilów, potępiona przez przywódców na całym świecie, wywołała apele o wprowadzenie nowej, surowej rundy sankcji ze strony prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta Joe Bidena, którzy wezwali do procesu w sprawie zbrodni wojennych prezydenta Rosji Władimira Putina.
- „TEN GOŚĆ JEST BRUTALNY”: Biden wzywa Putina do sądzenia zbrodni wojennych za okrucieństwa na Ukrainie.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij potępił te zabójstwa jako „ludobójstwo”, zbrodnię wojenną. Ale zapytany w poniedziałek przez reportera, Biden odmówił scharakteryzowania tych okrucieństw jako „ludobójstwa”. „Widzieliśmy, co wydarzyło się w Bucha. Jest zbrodniarzem wojennym” – powiedział Biden dziennikarzom.
- Ciała leżą na ulicy w Bucha na Ukrainie, na północny zachód od Kijowa, jak twierdzi Ukraina, siły rosyjskie dokonują „szybkiego odwrotu” z obszarów północnych.
- Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że ciała 410 cywilów znaleziono w miastach na obszarze Kijowa, które niedawno odebrano siłom rosyjskim. W Buczy pochowano 280 osób w zbiorowych mogiłach, jak informuje doradca Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Liczba ta nie mogła zostać niezależnie zweryfikowana przez USA TODAY.
- Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price przytoczył w poniedziałek doniesienia o aktach przemocy wobec ludności cywilnej w miastach takich jak Bucha, Irpin i Hostomel.
Włochy wydaliły 30 rosyjskich dyplomatów „ze względów bezpieczeństwa narodowego”
- Minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio: „Na moje polecenie ambasador Ettore Sequi, sekretarz generalny ministerstwa spraw zagranicznych, wezwał dziś rano ambasadora Federacji Rosyjskiej we Włoszech Siergieja Razowa do ministerstwa spraw zagranicznych, aby powiadomił go o decyzji rządu włoskiego o wydaleniu 30 rosyjskich dyplomatów pełniących służbę w ambasadzie. ponieważ są „personae non gratae”” – powiedział Di Maio. „Ta decyzja, podjęta w porozumieniu z pozostałymi partnerami europejskimi i atlantyckimi, była konieczna ze względów związanych z naszym bezpieczeństwem narodowym w kontekście obecnej sytuacji kryzysowej spowodowanej nieuzasadnionym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę” (https://www.ansa.it/).
- Papież Franciszek powtórzył w niedzielę, że jest gotów pojechać do Kijowa, jeśli może to powstrzymać wojnę na Ukrainie. „Chcę”, powiedział Franciszek podczas lotu powrotnego do Rzymu z trzydniowej wizyty na Malcie. Ujawniając, że nie rozmawiał z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem od czasu, gdy Moskwa najechała na sąsiada miesiąc temu, papież powiedział: „ale moje przesłanie jest takie samo dla wszystkich” i powiedział: „wszyscy jesteśmy winni niesprawiedliwości wojennej”. Reporterzy w papieskim samolocie: „Kilka osób prosiło mnie o wyjazd do Kijowa, a ja zawsze szczerze mówiłem, że jest chęć, nie ma odmowy. Jestem chętny. „Jest na stole, ale nie wiem, czy da się to zrobić, czy warto to zrobić, Papież wskazał, że troska o jego bezpieczeństwo nie wpłynie na jego decyzję, a jedynie rozważenie tego, jak użyteczna może być wizyta dla zaprowadzenia pokoju.
DANIA. Otwarcie nowego ośrodka azylowego w Jutlandii Południowej
- Nowy ośrodek azylowy ma zostać otwarty w Augustenborgu w gminie Sønderborg w pobliżu granicy z Niemcami. Centrum będzie mogło przyjąć 370 ukraińskich azylantów, pisze nadawca DR. Na nowy ośrodek ma zostać przekształcony dawny szpital psychiatryczny, który w ostatnich tygodniach został otwarty w regionie jako piąty. Inne nowe ośrodki azylowe w Południowej Jutlandii zostały otwarte w Tønder, Esbjerg, Aabenraa i Haderslev, a dodana do Augustenborga liczba osób ubiegających się o azyl w regionie zwiększyła się do 2320, pisze DR.
- Przedstawiciele 58 z 98 gmin Danii, wraz z Konfederacją Przemysłu Duńskiego (Dansk Industri, DI), organizacją o dużym znaczeniu dla firm, mają dziś spotkać się, aby omówić warunki współpracy między przedsiębiorstwami a władzami lokalnymi. Sieci będą miały na celu pomoc w znalezieniu pracy dla ukraińskich uchodźców oraz pomoc firmom w obsadzeniu wolnych miejsc pracy. Tysiące ukraińskich uchodźców są teraz w Danii, a dotychczas wydano 1500 pozwoleń na pobyt, co jest pierwszym krokiem do wejścia na rynek pracy, pisze w komunikacie Ritzau.
Finlandia. Greenpeace zablokowali rozładunek pochodzącego z Rosji węgla w dokach w Helsinkach
- Aktywiści organizacji na rzecz ochrony środowiska Greenpeace zablokowali rozładunek pochodzącego z Rosji węgla w dokach na terenie dzielnicy Salmisaari w Helsinkach. Węgiel miał trafić do Helen – należącego do miasta operatora energetycznego. Policja poinformowała, że zatrzymano 9 aktywistów. Władze Helsinek zapowiedziały miesiąc temu, że zaprzestana importu węgla z Rosji. Przedstawiciele Helen poinformowali wczoraj na Twitterze, że to już ostatnie transporty rosyjskiego węgla a długoterminowe umowy z dostawcami właśnie dobiegają końca.
- Na przejściu granicznym między Finlandią a Rosją w Vaalimaa Fińskie Służby Celne zatrzymały w ostatnich dniach trzy ładunki towarów zmierzających do Rosji, które zawierały produkty objęte sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji.
Szwecja rozważa usunięcie ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów
- W związku z podejrzeniami popełnienia przez Rosję zbrodni wojennych Szwecja rozważa usunięcie ze swojego terytorium rosyjskich dyplomatów. Jednak jak powiedziała minister spraw zagranicznych Ann Linde Szwecja chce kontynuować pracę swojej ambasady w Moskwie, żeby móc nadal wspierać niezależne organizacje oraz kontaktować się z opozycją.
- Miejska Komisja ds. Nazewnictwa Ulic odrzuciła propozycję zmiany nazwy ulicy, przy której mieści się ambasada Rosji. Jednym z pojawiających się pomysłów było nazwanie ulicy od nazwiska prezydenta Ukraina Wołodymyra Zełenskiego. Uzasadniając decyzję przewodnicząca Komisji powiedziała m.in., że w Sztokholmie co do zasady nie praktykuje się nadawania nazw ulic od osób, które jeszcze żyją, oraz że zmiana byłaby możliwa gdyby problem dotyczył bieżącej nazwy ulicy. Dodała również, że w przypadku silnej woli politycznej, aby wykonać tego rodzaju symboliczny gest poparcia dla Ukrainy bardziej właściwym miejscem do nadania nowej nazwy byłaby część Parku Mariebergs znajdującego się w pobliżu rosyjskiej ambasady.
- Szwedzka spółdzielnia mleczarska Arla wznowiła sprzedaż tzw. rosyjskiego kefiru. Produkt będzie teraz dostępny w nowym opakowaniu, na którym zamiast Placu Czerwonego w Moskwie widnieją abstrakcyjne motywy roślinne w żaden sposób nie kojarzące się z Rosją. Kefir produkowany jest w Szwecji ze szwedzkiego mleka, a z Rosją łączy go jedynie tradycyjny proces produkcji.
Francja wydala z kraju około 30 rosyjskich dyplomatów
- poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w poniedziałek wieczorem. Agencja AFP, powołując się na źródła w resorcie, podała, że chodzi o 35 osób. Wcześniej tego dnia podobną decyzję ogłosiły Niemcy. „Ta akcja jest częścią europejskiego podejścia. Naszym pierwszym obowiązkiem jest zawsze zapewnienie bezpieczeństwa Francuzom i Europejczykom” – dodano. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji, cytowane przez agencję Reutera, zapowiedziało, że odpowie na działania Francji.
- Wcześniej w poniedziałek Niemcy uznały 40 dyplomatów z Rosji za osoby niepożądane. Jak poinformowała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock, są to osoby, które „w Niemczech działały każdego dnia przeciw naszej wolności i przeciw spójności naszego społeczeństwa (…). Stanowili też zagrożenie dla tych, którzy szukają u nas azylu”. Niemcy przyjęły dotąd ponad 300 tys. uchodźców z Ukrainy. (PAP)
LITWA. Międzynarodowe firmy IT i inne, które działały w Rosji, nie będą mogły przenieść się na Litwę
- Aušrinė Armonaitė: „Chociaż służby naszego kraju zapewniają niezwykle wnikliwą kontrolę każdej przychodzącej firmy i osoby, kontynuacja tego procesu w dzisiejszej sytuacji jest niemożliwa i nie spełnia oczekiwań obywateli Litwy. Wstrzymujemy wydawanie nowych listów mediacyjnych do międzynarodowych firm, które miały swoje przedstawicielstwa w Rosji” – dodała. Według minister kilka międzynarodowych firm IT rozważa przeprowadzkę na Litwę. Tymczasem pod koniec marca na Litwę przeniosły się trzy małe międzynarodowe firmy, które miały tu już biura, ale działały również w Rosji. Armonaitė powiedziała, że z Rosji przeniosło się nie więcej niż 100 osób, w tym członkowie rodzin i dzieci. „Wszyscy przeszli niezbędne kontrole” – dodała.
- W poniedziałek, w odpowiedzi na masowe zabójstwa w Buczy, Litwa nakazała ambasadorowi Rosji opuszczenie kraju. Rosyjski konsulat w portowym mieście Kłajpeda zostanie zamknięty, do kraju wróci też obecny ambasador Litwy w Moskwie - zapowiedział minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis.
- Do tej pory na Litwie pracę znalazło około 2400 uchodźców wojennych z Ukrainy. W sumie w kraju zarejestrowano prawie 40 400 osób, które uciekły z Ukrainy od początku inwazji Rosji. Według Urzędu Zatrudnienia, jako osoby poszukujące pracy jest obecnie zarejestrowanych 7066 Ukraińców.
Niemcy. Po raz pierwszy prezydent Niemiec przyznał się do własnych błędów i pomyłek w polityce wobec Rosji
NIEMCY z prasy regionalnej (DREZNO / WIESBADEN)
- Niemieckie dzienniki komentują szokujące doniesienia o zbrodniach wojennych popełnionych przez Rosjan na przedmieściach Kijowa. „Groza wojny, którą Rosja od pięciu tygodni rozsiewa po Ukrainie, ma nową nazwę Bucza. Straszne obrazy z przedmieść Kijowa, podobnie jak doniesienia z Mariupola i innych ukraińskich miast, pokazują, że Moskwa prowadzi wojnę w sąsiednim kraju nie inaczej niż w Czeczenii, Gruzji i Syrii - z niepohamowaną, celową brutalnością, także wobec ludności cywilnej.
- Nawet z szeregów koalicji rządzącej podnoszą się głosy domagające się, by Niemcy użyły swojej najostrzejszej broni w wojnie gospodarczej przeciwko Kremlowi i natychmiast zaprzestały kupowania gazu, ropy i węgla od Rosji.
- Żadne sankcje na świecie nie powstrzymają morderczej armii rosyjskiej od jej działań. Żadne embargo na ropę czy gaz, wycofanie technologii, zerwanie kontraktu serwisowego czy zablokowanie konta oligarchy nie zapobiegnie powtórce z Buczy czy obróceniu w pył Mariupola. Tylko rozkaz Władimira Putina może zatrzymać wojnę, dlatego całą energię należy skierować na tego prezydenta, który - jak się powszechnie uważa - nie podda się.
- Rząd Niemiec uznał 40 rosyjskich dyplomatów z ambasady rosyjskiej za osoby niepożądane. Prawdopodobnie chodzi o pracowników tajnych służb. Osoby te mają pięć dni na opuszczenie Niemiec.
- Po raz pierwszy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał się do własnych błędów i pomyłek w polityce wobec Rosji. „Moje obstawanie przy Nord Stream 2 było ewidentnym błędem. Stawialiśmy na budowę mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy. Polityk SPD mówił, że czuje gorycz, że „nie udało nam się stworzyć wspólnego europejskiego domu, w którym znalazłaby się Rosja. Nie sprawdziło się podejście polegające na włączeniu Rosji do wspólnej architektury bezpieczeństwa”.
Norwegia na rosyjskiej liście tzw. nieprzyjaznych krajów
- Władimir Putin podpisał dekret w sprawie tzw. nieprzyjaznych krajów. Obywatele państw znajdujących się na liście spotkają się z utrudnieniami dotyczącymi uzyskania wizy. Prezydent Rosji zawiesił możliwość stosowania procedury uproszczonej. Dekret nazywany jest odwetem za wrogie działania obcych państw, informuje agencja informacyjna Tass. Od 4 kwietnia zawieszono wszystkie umowy, które obowiązywały z państwami UE, a także Norwegią, Danią, Islandią, Szwajcarią i Liechtensteinem, a dotyczyły ułatwionej procedury uzyskania rosyjskiej wizy. Z kolei lista nieprzyjaznych państw obowiązuje w Rosji od marca 2022 roku. Wpisano na nie wszystkie kraje, które rząd Federacji Rosyjskiej uznał za „dopuszczające się nieprzyjaznych działań przeciwko Rosji, jej firmom i obywatelom”.