wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. UE tworzy siły szybkiego reagowania, 80% rosyjskich surowców jest sprzedawanych za pośrednictwem Szwajcarii. Raport ze świata

Na główny dworzec kolejowy we Frankfurcie codziennie przybywają setki uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Według raportu ambasady Szwajcarii w Moskwie około 80 procent rosyjskich surowców jest sprzedawanych ich odbiorcom za pośrednictwem Szwajcarii. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 22 marca.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 27 dzień wojny w Ukrainie wywołany przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Stan na 22.03.2022.

Skrót raportu ze świata z 22 marca

  • Rosja zrywa rozmowy pokojowe z Japonią.
  • UE jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę.
  • Prezydent AUSTRII apeluje do przywódców UE o jedność w temacie bojkotu zakupu ropy naftowej z Rosji.
  • DANIA. Nawet za cenę wyższych rachunków obecne jest duńskie poparcie społeczne dla rezygnacji z rosyjskiego gazu.
  • LITWA. We wtorek litewscy parlamentarzyści będą głosować przyjęcie rezolucji wzywającej do nałożenia embarga na rosyjskie surowce naftowe i energetyczne.
  • IZRAEL. Powstanie około 2500 tymczasowych mieszkań dla nowych imigrantów z Ukrainy.
  • NIEMCY. Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock: "Myślę, że musimy mieć świadomość, że ponad trzy miliony ludzi już uciekło, ale wiele, wiele kolejnych milionów będzie uciekać".
  • NIEMCY - SAKSONIA. Zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego powinna towarzyszyć strukturalna organizacja.
  • NIEMCY – HESJA. Na główny dworzec kolejowy we Frankfurcie codziennie przybywają setki uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci.
  • BRUKSELA. Unia Europejska tworzy nowe wojskowe siły interwencyjne, które mają osiągnąć pełną zdolność operacyjną najpóźniej w 2025 roku.
  • SZWAJCARIA. Według raportu ambasady Szwajcarii w Moskwie około 80 procent rosyjskich surowców jest sprzedawanych ich odbiorcom za pośrednictwem Szwajcarii.
  • NORWEGIA. Według ONZ ceny żywności mogą wzrosnąć od 8 do 22 proc. od obecnych poziomów z powodu niższej produkcji.

Pełny raport ze świata z 22 marca

UE i świat. UE jest gotowa nałożyć dodatkowe sankcje na Rosję

  • Środki restrykcyjne nadal stanowią ważną część naszego podejścia i jesteśmy gotowi nałożyć na Rosję kolejne sankcje wspólnie z naszymi partnerami – stwierdził Borrell podczas konferencji prasowej.
  • Szef unijnej dyplomacji mówił także o uzgodnieniach dotyczących strategii bezpieczeństwa Unii, których celem jest zwiększenie siły militarnej bloku. Podstawowym wzmocnieniem mają być siły szybkiego reagowania, składające się z maksymalnie 5 tys. żołnierzy, które mogłyby być szybko rozmieszczane w miejscach kryzysowych.
  • Jednocześnie Borrell jasno dał do zrozumienia, że postrzega wysiłki zmierzające do wzmocnienia UE jako uzupełnienie sił NATO, niebędące konkurencją dla sojuszu wojskowego pod dowództwem USA.
  • Oczekuje się, że przywódcy UE podpiszą się pod nową strategią bezpieczeństwa na szczycie Rady Europejskiej, który w czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli.
  • NBC News wylicza, że po ataku Rosji na Ukrainę, poparcie dla Rosjan sygnalizowały m.in. Białoruś, Syria, Erytrea, Korea Północna, Kuba i Wenezuela. Z kolei niektóre kraje, takie jak np. Chiny lub Izrael, nie dołączyły do międzynarodowych sankcji.
  • Ubiegłotygodniowe wykluczenie Rosji z Rady Europy, a w konsekwencji z systemu Europejskiej konwencji praw człowieka (EKPC), oznacza nie tylko osłabienie ochrony praw człowieka w tym kraju. Rodzi też pytania o możliwość wykonywania w naszym kraju pochodzących stamtąd wniosków o ekstradycję. Formalnie kwestię tę reguluje bilateralna umowa o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych i karnych, sporządzona w Warszawie 16 września 1996 r., która nadal wiąże strony. Skoro Rosja przestała być członkiem RE, i w konsekwencji stroną konwencji, można powiedzieć, że zagrożenia, które pojawiały się w pojedynczych przypadkach, mogą być teraz zagadnieniem o charakterze generalnym. A więc przesłanką do odmowy przekazania mogą być złe warunki w miejscach pozbawienia wolności, przeludnienie cel, złe traktowanie. Powstanie wręcz domniemanie, że pewne prawa człowieka, ze względu na strukturalne problemy występujące w Rosji, mogą być potencjalnie łamane, co będzie mogło uniemożliwiać przekazanie osób do tego kraju - tłumaczy prof. Kamiński.
  • Eksperci są zgodni, że choć samo wykluczenie Rosji z systemu strasburskiego nie spowoduje automatycznego wykonywania ekstradycji, w praktyce to, co dotąd było traktowane jako wyjątek - a więc odmowa przekazania - może stać się zasadą.

Genewa nowym Strasburgiem

  • W reakcji na decyzję członków RE o wykluczeniu Rosji Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował o zawieszeniu procedowania wszystkich spraw wniesionych przeciwko Rosji. Profesor Ireneusz Kamiński podkreśla jednak, że osoby, których prawa są łamane, nie zostały pozbawione ochrony.

Źródło: Dziennik Gazeta prawna

AUSTRIA. Prezydent Austrii apeluje o jedność w temacie bojkotu zakupu ropy naftowej z Rosji

  • „Nie zazdroszczę nikomu kto musi podejmować takie decyzje”, „ nie powinniśmy każdy z osobna szukać alternatywnych źródeł energii, ale jako UE powinniśmy wystąpić zjednoczeni, jeżeli tego nie uczynimy zaistnieje niebezpieczeństwo ze wzrosną tylko ceny, a cała sytuacja nie zmieni się wystarczająco szybko”.

Orf.at

SZWAJCARIA. Handel surowcami napełnia wojenną kasę Putina

  • Szwajcaria – kraj położony z dala od głównych szlaków handlowych, bez dostępu do morza, bez byłych terytoriów kolonialnych i bez własnych ważnych surowców– jest jednym z najważniejszych światowych ośrodków handlu w tym sektorze. – Ta branża ma dużo większy udział w produkcie krajowym brutto Szwajcarii niż turystyka czy przemysł maszynowy – mówi Oliver Classen z organizacji pozarządowej Public Eye. Uwadze publicznej uchodzą jej ogromne obroty. Według raportu rządu w Bernie z 2018 roku wartość szwajcarskiego handlu ocenia się na prawie bilion dolarów. Pięć największych szwajcarskich firm pod względem obrotów to nie banki ani firmy farmaceutyczne, ale przedsiębiorstwa zajmujące się handlem surowcami. Większość z 900 zajmujących się nim firm ma siedzibę w Genewie, Zugu lub Lugano.
  • Około jednej trzeciej ropy naftowej, znajdującej się w obrocie handlowym na świecie, kupuje się i sprzedaje w Genewie. W Szwajcarii ponadto przeprowadza się dwie trzecie światowego handlu tzw. metalami nieszlachetnymi, takimi jak cynk, miedź czy aluminium oraz dwie trzecie międzynarodowego handlu zbożem. Korzysta na tym również Rosja. Według raportu ambasady Szwajcarii w Moskwie około 80 procent rosyjskich surowców jest sprzedawanych ich odbiorcom za pośrednictwem Szwajcarii. Oznacza to, że rosyjska ropa i gaz także przepływa przez biurka Szwajcarów. Eksport ropy i gazu jest głównym źródłem dochodów Putina. Stanowią od 30 do 40 procent rosyjskiego budżetu państwowego. Tylko na eksporcie ropy naftowej rosyjskie koncerny państwowe zarobiły w 2021 roku około 180 mld dolarów. Te pieniądze mogą teraz posłużyć do sfinansowania wojny z Ukrainą.
  • Szwajcarskie firmy handlujące surowcami nadal odwracają wzrok od tego, co państwo rosyjskie z nimi robi – zwróciła uwagę Angela Mattli z organizacji pozarządowej Public Eye w przemówieniu wygłoszonym podczas demonstracji pokojowej w Bernie. I to „całkiem legalnie, w ramach szwajcarskiego ustawodawstwa, którego luki prawne są szeroko otwarte dla handlarzy surowcami”. Krytyczne opinie słychać także ze strony szwajcarskich polityków. – Szwajcaria musi teraz zakręcić kurek z rosyjskim finansowaniem wojny – żądał Cedric Wermuth z Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii w rozgłośni SRF.
  • Szwajcaria ma w swoich rękach najskuteczniejsze dźwignie – handel surowcami i majątki bogatych Rosjan. Sankcje UE i USA jednak do tej pory nie wpływają na handel surowcami, mimo że same Stany Zjednoczone nie chcą już importować rosyjskiej ropy.
  • Szwajcaria jest tradycyjnie wierna swojemu statusowi neutralności i sama nie nakłada sankcji. Zgodnie ze szwajcarską ustawą o embargu, przyłącza się tylko do sankcji nałożonych przez innych. Oznacza to, że coś się w tej sprawie może zdarzyć tylko wtedy, gdy jej główni partnerzy handlowi lub Rada Bezpieczeństwa ONZ zdecydują się na jakieś

Bez regulacji brudny biznes działa sprawniej

  • Brak jednoznacznych uregulowań jest bardzo atrakcyjny dla podmiotów handlujących surowcami; zwłaszcza że wiele z nich wydobywa się w krajach niedemokratycznych.
  • W odróżnieniu od rynku finansowego, na którym istnieją przepisy zwalczające pranie brudnych pieniędzy oraz istnieje organ go nadzorujący, w przypadku handlu surowcami nie ma czegoś takiego – powiedział telewizji ARD David Muehlemann z Public Eye.
  • Handel towarami musi zostać uregulowany. Potrzebna jest przejrzystość płatności dokonywanych przez firmy handlujące surowcami na rzecz rządów, a zwłaszcza reżimów autokratycznych, które przekierowują te środki do własnych kieszeni lub, w najgorszym wypadku, finansują wojny – mówi Muehlemann i zaznacza, że „tu nie chodzi tylko o Rosję”.
  • Firmy handlujące surowcami są obecnie często kredytodawcami dla całych krajów – wyjaśnia Oliver Classen. Na przykład firma Glencore przyznała Czadowi ponad miliard dolarów w formie linii kredytowej w zamian za dostęp do złóż ropy naftowej w tym kraju.

Czy nadzór nad rynkiem finansowym jest wystarczający?

  • Mimo że Szwajcarska Rada Związkowa Federalna dostrzega ten problem, nadal polega na pośrednim nadzorze banków nad podmiotami handlującymi surowcami – twierdzi Amnesty International. Banki nie są jednak zobowiązane do interesowania się tym, z kim ich klienci prowadzą interesy, czyli gdzie ostatecznie trafiają ich pieniądze. – To wydaje się wystarczające dla rządu. Jego zdaniem nie ma potrzeby tworzenia ustawy o handlu surowcami ani powołania specjalnego organu kontrolnego – zwraca uwagę Amnesty International.
  • Organizacja pozarządowa Public Eye domaga się od lat powołania w Szwajcarii niezależnego urzędu nadzoru nad rynkiem surowcowym na wzór urzędu kontrolującego rynek finansowy. Przed laty szwajcarscy Zieloni zainicjowali regulację handlu surowcami, ale ich inicjatywa przepadła w szwajcarskim parlamencie w roku 2015. Teraz chcą ponownie zaproponować utworzenie odpowiedniego organu regulacyjnego.
  • Thomas Matter ze Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) opowiada się w Radzie Narodu, czyli niższej izbie szwajcarskiego parlamentu, za konsekwentnym przestrzeganiem zasady neutralności tego kraju, która w tym przypadku oznacza rezygnację z utworzenia nowego organu kontrolnego.
  • Jednak tak długo, jak trwają dyskusje polityczne, a inne kraje zachodnie nie sankcjonują handlu surowcami, szwajcarscy handlarze towarami mogą nadal zarabiać na rosyjskich surowcach i napełniać wojenną kasę Putina.

BELGIA. Skąd Belgia czerpie swój gaz i jakie są alternatywy?

  • Coraz więcej krajów europejskich szuka sposobów na zmniejszenie uzależnienia od niepewnych dostaw gazu z Rosji. Belgia jest w lepszej sytuacji niż większość, ale europejski popyt na alternatywę wpływa na cenę gazu i ilość gazu dostępnego na wspólnym rynku europejskim. Belgia również jest uzależniona od tego rynku. Rosja zagroziła odcięciem dostaw gazu i ropy, ale wydatki na prowadzenie wojny z Ukrainą są również w dużym stopniu uzależnione od przychodów generowanych przez eksport gazu i ropy. Mimo to, po wojnie w Ukrainie, Europejczycy będą chętnie szukać alternatywnych źródeł.   Rosja jest liderem na rynku importu gazu do UE. UE importuje około 40% swojego gazu z Rosji.
  • Belgia importuje od 4% do 6% swojego zapotrzebowania na gaz z Rosji, co jest stosunkowo niską wartością jak na standardy międzynarodowe. Belgia od wielu lat jest w dużym stopniu uzależniona od Holandii, a około 33% importu gazu pochodzi z północy. Norwegia zapewnia prawie 30% belgijskiego zapotrzebowania na gaz, a kolejne 20% pochodzi z Kataru.
  • Większość gazu jest importowana rurociągami, ale Belgia posiada również duży terminal LNG (skroplonego gazu ziemnego) w porcie Zeebrugge. Ten port flamandzki odgrywa również ważną rolę w dostawach gazu do Francji. Terminal LNG oferuje dużą elastyczność na wypadek, gdyby UE musiała importować więcej gazu z USA lub innych źródeł.
  • Jednak zależność Belgii od unijnego rynku gazu oznacza, że ​​jest on narażony, a CREG (Belgian Federal Commission for Electricity and Gas Regulation) szacuje sytuację w kraju; podobnie jak UE, że jako całość, jest uzależniona od rosyjskiego gazu. Europejskie niedobory i wahania cen również dotrą tutaj, mimo że sami nie zużywamy dużo rosyjskiego gazu.
  • Rosja jest największym światowym eksporterem gazu ziemnego, a zaraz za nią Iran, Katar i USA. Arabia Saudyjska, Turkmenistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie są skromniejszymi dostawcami. Katar jest postrzegany jako najlepsza opcja pomocy w uzupełnieniu wszelkich niedoborów ze względu na pragnienie mniejszej zależności od Rosji. Kolejnym faworytem jest Algieria, która posiada już dwa rurociągi do Hiszpanii. Egipt i Libia również są potencjalnymi dostawcami. Libia jest jednak postrzegana jako „niestabilna” i nie posiada infrastruktury LNG. Inną opcją jest Nigeria, chociaż planowany gazociąg przez Algierię jest postrzegany jako „problematyczny” biorąc pod uwagę konflikty i zagrożenie terrorystyczne w regionie Sahelu. Stany Zjednoczone posiadają infrastrukturę do dostarczania gazu LNG, a także chcą, aby Europejczycy byli mniej zależni od Federacji Rosyjskiej.

NIDERLANDY. Do końca miesiąca 50 000 ukraińskich uchodźców

  • Duża liczba ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie jeszcze bardziej obciąża przeciążone schroniska dla uchodźców, ostrzega agencja odpowiedzialna za ich zakwaterowanie. Centralna służba ds. zakwaterowania osób ubiegających się o azyl twierdzi, że stara się zrobić miejsce dla osób przybywających z krajów takich jak Syria i Afganistan. Kolejnych 1500 łóżek trzeba znaleźć przed 1 kwietnia, kiedy to dwa tymczasowe obiekty w Almelo i Wassenaar, w których mieści się 1180 osób, mają zostać zamknięte. „Widzimy, że bardzo trudno jest znaleźć miejsca dla zwykłej grupy, ponieważ prawie wszystko jest zarezerwowane dla Ukraińców” – powiedział NOS dyrektor COA Milo Schoenmaker.
  • Młodszy minister ds. azylu Eric van der Burg przyznał, że istnieje „pilna potrzeba” stworzenia większej liczby miejsc, „w przeciwnym razie ludzie będą spać na ulicach. W Ter Apel już śpią na krzesłach i kanapach.
  • Holenderskie władze lokalne zobowiązały się do udostępnienia do końca miesiąca 50 000 ukraińskich uchodźców, rozmieszczonych w 25 obszarach rady bezpieczeństwa. Przewodniczący Hubert Bruls powiedział, że wszystkie regiony będą szukać miejsca dla innych osób ubiegających się o azyl. „W ten sposób będziemy mogli ocenić, czy miejsce, które jest obecnie oferowane Ukraińcom, może być wykorzystywane przez osoby regularnie ubiegające się o azyl, czy na odwrót”. Schoenmaker powiedział, że nowo przybyli Ukraińcy powinni być na razie umieszczani oddzielnie od innych uchodźców, ale podkreślił potrzebę „skoordynowanej” strategii.

USA. Pentagon bagatelizuje doniesienia o zabójstwach rosyjskich generałów na polu bitwy

  • Departament Obrony zbagatelizował w poniedziałek znaczenie doniesień, że aż pół tuzina rosyjskich generałów zginęło w walkach na Ukrainie, pomimo roszczeń Kijowa o „uderzeniu” wśród dowódców frontowych Rosji.
  • Urzędnik dodał, że skład armii rosyjskiej znacznie różni się od jej zachodnich odpowiedników, zwłaszcza amerykańskich sił zbrojnych, które delegują uprawnienia do podejmowania dalszych decyzji młodszym oficerom i w dużym stopniu opierają się na doświadczonym operacyjnym doświadczeniu starszych podoficerów. „Oni nie organizują swojej armii w taki sposób, jak my” – powiedział urzędnik, sugerując, że doktryna rosyjska stawia swoich generałów w niebezpiecznych sytuacjach łatwiej niż ich amerykańscy odpowiednicy. „Uważamy, że mają problemy z dowodzeniem i kontrolą, tylko w zakresie komunikacji” – dodał. „Po prostu nie byli przygotowani na operacje o takiej intensywności przez tak długi czas na tak wielu różnych, wielokrotnych liniach ataku”. Tylko jeden amerykański generał zginął w walce podczas wojen w Iraku i Afganistanie. Gen. dyw. Harold Greene został zabity w 2014 roku przez członka Afgańskiej Armii Narodowej, który podczas inspekcji otworzył ogień do dygnitarzy odwiedzających kwaterę główną w Afganistanie. Jego zabójstwo przez zagranicznych bojowników było pierwszym wśród generałów od czasu ataku 11 września na Pentagon i pierwszym na obcym terytorium od czasu wojny w Wietnamie.

WŁOCHY. Potrzeba jest więcej sankcji - powiedział prezydent Ukrainy włoskiemu parlamentowi

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że należy zaostrzyć sankcje wobec Rosji, kiedy we wtorek przemawiał do włoskiego parlamentu za pośrednictwem łącza wideo, ponieważ jego kraj nadal walczy z inwazją Moskwy. „Ukraińcy wspierali was podczas pandemii. Wysłaliśmy wam lekarzy, a Włosi pomogli nam podczas powodzi (2020)” – powiedział Zełenski. „Jesteśmy wdzięczni, ale inwazja trwała 27 dni, prawie miesiąc i potrzebujemy więcej sankcji, większej presji”.

DANIA. Duńskie poparcie społeczne dla rezygnacji z rosyjskiego gazu 

  • Prawie trzy na cztery osoby w duńskim sondażu powiedziały, że poprą kraj w zaprzestaniu importu rosyjskiego gazu pomimo dodatkowych wydatków, które mogą się z tym wiązać. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Epinion na zlecenie nadawcy DR. W ankiecie ponad 1000 osób w Danii zostało zapytanych, czy uważają, że „Dania powinna przestać importować gaz ziemny z Rosji, mimo że może to oznaczać wzrost cen i niedobory energii”, pisze DR. 73 proc. odpowiedziało „tak” na to pytanie.
  • Do tej pory 91 Ukraińców otrzymało miejsce zamieszkania na podstawie specjalnego prawa. Na mocy specjalnej ustawy uchwalonej w zeszłym tygodniu, 91 osób z Ukrainy otrzymało do tej pory pozwolenia na pobyt w Danii, co daje im dostęp do szkół, rynku pracy i usług socjalnych w kraju.
  • Do tej pory 8 834 Ukraińców ubiegało się o prawo pobytu, umawiając się na niezbędne wizyty w Borgerservice (Służbie Obywatelskiej) w celu przekazania danych biometrycznych, co stanowi obowiązkową część procesu aplikacyjnego.

JAPONIA. Rosja zrywa rozmowy pokojowe z Japonią

  • Rosja i Japonia od zakończenia II wojny światowej nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego. Między państwami wciąż trwa spór o Wyspy Kurylskie, nazywane przez Japończyków Terytoriami Północnymi, a przez Rosjan – Kurylami Południowymi. Teren czterech wysp został zajęty przez Armię Czerwoną w 1945 roku. – Uważamy to za absolutnie niesprawiedliwe i całkowicie niedopuszczalne –powiedział w reakcji na decyzję Rosji premier Japonii Fumio Kishida. Tłumaczył, że jego kraj nie zmienia kursu w kierunku rozwiązania problemu traktatu pokojowego. Dodał natomiast, że Tokio nie jest w stanie rozmawiać o perspektywach negocjacji z Moskwą.
  • Odnosząc się do zamrożenia przez Kreml rosyjsko-japońskich projektów gospodarczych, Kishida powiedział, że jego rząd nie zamierza dokonywać rewizji budżetu na rok fiskalny 2022 (rozpoczyna się 1 kwietnia), w tym zwłaszcza wydatków na rozwój współpracy gospodarczej z Rosją, ponieważ środki te mają na celu wsparcie japońskich przedsiębiorstw.

Spór o Wyspy Kurylskie. O co chodzi?

  • Japonia uważa, że Związek Radziecki, którego Rosja jest sukcesorem, nielegalnie przejął cztery wyspy – Kunashiri, Etorofu, Shikotan i grupę wysepek Habomai – wkrótce po kapitulacji Japonii podczas II wojny światowej w sierpniu 1945 roku. Moskwa twierdzi natomiast, że posunięcie to było uzasadnione.
  • Rosja trzykrotnie proponowała oddanie Japonii części wysp (tzw. małego łańcucha kurylskiego), w zamian za zrzeczenie się praw do pozostałych (większych). Japonia nie przyjęła tej oferty.
  • Wyspy Kurylskie to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym, położony między japońską wyspą Hokkaido a półwyspem Kamczatka. Składa się z ponad 30 większych i wielu mniejszych wysp, które wchodzą w skład obwodu sachalińskiego Federacji Rosyjskiej. Południowa część archipelagu jest przedmiotem sporu pomiędzy Japonią a Rosją

Źródło: Reuters / TASS / Japan Times

LITWA. Głosowanie nad embargiem na rosyjskie surowce naftowe i energetyczne

  • We wtorek litewscy parlamentarzyści będą głosować przyjęcie rezolucji wzywającej do nałożenia embarga na rosyjskie surowce naftowe i energetyczne. Rezolucja wzywa rząd do natychmiastowych działań w celu całkowitej rezygnacji z rosyjskiej ropy, gazu i energii elektrycznej a także znalezienia alternatywy dla tych surowców. Rocznie na rosyjską ropę, gaz i energię około trzech miliardów euro.

IZRAEL. 2500 tymczasowych mieszkań dla nowych imigrantów z Ukrainy

  • Minister finansów Avigdor Liberman porozumiał się z burmistrzami trzech miast: Aszdod, Riszon Lezion i Nof Hagalil w sprawie utworzenia około 2500 tymczasowych mieszkań dla nowych imigrantów z Ukrainy. Nowi mieszkańcy zapłacą jedynie symboliczną sumę za wodę i elektryczność, podczas gdy większość kosztów pokryje państwo.
  • Urząd ds. Ludności i Imigracji poinformował w sobotę, że od wybuchu wojny do Izraela przybyło 13 513 ukraińskich uchodźców. Liczba ta obejmuje około 3500 osób, które kwalifikują się do obywatelstwa izraelskiego.

NIEMCY – MIASTA PARTNERSKIE WROCŁAWIA

(Niemcy - Saksonia/Drezno)

Szacuje się, że trzeba będzie przyjąć osiem milionów uchodźców

  • Federalna minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock spodziewa się wielu kolejnych uchodźców wojennych z Ukrainy. "Myślę, że musimy mieć świadomość, że ponad trzy miliony ludzi już uciekło, ale wiele, wiele kolejnych milionów będzie uciekać" - powiedziała polityk Zielonych w Brukseli. Obecnie szacuje się, że trzeba będzie przyjąć osiem milionów uchodźców.
  • W związku z dużą liczbą uchodźców wojennych premier Bawarii Markus Söder domaga się utworzenia centralnego biura koordynacyjnego w Urzędzie Kanclerskim. "Potrzebujemy koordynacji, która odbywa się w Federalnym Urzędzie Kanclerskim". Kraje związkowe i gminy są już na granicy swoich możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie przybyszów.

SAKSONIA - DREZNO

  • Gazeta z Lipska „Leipziger Volkszeitung” pisze, że wszędzie jest obecna dobra wola, by szybko udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jednak zaangażowaniu społeczeństwa obywatelskiego powinna towarzyszyć strukturalna organizacja, w czym „Lipsk i Saksonia poczyniły wielkie postępy”.  Nieporadny początek, który zamortyzowali wolontariusze, ustąpił miejsca lepszej logistyce. Zdaniem dziennika przydały się doświadczenia z 2015 r. „Ale kolejne pytania naglą: Gdzie zamieszkają ci ludzie po pierwszym okresie spędzonym w ośrodku recepcyjnym? Jeśli wielu uchodźców chce mieszkać w dużych miastach, takich jak Lipsk, będzie to wyzwaniem”.

HESJA

  • Na główny dworzec kolejowy we Frankfurcie codziennie przybywają setki uchodźców z Ukrainy, głównie kobiety i dzieci. Szybko pojawili się domniemani pomocnicy. Chcieliby pójść z kobietami na kawę lub zaproponować im mieszkanie. "Nie zawsze są to oferty składane w dobrej wierze, kobiety mogą być w niebezpieczeństwie" - wyjaśniają pracownicy stacji. Wyczulono personel i służbę ochrony, a policja federalna stara się również bezpośrednio uświadomić kobietom, na czym polega niebezpieczeństwo. Na szczęście są to raczej odosobnione przypadki niż reguła. Kolejna kwestia do rozwiązania - to prywatni pośrednicy, którzy powinni podlegać kontroli.

NIEMCY. UE tworzy siły szybkiego reagowania

  • Unia Europejska tworzy nowe wojskowe siły szybkiego reagowania. Wielonarodowe siły liczące do 5 000 żołnierzy mają osiągnąć pełną zdolność operacyjną najpóźniej w 2025 roku. To część koncepcji polityki bezpieczeństwa, którą ministrowie spraw zagranicznych i obrony 27 państw członkowskich przyjęli w Brukseli. W dokumencie tym określono między innymi, jakie zdolności musi w przyszłości posiadać UE w zakresie zarządzania kryzysowego.
  • Wstępne projekty zainicjowanej przez Niemcy koncepcji polityki bezpieczeństwa opracowano już na długo przed atakiem Rosji na Ukrainę. Dyplomaci poinformowali, że w związku z ostatnimi wydarzeniami zostały one teraz ponownie zrewidowane.
  • W najnowszej wersji doprecyzowano, że UE musi również radzić sobie z zagrożeniami nuklearnymi i stwierdzono, że należy „pilnie” poprawić mobilność europejskich sił zbrojnych. Z kolei zdanie mówiące o umożliwieniu współpracy z Moskwą w wybranych obszarach tematycznych zostało usunięte bez zastąpienia.

dpa, www.deutschland.de

NORWEGIA. Niepewność co do rozwoju gospodarczego Norwegii

  • Chociaż po kolejnym zniesieniu obostrzeń i otwarciu społeczeństwa norweska gospodarka wraca do poziomu aktywności sprzed pandemii, istnieją czynniki, które mogą ją znów spowolnić. W najnowszym raporcie Centralne Biuro Statystyczne (SSB) jako jeden z nich wskazuje wojnę w Ukrainie. To dlatego, że konflikt militarny na Wschodzie roztacza znacznie osłabione perspektywy rozwoju dla partnerów handlowych Norwegii w Europie. Z drogą energią energetyczną i wąskimi gardłami produkcji na arenie międzynarodowej, sankcje wobec Rosji tylko pogarszają sytuację. Nasze prognozy zostały znacząco zrewidowane w dół. Rozsądne wydaje się założenie, że wojna połączona z wariantem omikronu i zamknięciem w Chinach pogorszy perspektywy – powiedział na konferencji prasowej Roger Hammersland z SSB.
  • Nowe prognozy powstają przy założeniu, że wojna w Ukrainie zakończy się za kilka miesięcy. Jeśli wojna potrwa dłużej, konsekwencje dla norweskiej gospodarki mogą być gorsze. Póki co norwescy analitycy obstawiają, że wąskie gardła handlowe to tymczasowe zjawisko. Jeśli jednak wojna z Rosją się przedłuży, perspektywy będą gorsze. Należy spodziewać się wzrostu cen żywności na arenie międzynarodowej, w konsekwencji także w kraju fiordów.
  • Zarówno Rosja, jak i Ukraina należą do największych światowych eksporterów pszenicy. Według ONZ ceny żywności mogą wzrosnąć od 8 do 22 proc. od obecnych poziomów z powodu niższej produkcji – mówi Thomas von Brasch.
  • Konflikt militarny na Wschodzie może się również odbić na norweskim rynku pracy. Podczas gdy jednak zniesienie środków kontroli infekcji stwarza perspektywy normalizacji zatrudnienia w branżach najbardziej dotkniętych kryzysem koronawirusowym, spowodowane przez wojnę negatywne impulsy popytowe w gospodarce międzynarodowej według analityków SSB mogą wpłynąć na zahamowanie rozwoju zatrudnienia.

Norwesko-brytyjska współpraca. Kabel łączący Norwegię i Wielką Brytanię gotowy.

  • North Sea Link to najdłuższe połączenie elektroenergetyczne na świecie. Kabel biegnący po dnie Morza Północnego liczy 720 kilometrów. Umożliwia przesył energii odnawialnej pomiędzy Wielką Brytanią i Norwegią. Siedmioletnia realizacja projektu kosztowała 550 mln euro. Częściowo sfinansowała go Unia Europejska – zakwalifikował się do instrumentu „Łącząc Europę”, który wspierał ważne elementy infrastrukturalne wspólnoty w latach 2014-2020. Moc North Sea Link określa się jako 1400 MW.
  • Celem North Sea Link jest przyłączenie Norwegii do brytyjskiego systemu energii wiatrowej oraz Wielkiej Brytanii do norweskich hydroelektrowni. – Kiedy Brytyjczycy będą mieli nadwyżkę, będziemy mogli kupić ich energię w przystępnej cenie i oszczędzać prąd z hydroelektrowni – informuje w komunikacie prasowym Statnett. Budowa interkonektora, czyli instalacji umożliwiającej przesył w dwóch kierunkach, trwała od 2015 do 2022 roku. 14 lutego włoska grupa Prysmian otrzymała certyfikat zrealizowania projektu.

www.mojanorwegia.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl