wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ukraina prosi Izrael o Pegasusa, „Ukraińcy jak lew” - mówi Boris Johnson. Raport ze świata
Kliknij, aby powiększyć
protest 24 lutego na wrocławskim Rynku fot. Tomasz Hołod
protest 24 lutego na wrocławskim Rynku

Do litewskich placówek oświatowych uczęszcza już prawie 3,5 tys. ukraińskich dzieci, Boris Johnson porównuje Zełenskiego do Churchilla: "Ukraińcy jak lew", Deutsche Bahn w porozumieniu z PKP uruchomił specjalne składy pociągów, które mają przewozić uchodźców z Ukrainy do Cottbus. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 23 marca w związku z sytuacją w Ukrainie.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 29 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 24 marca

  • Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Rosja przygotowuje się do ataku chemicznego w Ukrainie. Prezydent Ukrainy, który przemawiał w japońskim parlamencie, wezwał do zaostrzenia sankcji przeciwko reżimowi Putina.
  • W czwartek w Brukseli odbywa się nadzwyczajny szczyt NATO. Narada przywódców z udziałem prezydenta USA Joe Bidena, który jest na miejscu, została zwołana w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W szczycie NATO zdalnie będzie uczestniczył Wołodymyr Zełenski.
  • Zwiększenie wsparcia dla Ukrainy i wzmocnienie wojsk na wschodniej flance - to spodziewane decyzje nadzwyczajnego szczytu, który rozpocznie się o godzinie 10. Joe Biden przyleciał do stolicy Belgii w środę wieczorem - oprócz szczytu NATO weźmie też udział w szczycie przywódców G7 i szczycie Rady Europejskiej.

Szczyt NATO

  • Sekretarz generalny NATO poinformował w środę, że cztery nowe grupy bojowe zostaną wysłane do Bułgarii, Rumunii, na Węgry i na Słowację. A to oznacza, że od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego będzie osiem takich grup, bo po aneksji Krymu w 2014 roku 4 bataliony zostały wysłane do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę.
  • Szef Sojuszu poinformował też, że podczas szczytu przywódcy Sojuszu mają podjąć też decyzje w sprawie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy. 
  • Przywódcy Sojuszu mają wezwać na szczycie Chiny, by otwarcie potępiły rosyjską napaść na Ukrainę i nie wspierały Moskwy w tej wojnie. Na początku obrad, około godziny 10, z przywódcami połączy się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

24-25 szczyt RE w Brukseli

  • Z kolei premier Mateusz Morawiecki udaje się po południu do Brukseli, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. Głównym tematem rozmów unijnych przywódców będzie reakcja na inwazję Rosji na Ukrainę. Polska wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy, w tym do zerwania z importem rosyjskich surowców energetycznych.
  • W szczycie także weźmie udział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, planowane jest także połączenie wideo z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. W trakcie wizyty w Brukseli, szef polskiego rządu spotka się także z premierem Japonii Fumio Kishidą.
  • Rada Europejska odniesie się też do sytuacji humanitarnej i napływu uchodźców z Ukrainy. W środę Komisja Europejska zwiększyła do 3,4 mld euro pulę pieniędzy dostępnych dla krajów przyjmujących osoby, które uciekły z zaatakowanego kraju. Polska ma otrzymać znaczną część z tej kwoty.
  • 28 lutego amerykańska misja dyplomatyczna przy ONZ poinformowała o rozpoczęciu procesu wydalania 12 rosyjskich dyplomatów określonych mianem „agentów wywiadu”. Według rosyjskich źródeł dyplomatycznych misja Rosji przy ONZ liczy 100 osób. USA poinformowało, że krok ten był planowany od wielu miesięcy.
  • W środę polski rząd uznał 45 rosyjskich dyplomatów za „persona non grata”. Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie przedstawicieli dyplomatycznych Rosji wydalono również ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Czarnogóry.
  • Ambasada USA w Moskwie otrzymała w środę od Kremla listę dyplomatów, których Rosja uznała za „persona non grata’ - przekazał w nocy ze środy na czwartek rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA.
  • Jak wyjaśnił Reuters, powołując się na rosyjskie media, ruch ten jest reakcją na wcześniejsze wydalenie dyplomatów z misji Rosji przy ONZ, co uznano za „wrogie działania USA”, które „sprowokowały (…) porównywalną reakcję”.
  • Wielka Brytania. The Times informuje, Boris Johnson podpowiada dalsze sankcje wobec Rosji, aby skorzystać z rezerw złota Rosji.
  • WIESBADEN - HESJA. Ok. 1200 ukraińskich dzieci i młodzieży uczęszcza obecnie w Hesji do tzw. klasy intensywnej, gdzie uczy się języka niemieckiego - wg informacji Ministerstwa Edukacji w Wiesbaden.
  • Francja. Renault ogłosiło w środę, że zawiesi działalność swojej fabryki w Moskwie na czas rozpatrzenia przyszłości swoich udziałów w Awtowazie.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówi w parlamentach Danii i Szwecji w najbliższych dniach. Wiele osób w Danii zaoferowało ukraińskim uchodźcom tymczasowe miejsce pobytu po przybyciu do kraju. 
  • IZRAEL. Wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy zaapelował do Izraela o możliwość wykorzystania z Pegasusa. 

Pełny raport ze świata z 24 marca

DANIA. Wiele osób zaoferowało ukraińskim uchodźcom tymczasowe miejsce pobytu

  • Władze lokalne decydują, czy udzielić wsparcia finansowego gospodarstwom domowym, które przyjmują ludzi.
  • Wysokość pomocy finansowej przyznawanej gospodarstwom domowym, które zdecydują się zapewnić ukraińskim uchodźcom miejsce pobytu po przybyciu do Danii, określają lokalne gminy. Gminy mogą płacić prywatnym rodzinom goszczącym do 500 koron na uchodźcę. 
  • Burmistrz gminy Haderslev, Mads Skau powiedział DR, że władze lokalne są zaniepokojone rozmiarem zadania administracyjnego, które może wiązać się z ustaleniem rekompensat finansowych dla rodzin goszczących. Przepis obowiązuje do 4 kwietnia, pisze nadawca DR.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówi w parlamentach Danii i Szwecji w najbliższych dniach, miesiąc po inwazji Rosji na jego kraj, poinformowały w środę oba zgromadzenia.
  • Gminy w Danii twierdzą, że pilnie potrzebują osób mówiących po ukraińsku, którzy mogą pełnić rolę tłumaczy pisemnych i ustnych. Osoby posługujące się językiem ukraińskim są potrzebne, aby pomóc uchodźcom z kraju znaleźć między innymi domy, pracę i opiekę nad dziećmi w Danii, podał w poniedziałek nadawca DR. Dania uchwaliła w zeszłym tygodniu specjalną ustawę umożliwiającą ukraińskim uchodźcom ubieganie się o pobyt w kraju w ramach uproszczonego procesu, dając im szybszy dostęp do szkół, rynku pracy i usług publicznych.

FRANCJA. Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji – apeluje prezydent Ukrainy

  • Mprzestać finansować morderstwa kobiet i dzieci – mówił w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed francuskim parlamentem. Wartości są ważniejsze niż zyski – podkreślił. „Tego, co dzieje się na Ukrainie Europa nie widziała od 80 lat, w rosyjskich atakach na Ukrainie giną ocaleni z Holokaustu” – mówił Zełenski.
  • „Rosjanie wszystko palą” – podkreślił prezydent Ukrainy, opisując zbrodnie wojenne popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie, która nie rozróżnia żołnierzy i cywilów, „niszczy wszystko w kraju i niesie terror” – podkreślił Zełenski, który został powitany aplauzem przez parlamentarzystów.
  • Zełenski na początku swojego wystąpienia przywołał bombardowanie 9 marca szpitala pediatrycznego i szpitala położniczego w Mariupolu. „Były kobiety przygotowujące się do porodu. Jedna kobieta straciła dziecko, a druga doznała urazu w miednicy, inna straciła życie” – opisywał prezydent.
  • „Jesteśmy bardzo wdzięczni za wysiłki prezydenta Macrona, który wykazał się prawdziwym przywództwem” – zapewnił prezydent Ukrainy, wielokrotnie odwołując się do francuskich wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa.
  • Zełenski zdecydowanie domagał się w czasie przemówienia, aby francuskie firmy opuściły rosyjski rynek, wymieniając: sieci Auchan i Leroy Merlin oraz koncern Renault. „Oni muszą przestać sponsorować rosyjską wojnę. Życie ludzkie jest ważniejsze niż zyski” – podkreślił prezydent. „Więcej broni, więcej sankcji” – mówił prezydent Ukrainy. „Musimy naciskać razem, aby zmusić Rosję do zawarcia pokoju” – nalegał, apelując o dostawy broni z państw europejskich oraz o więcej sankcji gospodarczych wobec Rosji.
  • Renault ogłosiło w środę, że zawiesi działalność swojej fabryki w Moskwie na czas rozpatrzenia przyszłości swoich udziałów w Awtowazie. Francuskie przedsiębiorstwo kontroluje 69 proc. akcji tej największej rosyjskiej spółki motoryzacyjnej. Według przytaczanej przez Reutera opinii Citibanku Rosja odpowiada za 8 proc. podstawowych dochodów Renault – głównie za pośrednictwem Awtowazu, producenta marki Łada. W efekcie francuski koncern ma najsilniejszą obecność na rosyjskim rynku spośród wszystkich zachodnich producentów samochodów – wskazała agencja. „W konsekwencji francuski producent samochodów skorygował marżę operacyjną grupy do około 3 proc. z poziomu 4 proc. lub wyższego” – przekazał Reuters.
  • We wtorek Renault wznowił produkcję samochodów w Moskwie zawieszoną 4 marca. Według źródła Reutera decyzja ta miała poparcie francuskiego rządu, który jest największym udziałowcem firmy.
  • W reakcji na utrzymywanie przez Renault i inne francuskie firmy działalności na rynku rosyjskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył te przedsiębiorstwa o współfinansowanie wojny. (PAP)

HISZPANIA. Szef rządu: potępieniu Putina, wsparciu Ukrainy i silniejszemu wyjściu z konfliktu

  • Dziś sojusznicy NATO spotykają się w Brukseli, aby kontynuować koordynację reakcji na wojnę. Szczyt ten musi służyć wzmocnieniu naszej jedności pisze szef rządu Hiszpanii Pedro Sánchez na Twiterze: potępieniu Putina, wsparciu Ukrainy i silniejszemu wyjściu z konfliktu. Jedność to nasza najlepsza broń.”
  • Covid-19: Hiszpania rezygnuje z samoizolacji w przypadku bezobjawowych i łagodnych przypadków. Obecnie w kraju jest 84,4% osób w pełni zaszczepionych.
  • Od poniedziałku 28 marca osoby, które mają pozytywny wynik testu na Covid-19, ale są bezobjawowe lub mają łagodne objawy, nie będą już musiały poddawać się kwarantannie przez siedem dni, ogłosiły hiszpańskie władze ds. zdrowia.
  • Kwarantanna pozostanie obowiązkowa w przypadku poważnych przypadków oraz osób zaklasyfikowanych jako część populacji wysokiego ryzyka lub podatnej na zagrożenia, w tym osób powyżej 60 roku życia, osób z obniżoną odpornością i kobiet w ciąży. Siedmiodniowy okres izolacji będzie nadal wymagany od pracowników służby zdrowia, którzy uzyskają pozytywny wynik testu na Covid-19.

LITWA. 3,5 tys. ukraińskich dzieci w litewskich szkołach

  • PKN Orlen, zarządzający jedyną rafinerią w państwach bałtyckich Orlen Lietuva, zamierza w najbliższym czasie całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy naftowej - oznajmiła we wtorek premier Litwy Ingrida Szimonyte. „Spółka jest bardzo blisko etapu, na którym nie będzie już kupować rosyjskiej ropy i nie będzie jej wykorzystywać do rafinacji.
  • Litwa dąży do tego, by NATO dokonało przeglądu planów obronnych i opracowało pełną strategię obrony Polski i państw bałtyckich - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis przed czwartkowym szczytem NATO. "Głównym celem jest dokonanie przeglądu strategii obronnej (…) i oceny całkowicie zmienionej sytuacji bezpieczeństwa i od tego, przede wszystkim od decyzji politycznej, należy rozpocząć precyzyjne planowanie sił w regionie". Obecnie na Litwie stacjonuje około 3 tys. 500 żołnierzy sojuszniczych, z których większość to Amerykanie i Niemcy dowodzący wielonarodowym batalionem NATO. Strona litewska spodziewa się, że te siły zostaną zwiększone co najmniej dwukrotnie.
  • Na Litwie możemy przyjąć około 30 tys. ukraińskich dzieci do szkół ogólnokształcących i 4 tys. do przedszkoli - poinformowała we wtorek Jurgita Sziugżdiniene, minister edukacji, nauki i sportu. Do litewskich placówek oświatowych uczęszcza już prawie 3,5 tys. ukraińskich dzieci.

IZRAEL. Prośba Ukrainy o Pegasusa

  • Mychajło Fedorow, wicepremier oraz minister transformacji cyfrowej Ukrainy, zaapelował do Izraela o technologiczną pomoc dla jego kraju, w tym możliwość wykorzystania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Służyłoby jako nieofensywna broń cybernetyczna do walki z Rosjanami. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Izraela nie udzielili odpowiedzi na pytanie, czy izraelskie firmy wspomogą technologicznie Ukrainę i zasilą w cybernetyczną broń. Według dziennika "Haaretz" rząd Naftali Bennetta nie zgodzi się na udostępnienie Pegasusa. Powołując się na doniesienia "Guradiana" i "Washington Post" izraelski dziennik pisze, że rząd tego kraju już wcześniej wielokrotnie odrzucał prośby Kijowa o możliwość korzystania z Pegasusa. Rok temu Ukraina chciała kupić izraelski system przeciwrakietowy „Żelazna Kopuła”. Według nieoficjalnych informacji transakcja miała być zablokowana przez Izrael w obawie przed pogorszeniem stosunków z Rosją.

NIEMCY. Specjalne składy pociągów z Wrocławia do Cottbus

  • Zarówno kanclerz Niemiec Olaf Scholz, jak i szef największej niemieckiej partii opozycyjnej Friedrich Merz są przeciwni proponowanej przez Polskę misji pokojowej NATO w Ukrainie. To co proponuje Polska, byłoby nie misją pokojową, lecz przystąpieniem NATO do wojny. Nie wolno dopuścić do bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją. NATO nie stanie się stroną wojny. Ukraina może liczyć natomiast na pomoc Niemiec.   
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał ludzi na całym świecie do publicznych protestów w czwartek, 24 marca - aby upamiętnić rozpoczęcie wojny miesiąc temu. „Wyjdźcie z waszych biur, domów, szkół i uniwersytetów" - powiedział Zełenski. „Przyjdźcie w imię pokoju, przyjdźcie z symbolami ukraińskimi, aby wesprzeć Ukrainę, wolność i życie".
  • Deutsche Bahn w porozumieniu z PKP uruchomił specjalne składy pociągów, które mają przewozić uchodźców z Ukrainy do Cottbus. Cottbus ma być jedynie miejscem przesiadkowym (Hub) do dalszych destynacji w Niemczech. Przez Cottbus można przewieźć do 2 500 uchodźców dziennie. Każdego dnia do sześciu pociągów DB Regio będzie kursować z Wrocławia do Cottbus bez zatrzymywania na stacjach pośrednich. Pozwoli to odciążyć dwa istniejące centra przeładunkowe w Berlinie i Hanowerze. Cottbus został wybrany ze względu na swoje położenie geograficzne i dobre połączenie z siecią Deutsche Bahn. Z Cottbus odjeżdżają pociągi specjalne do innych miast w Niemczech.

WIESBADEN / HESJA      

  • 1200 ukraińskich dzieci i młodzieży uczęszcza obecnie w Hesji do tzw. klasy intensywnej, gdzie uczy się języka niemieckiego - wg informacji Ministerstwa Edukacji w Wiesbaden. Wielu uchodźców nie jest jednak zainteresowanych tymi zajęciami, powiedział konsul generalny Ukrainy we Frankfurcie Vadym Kostiuk. Mieli nadzieję, że wkrótce będą mogli wrócić do domu. Dlatego wielu rodziców chciało, aby ich dzieci kontynuowały naukę w domu, korzystały z cyfrowej edukacji domowej i dodatkowo uczęszczały do ukraińskich szkół sobotnich. Cyfrowe nauczanie na odległość ma na Ukrainie ugruntowaną pozycję i jest kontynuowane nawet teraz, w czasie wojny - mówi Kostiuk.

NIEMCY. Scholz broni zmiany paradygmatu.

  • Mniej więcej w miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w Ukrainie kanclerz Olaf Scholz bronił swojej decyzji o zwiększeniu wydatków na obronę i wyznaczeniu nowego kursu politycznego. Podczas środowej debaty budżetowej w Bundestagu obiecał Ukrainie dalszą pomoc, ale też wytyczył wyraźną granicę dla zaangażowania NATO.
  • Scholz, zapewnił jednocześnie, że wojna i jej konsekwencje nie pociągną za sobą żadnych kompromisów w kwestii ochrony klimatu. „Odkładane od dawna inwestycje w obronność i bezpieczeństwo nie będą realizowane kosztem pilnie potrzebnej transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu ani kosztem dobrych, przyszłościowych miejsc pracy, przystępnej cenowo energii, sprawiedliwych emerytur i sprawnego systemu opieki zdrowotnej”, podkreślił.
  • Ponownie wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie. „Działa muszą zamilknąć – i to natychmiast“, powiedział Scholz. „Putin musi usłyszeć prawdę o wojnie w Ukrainie”, kontynuował kanclerz. „A prawda jest taka: wojna niszczy Ukrainę. Ale wraz z wojną Putin niszczy także przyszłość Rosji”.

dpa, www.deutschland.de

NORWEGIA. Norweskie firmy muszą przestrzegać sankcji wobec Rosji

  • Zgodnie z komunikatem rządowym z 18 marca obejmują one m.in. zakaz eksportu towarów, które mogą przyczynić się do wzmocnienia zdolności militarnych i technologicznych Rosji (jak elektronika, komputery, czujniki, lasery etc.), a także towarów i technologii związanych z żeglugą morską i przemysłem lotniczym czy usług do wykorzystania w rafinacji ropy naftowej.
  • Wprowadzono również zakaz handlu i inwestycji w instrumenty finansowe wyemitowane przez Rosję lub rosyjski bank centralny oraz zakaz świadczenia usług pośrednictwa finansowego do wymiany danych z niektórymi rosyjskimi bankami. Obejmuje to system SWIFT. Nie można też przekazywać banknotów euro do Rosji lub osobom fizycznym i prawnym w Rosji. Jeśli chodzi o transport, samoloty obsługiwane przez rosyjskie linie lotnicze i statki powietrzne zarejestrowane w Rosji lub kontrolowane przez rosyjskie podmioty nie mogą latać na teren Norwegii.
  • Sankcje, jak zamrożenie pieniędzy i aktywów należących do Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, dotyczą także osób w Rosji i Białorusi, które były zaangażowane w podejmowanie decyzji, przeprowadzanie i usprawiedliwianie inwazji na Ukrainę. Na liście znajduje się ponad 800 osób i podmiotów.

www.mojanorwegia.pl

Wielka Brytania. Boris Johnson porównuje Zełenskiego do Churchilla: "Ukraińcy jak lew"

  • Prezydent Zełenski dowiódł, że jest niezwykłym przywódcą swojego narodu - poderwał go do walki i stał się jego głosem - stwierdził Johnson. Wie, jak mówił o sobie Churchill, że może nie być lwem, ale ma przywilej wydania ryku - dodał brytyjski premier. To Ukraińcy są lwem, a on wyraża ich wolę oporu - podkreślił Johnson.
  • Brytyjski premier mówił też, że w ramach nacisków na Rosję i prezydenta Władimira Putina, możliwe jest podjęcie działań przeciwko rosyjskim rezerwom złota. „Świat wie, że Ukraińcy będą walczyć za swój kraj. Wierzą w swój kraj. Kochają swój kraj i zamierzają go bronić - stwierdził Johnson przed szczytem NATO. To jest coś, czego nie wiedzieliśmy miesiąc temu. Teraz jest to absolutnie jasne. To zmienia geopolitykę” - dodał.
  • Johnson mówił, że z tego faktu wynika, iż Zachód "ma obowiązek pomagać Ukraińcom". I dlatego - jak mówił - Londyn dostarczy ukraińskiej armii 6 tys. kolejnych pocisków przeciwczołgowych.
  • Następnie brytyjski premier stwierdził, że Władimir Putin "przekroczył już granicę barbarzyństwa swoim zachowaniem". - Ludzie mówią o nowych czerwonych liniach, użyciu broni chemicznej, biologicznej, taktycznej broni jądrowej lub czymkolwiek innym - mówił. - Dla mnie czerwone linie zostały już przekroczone - dodał wskazując na ataki rosyjskiej armii na ukraińskich cywilów. „Musimy zrobić więcej. Musimy zrobić więcej jeśli chodzi o gospodarkę. Czy możemy zrobić więcej, by powstrzymać go (Putina - red.) od używania jego rezerw złota? - pytał. Im więcej presji wywrzemy dziś, w tym na kwestie takie jak użycie złota, tym bardziej możemy skrócić wojnę - dodał Johnson.

Źródło: www.rp.pl/ABartkiewicz

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl