wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Finlandia gotowa do wojny, Szwecja ostrzega przed szpiegami. Raport ze świata z 4 kwietnia

Od początku kwietnia do Łotwy, Litwy i Estonii nie popłynął rosyjski gaz. Wcześniej litewskie władze podały, że Litwa jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zrezygnowała całkowicie z importu rosyjskiego surowca. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 4 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 1 miesiąc i 10 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 4 kwietnia

  • Gaz za ruble, euro czy dolary? Czy pacta sunt servanta? Czy umowy obowiązują a tym samym zapisy umowne, na które strony umowy przystały? Wydarzenia w Buczy wstrząsnęły całym światem. Przykłady z Niderlandów i Finlandii. Pierwsza dyskusja ambasadorów unijnych krajów na temat sankcji, po opublikowaniu informacji o masakrze cywilów, odbędzie się w środę. 
  • Bułgarski minister energii przekazał w państwowej telewizji, że kraj otrzymał oficjalny wniosek od rosyjskiego Gazpromu o zapłatę w rublach. Bułgaria tych oczekiwań nie zamierza spełniać
  • Słowacki minister gospodarki Richard Sulik w niedzielnym wywiadzie dla telewizji RTVS zapowiedział, że rząd nie podejmie decyzji, które mogłyby zagrozić rosyjskim dostawom gazu. Obecnie 85 proc. gazu trafiającego do tego kraju pochodzi z Rosji.
  • Litwa, Łotwa i Estonia bez rosyjskiego gazu. Od początku kwietnia do Łotwy, Litwy i Estonii nie popłynął rosyjski gaz. Wcześniej litewskie władze podały, że Litwa jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej zrezygnowała całkowicie z importu rosyjskiego surowca.
  • Holendrzy nie chcą rosyjskiego gazu, więc przykręcają kurek. Mają obniżyć temperatury w domach( z 21ºC do 19º C).
  • Duńska firma energetyczna odmawia płacenia za gaz w rublach. 
  • Fińska strategia kompleksowego bezpieczeństwa w obliczu wojny. Zapasy na co najmniej 6 miesięcy wszystkich głównych paliw i zbóż, a firmy farmaceutyczne są zobowiązane do posiadania w każdym momencie wszystkich importowanych leków na od 3 do 10 miesięcy.
  • Prezydent Macron ogłosił dziś, że winni zbrodni wojennych będą osądzeni oraz, że jest za wprowadzeniem przez UE kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym tych dotyczących zakupu ropy i węgla.
  • Ludmyła Denisowa, ukraińska rzecznika praw obywatelskich, zamieściła na swoim koncie na Facebooku obszerny post, w którym poinformowała o przymusowym wywożeniu obywateli Ukrainy przez Rosjan do Rosji i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Denisowa zwróciła się z apelem do Czerwonego Krzyża i ONZ Oczekuje też, że sprawą zajmą się komisja ONZ ds. Badania Naruszeń Praw Człowieka oraz OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie). Według władz lokalnych miasta Mariupol - prawie 40 tys. mieszkańców zostało deportowanych do DRL lub Rosji. 
  • 4 marca Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się powołać komisję do zbadania przypadków łamania prawa międzynarodowego przez rosyjskie wojsko obecne w Ukrainie, oraz ewentualne zakwalifikowanie niektórych czynów jako zbrodni wojennych. Specjalną grupą pokieruje Erik Møse, norweski prawnik i były sędzia, wiceprezes oraz prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy.
  • Spotkanie Putina z Zełeńskim. Wciąż bez konkretów. Sam prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan powiedział 1 kwietnia, że ​​organizacja takiego spotkania pozostaje dla Turcji priorytetem. Jednak tego samego dnia rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin powiedział, że trudno jest określić konkretną datę takiego spotkania, ponieważ sytuacja ciągle się zmienia. Źródło: TASS/PAP
  • Izrael. Ponieważ eksport do Rosji i na Ukrainę został wstrzymany z powodu toczącej się wojny izraelscy rolnicy niszczą tysiące ton świeżych warzyw. Do 50 000 ton produktów rolnych gnije w magazynach lub na polach.
  • Szwedzkie służby ds. bezpieczeństwa Säpo ostrzegają przed zwiększoną aktywnością szpiegowską ze strony Rosji. Według szefa kontrwywiadu w Säpo obecnie w Szwecji działalność szpiegowska prowadzona jest przez trzy rosyjskie służby wywiadowcze.

Pełny raport ze świata z 4 kwietnia

Duńska firma energetyczna odmawia płacenia za gaz w rublach 

  • Firma energetyczna Ørsted oświadczyła, że ​​nie zapłaci za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. Rosyjski koncern państwowy Gazprom zażądał, aby Ørsted zaczął płacić za dostarczany przez nią gaz w rosyjskiej walucie, ale duńska firma poinformowała w piątek w komunikacie, że nie spełni tego żądania. Rosyjski prezydent Władimir Putin miał w zeszłym tygodniu zadekretować, że cały eksport gazu do tego kraju jest teraz opłacany w rublach, w celu ustabilizowania waluty objętej sankcjami.
  • „Jesteśmy w ścisłym dialogu z innymi firmami energetycznymi i władzami w sprawie wspólnej odpowiedzi dla Gazprom Export” – powiedział Ørsted w oświadczeniu. Komisja Europejska poinformowała w zeszłym tygodniu, że 97 procent europejskiego kontraktu gazowego z Rosją płatności państwowych mają być dokonywane w euro lub dolarach.

Finlandia. Jeśli wojna na Ukrainie rozprzestrzeni się na innych sąsiadów Rosji, Finlandia będzie gotowa

  • „Fińska strategia kompleksowego bezpieczeństwa stanowi przykład tego, jak państwa mogą tworzyć rygorystyczne i szeroko zakrojone systemy, by chronić się z wyprzedzeniem, przygotowując się nie tylko na potencjalną inwazję, ale także klęski żywiołowe lub cyberataki czy pandemie” - zaznacza dziennik. Jako przykład podaje m.in. to, że Finlandia posiada zapasy na co najmniej sześć miesięcy wszystkich głównych paliw i zbóż, a firmy farmaceutyczne są zobowiązane do posiadania w każdym momencie wszystkich importowanych leków na od 3 do 10 miesięcy.
  • Kraj ma też obronę cywilną, a wszystkie budynki powyżej określonej wielkości muszą być wyposażone we własne schrony. Reszta populacji może korzystać z podziemnych parkingów, lodowisk i basenów, które są gotowe do przekształcenia w centra ewakuacyjne.
  • Finlandia ma armię, która według oficjalnych danych w czasie wojny może wystawić 280 tys. żołnierzy, a oprócz tego 900 tys. przeszkolonych rezerwistów, stanowiących jedną trzecią dorosłej populacji.
  • „Przygotowaliśmy nasze społeczeństwo i ćwiczymy się do tej sytuacji od czasów drugiej wojny światowej” – mówi minister ds. europejskich Finlandii Tytti Tuppurainen. Po ośmiu dekadach w cieniu Związku Radzieckiego, a potem Rosji, groźba wojny w Europie „nie zaskoczyła nas” - zapewnia Tuppurainen.
  • Wojna w Ukrainie pokazała, jak narażona jest Finlandia z jej 1340-kilometrową granicą z Rosją. Po raz pierwszy w swojej historii większość Finów popiera teraz ubieganie się o członkostwo w NATO, ale ten liczący 5,5 mln mieszkańców kraj widzi również pilną potrzebę utrzymania i unowocześnienia swojej narodowej strategii.
  • W Finlandii istnieje szczegółowy plan dotyczący ewentualnej inwazji, uwzględniający rozmieszczenie myśliwców na odległych drogach w całym kraju, zaminowanie kluczowych szlaków żeglugowych oraz przygotowanie obrony lądowej, takiej jak wysadzanie mostów.
  • Były minister obrony Jarmo Lindberg mówi, że Helsinki są przeorane dziesiątkami kilometrów tuneli „jak szwajcarski ser”. „Są takie miejsca jak z filmu o Jamesie Bondzie, np. wszystkie dowództwa sił zbrojnych znajdują się pod 30-40 metrami granitu” - dodaje.
  • Fińskie przedsiębiorstwa odgrywają znaczącą rolę w przygotowaniach i zarządzaniu kryzysowym. Przedstawiciele każdej ważnej dla bezpieczeństwa branży, np. telekomunikacji, energetyki czy zaopatrzenia w żywność, spotykają się kilka razy w roku i omawiają problemy, które mogą mieć wpływ na ich sektor.
  • Finlandia koncentruje się nie tylko na groźbie inwazji, ale także na innych formach ataku: czy to lokalnych, takich jak zatrucie źródła wody lub zatrzymanie pracy elektrowni, czy też ogólnokrajowych, takich jak cyberataki.
  • Coraz większy nacisk kładzie się na tzw. zagrożenia hybrydowe, które są często niejednoznaczne i nie spełniają wymogów pełnego ataku militarnego. Na przykład w 2015 r. władze zostały zaskoczone tym, że Rosja podsyłała przez granicę nielegalnych migrantów.
  • „Niektórzy mówią, że stoczyliśmy 32 wojny z Rosją, inni że 42. Wiem tylko, że Rosja zawsze tam będzie, a my będziemy gotowi” - mówi Lindberg.
  • Fińskie Służby Imigracyjne zapowiedziały, że przyspieszą procedurę zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Pozwolenie na pobyt umożliwiające podjęcie pracy powinno być teraz wydawane w ciągu kilku tygodni. Jak dotąd oficjalnie do Finlandii przybyło ok. 15 tys. uchodźców, z czego 85% to kobiety, a 40% to osoby poniżej 18 r.ż.
  • W centrum handlowym w mieście Vaasa na zachodnim wybrzeżu Finlandii w niedzielne popołudnie zabrzmiały dźwięki hymnu państwowego Ukrainy. To niecodzienne wydarzenie w stylu flash mob było wyrazem jedności lokalnej społeczności z ofiarami rosyjskiej inwazji. W wykonaniu hymnu wzięło udział ok. 60 muzyków z orkiestry Wasa Sinfonietta wspieranej przez orkiestrę miejską oraz kilka innych lokalnych grup muzycznych.

Szwecja. Szwedzkie służby ds. bezpieczeństwa Säpo ostrzegają przed zwiększoną aktywnością szpiegowską ze strony Rosji

  • Szwedzki Związek Regionów i Władz Lokalnych wezwał rząd do udzielenia gwarancji zwrotu kosztów lokalnych władz poniesionych na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Związek apeluje również o zwiększenie tygodniowego limitu liczby godzin dziennej opieki dla ukraińskich dzieci pow. 3 r.ż. ponad obowiązujące 15 godzin oraz o przeznaczenie środków na prowadzenie zajęć edukacyjnych w języku ukraińskim.
  • Przedstawiciele Konfederacji Szwedzkich Przedsiębiorców informują, że zbyt mało jest dostępnych dla uchodźców z Ukrainy informacji dotyczących prowadzenia w Szwecji działalności gospodarczej. Część Ukraińców jest zainteresowana otworzeniem własnej firmy w Szwecji i potrzebuje w tym zakresie wsparcia.
  • Szwedzkie służby ds. bezpieczeństwa Säpo ostrzegają przed zwiększoną aktywnością szpiegowską ze strony Rosji. Według szefa kontrwywiadu w Säpo obecnie w Szwecji działalność szpiegowska prowadzona jest przez trzy rosyjskie służby wywiadowcze.

Francja. Najbardziej skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę odczuły firmy ulokowane we Francji, ponad 92 proc.

  • Tak wynika z badania opublikowanego przez japońską agencję informacyjną Kyodo. Na kolejnych miejscach uplasowały się firmy malezyjskie i singapurskie.
  • Według Kyodo badanie przeprowadzone w połowie marca przez firmę Pasona Group Inc. uwzględnia wyniki ankiet wśród firm z dziesięciu obszarów gospodarczych: USA, Francji, Hong Kongu, Taiwanu, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Wietnamu, Indonezji oraz Indii.
  • Wśród nich najbardziej skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę odczuły firmy ulokowane we Francji. Wpływ wojny na swoją działalność zadeklarowało 92,3 proc. z nich. Na kolejnych miejscach były firmy z Malezji, gdzie 72 proc. ankietowanych przedsiębiorstw odczuwa skutki wojny oraz firmy z Singapuru, gdzie według deklaracji 66,7 proc. firm zostało w jakiś sposób dotknięte jej skutkami.
  • Informacja agencji Kyodo skupia się na zagranicznych firmach japońskich, z których – jak wynika z badania – 55 proc. odczuwa wpływ wojny. Najbardziej dotkliwe są dla tych firm rosnące koszty surowców, w tym ropy, surowców chemicznych oraz metali. Na kolejnych miejscach wskazano wzrost kosztów logistyki oraz cen energii. Firmy z branży handlowej – zarówno hurtowej jak i detalicznej – wskazywały także opóźnienia w dostawach przesyłek, a firmy finansowe – utrudnienia w rozliczaniu umów związane z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję.
  • Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymały też liczne międzynarodowe koncerny – m.in. wydobywcze, samochodowe, odzieżowe. Jednak francuskie firmy wahają się przed opuszczeniem rosyjskiego rynku, nie zrobiły tego m.in. Leroy Merlin czy Auchan, a inne zdecydowały się na ten krok po silnej presji ze strony konsumentów. (PAP)
  • W obliczu dramatycznych doniesień z odbitej przez wojska ukraińskie Buczy, Prezydent Macron ogłosił dziś, że winni zbrodni wojennych będą osądzeni oraz, że jest za wprowadzeniem przez UE kolejnych sankcji wobec Rosji, w tym tych dotyczących zakupu ropy i węgla. Prezydent zapowiedział, że będzie w najbliższych dniach o tym rozmawiał z Kanclerzem Niemiec.

Litwa. Mobilny system rakietowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Ozelot

  • W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę w Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu — poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie. "Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu" – podkreśla minister energetyki Dainius Kreivys. Dodał, że "jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych”. Całe zapotrzebowanie kraju na gaz jest obecnie zaspokajane przez terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Kłajpedzie. Gaz z Rosji jest nadal przesyłany tranzytem przez Litwę na potrzeby obwodu kaliningradzkiego.
  • Litewskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że niemiecki kontyngent, który na Litwie dowodzi międzynarodowym batalionem NATO, rozmieszcza tam mobilny system rakietowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Ozelot. To odpowiedź na zmianę sytuacji bezpieczeństwa w regionie. - Posiadanie zdolności o pełnym spektrum działania, w tym w zakresie obrony powietrznej, jest kluczowym elementem skutecznego odstraszania i obrony - wskazał litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.

Izrael. Izraelscy rolnicy niszczą tysiące ton świeżych warzyw

  • Minister spraw zagranicznych Yair Lapid w niedzielny wieczór był najwyższym rangą izraelskim urzędnikiem, który zareagował na szokujące sceny rzezi cywilów z kijowskiego przedmieścia Bucha, mówiąc w Tweecie, że „nie można pozostać obojętnym w obliczu przerażających obrazów z miasto Bucha pod Kijowem, po odejściu wojsk rosyjskich”. Ambasador Izraela na Ukrainie potępił masakrę na przedmieściach Kijowa, nazywając zabijanie cywilów w Buczy za nieuzasadnioną „zbrodnię wojenną”. Natomiast Minister finansów Avigdor Liberman odmówił wprost potępienia „rzekomych” rosyjskich okrucieństw w Buczy i innych miastach otaczających Kijów, oświadczając w poniedziałek, że Izrael musi bronić zarówno swoich wartości, jak i własnych interesów podczas trwającej wojny.
  • Ponieważ eksport do Rosji i na Ukrainę został wstrzymany z powodu toczącej się wojny izraelscy rolnicy niszczą tysiące ton świeżych warzyw. Do 50 000 ton produktów rolnych gnije w magazynach lub na polach. Ze względu na spadającą wartość rubla i sankcje zawieszono płatności za towary. Sytuacja spowodowała kryzys dla setek izraelskich rolników, a niektórzy zostali zmuszeni do zniszczenia całych upraw po tym, jak nie znaleźli alternatywnych miejsc do sprzedaży swoich produktów. Ofir Trabelsi kieruje Yeron Agricultural Works, hurtownią warzyw zlokalizowaną w południowym mieście Sharsheret. Trabelsi, który sprzedaje 95% swoich upraw do Rosji, powiedział, że do tej pory musieli zniszczyć 60 dunamów (15 akrów) rzodkiewki i 50 dunamów (12 akrów) selera. Trabelsi dodał, że próbował znaleźć alternatywę dla Rosji przez lata, jeszcze przed wybuchem wojny, ale nie powiodło się to z powodu silnego szekla. Aby zapobiec masowemu niszczeniu świeżych produktów, organizacja pomocowa Leket i izraelski narodowy bank żywności, wystosowała pilny apel o dystrybucję nadwyżek plonów wśród potrzebujących Izraelczyków.

Niemcy. Mniej uchodźców z Ukrainy przyjeżdża do Niemiec

  • Jeszcze niedawno do Niemiec trafiało każdego dnia ponad 15 tys. uchodźców z Ukrainy. Teraz tylko 5-7 tys. osób, są to głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Od początku napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego w Niemczech zarejestrowano ok. 300 tys. uchodźców z Ukrainy. W rzeczywistości może ich być o wiele więcej ze względu na brak kontroli na granicach UE. Ponieważ Ukraińcy mogą wjechać do Niemiec (podobnie jak do innych krajów UE) bez wizy na 90 dni, nie muszą zgłaszać się do urzędów, chyba że chcą ubiegać się o zasiłek socjalny, potrzebują miejsca w szkole lub chcieliby podjąć pracę. Dlatego niemieckie urzędy do dziś nie mają dokładnej listy ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w Niemczech. Spadek liczby uchodźców może być związany z przebiegiem wojny w Ukrainie, z zablokowanymi i niebezpiecznymi korytarzami ewakuacyjnymi. Niektórzy uchodźcy mają też nadzieję na szybki powrót do Ukrainy.

DREZNO / Saksonia

  • Urząd Miasta Drezna pilnie poszukuje wolontariuszy biegle posługujących się językiem niemieckim i ukraińskim/rosyjskim oraz gotowych do pracy wolontariackiej przez co najmniej dwie godziny w tygodniu. Praca w charakterze tłumacza w centrum przyjazdowym w Dreźnie i pomoc ukraińskim uchodźcom. W drezdeńskim centrum przyjazdowym pracują obecnie zespoły tłumaczy wolontariuszy i tłumaczy zawodowych. Grupa organizuje swoje zmiany samodzielnie i bez komplikacji. Poszukiwani są również tłumacze zewnętrzni do pracy na zlecenie.

WIESBADEN / Hesja

  • 250 dokumentów pobytowych i pozwoleń na pracę dla Ukraińców wydanych w ciągu jednego dnia. W ramach specjalnej akcji, Biuro Rejestracji Cudzoziemców w Urzędzie Imigracji i Integracji w Wiesbaden zostało otwarte tylko dla Ukraińców. 230 osób zostało zaproszonych na spotkania i otrzymało dokumenty pobytowe. "Uchodźcy z Ukrainy chcą pracować i jak najszybciej stać się niezależni finansowo. W tym celu potrzebują zezwolenia na pobyt, które obejmuje również zezwolenie na pracę".

Niemcy

  • Minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht (SDP) oświadczyła w ARD, że po tym, jak rosyjskie wojsko zostało oskarżone o dokonanie zbrodni wojennych w Buczy, trzeba zacząć rozmawiać o zakazie importu rosyjskiego gazu.
  • Podczas „Berlińskiego Dialogu w sprawie Transformacji Energetycznej” szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock obiecała „politykę zagraniczną i energetyczną opartą na wartościach”.
  • „Nie wolno nam kupować czystej energii za środki pochodzące z brudnych interesów”, zaznaczyła polityk partii Zielonych we wtorek na konferencji niemieckiego MSZ w Berlinie. „Energia odnawialna i sprawiedliwość społeczna mogą iść w ze sobą w parze”. Należy o tym pamiętać we wszystkich trudnych rozważaniach, które są obecnie konieczne, powiedziała Baerbock podczas „Berlińskiego Dialogu w sprawie Transformacji Energetycznej”.

www.deutschland.de

Norwegia. Zbrodnie w Buczy wstrząsnęły Norwegią. „Sprawców należy pociągnąć do odpowiedzialności”

  • Nie możemy tłumaczyć, że jest wojna, więc ludzie umierają. To zupełnie coś innego – komentuje zdjęcia z ukraińskiej Buczy Anniken Huitfeldt, minister spraw zagranicznych. Szefowa norweskiej dyplomacji wezwała także społeczność międzynarodową do wskazania winnych zbrodni wojennych w Ukrainie. 4 marca Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się powołać komisję do zbadania przypadków łamania prawa międzynarodowego przez rosyjskie wojsko obecne w Ukrainie, oraz ewentualne zakwalifikowanie niektórych czynów jako zbrodni wojennych. Specjalną grupą pokieruje Erik Møse, prawnik norweski i były sędzia, wiceprezes oraz prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy.

www.mojanorwegia.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama