wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowe centrum pomocy uchodźcom w Bratysławie, skutki wojny dotknęły 18 milionów ludzi. Raport z 29 marca
Kliknij, aby powiększyć
wolontariusze na Dworcu Głównym we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
wolontariusze na Dworcu Głównym we Wrocławiu

Zmniejsza się liczba ukraińskich uchodźców przybywających do Czech. Nowe duże centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy zostało otwarte na terenie tymczasowego dworca autobusowego w Bratysławie. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 23 marca w związku z sytuacją w Ukrainie.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 29.03.2022. 1 miesiąc i 4 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Skrót raportu ze świata z 29 marca

  • BBC informuje o rozpoczętych rozmowach pokojowych w Stambule i o licznych spekulacjach nt. temat rosyjskich żądań. Według Financial Times Rosja może zrezygnować z żądań "denazyfikacji" Ukrainy i jest gotowa pozwolić jej przystąpić do Unii Europejskiej, o ile nie będzie sprzymierzona militarnie.
  • El Pais donosi, że szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji biorącej udział we wtorkowych negocjacjach ukraińsko-rosyjskich, by niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni. Ma to związek z doniesieniami o próbie otrucia ukraińskich negocjatorów na początku marca.
  • Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu na wtorkowej wideokonferencji stwierdził, że „główne zadania specjalnej operacji wojskowej zostały zakończone”. Zdaniem Szojgu, który od kilku tygodni nie pojawiał się publicznie, priorytetem rosyjskich wojsk ma być „wyzwolenie Donbasu”.
  • Według OCHA ONZ skutki wojny dotknęły 18 milionów ludzi na Ukrainie, a 12 milionów potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej. W związku z ogromnym napływem uchodźców szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser (SPD) i polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócili się do Komisji Europejskiej z apelem o pilną pomoc.
  • „Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II Wojny Światowej” - mówił dzisiaj przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
  • Według premiera Petra Fiali zmniejsza się liczba ukraińskich uchodźców przybywających do Czech.
  • SŁOWACJA. Nowe duże centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy zostało otwarte na terenie tymczasowego dworca autobusowego w Bratysławie.
  • Eksperci FAO oceniają w zw. rozpoczynającą się w poniedziałek, 28.03.2022 w stolicy Ekwadoru pięciodniową konferencją regionalną tej organizacji, że wojna na Ukrainie, zwanej spichlerzem świata, doprowadzi automatycznie do gwałtownego wzrostu cen zbóż - ostrzega FAO.

Pełny raport ze świata z 29 marca

CZECHY zamroziły warte miliony dolarów aktywa należące do rosyjskich potentatów w wyniku sankcji

  • Według premiera Petra Fiali zmniejsza się liczba ukraińskich uchodźców przybywających do Czech i tendencja ta się utrzyma, jeśli konflikt na Ukrainie nie będzie się dalej rozszerzał. Pomimo tego, Czechy nadal będą zwracać się do UE o pomoc finansową w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym.
  • Premier Petr Fiala poinformował, że Czechy zamroziły warte miliony dolarów aktywa należące do rosyjskich potentatów w wyniku sankcji. Obiecał, że rząd zajmie się czeskimi obywatelami pracującymi dla firm należących do objętych sankcjami Rosjan, ale odrzucił pomysł nacjonalizacji aktywów. Inne kraje, które zamroziły rosyjskie aktywa, to USA, Wielka Brytania, Kanada, Japonia i inne kraje UE, takie jak Francja, Holandia i Włochy.
  • Według ministra edukacji Petra Gazdíka do końca sierpnia potrzeba około 5,2 mld CZK na integrację ukraińskich uchodźców w czeskich szkołach. Pieniądze będą potrzebne na zatrudnienie dodatkowych pracowników do obsługi zwiększonej liczby uczniów oraz na organizację kursów języka czeskiego i obozów letnich w celu integracji ukraińskich dzieci z czeskim systemem edukacji. W dłuższej perspektywie Gazdík oszacował koszty integracji uchodźców w czeskich szkołach na 17 miliardów CZK.

www.expats.cz

SŁOWACJA. Nowe centrum pomocy uchodźcom na terenie tymczasowego dworca autobusowego w Bratysławie

  • Centrum powinno obsłużyć do 2 500 osób dziennie, działając 24 godziny na dobę. Oprócz żywności, będą tam punkty informacyjne, stanowiska pomagające przetwarzać niezbędne dokumenty oraz przestrzeń do wypoczynku. Na miejscu będą też obecni przedstawiciele Wydziału Policji ds. Cudzoziemców. Burmistrz Bratysławy Matúš Vallo, cytowany przez TASR, powiedział, że ukraiński staje się drugim najczęściej słyszanym językiem w mieście. Duże centra dla uchodźców działają już w Michalovcach, Humenné i Nitrze.
  • MSZ Rosji zdecydował o wydaleniu trzech dyplomatów ambasady Słowacji w Moskwie w odpowiedzi na wcześniejsze wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów przez stronę słowacką.

www.spectator.sme.sk www.euractiv.pl

DANIA. „Brutalność Rosji na Ukrainie osiągnęła wyższy poziom niż podczas II Wojny Światowej”

  • Tak mówił dzisiaj przed duńskim parlamentem, Folketingiem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Tysiące śmiercionośnych pocisków jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1370 pocisków zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę” - podkreślił Zełenski. Przywódca Ukrainy poinformował, że we wtorek rano Rosjanie zaatakowali Mikołajów na południu kraju. "Miasto, które marzy tylko o jednym, o przywróceniu świetności przemysłu stoczniowego nad Morzem Czarnym" - relacjonował Zełenski.
  • Zaapelował do Danii, która ma doświadczenie w restrukturyzacji stoczni, o pomoc w odbudowie Mikołajowa. Wezwał także duńskie władze do zaprzestania importu rosyjskiej ropy. „Od dawna wiadomo, że ludzkość musi przestać korzystać z paliw kopalnych. Zielona technologia stała się teraz oczywistą i rozsądną odpowiedzią" - wskazał Zełenski, odnosząc się do duńskich doświadczeń w zielonej transformacji.

HISZPANIA. Wojna na Ukrainie na mapach: Obrońcy odzyskują teren wokół Kijowa

  • Mówi się, że lokalne oddziały odzyskały kontrolę nad przedmieściem Irpin. Wojska Kremla nadal kontynuują próby okrążenia stolicy Ukrainy.
  • Rosjanie ponownie ogłosili „koniec pierwszej fazy operacji”. Donbas jest priorytetem dla wojsk rosyjskich.
  • Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba ostrzegł członków delegacji biorącej udział we wtorkowych negocjacjach ukraińsko-rosyjskich, by niczego nie jedli i unikali dotykania jakichkolwiek powierzchni. Ma to związek z doniesieniami o próbie otrucia ukraińskich negocjatorów na początku marca.
  • Dlaczego Rosji nie udało się zapewnić szybkiego zwycięstwa na Ukrainie? Niedobór wojsk, niska precyzja uzbrojenia i sztywny łańcuch dowodzenia to tylko niektóre z czynników spowalniających plan Putina zdobycia głównych miast.

euronews.com; elpais.com

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE DRESDEN i WIESBADEN

  • W związku z ogromnym napływem uchodźców z Ukrainy, szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser (SPD) i polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócili się do Komisji Europejskiej z apelem o pilną pomoc. „Jest oczywiste, że nasze zasoby i możliwości recepcyjne nie będą wystarczające, by poradzić sobie z rosnącym napływem ludzi. Pilnie potrzebne są szybkie rozwiązania na szczeblu europejskim". Chodzi w szczególności o udzielenie większego wsparcia w rozmieszczeniu uchodźców w innych państwach UE, a także o udzielenie ryczałtowej pomocy finansowej w wys. tysiąca euro z funduszy unijnych na każdą przyjętą osobę. Pojawiają się też żądania lepszej koordynacji procesu rozlokowywania uchodźców. Z Ukrainy wyjechało już 3,8 mln osób. Do samej Polski przybyły ponad 2 miliony osób, zaś w Niemczech, według danych tutejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zarejestrowano do tej pory ok. 267 tysięcy uchodźców.

Źródło: www.sueddeutsche.de

Saksonia/DREZNO             

  • Miasto Drezno wraz z fundacją Bürgerstiftung Dresden uruchomiło dziś miejsce do wymiany doświadczeń, pomysłów i pytań dotyczących zaangażowania obywatelskiego w ramach programu „Pomoc dla Ukrainy” dla klubów, stowarzyszeń i firm. W tym celu dwa razy w tygodniu powstanie w Nowym Ratuszu w Dreźnie punkt kontaktowy tzw. Laboratorium Obywatelskie Drezna - Miasta Przyszłości ("Bürgerlabor der Zukunftsstadt Dresden"). Spotkania poprowadzi fundacja Bürgerstiftung, z którą miasto współpracuje od lat w ramach zaangażowania obywatelskiego i wolontariatu. Celem spotkań jest łączenie partnerów, którzy angażują się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Wiesbaden/HESJA

  • Wojna w Ukrainie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu na świecie poprzez trzy główne kanały: ceny zbóż i roślin oleistych, ceny nawozów oraz ceny ropy naftowej. Zarówno Ukraina jak i Rosja są znaczącymi eksporterami żywności. W konsekwencji wybuch wojny w Ukrainie doprowadził do silnego wzrostu cen surowców rolnych na głównych światowych giełdach.  Kryzys nawozowy zagraża zbiorom w Wiesbaden. Cena nawozów azotowych znacznie wzrosła, a w Wiesbaden trudno jest znaleźć alternatywne rozwiązania. Tak oto ekonomiczne konsekwencje wojny na Ukrainie uderzają w rolników.

NIEMCY. Wojna uderza w kobiety i dzieci

  • Manuela Roßbach z inicjatywy „Akcja Niemcy Pomagają” (Aktion Deutschland Hilft) opowiada o jednej z największych niemieckich akcji pomocowych ostatnich dziesięcioleci.
  • Jak przedstawia sytuacja sojuszu niemieckich organizacji pomocowych? Obecnie wszystkie 21 organizacji należących do naszego sojuszu prowadzi akcje pomocy humanitarnej dla ludności w Ukrainie i poza jej granicami. Pomoc podzielona jest na trzy regionalne segmenty: w Ukrainie, w krajach sąsiadujących oraz w Niemczech. W Ukrainie i w krajach sąsiadujących z nią można znaleźć klasyczne oferty pomocy w postaci środków medycznych, wody, żywności, pakietów higienicznych, tymczasowych kwater, w których częściowo oferowana jest opieka psychospołeczna, będąca ogromną pomocą dla uchodźców. Z kolei w Niemczech trwają przygotowania do utworzenia ośrodków recepcyjnych. Tutaj pomocnice i pomocnicy z naszych organizacji sojuszniczych przygotowują się na kolejne napływy uchodźców, dlatego pomoc jest tam również bardzo dobrze przygotowana i rozdzielana. Przygotowujemy się do akcji pomocy doraźnej, która będzie trwała jeszcze przez długi czas.
  • World Vision założyła na granicy rumuńsko-ukraińskiej centra ochrony dzieci. Dziewczynki i chłopcy znajdują tam spokój i bezpieczeństwo, mogą się bawić, wykonywać robótki ręczne i uczyć się. Niektóre dzieci przychodzą całkiem same. Joannici odebrali z polskich szpitali 65 ciężko chorych ewakuowanych dzieci i członków ich rodzin i przywieźli ich do Niemiec. Obecnie otrzymują oni niezbędną pomoc medyczną w niemieckich szpitalach – to tylko dwa przykłady z wielu.
  • Setki tysięcy osób chcą uciec przed wojną na Ukrainie. Ponieważ mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat muszą pozostać w kraju ze względu na powszechną mobilizację, trudy ucieczki mogą podejmować głównie kobiety, dzieci i osoby starsze. Są one szczególnie zdane na naszą opiekę.
  • Według OCHA ONZ skutki wojny dotknęły 18 milionów ludzi na Ukrainie, a 12 milionów potrzebuje obecnie pomocy humanitarnej. Od początku konfliktu uciekło ponad 3 miliony ludzi. Znaczna ich część schroniła się w Polsce. Dziesiątki do setek tysięcy osób przybyły również na Węgry, Słowację, do Rumunii i Republiki Mołdowy (Mołdawia). Według oficjalnych danych do tej pory w Niemczech przebywa ponad 200 tys. uchodźców z Ukrainy. ONZ spodziewa się nawet do 10 milionów uchodźców i ostrzega przed prawdopodobnie największym kryzysem uchodźczym w Europie w tym stuleciu.
  • „Od początku wojny ogarnęła nas wielka fala solidarności, która trwa do dziś. Gotowość do przekazywania darowizn jest już wielokrotnie wyższa niż w przypadku innych katastrof. Jest ona porównywalna z pomocą udzieloną po katastrofach „Tsunami 2004” i „Powódź 2021”. Jednocześnie inne kryzysy, takie jak głód w Jemenie, wojna w Syrii czy susza w Afryce, pozostają w cieniu. Tutaj umierają z głodu i pragnienia dzieci, kobiety i mężczyźni. Nie możemy zapomnieć o tych ludziach i pilnie potrzebujemy środków, aby również tutaj móc kontynuować pomoc humanitarną”.

www.deutschland.de

Wielka Brytania. Rozmowa Zełenskiego z Johnsonem

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył wczoraj rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Omówił z nim kwestię dalszych sankcji wobec Rosji, a także współpracę obronną między Kijowem a Londynem.
  • BBC informuje o rozpoczętych rozmowach pokojowych w Stambule i o licznych spekulacjach nt. temat rosyjskich żądań. Według Financial Times Rosja może zrezygnować z żądań "denazyfikacji" Ukrainy i jest gotowa pozwolić jej przystąpić do Unii Europejskiej, o ile nie będzie sprzymierzona militarnie. Gazeta cytuje cztery osoby bliskie rozmowom, mówiąc, że możliwe porozumienie wiązałoby się z porzuceniem przez Ukrainę dążenia do członkostwa w NATO. Gazeta cytuje Ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebe który powiedział, że jego kraj nie "handluje ludźmi, ziemią ani suwerennością". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow miał stwierdzić, że rozmowy jak dotąd nie przyniosły znaczącego postępu.
  • Pierwsze strony gazet i portali (BBC, The Times, The Gurdian, The I, Daily Mirror, Daily Mail) informują o podejrzeniu otrucia właściciela Chelsea Romana Abramowicza w trakcie ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych w których brał udział. Rosyjski oligarcha „stracił wzrok na kilka godzin”.

www.bbc.com, www.euractiv.pl, www.the guardian.com

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl