wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Decathlon zawiesza działalność w Rosji, ceny kartonowych opakowań ostro w górę. Raport ze świata z 30 marca
Kliknij, aby powiększyć
Tarczyński Arena Wrocław podświetlony na niebesko-żółto fot. Marek Księżarek
Tarczyński Arena Wrocław podświetlony na niebesko-żółto

Sieć Decathlon poinformowała we wtorek, że zawiesza swoją działalność w Rosji. Powód? „Warunki dostaw nie są już spełniane, aby kontynuować działalność w Rosji. Po zamknięciu połączeń kolejowych między Finlandią a Rosją duże zainteresowanie autokarowymi przejazdami z Petersburga do Helsinek. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 23 marca w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 30.03.2022. 1 miesiąc i 5 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Skrót raportu ze świata z 30 marca

  • Rządy Francji i Niemiec nawołują do oszczędzania poboru energii, gazu w obawie przed blokadą dostaw z Rosji. Powodem jest wymagalność zapłaty za surowce w rublach przez Kreml. Płatność w rublach wzmocniłaby rosyjską walutę, która mocno straciła na wartości w związku z wprowadzeniem zachodnich sankcji wobec Rosji. Kraje uprzemysłowione skupione w G7 w tym Niemcy, a także Unia Europejska odrzucają jednak rozliczanie transakcji w rublach. Kraje przyspieszają budowę nowych terminali dla gazu skroplonego, który będzie importowany spoza rynku rosyjskiego.
  • Rosja i Ukraina rozpoczęły we wtorek, 29.03.2022 r. rozmowy twarzą w twarz, gdy ONZ naciskało na zawieszenie broni dla brutalnej inwazji Rosji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że walczące narody mają „historyczny obowiązek” zaprzestania walk. „Wierzymy, że w sprawiedliwym pokoju nie będzie przegranych” – powiedział Erdogan na początku rozmów w Stambule.
  • Jak podaje Frankfurte Rundschau jednak na spotkaniu w Turcji nie doszło do przełomu. Ale podczas spotkania pomiędzy stronami, Ukraina po raz kolejny dała do zrozumienia, że Kijów jest gotów na negocjacje z Moskwą. Przedstawiciele Rosji zachowywali się z rezerwą i obiecali jedynie, że przedyskutują ukraińskie propozycje.
  • Ambasador Chin przy ONZ Dai Bing ostrzegał przed zaostrzaniem sankcji wobec Rosji, które stworzą „nowe problemy humanitarne”: „Musimy mieć świadomość, że stale eskalujące, rozległe, masowe sankcje uderzyły w światowe rynki energii, żywności, gospodarkę, handel i finanse, i będą wpływać na życie i możliwość zdobycia środków utrzymania społeczeństwa generując nowe problemy humanitarne” - powiedział.
  • FRANCJA. Prezydenci Francji i Rosji – Emmanuel Macron i Władimir Putin – nie porozumieli się podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej w sprawie ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola.
  • Rzecznik polskiego rządu Piotr Mueller przekazał we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła zapisy ustawowe blokujące na poziomie krajowym import węgla z Rosji. Dodał, że Polska nie może dłużej czekać na decyzję Unii Europejskiej w tej sprawie.
  • W Niemczech zwołano sztab kryzysowy. Gospodarstwa i przedsiębiorstwa mają zredukować zużycie gazu i prądu wszędzie tam gdzie jest to możliwe.
  • Ochotnicy z Syrii, którzy walczą na Ukrainie po stronie Rosji, mają otrzymywać ok. 6,5 tys. dolarów miesięcznie - informuje BBC powołując się na swoje źródła.
  • Wielka Brytania. The Guardian przytacza negatywne opinie nt rządowego, szeroko reklamowanego programu Homes for Ukraine za opieszałość. Program Ukraine Family wydał tylko 22 800 wiz dla osób, które mogą przyjechać do brytyjskich krewnych. A 150.000 osób zgłosiło chęć przyjęcia uchodźców.
  • Po zamknięciu w ostatnią niedzielę połączeń kolejowych między Finlandia a Rosją ostatnim środkiem transportu zbiorowego oferującym bezpośrednie połączenie zostały autobusy dalekobieżne.
  • Po rozmowach szwedzko-niemieckich, Szwecja, mimo że nie jest członkiem NATO, może liczyć na pomoc Niemiec, co wynika z jej członkostwa w Unii Europejskiej.
  • Rząd powiedział wczoraj, że udostępnia NATO batalion 800 żołnierzy w krajach bałtyckich, aby przeciwdziałać wszelkim rosyjskim zagrożeniom po inwazji Moskwy na Ukrainę.
  • W ramach prywatnej inicjatywy uruchomiona została strona internetowa o nazwie Shkola, pomagająca ukraińskim uchodźcom znaleźć miejsca w przedszkolach i szkołach dla swoich dzieci.
  • Rosja i Ukraina są całkiem dużymi eksporterami drewna i papieru. A dostawy z tych kierunków są w najlepszym wypadku zagrożone. Przepisy unijne zmuszające do zamiany tworzyw sztucznych na opakowania ekologiczne, pandemia CoVid i zmiana przyzwyczajeń, lock down w Chinach, droższy transport powodują, że opakowania kartonowe drożeją o 40 – 50 %. Tym samym produkty spożywcze i leki.
  • Przerwa w wojnie domowej w Jemenie. Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walcząca ze wspieranymi przez Iran rebeliantami Huti w Jemenie zapowiedziała jednostronne wstrzymanie działań wojennych - podała Saudi Press Agency. Proponowana przerwa rozpoczęła się o 6 rano przed muzułmańskim miesiącem postu Ramadanu. Wojna domowa w Jemenie toczy się między siłami lojalnymi wobec Abd Rabbuha Mansura Hadiego a niejednolitą zbrojną opozycją m.in. ruchem Huti.

Pełny raport ze świata z 30 marca

Czechy. Powstały strony internetowe oferujące mieszkanie oraz miejsca w szkołach

  • Minister obrony Czech Jana Czernochova poinformowała jeszcze w zeszłym tygodniu, że nie pojedzie na dzisiejsze spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. Zaznaczyła, że nie chce brać udziału w kampanii wyborczej na Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny na Ukrainie. „Zawsze popierałam V4 i jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi” – napisała Czernochova na Twitterze. Dodała, że nie powinna brać udziału w toczącej się na Węgrzech kampanii wyborczej. Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się w niedzielę 3 kwietnia.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wczorajszym wpisie na Twitterze podsumował swoją rozmowę telefoniczną z premierem Petrem Fialą, w której wyraził wdzięczność za pomoc humanitarną i udzielenie schronienia dla uchodźców przez Republikę Czeską, a także za „wyjątkowe traktowanie” Ukraińców, którzy zostali przyjęci w Czechach.
  • Czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych na stronie www.mpsv.cz/pomoc publikuje ulotki w języku czeskim i ukraińskim z informacjami na temat świadczeń, zezwoleń, pomocy dla dzieci i innych ważnych informacji dla uchodźców. Dodatkowo platforma We Help Ukraine informuje o możliwościach edukacji, zakwaterowania, pracy i świadczeń zdrowotnych dla Ukraińców.
  • W ramach prywatnej inicjatywy uruchomiona została strona internetowa o nazwie Shkola, pomagająca ukraińskim uchodźcom znaleźć miejsca w przedszkolach i szkołach dla swoich dzieci. Pomoc w edukacji ukraińskich dzieci oferuje również Fundusz charytatywny Nadační fond Děti Ukrajiny oferuje również.
  • Strona internetowa Stojíme za Ukrajinou zawiera propozycje dla osób oferujących lub poszukujących mieszkania. Mieszkańcy Pragi i Czech Środkowych chcący zakwaterować uchodźców mogą wypełnić formularz online na stronie Urzędu Miasta Pragi. Strona Uprchlíci vítejte (Powitanie uchodźców) dopasowuje oferty mieszkaniowe do potencjalnych odbiorców. Również grupa na FB Ukraińscy uchodźcy: Miejsca pobytu i praca, też publikuje oferty mieszkaniowe.

www.expats.com, www.euractiv.pl

Słowacja. Lista gotowych do przyjęcia ukraińskich uczniów

  • Przewodniczący parlamentu Słowacji Boris Kollár spotkał się wczoraj z ambasadorem Ukrainy Jurijem Mushką, merem Melitopolu Iwanem Fedorowem oraz członkami Rady Najwyższej Marią Mezencewą i Ołeną Chomenko. Kollár podziękował Ukrainie, że kraj ten walczy również za Słowację i stwierdził że pomoc humanitarna i wojskowa jest moralnym obowiązkiem. Również Prezydent Zuzana Čaputová i premier Eduard Heger spotkali się z ukraińskimi politykami. ,,Dzisiaj cały cywilizowany świat powinien zachowywać się tak, jak Słowacja" - powiedział Fiodorow.
  • Ministerstwo Edukacji opublikowało listę szkół na Słowacji gotowych do przyjęcia ukraińskich uczniów, z możliwością wpisania ich liczby. Rejestr jest dostępny zarówno w języku ukraińskim, jak i słowackim.

www.spectator.sme.sk

Dania chce wysłać 800 żołnierzy NATO do krajów bałtyckich

  • Rząd powiedział wczoraj, że udostępnia NATO batalion 800 żołnierzy w krajach bałtyckich, aby przeciwdziałać wszelkim rosyjskim zagrożeniom po inwazji Moskwy na Ukrainę. Dania wysłała już około 200 żołnierzy i myśliwców do Estonii i Litwy oraz wysłała fregatę na wschód od Morza Bałtyckiego. „Jesteśmy już znacząco obecni w terenie, ale jesteśmy gotowi na więcej” – powiedziała premier Mette Frederiksen na konferencji prasowej. Batalion jest w gotowości, ale NATO musi złożyć oficjalną prośbę o wysłanie żołnierzy – dodał premier.

Finlandia. Duże zainteresowanie przejazdami z Petersburga do Helsinek

  • Prezydent Finlandii Sauli Niinistö rozmawiał wczoraj telefonicznie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem o procedurze przyjmowania nowych członków do NATO. Prezydent Niinistö napisał na Twitterze, że należy wzmocnić bezpieczeństwo Finlandii i w tym celu powinno się rozważyć wszystkie służące temu dostępne możliwości.
  • Po zamknięciu w ostatnią niedzielę połączeń kolejowych między Finlandią a Rosją ostatnim środkiem transportu zbiorowego oferującym bezpośrednie połączenie zostały autobusy dalekobieżne. Obecnie przejazdy z Petersburga do Helsinek są obsługiwane przez trzech przewoźników a podróż do stolicy Finlandii trwa ok. 7 godzin. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony mieszkańców Rosji przewoźnicy już zapowiadają uruchomienie dodatkowych połączeń na trasach do Finlandii.
  • Mieszkańcy Szwecji mogą bezpłatnie wysyłać dary dla Ukraińców

Francja. Nieskuteczna rozmowa prezydentów Francji i Rosji

  • Przywódcy nie porozumieli się też w sprawie opłat w rublach za import rosyjskiego gazu – głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.
  • Macron planował przeprowadzanie wraz z Turcją i Grecją ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola, gdzie trwające od tygodni oblężenie wojsk rosyjskich doprowadziło do katastrofy humanitarnej. Putin przedstawił warunek udzielenia pomocy cywilom w Mariupolu: „aby znaleźć rozwiązanie trudnej sytuacji humanitarnej w tym mieście, ukraińscy nacjonalistyczni bojownicy muszą przestać stawiać opór i złożyć broń” – oświadczył. (PAP)
  • Prezes Komisji Regulacji Energetyki (CRE) Jean-François Carenco wezwał w poniedziałek Francuzów do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w jej dostawach oraz do przyspieszenia budowy terminala LNG w Hawrze na północy kraju. Carenco stwierdził w wywiadzie dla ekonomicznego dziennika „Le Echos”, że: „Musimy oszczędzać gaz i energię elektryczną we Francji już teraz, w przeciwnym razie przyszłej zimy nie przetrwamy”. CRE zachęca wszystkich do podjęcia wysiłku w redukcji zużycia energii: „przemysłowców, sektor usługowy, administrację publiczną, ale także wszystkich Francuzów, aby zmniejszali ogrzewanie, klimatyzację, zużycie światła”.
  • CRE wzywa też władze do usunięcia przeszkód administracyjnych w celu przyspieszenia budowy terminalu LNG (skroplonego gazu ziemnego) w Hawrze.
  • Wojna na Ukrainie spowodowała znaczny wzrost cen węglowodorów i rodzi pytanie o uzależnienie kontynentu europejskiego od gazu ziemnego z Rosji – podkreśla „Les Echos”. (PAP)
  • Sieć odzieżowo-sportowa Decathlon poinformowała we wtorek, że zawiesza swoją działalność w Rosji. Decathlon podał w komunikacie, że „warunki dostaw nie są już spełniane, aby kontynuować działalność w Rosji. Firma jednak nadal zamierza wspierać pracowników w Rosji. Chodzi o 2500 osób. Marka Decathlon należy do Grupy Mulliez Family Association, właściciela sieci Auchan i Leroy Merlin, które nadal utrzymują swoją działalność w Rosji, mimo apeli ukraińskiego rządu do ich bojkotu i natychmiastowego opuszczenia Rosji. (PAP)
  • Pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć już 10 kwietnia, druga 24 kwietnia. Przewiduje się też, że Macron w drugiej turze wygra z Marie Le Pen.

Niemcy – miasta partnerskie Drezno i Wiesbaden

Saksonia/DREZNO                                                                                                                    

  • W tym tygodniu ma się rozpocząć zapowiadana relokacja uchodźców z Ukrainy do miast i powiatów w Saksonii. Z punktu widzenia Wolnego Państwa Saksonia chodzi przede wszystkim o solidarne i równomierne rozłożenie obciążeń finansowych na terytorium kraju związkowego. Łatwiej jest też zorganizować wolne mieszkania na terenach wiejskich niż w aglomeracjach jak Lipsk i Drezno. To samo dotyczy np. miejsc w szkołach i ośrodkach opieki dziennej. I tak np. powiaty Görlitz, Erzgebirge, Leipzig i Nordsachsen mają przyjąć 70 uchodźców. Powiat Sächsische Schweiz-Osterzgebirge ma przyjąć 150 osób, a powiat Vogtland - 50.
  • Saksonia upraszcza zapisy do szkół dla dzieci uchodźców. Od piątku rodziny z Ukrainy mogą w prosty sposób, za pośrednictwem portalu internetowego, rejestrować swoje dzieci w celu uzyskania miejsca w saksońskich szkołach. Należy wypełnić podstawowe informacje o każdym dziecku, podać poziom klasy, znajomość języków obcych, ewentualne orzeczenia o niepełnosprawności oraz oświadczenie o szczepieniu przeciwko odrze.
  • Chęć niesienia pomocy w Saksonii jest nadal ogromna. Saksończycy oferują zakwaterowanie, ofiarowują ubrania i żywność lub jadą na granicę, aby odebrać uchodźców. Do tej pory na portalu pomocy dla Ukraińców Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Saksonii wpłynęło prawie 3000 ofert pomocy. Większość wiadomości pochodzi z Drezna i Lipska.
  • Brakuje materiałów do zaopatrywania uchodźców wojennych z Ukrainy. „Rynek produktów medycznych i łóżek polowych jest już praktycznie wyprzedany” - mówi główny logistyk Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Saksonii (DRK Saksonia). „W ciągu ostatnich trzech tygodni cena łóżka polowego wzrosła ponad trzykrotnie, z 25 do 80 euro". Obecnie DRK Saksonia rozdała 25 000 łóżek polowych: do ośrodków wstępnego przyjęcia do gmin, do Polski i do Ukrainy. Brakuje też produktów medycznych, takich jak bandaże i termometry.
  • Od 1 kwietnia 2022 r. obiekty Targów Lipskich (Leipziger Messe) nie będą już dostępne jako miejsca wstępnego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie przebywają w nim 622 osoby. W najbliższych dniach mają zostać zakwaterowani w innych obiektach państwowych lub miejskich.
  • Od początku wojny w Ukrainie dworzec główny w Lipsku stał się ważnym punktem przerzutowym dla uchodźców z Ukrainy. Jednak obecnie przybywa coraz mniej osób. W sobotę ostatni pociąg specjalny przywiózł Ukraińców z Görlitz do Lipska. W chwili obecnej nie planuje się więcej pociągów specjalnych w Saksonii.

Niemcy. Pierwszy stopień w planie awaryjnym dla dostaw gazu

  • Rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość poważnego pogorszenia się zaopatrzenia kraju w gaz. Minister gospodarki Robert Habeck ogłosił w środę (30.03.22) tak zwany wczesny stan ostrzegawczy, czyli pierwszy stopień przewidziany w planie awaryjnym dla dostaw gazu. Jak podkreślono, to działanie profilaktyczne, a bezpieczeństwo dostaw jest dalej zapewnione. „Nie ma obecnie niedoborów w zaopatrzeniu” - zapewnił Habeck. „Musimy jednak wzmocnić środki zabezpieczające, aby być przygotowanym na wypadek eskalacji ze strony Rosji” - dodał.
  • Szef resortu gospodarki podkreślił, że gazu na razie nie brakuje, ale zaapelował o oszczędne obchodzenie się z surowcem.
  • Niemiecki plan awaryjny dla dostaw gazu przewiduje trzy stopnie. Ogłoszony właśnie pierwszy stopień oznacza, że istnieją konkretne i wiarygodne sygnały, iż może dojść do zdarzenia, które poważanie zagrozi zabezpieczeniu w surowiec. Najwyższy - trzeci stopień przewiduje już interwencję państwa, które musi zapewnić dostawy dla szczególnie chronionych odbiorców. To m.in. prywatne gospodarstwa domowe, szpitale czy służby ratunkowe.

DPA/Szym

  • Powodem ogłoszenia pierwszego stopnia planu awaryjnego są żądania Rosji, aby opłaty za dostarczony gaz dokonywać w rublach, a nie jak dotąd w dolarach czy euro. „Nikt nie będzie dostarczał gazu za darmo, a płacić można tylko w rublach” - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
  • Minister spraw zagranicznych, Annalena Baerbock, obiecała z powodu dużej liczby uchodźców wojennych wsparcie finansowe Niemiec dla krajów sąsiadujących z Ukrainą. Niemcy mogą pomóc w zapewnieniu uchodźcom z krajów takich jak Mołdawia bezpośredniej opieki na miejscu, powiedziała Baerbock w poniedziałek podczas wizyty w pierwszym ośrodku recepcyjnym w Eisenhüttenstadt. Podkreśliła konieczność uruchomienia przez rząd niemiecki międzynarodowego mostu lotniczego dla osób, które uciekły do krajów sąsiadujących z Ukrainą. „Nikt nie będzie szedł pieszo z Białorusi, Mołdawii czy Polski do Hiszpanii, a już na pewno nikt nie będzie sam przeprawiał się przez Atlantyk. W tym celu potrzebny jest most lotniczy, nad którym pracuję na pełnych obrotach wraz z krajami G7" - powiedziała. Minister Spraw Zagranicznych Niemiec pracuje z krajami grupy G7 nad projektem mostu lotniczego, aby pomóc uchodźcom dostać się do dalszych zakątków Europy Zachodniej i nie tylko.
  • Fundacja Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego stara się pomóc w ratowaniu ukraińskiej sztuki i kultury przed rosyjskimi atakami, podejmując kilka inicjatyw. „Przyjeżdżają do nas artyści i naukowcy, którzy chcą uciec z Ukrainy, ze swojego kraju” - powiedział prezes Fundacji, Hermann Parzinger, gazecie Augsburger Allgemeine. „Następnie wspieramy Ukrainę na miejscu w zabezpieczaniu jej dóbr kultury, zwłaszcza zbiorów muzealnych, bibliotecznych i archiwalnych". Chodzi tu o „bardzo proste rzeczy takie jak materiał do pakowania i stabilne kartony" - podkreślił archeolog. Często jest już za późno na ewakuację - dodał Parzinger. „Poza tym ewakuacja dóbr kultury jest zawsze ryzykowna, bo transporty mogą być ostrzeliwane".

www.deutschland.de, PAP, DPA

Norwegia. Spadek cen ropy po wznowieniu rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą

  • Spadek cen ropy odbił się na norweskiej giełdzie. Po południu główny indeks w Oslo obniżył się o 1,20 proc. Konsekwencje obniżki cen za baryłkę czarnego złota odczuła również norweska waluta.

www.mojanorwegia.pl

Wielka Brytania. Program Homes for Ukraine w ogniu krytyki. 150 tys. chętnych do przyjęcia uchodźców, wydano 22 tys. wiz

  • The Guardian przytacza negatywne opinie nt. rządowego, szeroko reklamowanego programu Homes for Ukraine. Wg danych Home Office opublikowanych dzisiaj Program Ukraine Family, który działa od początku marca, wydał tylko 22 800 wiz dla osób które mogą przyjechać do brytyjskich krewnych.
  • Dziesiątki osób, które miały nadzieję na sprowadzenie uchodźców do Wielkiej Brytanii w ramach programu Homes for Ukraine, skontaktowały się z Guardianem, aby wyrazić frustrację z powodu powolności systemu przyznawania wiz. Ponad 150 000 osób zarejestrowało się w programie, oferując przyjęcie uchodźców. Wnioskodawcy skarżyli się, że nie ma możliwości śledzenia wniosków, pozostawiając uchodźców niepewnych, czy rozpocząć podróż do Wielkiej Brytanii, czy pozostać na Ukrainie. Krytykowane są źle zaprojektowane, błędne i trudne do wypełnienia formularze online dla cudzoziemców. Wnioskodawcy zmagali się z ilością potrzebnej dokumentacji, kwestionując, czy realistyczne jest, aby ludzie uciekający ze stref wojennych są w stanie przedstawiać wyciągi bankowe lub inne dokumenty potwierdzające, że mieszkali na Ukrainie.

www. theguardian.com

Wojna rosyjsko-ukraińska a ekonomia

  • W sklepach i aptekach ceny wzrosną jeszcze bardziej. Wojna w Ukrainie zamyka dostawy nie tylko zboża i nawozów ale również papier i drewno, a z tym ostatnim związane są opakowania.
  • Drożejące opakowania, a zwłaszcza te kartonowe. W papierowych opakowaniach sprzedawane są artykuły żywieniowe, ale i leki. I to te towary mogą niebawem podrożeć. Wszystko przez drożejące kartony.
  • Akomex (czołowy producent opakowań papierowych) szacuje, że ceny kartonów w bieżącym roku pójdą w górę o ponad 50 proc. Czemu w ogóle kartony tak szybko drożeją? Problem dotyczy całej branży papierniczej oraz drewnianej. Zapotrzebowanie na ten surowiec jest gigantyczne na całym świecie. Polska ostatnio natomiast coraz więcej eksportuje go za granicę, przede wszystkim do Chin oraz do Niemiec. Na rynku krajowym towaru jest coraz mniej – i po coraz wyższych cenach. Do tego dochodzi wzrost kosztów materiałów eksploatacyjnych, w tym przede wszystkim prądu oraz gazu oraz załamanie łańcuchów dostaw i kolejne lockdowny w Chinach.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl