wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nokia ogłosiła całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku. Raport ze świata z 13 kwietnia
Kliknij, aby powiększyć
https://www.wroclaw.pl/sport/gdzie-we-wroclawiu-zrobic-patent-zeglarski/ Nokia Wrocław
https://www.wroclaw.pl/sport/gdzie-we-wroclawiu-zrobic-patent-zeglarski/

Prezydenci krajów bałtyckich (Polski, Estonii, Litwy, Łotwy) z wizytą w Kijowie. Frank-Walter Steinmeier chciał udać się z wizytą do Kijowa, ale władze Ukrainy nie wyraziły zainteresowania spotkaniem. Nokia ogłosiła całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 9 i 10 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 49 dzień wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Stan na 13.04.2022

Skrót raportu z 13 kwietnia

  • Prezydenci krajów bałtyckich (Polski, Estonii, Litwy, Łotwy) z wizytą w Kijowie. Korytarze humanitarne w środę zablokowane. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą udali się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta będzie pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.
  • Niemcy. Frank-Walter Steinmeier chciał udać się z wizytą do Kijowa, ale władze Ukrainy nie wyraziły zainteresowania spotkaniem. Decyzja ta wywołała istną burzę w Niemczech. Krytyka nieprzyjęcia prezydenta Niemiec wylewa się w prasie od „Frankfurter Allgemeine” po „Bild”. Prezydent Ukrainy dał wyraźny sygnał niezadowolenia z polityki Berlina dotyczącej braku dostaw uzbrojenia. Słowo afront jest odmieniane przez wszystkie przypadki.
  • Litewska minister ubezpieczeń społecznych i pracy Monika Navickienė oraz minister polityki społecznej Ukrainy Maryna Lazebna podpisały dwustronną umowę o współpracy w zapewnieniu ochrony dzieci w czasie rozpętanej przez Rosję wojny.
  • Wielka Brytania. –„Miasto jest całkowicie oblężone. Ostrzał i bombardowania trwają” – powiedział ukraiński deputowany Dymtro Gurin w programie BBC Radio 4's Today, opisując sytuację w Mariupolu.
  • Wojna chemiczna jest obecnie „prawdziwym zagrożeniem”, mówi Joe Biden, podczas gdy rozmowy dyplomatyczne są kontynuowane.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron, odnosząc się do wypowiedzi Joe Bidena, o tym, że inwazja Rosji na Ukrainę nosi znamiona ludobójstwa, powiedział, że „słowna eskalacja nie służy sprawie”. Jego zdaniem, utrudni to zatrzymanie wojny między - jak to określił Emmeanuel Macron – „bratnimi narodami, jakimi są Rosja i Ukraina”.
  • Wizyta kanclerza Austrii u Putina. "Nehammer niczego nie osiągnął"
  • Hiszpania. Jak donosi El Pais, wojska rosyjskie zamierzają eliminować wszelkiego rodzaju dowody na to, że popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie i używają do tego mobilnych krematoriów, zwłaszcza w mieście Mariupol, aby nie pozostawić śladu swoich okrucieństw – informuje Ukraińska Agencja Wywiadowcza.
  • Dania oferuje bezpłatną pomoc medyczną Ukraińcom oczekującym na pozwolenie na pobyt.
  • Finlandia. Nokia ogłosiła całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku. Firma już wcześniej wstrzymała wiele swoich operacji na terenie Rosji.
  • Według informacji dziennika Svenska Dagbladet premier Szwecji chce aplikować o przyjęcie Szwecji do NATO w czasie szczytu ws. Koncepcji Strategicznej Sojuszu w Madrycie, który odbędzie się pod koniec czerwca tego roku.
  • Holenderski parlamentarzysta coraz bardziej zainteresowany „zabójczymi dronami”
  • Włochy zawsze mają otwarty kanał komunikacji z Rosją w nadziei na osiągnięcie porozumienia pokojowego w Ukrainie, powiedział w środę minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.
  • Rosyjscy i białoruscy przewoźnicy mają zaledwie kilka dni (do 16 kwietnia) na opuszczenie państw należących do UE. Moskwa i Mińsk odpowiedzą analogiczną sankcją dla przewoźników z UE. Odstępstwa dotyczyć będą również niektórych produktów np. farmaceutycznych, medycznych, rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, oraz transportów drogowych w celach humanitarnych.
  • Kraje unijne mogą też pozwolić na przewóz m.in. gazu ziemnego i ropy naftowej.

Austria. Wizyta kanclerza Austrii w Rosji – komentarze

  • Kanclerz Austrii Karl Nehammer popełnił błąd, udając się z wizytą do Rosji na spotkanie z Władimirem Putinem - ocenia ekspert ds. Rosji z uniwersytetu w Innsbrucku Gerhard Mangott w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla tygodnika „Spiegel”. „Nehammer niczego nie osiągnął, a jego wizyta jest z pewnością użyteczna dla strony rosyjskiej” - wskazał.
  • Po spotkaniu z przywódcą Kremla Nehammer mówił, że rozmowa była otwarta i twarda. „Tylko on sam wie, czy rzeczywiście tak otwarcie i ostro rozmawiał z Putinem, bo poza tłumaczami nikogo przy tym nie było” - zauważa Mangott. Ekspert podkreśla, że wizyta zachodniego polityka w Moskwie jest „z pewnością użyteczna dla strony rosyjskiej”.
  • „Trzeba przyznać, że delegacja austriacka nie zezwoliła na robienie zdjęć ze spotkania i w ten sposób uniemożliwiła Kremlowi wielki propagandowy show. Ale jedno przesłanie (Rosja) wciąż może rozpowszechniać: +nie jesteśmy odizolowani+ (...) W wiadomościach wieczornych w telewizji rosyjskiej ukazał się krótki reportaż z wizyty Nehammera, w którym pokazano kolumnę samochodów (którą się poruszał - PAP). Wygląda to jak kawałek normalności mimo wojny. Kreml nie powinien był otrzymać tej przysługi" - ocenia Mangott.

Źródło: Forsal

  • Nie ustaje krytyka pod adresem kanclerza Austrii Karla Nehammera za jego poniedziałkową wizytę w Rosji i spotkanie z Władimirem Putinem.
  • Karl Nehammer był pierwszym z zachodnich przywódców, który spotkał się z Putinem od początku wojny w Ukrainie. Kanclerz tłumaczy, że konsultował swoją podróż z Brukselą, Ankarą i Berlinem. Jak się jednak okazuje, nie rozmawiał o niej z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem ani wicekanclerzem Wernerem Koflerem.
  • O planowanej podróży kanclerza Austrii jako pierwszy napisał niemiecki „Bild”. Teraz gazeta przekazała także, że ani Van der Bellen, ani Kogler nie zostali o niej zawczasu poinformowani. Z Van der Bellenem Nehammer spotkał się dopiero wczoraj.
  • Austriacka opozycja krytykuje Nehammera oczywiście także za to, że spotkanie z Putinem zakończyło się dla Wiednia fiaskiem. „Podróż do Moskwy była jednostronna inicjatywą i okazała się kompletnie bezowocna”, stwierdził Jörg Leichtfried, wiceszef opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPÖ).
  • Lider skrajnie prawicowej, uważanej za dość prokremlowską Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) Herbert Kickl ocenił z kolei, że podróż Karla Nehammera do Rosji była „wybiegiem w stylu macho”, mającym za zadanie przykryć „porażki w polityce wewnętrznej” Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), do której należy Nehammer. Poza tym powiedział on, że odniósł wrażenie, że Nehammer „był kontrolowany przez Ukrainę”.
  • Rosyjskie media nie wykorzystały wizyty Nehammera w tak propagandowy sposób, jak spodziewało się wielu ekspertów. O spotkaniu mówiły jednak państwowa telewizja Rossija i większość gazet.

Źródło: Euractiv

Belgia. Zakaz dla rosyjskich statków: jaki wpływ ma to na porty belgijskie?

  • Porty Unii Europejskiej nie będą już przyjmować wielu z 6000 rosyjskich statków pływających na pełnym morzu, chyba że przewożą ropę, gaz lub produkty rolne. W Belgii kontrole będą przeprowadzane przez Centrum Informacji Morskiej w porcie Zeebrugge (Flandria Zachodnia), które skupia ministerstwo obrony, policję morską i służby celne. 
  • We Flandrii Gandawa będzie najbardziej dotknięta zakazem.

Niderlandy. Holenderski parlamentarzysta coraz bardziej zainteresowany „zabójczymi dronami”

  • Według De Telegraaf większość w niższej izbie parlamentu holenderskiego chce, aby Ministerstwo Obrony przymocowało bomby i pociski do swoich czterech najnowszych samolotów bezzałogowych. Holandia nabyła niedawno cztery drony MQ-9 Reaper przeznaczone do obserwacji z powietrza. Parlamentarzyści chcą je uzbroić, aby były dostępne na wypadek, gdyby były potrzebne w związku z wojną na Ukrainie.

Włochy zawsze mają otwarty kanał komunikacji z Rosją

  • Włochy zawsze mają otwarty kanał komunikacji z Rosją w nadziei na osiągnięcie porozumienia pokojowego w Ukrainie, powiedział w środę minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. „Podstawową kwestią jest dyplomacja” – powiedział Radiu Anch'io. „Właśnie wtedy, gdy strony odmawiają pracy nad dyplomacją, musimy przyspieszyć tę sprawę. „Musimy promować konferencję pokojową poprzedzoną zawieszeniem broni. „Krajem, który najbardziej pracuje na rzecz pokoju, jest Turcja, której udaje się rozmawiać z obiema stronami, ale Włochy zawsze mają otwarty kanał dyplomatyczny z Moskwą”. Di Maio dodał, że sankcje są przydatne, aby powstrzymać rosyjskiego prezydenta Władimira Putina od dalszego wydawania pieniędzy na wojnę w Ukrainie. „Musimy nałożyć sankcje, aby uniemożliwić mu dalsze przeznaczanie pieniędzy na wojnę”. Wreszcie, podczas drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji między Emmanuelem Macronem i Marine Le Pen, Di Maio powiedział: „możemy wybrać dwie drogi: nacjonalizmu, który nas izoluje, lub europeizmu, który pozwala nam nie zatapiać instytucji takich jak ONZ i NATO. „Cóż, sądziłem, że potrzebujemy europejskości, a nie nacjonalizmów”

Czechy. 26,5 tys. ukraińskich dzieci w szkołach

  • Czeskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych uruchomiło aplikację mobilną Smart Migration opracowaną przez Uniwersytet Mendla w Brnie. Aplikacja zawiera przydatne informacje na temat zatrudnienia, opieki zdrowotnej i edukacji. Jest dostępny w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
  • Około 26500 dzieci z Ukrainy zostało zapisanych się do przedszkoli i szkół podstawowych w Czechach do 7 kwietnia, potwierdziło Ministerstwo Edukacji. Największa liczba dostępnych szkół dla uchodźców znajduje się w kraju morawsko-śląskim, a najniższa w regionach Karlowe Wary i Liberec.

www.expats.cz

Słowacja. Trzy ośrodki zdrowia dla uchodźców

  • Obecnie na Słowacji hospitalizowanych jest 54 pacjentów z Ukrainy, głównie na oddziałach onkologicznych i traumatologicznych, potwierdził minister zdrowia Vladimír Lengvarský. Dodatkowo pozaszpitalnie leczonych jest 75 pacjentów onkologicznych (70 dorosłych i pięcioro dzieci). Na Słowacji działają obecnie trzy wyspecjalizowane ośrodki zdrowia dla uchodźców z Ukrainy – jeden w Koszycach i dwa w Bratysławie.

www.spectator.sme.sk

Wielka Brytania. The Times informuje o budowie przez Rosję armii pięciokrotnie przewyższałyby liczbę ukraińskich żołnierzy

  • „Miasto jest całkowicie oblężone. Ostrzał i bombardowania trwają” – powiedział ukraiński deputowany Dymtro Gurin w programie BBC Radio 4's Today, opisując sytuację w Mariupolu. Gurin szacuje, że ponad 100 000 cywilów pozostało w tym strategicznie ważnym mieście portowym.
  • The Daily Mail na stronie tytułowej zamieszcza zdjęcie rosyjskich żołnierzy w Mariupolu, komentując, że cywile są tam traktowani „bez litości”.
  • Dziennik „I” informuje, że trwa wyścig państw w ustaleniu czy Rosja użyła broni chemicznej w Ukrainie.
  • The Times informuje, że Rosja próbuje zbudować siły, które pięciokrotnie przewyższałyby liczbę ukraińskich żołnierzy w „decydującej bitwie” we wschodnim Regionie Donbasu.

www.bbc.com

Dania oferuje bezpłatną pomoc medyczną Ukraińcom oczekującym na pozwolenie na pobyt

  • Wszyscy Ukraińcy, którzy złożyli wniosek o pobyt w Danii na podstawie niedawno przyjętej specjalnej ustawy dla uchodźców z kraju, od środy będą mieli dostęp do podstawowych usług medycznych podczas rozpatrywania ich wniosków.
  • W zeszłym miesiącu uchwalona została specjalna ustawa dla uchodźców ukraińskich, która usprawnia proces składania wniosków o tymczasowe prawa pobytu i pracy dla Ukraińców w Danii z powodu rosyjskiej inwazji i późniejszej wojny w ich kraju, która rozpoczęła się w lutym.
  • Wydano nowe zarządzenie wykonawcze, aby umożliwić podjęcie decyzji, ponieważ specjalne prawo nie uwzględnia potrzeb medycznych. W normalnych okolicznościach obywatele spoza UE oczekujący na decyzję w sprawie wniosków o pobyt w Danii nie mają automatycznego dostępu do publicznego systemu opieki zdrowotnej, a niektórzy korzystają z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby pokryć okres oczekiwania.

Francja. Wg prezydenta Macrona Rosja i Ukraina są „bratnimi narodami”

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron, odnosząc się do wypowiedzi Joe Bidena, o tym, że inwazja Rosji na Ukrainę nosi znamiona ludobójstwa, powiedział, że „słowna eskalacja nie służy sprawie”. Jego zdaniem, utrudni to zatrzymanie wojny między - jak to określił Emmeanuel Macron – „bratnimi narodami, jakimi są Rosja i Ukraina”.
  • We wtorek prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział, że „staje się coraz bardziej oczywiste, iż Władimir Putin próbuje wymazać Ukrainę z mapy świata”, i że „wskazują na to coraz liczniejsze dowody”.
  • Emmanuel Macron skomentował słowa Joe Bidena podczas wywiadu dla telewizji France 2. Ostrożnie dobieram słowa, ponieważ chodzi o bratnie narody. To, co się dzieje, jest szaleństwem, to wyjątkowo brutalne, to powrót wojny w Europie. Jednocześnie obserwuję fakty, i chcę dalej próbować zatrzymać wojnę i odbudować pokój. Nie jestem pewien, czy słowna eskalacja służy sprawie - tłumaczył prezydent Francji.
  • Macron zaznaczył, że pewne jest, iż rosyjskie wojska dopuściły się zbrodni wojennych na Ukrainie. Mamy do czynienia z niespotykanymi dotąd na naszym kontynencie zbrodniami wojennymi - stwierdził.

Finlandia. Nokia ogłosił całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku

  • Fińska Służba Imigracyjna (Migri) ogłosiła, że przeprowadzi inspekcję w ośrodku przyjmowania uchodźców w mieście Jyväskylä. Przyczyną kontroli są doniesienia o niewystarczającym wyposażeniu ośrodka i braku gotowości do użytkowania części ośrodka. Szacuje się, że jak dotąd od czasu rozpoczęcia wojny do Finlandii trafiło ok. 17 tys. uchodźców z Ukrainy.
  • Koncern branży telekomunikacyjnej Nokia ogłosił całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku. Firma już wcześniej wstrzymała wiele swoich operacji na terenie Rosji.

Szwecja. Wg medialnych doniesień Szwecja aplikację o przyjęciu do NATO chce złożyć w czerwcu

  • Według informacji opublikowanych przez dziennik Svenska Dagbladet premier Szwecji chce aplikację o przyjęcie Szwecji do NATO w czasie szczytu ws. Koncepcji Strategicznej Sojuszu w Madrycie, który odbędzie się pod koniec czerwca tego roku. Premier Magdalena Andersson spotka się dzisiaj ze swoja fińską odpowiedniczką by rozmawiać o bezpieczeństwie w Europie i planach obu krajów dot. ewentualnego wstąpienia do NATO.

Medialne doniesienia w hiszpańskich mediach o Ukrainie

  • Ukraińskie władze poinformowały, że od rozpoczęcia inwazji zginęło w sumie 19 800 rosyjskich żołnierzy. Wojska ukraińskie zniszczyły 739 czołgów, 1964 pojazdów opancerzonych, 358 systemów artyleryjskich, 158 samolotów i 143 śmigłowce.
  • Prezydenci krajów : Polski, Litwy, Łotwy i Estonii przyjechali do Kijowa, aby pokazać swoje „silne poparcie” dla Ukrainy. Tym samym dołączają do listy przywódców europejskich odwiedzających stolicę po wycofaniu wojsk rosyjskich.
  • Wojska rosyjskie zamierzają eliminować wszelkiego rodzaju dowody na to, że popełnili zbrodnie przeciwko ludzkości na Ukrainie i używają do tego mobilnych krematoriów, zwłaszcza w mieście Mariupol, aby nie pozostawić śladu swoich okrucieństw – informuje Ukraińska Agencja Wywiadowcza.
  • Ukraińskie władze zapowiedziały, że nie będą mogły otworzyć w kraju żadnych korytarzy humanitarnych dla ewakuacji ludności cywilnej i dostaw podstawowych produktów z powodu blokad i łamania zawieszenia broni przez wojska rosyjskie.
  • Wolodymir Zełenski zaproponował Moskwie wymianę pojmanego prorosyjskiego polityka i bliskiego przyjaciela prezydenta Putina Wiktora Medwedczuka na dzieci jeńców wojennych. Kreml weryfikuje tożsamość jeńca.

Źródło: hoy.es; elpais.com;

Litwa. Na Litwę z Ukrainy przyjechało z Ukrainy blisko 18 tys. dzieci

  • Litewska minister ubezpieczeń społecznych i pracy Monika Navickienė oraz minister polityki społecznej Ukrainy Maryna Lazebna podpisały dwustronną umowę o współpracy w zapewnieniu ochrony dzieci w czasie rozpętanej przez Rosję wojny. Oba kraje zgodziły się współpracować w celu zapewnienia ochrony praw pochodzących z Ukrainy praw dzieci bez rodziców, ich odpowiedniej reprezentacji oraz promowania ich najlepiej pojętego interesu, poinformowało we wtorek Ministerstwo Opieki Społecznej i Pracy. Porozumienie zawiera również gwarancję, że żadne ukraińskie dzieci nie zostaną adoptowane ani przeniesione do innego kraju.
  • Według danych resortu od początku inwazji rosyjskiej na Litwę z Ukrainy przyjechało z Ukrainy blisko 18 tys. dzieci, w tym ponad 1100 małoletnich bez opieki lub dzieci z ukraińskich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Tymczasem pierwsza grupa 34 dzieci bez opieki wróciła na Ukrainę z Litwy w zeszły piątek, powiedziała Ilma Skuodienė, szefowa litewskiej Państwowej Służby Ochrony Praw Dziecka i Adopcji. Według niej rodzice wyrazili życzenie powrotu dzieci.
  • Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą udali się do Kijowa na spotkanie z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie będzie pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nauseda ostatni raz widzieli się z Zełenskim w Kijowie w przededniu wojny.

Niemcy. Będą pływające terminale LNG, ułatwienia przy budowie m.in. wiatraków i przejmowanie kontroli nad strategicznymi spółkami

  • Niemcy należą do tych europejskich krajów, które są w dużym stopniu zależne od importu rosyjskiego gazu. W ubiegłych dwóch latach importowali stamtąd ok. 50 proc. zużywanego paliwa, czyli ok. 50 mld m sześc. rocznie. Dla porównania: to prawie tyle, co Polska zużyła przez ostatnie trzy lata.
  • Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Republika Federalna ma zdywersyfikować swoje źródła energii i uniezależnić się od surowców z Federacji Rosyjskiej. Niemcy nie chcą natychmiast zrezygnować z dostaw, ponieważ to sparaliżowałoby tak ważne branże, jak choćby przemysł chemiczny, odpowiadający m.in. za produkcję nawozów.
  • By faktycznie uniezależnić się od gazu ze Wschodu, Niemcy zaczęli działać: zakontraktowane są lub będą cztery pływające terminale LNG. – Pierwszy powinien zacząć działać w Wilhelmshaven najpóźniej w I kw. przyszłego roku. Jego planowana moc to 9 mld m sześc. rocznie. Do jego uruchomienia potrzebna jest budowa 30-km gazociągu, ale zdaniem inwestorów to wykonalne. Drugi taki terminal w tym porcie mógłby ruszyć w połowie 2023 r.
  • Z kolei jeśli chodzi o węgiel kamienny, to Robert Habeck zapowiadał zakończenie importu z Rosji jeszcze w tym roku i to wydaje się stosunkowo proste do osiągnięcia, gdyż podaż i sposób transportu nie są w tym wypadku ograniczeniem.
  • Niemieccy politycy postanowili także przyspieszyć transformację energetyczną. Już po inwazji Rosji zapowiedzieli, że do 2030 r. 80 proc. prądu zużywanego za Odrą ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE).

źródło: Dziennik Gazeta Prawna za GazetaPrawna.pl

  • Frank-Walter Steinmeier chciał udać się z wizytą do Kijowa, ale władze Ukrainy nie wyraziły zainteresowania spotkaniem. Decyzja ta wywołała istną burzę w Niemczech.
  • Biorąc pod uwagę ogromną pomoc humanitarną Niemiec od początku wojny należy przeciwstawić argumentom historii Steinmeiera, prorosyjska polityka niemiecka, orędownik Nord-Stream 2 oraz bliskie relacje z ministrem spraw zagranicznych Rosji Ławrowem.
  • Jednak Steinmeier przeprosił publicznie za swoją błędną politykę. Ukraina znajduje się w chwili ogromnej potrzeby dostaw broni, o którą toczy się walka w parlamencie niemieckim.
  • Kliczko, były mistrz boksu skrytykował odmowę przyjęcia prezydenta Niemiec wypowiadając się dla „Bild”, że w trybie pilnym Ukraina potrzebuje budować mosty z Niemcami. Właśnie w tej chwili, kiedy Niemcy i UE tworzą wspólny front przeciw rosyjskiej inwazji, powiedział we wtorek późnym wieczorem, kontynuując, że wierzy iż ta wizyta została tylko w czasie przesunięta i w najbliższych tygodniach będzie możliwa.

Źródło: BILD, Frankfurter Allgemeine Zeitung,

  • Po wizycie w Ukrainie trzech czołowych parlamentarzystów rządzącej koalicji opowiedziało się za dalszymi dostawami broni, jak najszybszym zakazem importu rosyjskiej ropy oraz jasną perspektywą dla Ukrainy w UE. Źródło: deutschland.de

Norwegia. Statek pasażerski utknął w Bergen

  • Statek pasażerski utknął w Bergen. To efekt sankcji nałożonych na Rosję. Havila Capella powinna we wtorek, 12 kwietnia o 20:00 opuścić nabrzeże bergeńskie. Rosyjska spółka jest międzynarodową korporacją świadczącą usługi leasingowe. Statek i obsługująca go firma są niemal w pełni norweskie, zwracają uwagę przedstawiciele przedsiębiorstwa Havila. Płatności za użytkowanie go, w tym ubezpieczenie, trafiają jednak na konto bankowe rosyjskiego GTLK. Z powodu finansowej blokady nie trafiają do adresata.

Źródło:mojanorwegia.pl

Sankcje na Rosję i Białoruś a LOGISTYKA

  • Rosyjscy i białoruscy przewoźnicy mają zaledwie kilka dni (do 16 kwietnia) na opuszczenie państw należących do UE. To efekt unijnych sankcji.
  • Od momentu agresji Rosji na Ukrainę są wprowadzane kolejne embarga na poszczególne produkty, a nawet gałęzie gospodarki. Kolejny pakiet sankcji unijnych dotknie przewoźników z Rosji i Białorusi. Od 9 kwietnia nie mają prawa podejmować nowych operacji transportowych na terenie UE, a do 16 kwietnia ciężarówki z towarami i bez ładunku muszą opuścić wszystkie kraje należące do Wspólnoty.
  • Można się spodziewać, że w najbliższych dniach Rosja i Białoruś podejmą odwetową decyzję w stosunku do państw UE. Póki co, polskie i litewskie firmy mogą bez ograniczeń realizować przewozy na terenie tych państw. Jeśli Putin i Łukaszenka podejmą decyzje o nałożeniu sankcji na kraje UE, praktycznie odetną się od dostaw towarów drogą lądową.
  • Eksperci z branży logistycznej zaznaczają, że unijni przewoźnicy od jakiegoś czasu mocno ograniczyli transporty we wschodnim kierunku. Zwracają jednak uwagę na tzw. państwa trzecie, które nie należą do Unii Europejskiej, ale będą mogły dalej dostarczać towary do Rosji i Białorusi. Chodzi głównie o tureckich i serbskich przewoźników.
  • Od 16 kwietnia drogi w Unii Europejskiej zamkną się dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych. Tego dnia ponadto porty w UE przestaną przyjmować statki zarejestrowane pod banderą Rosji, w tym jachty i łodzie rekreacyjne. Ministerstwo Infrastruktury spodziewa się, że na obostrzenia komunikacyjne Moskwa i Mińsk odpowiedzą analogiczną sankcją dla przewoźników z UE.
  • Odstępstwa dotyczyć będą również niektórych produktów np. farmaceutycznych, medycznych, rolnych i spożywczych, w tym pszenicy, oraz transportów drogowych w celach humanitarnych.
  • Kraje unijne mogą też pozwolić na przewóz m.in. gazu ziemnego i ropy naftowej.

Źródło: moto.pl, transport-export.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl