wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czescy ochotnicy walczą na Ukrainie, strona Workania.eu z pracą dla uchodzców. Raport ze świata
Kliknij, aby powiększyć
punkt informacyjny na dworcu we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
punkt informacyjny na dworcu we Wrocławiu

Ukraina apeluje o zamknięcie granic dla Rosji i Białorusi. Problem z literą „Z”. Szwajcarska firma ubezpieczeniowa reaguje Grupa ubezpieczeniowa Zurich od dawna posiada logo przedstawiające białą literę „Z” na niebieskim tle. Teraz takim znakiem posługują się rosyjskie wojska walczące przeciwko Ukrainie. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 28 marca.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 28.03.2022. 1 miesiąc i 3 dni wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Skrót raportu ze świata z 28 marca

  • Ukraina apeluje o zamknięcie granic dla Rosji i Białorusi. Chodzi o transport przez kraje UE.
  • USA. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie planują zmiany władzy w Rosji po komentarzach prezydenta Bidena odnoszących się do konieczności odsunięcia Putina od władzy. Biden o Putinie: „Ten człowiek nie może pozostać u władzy”. Urzędnicy powiedzieli później, że Biden nie wzywał do zmiany reżimu, ale uwagi te silnie przekazywały złość i frustrację prezydenta wobec rosyjskiego przywódcy.
  • Prezydent Francji stwierdził, że chce doprowadzić do zawieszenia broni między Rosją i Ukrainą, a następnie do całkowitego wycofania wojsk rosyjskich środkami dyplomatycznymi.
  • Prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, przygotowuje naród niemiecki na trudniejsze czasy w związku z rosyjską wojną napastniczą na Ukrainę. W Niemczech zapowiedzi, chleb może kosztować 10 euro. Powód: ceny pszenicy wzrosły dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. W niedzielę  setki uczestników pobiegły w Dreźnie dla pokoju w ramach akcji #Run4Ukraine, aby zebrać fundusze dla Ukrainy. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 2 090 osób z Ukrainy znalazło schronienia w Wiesbaden, z czego prawie 1000 z tych osób mieszka u osób prywatnych.
  • Włochy są jednymi z „gwarantów bezpieczeństwa”, których chce prezydent  Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rosyjskiej inwazji na jego kraj.
  • The Guardian informuje o projekcie fotograficznym pod tytułem We Have the Power. Portrety przedstawiają Brytyjczyków prywatnie angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
  • Czescy ochotnicy już włączyli się do walki na Ukrainie.
  • Powstała też nowa strona internetowa dla Ukraińców, którzy chcą pracować na Słowacji, w Czechach lub w Polsce. Workania.eu gromadzi wszystkie sprawdzone ogłoszenia o pracę dla uchodźców ze słowackich, czeskich i polskich portali internetowych.
  • Rząd Litwy rozważa zwiększenie liczby młodych mężczyzn powoływanych na dziewięciomiesięczną służbę wojskową.
  • Problem z literą „Z”. Szwajcarska firma ubezpieczeniowa reaguje.

Pełny raport ze świata z 28 marca

CZECHY. Czescy ochotnicy już włączyli się do walki na Ukrainie

  • Tak wynika ze zdjęcia przedstawiającego czeskiego żołnierza w Irpinie pod Kijowem, opublikowanego na Twitterze przez ukraińskiego dziennikarza Illę Ponomarenko. Obywatele czescy muszą poprosić o pozwolenie, aby walczyć dla obcych sił zbrojnych.
  • W kilka dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Wołodymyr Zełenski poprosił zagranicznych ochotników o dołączenie do ich wojska w celu obrony kraju. Według ukraińskiego Ministerstwa Obrony około 20 000 zagranicznych żołnierzy przyłączyło się już do wysiłków obronnych.
  • W sobotę aktywiści pokryli schody przed rosyjską ambasadą w Pradze farbą imitującą krew w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cztery osoby zostały zatrzymane przez czeską policję w związku z tym incydentem. Policja uznała działania za wykroczenie i przekazała sprawę do odpowiedniego organu administracyjnego.

www.expats.cz

SŁOWACJA. Ponad 32 000 wolnych miejsc pracy odpowiednich dla obcokrajowców

  • Minister pracy stwierdził, że zatrudnienie uchodźców z Ukrainy znacznie zmniejszy potencjalny negatywny wpływ na finanse publiczne, jaki stwarzają bezrobotni uchodźcy polegający na państwie. Ze względu na napływ pracowników z krajów trzecich, Słowacy nie będą mieli obniżonych kosztów pracy, ponieważ obcokrajowcy zajmują głównie stanowiska, którymi Słowacy nie są zainteresowani lub dla których brakuje siły roboczej na rynku.
  • Osoby poszukujące pracy mogą sprawdzić szczegóły na stronie Službyzamestnanosti.gov.sk, która jest również dostępna w języku ukraińskim oraz umożliwia bezpośredni kontakt z pracodawcami. Powstała też nowa strona internetowa dla Ukraińców, którzy chcą pracować na Słowacji, w Czechach lub w Polsce. Workania.eu gromadzi wszystkie sprawdzone ogłoszenia o pracę dla uchodźców ze słowackich, czeskich i polskich portali internetowych.

www.spectator.sme.sk

SZWAJCARIA. Problem z literą „Z”. Szwajcarska firma ubezpieczeniowa reaguje

  • Grupa ubezpieczeniowa Zurich od dawna posiada logo przedstawiające białą literę „Z” na niebieskim tle. Teraz takim znakiem posługują się rosyjskie wojska walczące przeciwko Ukrainie. „Tymczasowo usuwamy użycie litery 'Z' z kanałów społecznościowych, gdzie pojawia się ona pojedynczo i może być źle zrozumiana” – poinformowała firma. Teraz zamiast pojedynczego „Z" logo koncernu na kanałach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook i Instagram, składa się z pełnej nazwy grupy ubezpieczeniowej, również w kolorze białym na niebieskim tle. Na stronie internetowej grupy nadal jednak można zobaczyć skrócone logo.
  • Co oznacza „Z”? Litera ta, umieszczona na wielu rosyjskich czołgach w czasie wojny w Ukrainie, stała się w Rosji symbolem wojny. Według rosyjskiego ministerstwa obrony znak ten symbolizuje hasło „Za pobiedu”, co oznacza „Za zwycięstwo”. Litera widnieje na wielu samochodach i budynkach w Rosji, ludzie przyszywają sobie ten znak na ubrania. Na portalach społecznościowych celebryci dodają do swoich nazwisk wielką literę „Z”.

Kary w Niemczech

  • W Niemczech pierwsze kraje związkowe podjęły już działania przeciwko stosowaniu znaku „Z” w pewnych sytuacjach. Bawaria i Dolna Saksonia zarządziły, że publiczne używanie symbolu (np. podczas demonstracji) będzie karane. Grozi za to do trzech lat więzienia lub grzywna. W innych krajach związkowych Niemiec politycy domagają się wprowadzenia podobnych przepisów.
  • W Szwajcarii nie ma do tej pory kar za stosowanie znaku. „Uważnie monitorujemy sytuację i w razie potrzeby podejmiemy dalsze działania” – poinformowała firma ubezpieczeniowa. „Marka Zurich jest obecna na rynku od 150 lat. Jest to marka godna zaufania, a my na przestrzeni czasu udowodniliśmy, że potrafimy się zmieniać i reagować na wyzwania”.
  • Koncern już na początku marca ogłosił, że nie będzie przyjmował nowych klientów krajowych w Rosji i nie będzie odnawiać istniejących umów lokalnych.

(DPA, AFP /dom)

BELGIA. Wojna na Ukrainie nie powinna spowodować poważnej recesji w Belgii

  • Narodowy Bank twierdzi prognozuje teraz „ostre tymczasowe spowolnienie w gospodarce”, w wyniku którego belgijska gospodarka odnotuje słabszy wzrost niż wcześniej przewidywano. W drugim kwartale oczekuje się niewielkiego ujemnego wzrostu. Jednak silny wzrost w ostatnich miesiącach roku powinien umożliwić zakończenie 2022 roku ze wzrostem na poziomie 2,4%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż 2,6%, które pierwotnie przewidywano dla wzrostu w 2022 roku.
  • Narodowy Bank Belgii znacząco zrewidował w dół swoją prognozę wzrostu na przyszły rok. BNB prognozuje teraz wzrost o 1,5 w 2023 r., czyli o 0,9 punktu procentowego mniej w stosunku do pierwotnej prognozy 2,4% wzrostu w przyszłym roku. Według banku narodowego wojna na Ukrainie miałaby zatem skumulowany wpływ w ciągu dwóch lat na naszą gospodarkę w wysokości jednego procenta. Wpływ na inflację. Silny jest też wpływ wojny na prognozy inflacji. Przewiduje się, że gwałtowny wzrost inflacji będzie się obniżał wolniej niż pierwotnie przewidywano. Do końca roku inflacja nadal będzie wynosić około 5%. Patrząc na cały rok, inflacja powinna wynosić średnio 7,4%.Są jednak dobre wiadomości, ponieważ „Obecne prognozy nie wskazują na długoterminową spiralę płacowo-cenową: presja inflacyjna zmniejszy się w ciągu najbliższych dwóch lat”, podsumowuje BNB. Jeśli prognoza się sprawdzi, Belgia nie stanie w obliczu tak zwanej „stagflacji”, w której powolny wzrost gospodarczy łączy się z wysoką inflacją. BNB przewiduje deficyt budżetowy Belgii na poziomie 4,4% PKB w 2022 r. Narodowy Bank Belgii podkreśla jednak, że średnioterminowa niepewność „jest bardzo duża”.

NIDERLANDY. Chaos w centrum rejestracji uchodźców 

  • Sytuacja w centrum rejestracji uchodźców Ter Apel w Ter Apel jest tak tragiczna, że ​​agencja osiedleńcza COA wzniosła kolejny namiot, który służy jako tymczasowe zakwaterowanie dla uchodźców, bez oficjalnego zezwolenia władz lokalnych. „To było mniejsze zło” – powiedział rzecznik agencji RTV Noord. „Ponieważ nie możemy nikogo przenieść do nowej lokalizacji, w namiotach mieszka o wiele więcej osób niż powinno”. Osoby ubiegające się o azyl z krajów takich jak Syria, Afganistan i Jemen muszą najpierw zarejestrować się w Ter Apel, zanim zostaną umieszczone w zwykłych ośrodkach dla uchodźców na czas rozpatrywania ich wniosków.
  • Ter Apel może pomieścić 275 osób w nagłych wypadkach, ale obecnie mieszka tam około 700 osób – stąd decyzja o postawieniu nowego namiotu. Agencje pomocy opisały sytuację w ośrodku jako opłakaną , ponieważ „dzieci, dorośli, mężczyźni i kobiety śpią razem w namiotach”. „Nie ma prywatności, a dostęp do pomocy medycznej i psychologicznej jest bardzo ograniczony” – powiedział Unicef, Czerwony Krzyż i Vluchtelingenwerk.
  • Ukraińscy uchodźcy nie muszą się rejestrować w Ter Apel ze względu na traktat o przyjaźni między Ukrainą a UE. COA może pomieścić prawie 32 000 uchodźców w 74 lokalizacjach. Jednak blisko 11 000 miejsc zajmują osoby, które uzyskały status uchodźcy, ale nie mogą zostać przekwaterowane z powodu obecnego kryzysu mieszkaniowego. Kilka ośrodków również zostanie zamkniętych w nadchodzących miesiącach, zmniejszając liczbę łóżek o kolejne 2500. 25 szefów regionalnych rad ds. bezpieczeństwa ma spotkać się dzisiaj, aby omówić kryzys. Według NRC rada bezpieczeństwa w Groningen grozi całkowitym zamknięciem ośrodka Ter Apel z powodu przeludnienia i niedopuszczalnych warunków życia.

USA. Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że nie planują zmiany władzy w Rosji

  • Prezydent Joe Biden wygłosił w sobotę żarliwą obronę demokracji i dosadny wniosek na temat rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, którego Biden nazwał „rzeźnikiem” za brutalny, miesięczny atak autokraty na Ukrainę. „Na miłość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy” – powiedział Biden w przemówieniu na Zamku Królewskim w Warszawie na zakończenie europejskiej podróży koordynującej reakcję aliantów na inwazję.
  • Wysoki rangą urzędnik USA stonował komentarze po przemówieniu, mówiąc dziennikarzom, że Biden twierdził, że Putinowi nie można pozwolić na sprawowanie władzy nad sąsiadami i nie miał na myśli zmiany reżimu. 
  • Amerykański prezydent nie przedstawił żadnej mapy drogowej, jak usunąć Putina z urzędu, ale zwrócił uwagę bezpośrednio na Rosjan, chwaląc tych, którzy grozili więzieniem za protesty przeciwko wojnie i odrzucając propagandę Putina o przyczynach inwazji. „Wy, naród rosyjski, nie jesteście naszym wrogiem”, powiedział Biden, dodając, że nie wierzy, że Rosjanie – którzy sami byli po stronie przeciwko faszyzmowi podczas II wojny światowej – aprobują „zabijanie niewinnych dzieci lub dziadków” lub ostrzał szkół i szpitali. „To nie jest to, kim jesteś. To nie jest przyszłość, na którą zasługujesz. … Ta wojna nie jest godna was, narodu rosyjskiego”, powiedział Biden do wiwatującego tłumu 750-1000, w tym członków polskiego parlamentu, studentów i Ukraińscy uchodźcy, niektórzy powiewają amerykańskimi flagami. Poza murami zamku około 3000 osób więcej obejrzało przemówienie w transmisji na żywo.
  • W wystąpieniu Białego Domu zapowiadanym jako „główne” przemówienie na temat sytuacji, Biden mówił o konflikcie w kontekście historycznych walk o wolność w Europie Środkowo-Wschodniej, emocjonalnym i mocnym odniesieniem dla polskiej publiczności, która ma bardziej osobiste i niedawne doświadczenia z agresją z jej wschodniej granicy. Biden odwoływał się do walk dysydentów z sowiecką hegemonią na Węgrzech i w Polsce w 1956 roku, w ówczesnej Czechosłowacji w 1968 roku. Chwalił ruch Solidarności w Polsce w 1979 roku i to, jak przyczynił się do ostatecznego upadku muru berlińskiego w 1989 roku i rozpadu Imperium sowieckiego.
  • „W ciągu ostatnich 30 lat siły autokracji odżyły na całym świecie” – powiedział Biden. „Jego znaki rozpoznawcze są znajome. Pogarda dla praworządności, pogarda dla demokratycznej wolności, pogarda dla samej prawdy. Dziś Rosja zdusiła demokrację – starała się to zrobić gdzie indziej, nie tylko w swojej ojczyźnie”.
  • Powołując się na legendarnego amerykańskiego przywódcę, prezydenta Abrahama Lincolna, Biden powiedział, że nadszedł czas, aby „ponownie mieć wiarę”, że przykład i siła demokracji mogą „pokrzyżować plany autokracji. „Pamiętajmy, że sprawdzianem tego momentu jest próba wszechczasów” – powiedział prezydent.

Włochy są jednymi z „gwarantów bezpieczeństwa”, których chce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

  • Powiedział to ambasador Ukrainy we Włoszech Jarosław Melnyk na konferencji podczas poniedziałkowego spotkania Fondazione Einaudi. „Nasz prezydent zainicjował inicjatywę U24, Zjednoczeni dla Pokoju, aby stworzyć grupę krajów zdolnych do udzielenia odpowiedzi w ciągu 24 godzin w przypadku agresji” – powiedział Melnyk podczas wydarzenia zatytułowanego „Rosyjska agresja wojskowa na Ukrainie: po co przyszłość Nasza Wolność”. „W opinii naszego prezydenta członkami tej grupy powinni być stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także Niemcy, Kanada, Turcja, a także Włochy. „Cieszę się, że na tej liście znalazły się Włochy”.

Rząd Litwy rozważa zwiększenie liczby młodych mężczyzn powoływanych na dziewięciomiesięczną służbę wojskową

  • Zgodnie z propozycją, która zostanie rozpatrzona w tym tygodniu, liczba poborowych rocznie wzrośnie z 4000 do 4400. Liczba miejsc w akademii wojskowej również wzrosłaby z 200 do 400. W przyszłym roku powstaną trzy bazy wojskowe w Szawłach, w rejonie wileńskim i rejonie podszylskim, a do utrzymania infrastruktury i obsługi litewskich jednostek wojskowych potrzebnych będzie około 150 dodatkowych pracowników kontraktowych.
  • W ubiegłym tygodniu przewodnicząca parlamentu Litwy Viktorija Čmilytė-Nielsen odwiedziła Kijów, gdzie spotkała się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ruslanem Stefanchukiem i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przewodnicząca przekazała, że Litwa zaangażuje się w odbudowę Ukrainy po zakończeniu wojny.
  • Według sondażu Norstat LT dla portalu informacyjnego „15min” ponad połowa mieszkańców Litwy przyłączyłaby się do zbrojnej obrony swojego kraju w przypadku rosyjskiego ataku. W ankiecie zapytano 1000 dorosłych Litwinów, czy w razie potrzeby broniliby Litwy z bronią, gdyby została zaatakowana przez Rosję. Spośród ankietowanych 52 procent stwierdziło, że przyłączyłoby się do zbrojnej obrony, a wśród mężczyzn w wieku od 18 do 55 lat liczba ta sięga 70 procent. Kolejne 27 proc. badanych (39 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn) zadeklarowało udział w ruchu oporu. Około 20 procent stwierdziło, że nie przyłączy się do zbrojnego oporu.

Prezydent Francji stwierdził, że chce doprowadzić do zawieszenia broni między Rosją i Ukrainą

  • A następnie do całkowitego wycofania wojsk rosyjskich środkami dyplomatycznymi. — Jeśli chcemy to zrobić, nie możemy eskalować stosunków ani słowami, ani czynami — oznajmił Emmanuel Macron, nawiązując do słów Joego Bidena, który określił Władimira Putina „rzeźnikiem”.
  • Agencja AFP zauważa, że Paryż utrzymuje otwarte kanały dyplomatyczne z Moskwą od początku inwazji Rosji na Ukrainę.
  • Postawa Macrona jest krytykowana przez część przywódców Zachodu i opinię publiczną, ale prezydent Francji uważa, że jego zachowanie jest kluczowe dla ograniczenia szkód spowodowanych wojną. W rozmowie ze stacją France 3 zapowiedział, że zadzwoni do Władimira Putina w poniedziałek lub wtorek, aby przedyskutować propozycję Francji, Grecji i Turcji dotyczącą ewakuacji Ukraińców z oblężonego Mariupola. Powiedział, że jest w tej kwestii „wiele cynizmu ze strony rosyjskiej”. Macron oskarżył też Putina o chęć powrotu do „Europy imperiów, dominacji, bez poszanowania integralności granic i prawa narodów do decydowania o sobie”. AFP dodaje jednak, że sobotnie wypowiedzi Bidena były znacznie mocniejsze. Prezydent USA wykorzystał wizytę w Polsce, by nazwać Putina „rzeźnikiem”. W swoim wystąpieniu na dziedzińcu Zamku Królewskiego powiedział też, że prezydent Rosji „nie może pozostać u władzy”. Biały Dom prostował te słowa, przekonując, że nie były wezwaniem do zmiany władzy na Kremlu.

NIEMCY. Miasta partnerskie Wrocławia

  • Wojna Władimira Putina na Ukrainie może wkrótce spowodować gwałtowny wzrost cen żywności w Niemczech. Chleb może kosztować dziesięć euro. Powód: ceny pszenicy wzrosły dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. W niemieckich supermarketach podwyżki cen są widoczne już teraz, np. cena kg mąki pszennej wzrosła o 15,6%, tosty z mąki razowej o 12,7%, a makaron penne aż o 40,8%! Niektóre produkty mogą zniknąć z półek sklepowych, jak np. olej słonecznikowy i rzepakowy oraz dżem morelowy.

Saksonia/DREZNO. Zbiórka pieniędzy dla Ukrainy w Dreźnie

  • W niedzielę setki uczestników pobiegły w Dreźnie dla pokoju w ramach akcji #Run4Ukraine, aby zebrać fundusze dla Ukrainy. Ostatecznie darowizny pieniężne osiągnęły wartość pięciocyfrową. W centrum miasta odbywały się również demonstracje przeciwko wojnie. W wiecu solidarności z Ukrainą, w centrum Drezna zgromadziło się ok. 2.000 ludzi. Głos zabrali głównie ci, którzy uciekli z Ukrainy przed wojną. "W Ukrainie walczymy nie tylko o siebie. Walczymy o całą Europę. Bo nie może być tak, że w sercu Europy toczy się wojna." - mówiła Aryna Frymkina profesor germanistyki z Odessy.

Wiesbaden/HESJA. W ciągu ostatnich dwóch tygodni 2 090 osób z Ukrainy znalazło schronienia w Wiesbaden

  • Z tego prawie 1000 z tych osób mieszka u osób prywatnych. Miasto apeluje do landu Hesji, aby „jak najszybciej uruchomić procedurę przydziału środków, aby zadanie to można było rozdzielić między wszystkie gminy w duchu solidarności. Tylko w ten sposób zagwarantujemy humanitarne zakwaterowanie w dłuższej perspektywie czasowej. Potrzebna jest chwila wytchnienia, aby nabyć kolejne wspólne mieszkania, a jeśli to konieczne, aby je przebudować, urządzić i uruchomić. Ponadto ważne jest, abyśmy zapewnili ludziom usługi, których potrzebują: oprócz samego zakwaterowania, obejmuje to rozpatrywanie wniosków o przyznanie świadczeń socjalnych, wydawanie pozwoleń na pobyt lub zatrudnienie, większej liczby pracowników socjalnych”.
  • Od 28 marca miasto kieruje wszystkich nowych uchodźców przybywających do Wiesbaden do ośrodków wstępnego przyjmowania uchodźców w Hesji, aby tam dokonać rejestracji, a następnie rozdzielenia uchodźców między gminy zgodnie z ustalonymi limitami. Dopóki nie powstaną kolejne mieszkania, miasto apeluje do hotelarzy w Wiesbaden o zapewnienie pokoi po rozsądnych cenach, tak aby osoby, które nie mogą lub nie chcą już mieszkać u osób prywatnych, nie stały się nagle bezdomne".

NIEMCY. W kolonii 135 pluszowych misiów z imionami dzieci, które zginęły podczas wojny w Ukrainie

  • Prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier, przygotowuje naród niemiecki na trudniejsze czasy w związku z rosyjską wojną napastniczą na Ukrainę. Stwierdził, że surowe sankcje nieuchronnie doprowadzą do niepewności i strat. „Będziemy musieli być przygotowani na ich poniesienie, jeśli nasza solidarność nie ma być tylko gołosłowna, jeśli ma być traktowana poważnie” - powiedział w przesłaniu wideo na niedzielny koncert Filharmoników Berlińskich w Pałacu Bellevue. Mimo wszelkich wysiłków dyplomatycznych zmierzających do zakończenia wojny, "nasza solidarność i wsparcie, nasza niezłomność, a nawet gotowość do nałożenia ograniczeń będą potrzebne jeszcze przez długi czas" - powiedział.
  • Podczas wiecu solidarnościowego na Roncalliplatz w Kolonii uczestnicy złożyli 135 pluszowych misiów z imionami dzieci, które zginęły podczas wojny w Ukrainie. Dzieci zginęły w wyniku rosyjskich bombardowań podczas inwazji Putina na Ukrainę. W uroczystości pod hasłem „Pokój dla Europy - Chrońmy dzieci Ukrainy” wzięło udział kilkaset osób, w tym burmistrz Kolonii, Henriette Reker oraz konsul generalny Ukrainy, Iryna Shum. Według władz ukraińskich od początku wojny zginęło ponad 135 dzieci, powiedziała inicjatorka Linda Mai z niemiecko-ukraińskiego stowarzyszenia przyjaźni Blau-Gelbes Kreuz: "Nigdy nie wolno nam przyzwyczajać się do wojny".
  • W wywiadzie dla brytyjskich dziennikarzy prezydent Ukrainy ukazał się mniej entuzjastyczny w kontekście roli Niemiec w wojnie z Rosją. Zeleński zarzucił, że Niemcy postrzegają wojnę w Ukrainie przez pryzmat chłodnej i ekonomicznej perspektywy, myśląc obok całej pomocy o konsekwencjach dla własnego kraju. Powiedział brytyjskiemu magazynowi „The Economist“, że Niemcy popełniają dzisiaj błąd.
  • Łacińska Litera „Z” na czołgach rosyjskich jako znak zgody na wojnę w Ukrainie. Dwa regiony niemieckie Dolnej Saksonii i Bayern sprzeciwiają się wykorzystywaniu tego symbolu. Publiczne używanie tego symbolu przy demonstracjach jest karalne. Berlin sprawdzi sankcje. Litera ta występuje w Rosji w publicznych przestrzeniach. Jest łatwo widoczna, ponieważ nie ma jej w alfabecie cyrylicy. Liczne rosyjskie pojazdy militarne są nią opisane. Litera „Z” jest również na budynkach, samochodach, ubraniach. Dolna Saksonia i Baeyrn zarządziły, że używanie tego symbolu w przestrzeni publicznej jest zagrożone do 3 lat więzienia lub karą pieniężną. Kolejne landy sprawdzają karne sankcje za użycie znaku.

dpa, www.deutschland.de, diewelt.de

NORWEGIA. Ukraina apeluje o zamknięcie granic dla Rosji i Białorusi. Chodzi o transport przez kraje UE

  • Ukraina zaapelowała do Unii Europejskiej o całkowite zablokowanie transportu lądowego i morskiego z Rosją i Białorusią, poinformowało w miniony piątek ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury. To dlatego, że sankcje okazują się nie w pełni skuteczne.
  • Ukraina proponuje, aby KE zabroniła świadczenia usług celnych dla towarów dostarczanych do obu krajów. „Te środki są konieczne, aby powstrzymać dostawy do kraju agresora towarów podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych” – napisano.
  • Wcześniej ministerstwo wezwało UE. do zamknięcia swoich portów dla rosyjskich i białoruskich firm powiązanych i zażądał zamknięcia sieci drogowej dla ich przewoźników.
  • Politycy i dziennikarze z Norwegii rozpoczęli dyskusję nad przyszłością środków, które zarobi Norwegia z tytułu drożejących cen ropy i gazu. W mediach pojawiają się opinie, sugerujące, że kraj fiordów powinien zrezygnować z zysku wywołanego wojną w Ukrainie. Konkretną propozycję przygotowali Zieloni, którzy proponują utworzenie funduszu solidarnościowego z Ukrainą. „Kiedy świat odkryje, ile Norwegia zarabia na wojnie, możemy być postrzegani jako spekulanci wojenni. Nie możemy czerpać korzyści z katastrofy humanitarnej – powiedziała na łamach VG Une Bastholm, liderka Zielonych (MDG).
  • Najważniejszą zasadą, którą Norwegia musi ustalić, jest to, że pieniądze, które zarobimy na wojnie, nie zostaną wykorzystane w Norwegii, ale na pomoc Ukrainie i jej odbudowę – dodała przedstawicielka Zielonych Lan Marie Nguyen Berg. Politycy MDG, korzystając z wyliczeń banku Nordea, twierdzą, że fundusz solidarnościowy mógłby liczyć 1500 mld NOK (~155 mld euro). Dodają też, że część pieniędzy można wykorzystać na tzw. zieloną transformację. Argumentują, że pozwoli to całej Europie przejść na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii i definitywnie odciąć się od rosyjskich surowców. – Ważne jest stanięcie w obronie Europy, która musi zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i ograniczyć emisję spalin – twierdzą norwescy Zieloni. Głównym krytykiem pomysłu Zielonych jest Mahmoud Farahmand, publicysta i polityk Partii Konserwatywnej. Zwrócił uwagę, że pieniądze zarobione przy sprzedaży surowców powinny być zainwestowane przez fundusz naftowy, a następnie dystrybuowane na różne, wyznaczone przez norweskie władze potrzeby.
  • Paal Frisvold, ambasador Europejskiego Paktu Klimatycznego w Norwegii, przedstawił pomysł obniżenia cen gazu i ropy, które w przyszłości zostaną sprzedane państwom UE. Straty miałyby zostać pokryte przez obecną nadwyżkę. – Nasze zyski będą dopisane do faktur innych państw – powiedział na łamach agencji AFP. – Najważniejsze jest okazanie solidarności w historycznym momencie. [...]”

Źródło: MojaNorwegia/Nettavisen/VG/Dagbladet/E24/AFP

Wielka Brytania. The Guardian informuje o projekcie fotograficznym pod tytułem We Have the Power

  • Portrety przedstawiają Brytyjczyków prywatnie angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Zdjęcia mają inspirować innych do podejmowania podobnych inicjatyw. Wśród sportretowanych osób jest Marc Wilson z Bristolu, który pojechał do Paryża, aby wypełnić wnioski wizowe dla sześcioosobowej ukraińskiej rodziny, Zac i Isky, którzy piekli ciastka i sprzedawali je sąsiadom aby zebrać fundusze dla Ukrainy czy Genia Mineeva, w połowie Rosjanka, w połowie Niemka, która pomaga dopasować ukraińskich uchodźców do rodzin które je mogą przyjąć w Wielkiej Brytanii, czy 31-letnia Hannah Walker, ceramiczka, która jest wolontariuszką w organizacji charytatywnej Love Bristol, która wysłała do Polski cztery furgonetki pełne zapasów, aby pomóc ludziom uciekającym przed wojną. Wniosek wizowy w Wielkiej Brytanii zwiększa presję emocjonalną i psychiczną uchodźców, pomoc w tym procesie jest konieczna. Tak jak pomoc w znalezieniu pracy. ,,Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić dla uchodźcy, jest sprawienie, by poczuł się nie uchodźcą, ale po prostu sobą, aby mógł żyć, pracować, chodzić do szkoły” – mówi Marc Wilson.

Konsekwencje wojny w Ukrainie dla Ameryki Łacińskiej

  • Rosyjska inwazja w Ukrainie grozi gwałtownym zmniejszeniem dostaw zbóż do Ameryki Łacińskiej, co skokowo pogłębi zjawisko niedożywienia i głodu w tej części świata - ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
  • W konsekwencji Ameryce Łacińskiej i Karaibom grozi kryzys humanitarny – oświadczył w przededniu rozpoczęcia konferencji Julio Berdegue, delegat FAO reprezentujący w ONZ te regiony. Przewiduje on, że w następstwie wojny wywołanej przez Rosję ceny zbóż po 8-procentowym skoku w roku ubiegłym wzrosną w tym roku jeszcze o 21 proc., co poszerzy „strefę głodu” w regionie o 13 milionów ludzi.

www.gazeta.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl