wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W Szwajcarii specjalny zespół do sankcji i zbrodni wojennych, na Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht. Raport ze świata
Kliknij, aby powiększyć
Przejście Dialogu we Wrocławiu, punkt informacyjny dla migrantów Marek Księżarek
Przejście Dialogu we Wrocławiu, punkt informacyjny dla migrantów

Jak donosi El Pais, władze Gibraltaru zatrzymały 72-metrowy luksusowy jacht rosyjskiego miliardera, w Niemczech rośnie obawa przed wojną. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 23 marca.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 23.03.2022. 28 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 23 marca

  • Czy Rosja weźmie udział w szczycie G20? G20 – grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. Z zasady należą do niej najbogatsze państwa na świecie, jednak reprezentację w G20 ma też kilka krajów niemieszczących się w rzeczywistej pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych.
  • Ambasador Rosji w Indonezji, która obecnie sprawuje rotacyjne przewodnictwo w grupie G20, powiedziała, że Władimir Putin zamierza udać się na szczyt G20 w listopadzie - podaje Reuters.
  • Rosyjski ambasador wezwany do polskiego MSZ. Wydalenie 45 dyplomatów.
  • Frankfurter Allgemeine przytacza wywiad CNN z rzecznikiem Kremla, w którym zapytany Pieskow odpowiedział, że prezydent Putin nie osiągnął jeszcze swoich celów na Ukrainie.
  • Dziś o 14.45 prezydent Zełeński wystąpi na nadzwyczajnym wspólnym posiedzeniu francuskiego sejmu i senatu.
  • FRANCJA. Rząd uruchomił specjalną platformę dla francuskich rodzin, które przyjmują u siebie uchodźców z Ukrainy (parrainage.refugies.info).
  • W Niemczech rośnie obawa przed wojną. WIESBADEN. Oferta bezpłatnych szczepień dla uchodźców z Ukrainy.
  • DANIA. Organizacja branżowa wzywa do darowizn żywnościowych dla Ukrainy.
  • AUSTRIA. Łącznie w Wiedniu zostało przygotowanych 3200 miejsc.
  • HISZPANIA. Jak donosi Elpais, władze Gibraltaru zatrzymały 72-metrowy luksusowy jacht rosyjskiego miliardera.
  • Portal Solidarności z Ukrainą zawiera wszelkie informacje dot. praw uciekających przed wojną.
  • Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę.

Pełny raport ze świata z 23 marca

AUSTRIA. Transport publiczny w Austrii darmowy dla uchodźców z Ukrainy przynajmniej do 31.03

  • Jako miejsca noclegowe zostały uruchomione przestrzenie targowe w Wiedniu, które mogą pomieścić ponad 1200 osób. Łącznie w Wiedniu zostało przygotowanych 3200 miejsc. Targi mają stać się również centrum relokacyjnym na pozostałe Landy.

Orf.at

  • Wszyscy młodzi mężczyźni służący w austriackiej armii w ramach obowiązkowej służby wojskowej od 1 kwietnia będą mogli bezpłatnie podróżować transportem publicznym, korzystając z tzw. „biletu klimatycznego”. „Bezpłatne przejazdy przysługiwać będą w autobusach, tramwajach i pociągach, zarówno w przypadku podróży w celach związanych ze służbą, jak i tych odbywanych w czasie wolnym”, oświadczyła minister.
  • W Austrii wszyscy młodzi, sprawni fizycznie mężczyźni muszą odbyć półroczne szkolenie i służbę wojskową. Osoby o krytycznym stosunku do wojska mogą zamienić ten obowiązek na dziewięciomiesięczną służbę w Czerwonym Krzyżu lub innych organizacjach

SZWAJCARIA. Specjalny zespół do sankcji i zbrodni wojennych

  • Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę – podało we wtorek biuro Prokuratora Generalnego kraju.
  • Zespół „skoncentruje się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z międzynarodowym prawem karnym i ustawą o embargo” - głosi komunikat biura Prokuratora Generalnego, odnoszący się do szwajcarskiej ustawy regulującej kwestie sankcji.
  • Agencja Reutera przypomina, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę rośnie presja na Szwajcarię, aby szybko identyfikowała aktywa Rosjan objętych sankcjami i zamrażała je.
  • W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał władze Szwajcarii, by podjęły kroki w sprawie mieszkających tam rosyjskich oligarchów, którzy - jak powiedział - pomagają prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie.

DANIA. Organizacja branżowa wzywa do darowizn żywnościowych dla Ukrainy

  • Konfederacja Przemysłu Duńskiego (Dansk Industri, DI) zwróciła się do swoich członków o wsparcie dostaw żywności dla Ukrainy. Żywność, którą można przetransportować bez chłodzenia i łatwo przygotować, jest pilnie potrzebna, a DI zwróciła się o pomoc do duńskich firm po skontaktowaniu się z władzami na Ukrainie. Makaron, ryż, fasola w puszce i inna żywność z puszki, płaski chleb, herbata, kawa i woda pitna należą do produktów, o które firma DI poprosiła firmy.

FRANCJA. „Zamrożone” jachty, apartamenty i konta bankowe oligarchów

  • Wczoraj prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. To była już ósma rozmowa Macrona z Putinem od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Francuski prezydent zabiegał o zgodę Putina na zawieszenie broni, ale bezskutecznie. "Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent (Macron) pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków (...) Nie ma innego wyjścia jak zawieszenie broni i negocjacje w dobrej wierze Rosji z Ukrainą. Prezydent Francji stoi u boku Ukrainy" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego.
  • W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę zamroziliśmy dotychczas majątek rosyjskich oligarchów o wartości niemal 850 mln euro – oświadczył w niedzielę minister finansów Francji Bruno Le Maire. Wśród zatrzymanych dóbr znajdują się m.in. jachty, apartamenty i konta bankowe – wymieniał szef resortu. „Zamroziliśmy (…) 150 mln euro na poszczególnych kontach bankowych, 539 mln euro w nieruchomościach na terytorium Francji (…) oraz kolejne 150 mln euro w postaci dwóch jachtów”.
  • Dziś o 14.45 prezydent Zełenski wystąpi na nadzwyczajnym wspólnym posiedzeniu francuskiego sejmu i senatu.
  • Francuski rząd uruchomił specjalną platformę dla francuskich rodzin, które przyjmują u siebie uchodźców z Ukrainy (refugies.info). Z ponad 3 mln uchodźców, którzy opuścili swój kraj od początku wojny do Francji trafiło dotąd ok. 26 tys.

HISZPANIA. Władze Gibraltaru zatrzymały 72-metrowy luksusowy jacht rosyjskiego miliardera

  • Uważa się, że właścicielem 72-metrowego „Axioma” jest rosyjski biznesmen miliarder Dmitrievich Pumpyansky. Pumpyansky jest prezesem i właścicielem TMK, jednej z największych firm produkujących stal w Rosji, produkującej rury dla przemysłu naftowego i gazowego. Obecnie znajduje się na liście osób sankcjonowanych przez Unię Europejską i Wielką Brytanię.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

  • W Niemczech rośnie obawa przed wojną. Zmiany klimatyczne, pandemia koronawirusa, a teraz rosyjski atak na Ukrainę − złych wiadomości jest coraz więcej. W Niemczech szerzy się atmosfera kryzysu. Oczywistym przejawem częściowej dezorientacji ludności są puste półki w supermarketach, limity na makaron i drożdże. Z powodu wojny ludzie znów gromadzą zapasy. Podobnie jak na początku pandemii. Tym razem zamiast papieru toaletowego szczególnie poszukiwany jest olej słonecznikowy.
  • Ale strach to także dobry interes. Branża bezpieczeństwa przeżywa rozkwit, jakiego nie było od dawna. Berlińska firma Bunker Schutzraum Systeme Deutschland BSSD otrzymuje tysiące zapytań odnośnie małych stalowych pomieszczeń (tzw. pop-up panic room), piwnic i garaży przekształconych w schrony, jak i bunkrów odpornych na bomby atomowe.
  • Niemiecka prasa szeroko komentuje otwarcie pod Berlinem, w Grünheide (Brandenburgia) gigantycznej fabryki samochodów elektrycznych Tesla. Fabryka została zbudowana w rekordowym czasie zaledwie 30 miesięcy. Minister gospodarki Brandenburgii Steinbach, Kanclerz Scholz i federalny minister gospodarki Habeck opisali ten projekt jako ważny sygnał dla Niemiec, regionu i dla transformacji w sektorze mobilności. A także dobry przykład na to, jak szybko można realizować inwestycje, gdy inwestor jest naprawdę zdeterminowany.

DREZNO/ SAKSONIA

  • W Dreźnie zakwaterowanych jest obecnie 3 480 uchodźców z Ukrainy - 1 759 osób w mieszkaniach prywatnych i 1 721 w mieszkaniach zorganizowanych przez gminy. Spośród nich 804 znajdują się w salach gimnastycznych lub w Centrum Wystawowym w Dreźnie, 892 w hotelach, a 25 w mieszkaniach. Drezno dysponuje obecnie 1200 miejscami w dziesięciu gimnazjach i na terenie Międzynarodowych Targów Drezdeńskich.

WIESBADEN / HESJA       

  • Osoby z Ukrainy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi za pośrednictwem mobilnych zespołów szczepiących miejskiego Wydziału Zdrowia w Wiesbaden, począwszy od środy 23 marca. Nie jest konieczne umawianie się na spotkanie. Dostępne są szczepienia szczepionkami mRNA firm Biontech i Moderna.

dpa, www.deutschland.de

NORWEGIA. Norweskie firmy muszą przestrzegać sankcji wobec Rosji. Inaczej grozi im kara

  • 21 marca Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców, w którym wzięło udział 300 przedstawicieli norweskiego środowiska biznesowego. Przede wszystkim zgodnie z prawem wszyscy obywatele norwescy, firmy i inne osoby mieszkające na terytorium Norwegii muszą teraz przestrzegać sankcji. Naruszenie środków grozi karą pozbawienia wolności, a ich obejście traktuje się jak przestępstwo.
  • Zgodnie z komunikatem rządowym z 18 marca obejmują one m.in. zakaz eksportu towarów, które mogą przyczynić się do wzmocnienia zdolności militarnych i technologicznych Rosji (jak elektronika, komputery, czujniki, lasery etc.), a także towarów i technologii związanych z żeglugą morską i przemysłem lotniczym czy usług do wykorzystania w rafinacji ropy naftowej.
  • Wprowadzono również zakaz handlu i inwestycji w instrumenty finansowe wyemitowane przez Rosję lub rosyjski bank centralny oraz zakaz świadczenia usług pośrednictwa finansowego do wymiany danych z niektórymi rosyjskimi bankami. Obejmuje to system SWIFT. Nie można też przekazywać banknotów euro do Rosji lub osobom fizycznym i prawnym w Rosji. Jeśli chodzi o transport, samoloty obsługiwane przez rosyjskie linie lotnicze i statki powietrzne zarejestrowane w Rosji lub kontrolowane przez rosyjskie podmioty nie mogą latać na teren Norwegii.
  • Sankcje, jak zamrożenie pieniędzy i aktywów należących do Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, dotyczą także osób w Rosji i Białorusi, które były zaangażowane w podejmowanie decyzji, przeprowadzanie i usprawiedliwianie inwazji na Ukrainę. Na liście znajduje się ponad 800 osób i podmiotów.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca teraz zatem przede wszystkim ostrożność. Indywidualna firma lub przedsiębiorca jest odpowiedzialny za sprawdzenie, czy osoby i jednostki, z którymi ma lub planuje zawrzeć umowy, są objęte sankcjami. Konieczne jest zbadanie własności i tego, kto kontroluje firmę, wszelkich pośredników i końcowych beneficjentów.

www.mojanorwegia.pl

Unia Europejska. Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z 18 marca 2022 r.

Uchodźcy z Ukrainy:

  • wytyczne wspierające państwa członkowskie w stosowaniu dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony z dnia 18 marca 2022 r., Bruksela.
  • Od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę 24 lutego ponad 3 mln osób uciekło z tego kraju, z czego – jak szacuje ONZ – ponad połowa to dzieci. Aby zareagować na tę bezprecedensową sytuację i pomóc ludziom uciekającym z Ukrainy, UE postanowiła w rekordowym czasie uruchomić dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony. Dyrektywa weszła w życie w trybie natychmiastowym 4 marca i już zapewnia milionom ludzi ochronę i jasny status prawny.
  • Komisja przedstawiła wytyczne operacyjne wspierające państwa członkowskie w stosowaniu dyrektywy. Kompleksowe wytyczne pomogą osobom przybywającym korzystać ze spójnych i skutecznych praw oraz ułatwią państwom członkowskim wywiązywanie się ze swoich nowych obowiązków.
  • Wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas oświadczył: Bezprecedensowa decyzja o przyznaniu natychmiastowej ochrony wszystkim osobom, dla których Ukraina jest domem, jest wprowadzana w życie. Chcąc jak najbardziej usprawnić ten proces, Komisja wspiera państwa członkowskie za pomocą wytycznych operacyjnych. Aby zapewnić możliwość swobodnego przemieszczania się po Unii, wyjaśniamy na przykład, że osoby przekraczające granicę powinny mieć możliwość otrzymania 15-dniowej wizy oraz że przewoźnicy w żadnym wypadku nie powinni być karani grzywną za ich przewóz. Jednym z największych problemów jest obecnie liczba przybywających do UE dzieci bez opieki, które trzeba zarejestrować i które potrzebują specjalnego wsparcia.Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson powiedziała: W ciągu kilkunastu dni granicę z UE przekroczyło 3 mln osób. Okazywana im solidarność jest ogromna, a reakcja władz – godna podziwu. Trzeba jednak włożyć dużo wysiłku w to, aby uchronić systemy krajowe przed przeciążeniem i zapewnić ludziom należytą ochronę. Na podstawie pytań otrzymanych od państw członkowskich przygotowaliśmy wytyczne operacyjne, które będziemy regularnie aktualizować. Komisja będzie wspierać państwa członkowskie na każdym etapie – od przybycia tych osób do ich integracji.

Wytyczne dla państw członkowskich

Wytyczne mają być żyjącym dokumentem, który będzie odzwierciedlał sytuację w terenie i należycie uwzględniał zmieniające się potrzeby państw członkowskich. Jego najważniejsze elementy to:

  • Wyjaśnienie, kto jest uprawniony do tymczasowej ochrony, na przykład osoby, które korzystały z ochrony międzynarodowej lub równoważnej ochrony krajowej w Ukrainie przed 24 lutego i które zostały wysiedlone z Ukrainy 24 lutego lub później, oraz członkowie ich rodzin.Definicja „odpowiedniej ochrony” w prawie krajowym, ewentualnej alternatywy tymczasowej ochrony, którą mogą zaoferować państwa członkowskie i która nie musi być wszędzie taka sama, ale musi być zgodna z Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i z duchem dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony. Wszystkim należy zapewnić poszanowanie godności ludzkiej, a tym samym godny poziom życia.
  • Określenie rodzaju dowodów niezbędnych do skorzystania z tymczasowej ochrony lub odpowiedniej ochrony na mocy prawa krajowego.
  • Zachęcenie państw członkowskich do rozważenia rozszerzenia tymczasowej ochrony na osoby, które, ściśle rzecz biorąc, nie są objęte zakresem stosowania decyzji, ale potrzebują ochrony, jak np. osoby, które uciekły z Ukrainy krótko przed 24 lutego 2022 r.

Wytyczne zawierają specjalny rozdział poświęcony dzieciom.

  • Dzieciom i nastolatkom bez opieki należy niezwłocznie wyznaczyć opiekuna prawnego lub zapewnić odpowiednie przedstawicielstwo prawne. Komisja koordynuje również relokację dzieci i nastolatków bez opieki do innych państw członkowskich. Wszystkie dzieci uciekające przed wojną, niezależnie od ich statusu, powinny mieć pełną ochronę i szybki dostęp do przysługujących im szczególnych praw (w tym do edukacji, opieki zdrowotnej, pomocy psychospołecznej).

Wytyczne dotyczące szczególnych praw przewidzianych w dyrektywie w sprawie tymczasowej ochrony:

  • dokument pobytowy powinien służyć jako potwierdzenie statusu danej osoby w urzędach pracy, szkołach czy szpitalach. Jeśli dokumenty pobytowe nie zostały jeszcze wydane, państwa członkowskie powinny ułatwiać otwieranie rachunków bankowych i dostęp do odpowiednich usług na podstawie dokumentu tożsamości lub dowodu wjazdu na terytorium UE po 24 lutego 2022 r.

Wytyczne zapewniające swobodne przemieszczanie się zarówno przed wydaniem dokumentów pobytowych, jak i po:

  • obywatele Ukrainy mający paszporty biometryczne lub obywatele innych państw, niepotrzebujący wizy krótkoterminowej, aby wjechać do Unii, po wjeździe mogą swobodnie podróżować w strefie Schengen przez 90 dni w ciągu 180-dniowego okresu.
  • Jeśli chodzi o obywateli niezwolnionych z obowiązku wizowego Komisja zaleca, aby państwa członkowskie pierwszego wjazdu wydawały im 15-dniową wizę na granicy, a inne państwa członkowskie nie nakładały kar finansowych na przewoźników, którzy przewożą osoby korzystające z tymczasowej ochrony i nieposiadające ważnych dokumentów wjazdu. Osoby objęte tymczasową ochroną i posiadające dokument pobytowy mają prawo do swobodnego przemieszczania się.
  • Zapewnienie pomocy przy przesiedleniu osobom bez prawa do pozostania w UE, np. konieczność zapewnienia im pomocy konsularnej w przypadku przesiedlenia, w czym może pomóc Frontex.

Kontekst

  • 4 marca 2022 r., na wniosek Komisji złożony dzień wcześniej, Rada jednomyślnie przyjęła decyzję wykonawczą wprowadzającą tymczasową ochronę osób uciekających z Ukrainy. Po przyjęciu decyzji przez Radę Komisja, w odpowiedzi na wyraźne zapotrzebowanie na bardziej szczegółowe informacje, uruchomiła stronę internetową służącą informowaniu i wspieraniu osób uciekających przed wojną do UE.
  • Aby skoordynować wsparcie operacyjne dla państw członkowskich pierwszego wjazdu, Komisja zwołuje spotkania na temat sytuacji w Ukrainie w ramach unijnego planu gotowości do reagowania w obszarze migracji i na wypadek kryzysu migracyjnego. Oprócz tej sieci Komisja koordynuje również „platformę solidarności”, która zbiera i analizuje informacje na temat potrzeb państw członkowskich, aby zapewnić odpowiednie działania operacyjne. Wytyczne te uzupełnią również istniejące wytyczne dotyczące zarządzania granicami zewnętrznymi w celu ułatwienia przekraczania granicy między UE a Ukrainą.
  • 21 marca Komisja UE podała w komunikacie specjalne zaproszenie do składania wniosków w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego celem wsparcia państw członkowskich przyjmujących uchodźców z Ukrainy w zw. z wojną i stopniowego zmniejszania zależności tych państw od paliw kopalnych z Rosji.
  • 22 marca Komisja Europejska wprowadza portal one-stop-shop z informacją i wsparciem dla naukowców uchodźców z Ukrainy - ERA4Ukraine portal będzie bazował w sieci EURAXESS, która wspiera i łączy 600 centrów z 43 narodowymi portalami. Komisja uruchomiła portal Europejska Przestrzeń Badawcza dla Ukrainy (ERA4Ukraine) – punkt kompleksowej obsługi w zakresie informacji i wsparcia dla naukowców i innowatorów z Ukrainy, którzy musieli opuścić kraj. Portal skupia inicjatywy na szczeblu UE w podziale na kraje oraz inicjatywy grup pozarządowych. Jego celem jest pomoc naukowcom w znalezieniu zakwaterowania i możliwości zatrudnienia, ułatwienie uznawania ich dyplomów oraz oferowanie innych usług.

Źródło:ec.europa.eu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl