wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mało miejsc dla ukraińskich dzieci w słowackich szkołach, Austria przeciwna sankcjom na ropę i gaz z Rosji. Raport ze świata z 3 kwietnia

Mało miejsc dla ukraińskich dzieci w słowackich szkołach, Austria przeciwna sankcjom na ropę i gaz z Rosji. Raport ze świata z 3 kwietnia

Ewa Waplak,

Kliknij, aby powiększyć
na wrocławski Dworzec Główny przyjeżdża coraz mniej potrzebujących z Ukrainy fot. Tomasz Hołod
na wrocławski Dworzec Główny przyjeżdża coraz mniej potrzebujących z Ukrainy

Włoch zginął podczas walki z prorosyjską separatystyczną milicją w Donbasie na Ukrainie. Holandia przejęła prawie 516 milionów euro w rosyjskich towarach i kontraktach. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 3 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie.  Stan na 02-03.04.2022. 1 miesiąc i 9 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 3 kwietnia

  • Austria pozostaje neutralna pod względem militarnym, ale solidarna w ramach UE. Austria sprzeciwia się sankcjom na ropę i gaz z Rosji.
  • Słowackie organizacje pozarządowe przetransportowały na terytorium Ukrainy ponad 700 ton pomocy humanitarnej.
  • Czechy. Praga będzie dziś gospodarzem koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy. W koncercie zatytułowanym Together for Ukraine wystąpią znani muzycy, aktorzy i sportowcy oraz uchodźcy z Ukrainy.
  • Holendrzy konfiskują coraz więcej rosyjskich aktywów, ale nadal pozostają w tyle za innymi krajami.
  • Amerykańskie media donoszą, że rosyjskie wojska walczące w Ukrainie masowo przejmują telefony komórkowe miejscowej ludności cywilnej – a w niektórych przypadkach zabijają ich, jeśli odmówią.
  • Popyt na olej spożywczy i mąkę w Niemczech gwałtownie wzrósł po wybuchu wojny w Ukrainie. Sprzedaż oleju jadalnego w okresie od 7 do 13 marca br. była dwukrotnie wyższa (wzrost o 123%) niż we wrześniu 2021 r.
  • Wielka Brytania. The Guardian pisze o dowodach zbrodni wycofujących się wojsk rosyjskich m.in. z miejscowości Bucza. Ukraińskie oddziały wkraczające do opuszczonych wsi i miast napotykają ciała rozstrzelanych cywilów, w tym dzieci. Rosjanie zaminowują też miejsca, z których się wycofują. Prokurator generalna Ukrainy zbiera dossier dotyczące rosyjskiego wykorzystywania miejscowych dzieci jako żywych tarcz.
  • W sobotnim wystąpieniu premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że nadszedł czas aby poważnie rozważyć na nowo obecny stosunek Finlandii do uczestnictwa w sojuszach wojskowych. 
  • Szwedzka Agencja Rezerw Materiałowych rozpocznie wkrótce kampanię informacyjną skierowaną do posiadaczy nieruchomości odpowiedzialnych za utrzymanie w należytym stanie schronów cywilnych. 

Pełny raport ze świata z 3 kwietnia

Austria. Spotkanie Kanclerza Austrii i Kanclerza Niemiec w Berlinie

  • To była pierwsza wizyta  w Niemczech austriackiego kanclerza Nehamerra. Obaj panowie stosunkowo niedawno objęli urzędy kanclerskie w swoich krajach.
  • Nehammer i Scholz mówią jednym głosem „wspólnie wzywamy Putina do zawieszania broni -  to teraz najważniejsze”
  • Zapytani o bojkot rosyjskiego gazu negują taką możliwość „Dla Austrii sytuacja jest jasna – jesteśmy zależni energetycznie od rosyjskiego gazu” Kanclerze Niemiec podkreślił, że za gaz nie będzie natomiast płacił w rublach – tak jak tego zażyczył sobie Putin”

www.derstandard.at

  • Austria sprzeciwia się sankcjom na ropę i gaz z Rosji. Kanclerz Austrii oświadczył, że jego kraj nie popiera nałożenia embarga na dostawy ropy i gazu z Rosji. Taki krok byłby bardzo mocnym uderzeniem, w rosyjski reżim, który od ponad miesiąca prowadzi wojnę przeciwko Ukrainie i dokonuje krwawych ataków na ludność cywilną.
  • Karl Nehammer w wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że pomysły związane z zaprzestaniem importu rosyjskiego gazu lub ropy muszą być stanowczo odrzucane. Tłumaczył również, że takie stanowisko wiedeńskiego rządu jest spowodowane bardzo istotnym uzależnieniem energetycznym od surowców z Rosji. Takie stanowisko popiera zaangażowany m.in. w Nord Stream 2 koncern OMV. Obecnie austriackie magazyny gazu zapełnione są w niespełna 13%, co przy średniej dla UE na poziomie 26,39% należy uznać za raczej słaby wynik.
  • Przypomnijmy, że po rosyjskiej agresji na Ukrainę wiele państw rozpoczęło działania, których finalnym efektem ma być zmniejszenie dopływu gotówki, dzięki której Władimir Putin może finansować wojnę. Jednym z elementów tego procesu jest także dążenie do ograniczenia importu surowców z Rosji

Czechy. Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy w Pradze

  • Czeskie MSZ opublikowało wczoraj na Twitterze apel do rosyjskich dyplomatów w języku angielskim i rosyjskim wzywając by nie służyli reżimowi Władimira Putina w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę (#StopPutinsLies). Apel zawiera stwierdzenie, że chociaż dyplomaci reprezentują swoje państwo, „muszą istnieć granice” tego, co się popiera, a przedstawiciele Rosji „zostali oszukani” przez swoich przywódców. MSZ ostrzegło również, że po wojnie Rosja poniesie konsekwencje swoich aktów przemocy.
  • Organizacja pozarządowa People in Need sugeruje, że czeski rząd powinien utworzyć specjalne biuro do spraw uchodźców, aby sprawniej pomagać setkom tysięcy osób przybywających do Czech w znalezieniu zakwaterowania i zatrudnienia.
  • Praga będzie dziś gospodarzem koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy. W koncercie zatytułowanym Together for Ukraine wystąpią znani muzycy, aktorzy i sportowcy oraz uchodźcy z Ukrainy. Jednym z wykonawców będzie 8-letnia Arinka z Charkowa, która niedawno przyjechała do Pragi. Koncert będzie transmitowany w mediach społecznościowych.
  • Rosyjscy dyplomaci wyśmiali wczorajszy apel czeskiego MSZ o zaprzestanie służenia reżimowi Putina. „Dziękujemy za hojną ofertę” – napisała na Twitterze rosyjska misja w Genewie. Mamy dużo sumienia i umiejętność rozpoznawania pieska salonowego Stanów Zjednoczonych, kiedy go widzimy. "

www.expats.cz

Słowacja. Problem z miejscami dla ukraińskich dzieci w słowackich szkołach

  • W pierwszym miesiącu inwazji wojskowej i kryzysu humanitarnego na Ukrainie słowackie organizacje pozarządowe przetransportowały na terytorium Ukrainy ponad 700 ton pomocy humanitarnej.
  • Uniwersytet w Preszowie uruchomił kursy języka słowackiego dla ukraińskich uchodźców.
  • Dom kultury w bratysławskiej dzielnicy Nové Mesto tymczasowo zmieni się w słowacko-ukraiński dom kultury. Gmina chce stworzyć przestrzeń dla osób uciekających z Ukrainy, gdzie oprócz informacji i usług znajdą również miejsce spotkań lub wymiany doświadczeń.Natomiast w Trnavie, w centrum kultury Malý Berlín, będzie działać Klub Ukraiński, który ma służyć przede wszystkim ukraińskiej młodzieży.
  • Ukraińscy rodzice szukają obecnie możliwości zapisania swoich dzieci do przedszkoli, szkół podstawowych i średnich na Słowacji, gdzie uczęszczanie do szkoły jest obowiązkowe dla dzieci do 16 roku życia. Jedyna ukraińska szkoła na Słowacji nie przyjmuje już ukraińskich dzieci i jest zmuszona odsyłać je do innych placówek. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Tarasa Szewczenki w Preszowie liczyła 140 uczniów w gimnazjum i 143 uczniów w szkole podstawowej. Od początku wojny zapisało się do niej 118 uchodźców – 12 w gimnazjum i 106 w szkole podstawowej. Większość Ukraińców, którzy zdecydowali się pozostać na Słowacji, udaje się do stolicy, Bratysławy, gdzie znalezienie miejsca w przedszkolu lub szkole było wyzwaniem jeszcze przed przybyciem dziesiątek tysięcy dzieci z Ukrainy.

Finlandia popiera zbadanie zbrodni w Buczy i Irpieniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze

  • W sobotnim wystąpieniu przed delegatami Partii Socjaldemokratycznej Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że nadszedł czas aby poważnie rozważyć na nowo obecny stosunek Finlandii do uczestnictwa w sojuszach wojskowych. Dodała, że decyzja ws. ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO powinna zapaść jeszcze tej wiosny. Premier zapowiedziała, że przedstawi swoje zdanie na temat przystąpienia do NATO w najbliższych tygodniach.
  • Premier Finlandii i prezydent kraju Sauli Niinistö wyrazili w niedzielnych wpisach w mediach społecznościowych swoje poparcie dla przeprowadzenia śledztwa, które miałoby ustalić czy w Ukrainie dokonywano zbrodni wojennych. Przywódcy odnieśli się do doniesień o zbrodniach popełnionych przez rosyjskich żołnierzy m.in. w Buczy i Irpieniu. Prezydent Niinistö wspomniał również, że Finlandia popiera zbadanie tej sprawy przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.

Szwecja przypomina mieszkańcom o obowiązku utrzymania schronów

  • Szwedzka Agencja Rezerw Materiałowych rozpocznie wkrótce kampanię informacyjną skierowaną do posiadaczy nieruchomości odpowiedzialnych za utrzymanie w należytym stanie schronów cywilnych. Kampania będzie służyła przypomnieniu o obowiązkach nałożonych przez prawo na właścicieli nieruchomości, którzy posiadają na swoim terenie schrony na wypadek zaistnienia sytuacji nadzwyczajnych.

Niderlandy. Holandia przejęła prawie 516 milionów euro w rosyjskich towarach i kontraktach

  • Ponad miesiąc po inwazji wojsk Putina na Ukrainę Holandia przejęła prawie 516 milionów euro w rosyjskich towarach i kontraktach, z których większość pochodziła z banków i biur powierniczych, powiedzieli ministrowie na briefingu. Kolejne 155 mln euro w transakcjach zostało wstrzymane, stwierdzili ministrowie w aktualizacji. Tydzień temu suma ta wyniosła 400 mln euro. Pomimo wzrostu, posłowie są „sfrustrowani” brakiem działań. Teraz wezwali ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstrę do wyjaśnienia, dlaczego Holandia wydaje się być w tyle za wieloma innymi krajami, jeśli chodzi o zamrożenie rosyjskich aktywów.

USA. Wojska walczące w Ukrainie masowo przejmują telefony komórkowe miejscowej ludności cywilnej

  • Amerykańskie media donoszą, że rosyjskie wojska walczące w Ukrainie masowo przejmują telefony komórkowe miejscowej ludności cywilnej – a w niektórych przypadkach zabijają ich, jeśli odmówią.
  • Czerwony Krzyż nie może dotrzeć do Mariupola w celu ewakuacji mieszkańców. 

Włoch zginął podczas walki z prorosyjską separatystyczną milicją w Donbasie na Ukrainie

  • Edy Ongaro, 46-latek z Portogruaro, zginął od granatu ręcznego w okopie podczas bitwy w wiosce Adveedka, na północ od Doniecka, poinformowała grupa Collettivo Stella Rossa Nordest w poście w mediach społecznościowych w czwartek późnym wieczorem. Wiadomość została potwierdzona agencję ANSA przez przyjaciela Ongaro. W 2015 roku Ongaro dołączył do separatystycznej brygady Prizrak, w skład której wchodzą zagraniczni ochotnicy.

Niemcy. Olaf Scholz zakłada, że Władimir Putin nie jest w pełni świadomy sytuacji na Ukrainie

  • Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zakłada, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest w pełni świadomy sytuacji na Ukrainie. Jest przekonany, że nie jest on właściwie informowany mówi polityk SPD oraz że jego własne służby ukrywają przed nim wiele prawd. Na przykład, ilu rosyjskich żołnierzy zginęło w tej wojnie". Scholz podkreśla, że Rosja nie wyjdzie jako zwycięzca, bez względu na to, jak zakończy się konflikt. „Ta wojna niszczy nie tylko Ukrainę, ale także przyszłość Rosji”.
  • Doradca prezydenta Ukrainy, Aleksander Rodniański, wzywa trzy niemieckie firmy: Metro, Bayer i Henkel do zakończenia działalności w Rosji. „Ważne byłoby, aby wszystkie te korporacje zaprzestały prowadzenia interesów z Rosją, w przeciwnym razie, pozostając w Rosji, oni również przyczyniają się do finansowania wojny. Chociaż zaprzestanie działalności dotyczyłoby także niestety ludności rosyjskiej, osobą odpowiedzialną za to jest Putin”.
  • Popyt na olej spożywczy i mąkę w Niemczech gwałtownie wzrósł po wybuchu wojny w Ukrainie. Sprzedaż oleju jadalnego w okresie od 7 do 13 marca br. była dwukrotnie wyższa (wzrost o 123%) niż we wrześniu 2021 r. W przypadku mąki popyt w tym samym okresie wzrósł nawet trzykrotnie (o 206%). Rosja i Ukraina są jednymi z najważniejszych eksporterów zbóż na świecie. Ukraina jest również znaczącym producentem oleju jadalnego, zwłaszcza słonecznikowego.

DREZNO / Saksonia

  • Minister spraw społecznych Saksonii Petra Köpping (SPD) wezwała osoby udzielające pomocy do zgłaszania dzieci i młodzieży, które uciekły z Ukrainy, do lokalnego urzędu ds. młodzieży. „Dziękuję wszystkim osobom prywatnym i organizacjom, które chcą zapewnić najsłabszym bezpieczne miejsce pobytu” - powiedziała Köpping w Dreźnie. Przyjmowanie nieletnich, którzy uciekli i podróżują samotnie, wymaga w każdym przypadku rejestracji.

WIESBADEN / Hesja

  • Państwowy Teatr Hesji w Wiesbaden rozdaje darmowe bilety ukraińskim uchodźcom. Dlaczego bilety nie przysługują również uchodźcom innych narodowości? Rozgorzała dyskusja na lokalnej prasie. 

Szwecja. Koncert charytatywny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie

  • 2 kwietnia na Avicii Arena w Sztokholmie odbył się koncert charytatywny na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Na koncercie wystąpi ponad 20 szwedzkich artystów oraz 17-letnia Maria Sur, uczestniczka ukraińskiej wersji programu The Voice, która uciekła przed wojną do Szwecji.

www.mojanorwegia.pl

Wielka Brytania. Ok. 160 tys. osób uwięzionych w Mariupolu - bez żywności, wody i leków

  • BBC informuje, że Wicepremier Ukrainy Iryna Vereshchuk ogłosiła dziś plany ewakuacji ludności cywilnej przez siedem korytarzy humanitarnych.
  • Czerwony Krzyż podejmie nową próbę dotarcia do ludności cywilnej w oblężonym Mariupolu. Próba nie powiodła się w piątek z powodu ciągłego bombardowania przez Rosję. Około 160 000 osób pozostaje uwięzionych w Mariupolu - bez żywności, wody i leków.
  • The Guardian pisze, że Wołodymyr Zełenski ostrzegł dzisiaj rano, że wycofujące się siły rosyjskie zaminowują domy, a nawet zwłoki zabitych na terenach, które opuszczają. Wojska rosyjskie co prawda zauważalnie się wycofują, ale zaopatrują i przenoszą swoje oddziały na wschód kraju. Wydaje się to być przygotowaniem do wzmożonego ataku na w większości rosyjskojęzyczny Donbas. Informował też o pogłębiającym się kryzysie humanitarnym w okrążonym Mariupolu, gdzie Rosjanie blokują operacje ewakuacyjne i zatrzymują konwoje z żywnością, wodą i lekami.
  • The Guardian cytuje też mera Kijowa Witalija Kliczko, który ostrzegł tych, którzy uciekli z ze stolicy na początku wojny, aby wstrzymali się jeszcze z powrotem, ponieważ nadal "ryzyko śmierci jest dość wysokie". Powiedział, że spodziewa się ,,wielkich starć " w najbliższych dniach na obrzeżach miasta i w jego okolicach. Ołeksij Arestowycz, doradca polityczny prezydenta Ukrainy, podziela obawy mera.
  • The Guardian pisze o dowodach zbrodni wycofujących się wojsk rosyjskich m.in. z miejscowości Bucza. Ukraińskie oddziały wkraczające do opuszczonych wsi i miast napotykają ciał rozstrzelanych cywilów, w tym dzieci. Rosjanie zaminowują też miejsca z których się wycofują. Prokurator generalna Ukrainy zbiera dossier dotyczące rosyjskiego wykorzystywania miejscowych dzieci jako żywych tarcz. Pojazdy z dziećmi miały być umieszczone przed wycofującymi się rosyjskimi czołgami we wsi Nowy Bykiw, w pobliżu miasta Czernihów.

www.bbc.com, www.theguardian.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl