Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Skrót raportu ze świata z 12 kwietnia
- Austria. Echa wizyty kanclerz Austrii u Putina
- Belgia. Dziesiątki rosyjskich dyplomatów wydalonych przez cztery kraje UE
- Niderlandy. Około 28 000 Ukraińców mieszka obecnie w tymczasowych mieszkaniach w Holandii
- USA. Spekulacje na temat postawy Joe Bidena
- Konsekwencje wojny na Ukrainie mogą spowodować poważne problemy społeczne we Włoszech
- Czechy. 25 stypendiów studenckich dla ukraińskich naukowców i nauczycieli
- Słowacja nie wyklucza dostarczenia Ukrainie radzieckich myśliwców MIG-29
- Wielka Brytania. Informacje o użyciu środków chemicznych w Ukrainie
- Francja wydala sześciu rosyjskich agentów, którzy działali pod przykrywką dyplomatyczną
- Finlandia. 84% mieszkańców Finlandii uważa Rosję za poważne zagrożenie militarne
- Szwecja. Badania zdrowotne dla wszystkich uchodźców z Ukrainy
- Japonia zamraża aktywa córek Putina
- Litwa. Nie wpuszczono 250 rosyjskich i białoruskich ciężarówek
- Niemcy. Lot ewakuacyjny dla rannych Ukraińców
Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. 49 dzień wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej. Stan na 12.04.2022.
Skrót raportu ze świata z 12 kwietnia
- UE liczy 27 państw. Tylko 1 przedstawiciel rządu wybrał drogę bezpośredniego kontaktu z Moskwą, aby skonfrontować agresora z faktami, jak sam mówi z poczucia obowiązku dla stworzenia przynajmniej korytarzy humanitarnych dla cywilów. Wiedeń wykorzystał drogę bezpośredniej rozmowy z Moskwą, państwo neutralne militarnie.
- Na terytorium Ukrainy zginęło już 183 dzieci, a 342 nieletnich zostało rannych w wyniku ataków. Przemoc dotknęła ponad 525 dzieci. Od początku wojny w walkach zginęło co najmniej 19 500 rosyjskich żołnierzy, 1300 ukraińskich żołnierzy. Nowe dane z Ukrainy. Rosjanie porwali 500 kobiet.
- Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów. Wśród nich jest 500 kobiet - informuje wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- Austria. Po spotkaniu Kanclerz Austrii Nehammer przytoczył słowa Putina, który miał mu powiedzieć, że „byłoby lepiej, gdyby wojna skończyła się wcześniej”. Nie jest jasne, co dokładnie miał na myśli przywódca Kremla. Karl Nehammer jest pierwszym europejskim przywódcą, jaki zdecydował się spotkać z Władimirem Putinem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- Niemcy. Niemieckie Siły Zbrojne przygotowują lot ewakuacyjny dla rannych ukraińskich cywilów.
- Francja wydala sześciu rosyjskich agentów, którzy działali pod przykrywką dyplomatyczną. Prezydent Francji Emmanuel Macron polecił, aby MSZ, MSW i ministerstwo sprawiedliwości udzieliły wsparcia władzom ukraińskim i Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w dochodzeniach dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie – poinformował w poniedziałek francuski resort spraw zagranicznych.
- USA. Wojna chemiczna jest obecnie „prawdziwym zagrożeniem”, mówi Joe Biden, podczas gdy rozmowy dyplomatyczne są kontynuowane.
- Skandynawia. Rosja przestrzegła Finlandię i Szwecję przed wstąpieniem do NATO twierdząc, że taki krok nie przyczyni się do stabilizacji w Europie.
- Japonia. Japońskie władze zatwierdziły nowy pakiet dodatkowych sankcji wobec Rosji, który obejmuje zamrożenie aktywów 398 obywateli Rosji, w tym córek prezydenta Władimira Putina.
- Jak podaje Agencja Bloomberga, niewypłacalność Rosji jest niemal pewna. Rubel wzmocnił się, ale ceny w Rosji skoczyły bardziej. Taką opinię podzieliła agencja ratingowa S&P, która obniżyła ratingi Rosji do „selektywnej niewypłacalności”.
Austria. Echa wizyty kanclerz Austrii u Putina
- Mimo sprzeciwu płynącego z niektórych europejskich stolic kanclerz Austrii Karl Nehammer postanowił udać się do Moskwy i porozmawiać z Władimirem Putinem. „To mój obowiązek”, stwierdził. Jest pierwszym europejskim przywódcą, jaki zdecydował się spotkać z Władimirem Putinem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wielu polityków w innych niż Austria krajach UE krytykowało ten pomysł, oceniając go jako bezsensowny.
- W zasadność podróży Nehammera do Moskwy powątpiewano także w Ukrainie. W sobotę Nehammer odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- Nehammer: Wizyta w Moskwie to mój obowiązek. Austriacki kanclerz bronił swojej decyzji o złożeniu wizyty w tym kraju.
- „Rozmowa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem była bezpośrednia, otwarta i twarda” przekazał po trwającej nieco ponad godzinę rozmowie z rosyjskim przywódcą w Nowo-Ogariowie pod Moskwą. Poinformował, że w rozmowie z Putinem odniósł się „do poważnych zbrodni wojennych w Buczy i innych miejscach” i zaznaczył, że wszyscy winni tym czynom „muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.
- W Austrii inicjatywa Nehammera traktowana była sceptycznie przez opozycję. Spotkanie Nehammera z Putinem z zadowoleniem przyjęli kanclerz Niemiec Olaf Scholz i szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó.
Belgia. Dziesiątki rosyjskich dyplomatów wydalonych przez cztery kraje UE
- W skoordynowanym posunięciu cztery kraje UE wydalają ponad 40 rosyjskich dyplomatów podejrzanych o szpiegostwo. Irlandia, Belgia, Holandia i Czechy wydaliły we wtorek po południu w sumie 43 pracowników ambasad.
- Belgijska minister spraw zagranicznych Sophie Wilmès powiedziała, że 21 pracowników rosyjskiej ambasady w Brukseli i konsulatu w Antwerpii zostało poproszonych o opuszczenie kraju, dając im dwa tygodnie na wyjazd. Dodała, że ruch został dokonany we współpracy z Holandią, której ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że wydaliła 17 rosyjskich dyplomatów, których uważa za „potajemnie aktywnych” jako oficerów wywiadu. Irlandzki Taoiseach (premier), Micheál Martin, powiedział parlamentarzystom, że jego rząd wydalił czterech rosyjskich dyplomatów po otrzymaniu instrukcji bezpieczeństwa od urzędników wywiadu.
- Ambasada Rosji w Dublinie oświadczyła, że odrzuciła „bezpodstawną decyzję”, dodając, że „pogorszy to dalsze stosunki rosyjsko-irlandzkie”. Tymczasem czeski urzędnik powiedział agencji informacyjnej AFP, że dyplomata wydalony z Pragi jest zastępcą ambasadora Rosji. „Wspólnie z naszymi sojusznikami zmniejszamy obecność rosyjskiego wywiadu w UE” – napisał na Twitterze czeski MSZ. W środę Polska wydaliła 45 akredytowanych dyplomatów za udział w podejrzanych aktywności (szpiegowskich).
- Polski minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że funkcjonariusze polskiego wywiadu „rozbijają siatkę rosyjskich służb specjalnych w naszym kraju”.
- Na początku tego miesiąca Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia wydaliły łącznie 20 pracowników ambasad rosyjskich w związku z działaniami „sprzecznymi z ich statusem dyplomatycznym”.
- Rosja reagowała na takie decyzje wzajemnymi posunięciami i dzisiaj ogłosiła wydalenie 10 dyplomatów z Estonii, Łotwy i Litwy.
Niderlandy. Około 28 000 Ukraińców mieszka obecnie w tymczasowych mieszkaniach w Holandii
- W sumie władze dostarczyły do tej pory prawie 42 000 łóżek i zbliżają się do celu rządowego, jakim jest 50 000, podał w poniedziałek portal Nu.nl.
- Kilka tysięcy osób przebywa również u znajomych, rodziny lub w ramach prywatnych inicjatyw.
- W sumie do poniedziałku 31 340 obywateli Ukrainy zarejestrowało się w lokalnych władzach. Rejestracja jest potrzebna, aby kwalifikować się do szkół, opieki zdrowotnej i niewielkiego zasiłku.
- Pierwsze szkoły dla ukraińskich dzieci, które uciekły do Holandii, otworzyły swoje drzwi po kłótni o nauczycieli i wyposażenie klas. Kilkaset dzieci rozpoczęło lekcje w specjalnych tymczasowych szkołach.
- Banki i władze samorządowe poczyniły też uzgodnienia, aby Ukraińcy otwierali rachunki i przelewali pieniądze z zagranicy. Holenderskie stowarzyszenie bankowe NVB i stowarzyszenie usług płatniczych Betaalvereniging Nederland stworzyły również stronę internetową zawierającą informacje i porady dotyczące korzystania z systemu.
- Przydatne informacje: Fundacja Ukraińcy w Holandii (założona w 2014 r.), informacje rady miejskiej Amsterdamu (w języku angielskim i ukraińskim), informacje w radzie miejskiej Hagi (w języku niderlandzkim i ukraińskim), Międzynarodowe Centrum Powitalne Północ (w języku angielskim i ukraińskim), Informacje dotyczące służb imigracyjnych (w języku angielskim) Witamy w Holandii ( www.refugeehelp.nl w języku angielskim).
USA. Spekulacje na temat postawy Joe Bidena
- Wojna chemiczna jest obecnie „prawdziwym zagrożeniem”, mówi Joe Biden, podczas gdy rozmowy dyplomatyczne są kontynuowane.
- NATO wydaje Moskwie ostrzeżenie przed wojną nuklearną - aktualizacje na żywo. Pomimo zaprzeczania, że posiada jakąkolwiek broń chemiczną, Rosja ją posiada. Władimir Putin pomógł Basharowi al Assadowi z Syrii zrzucić bomby chlorowe na syryjskich cywilów. Perspektywa rosyjskiego ataku chemicznego na Ukrainie jest bardzo realna. Propagandyści i eksperci, z których wielu jest dobrze związanych z Kremlem, spekulują na temat tego, co ich prezydent powinien, mógłby lub zrobi dalej. „Jest prosta rzecz, którą musimy powiedzieć Europie”, mówi politolog Siergiej Michejew w jednym z paneli dyskusyjnych. „Dostaniesz atak nuklearny, jeśli zbierzesz jakiś kontyngent sił pokojowych przez NATO…” – Dzielni Polacy, z waszej Warszawy za 30 sekund nic nie zostanie – mówi. Zły retoryczny nonsens? Puste groźby mające na celu straszenie; stworzenie „dźwigni”? Z pewnością wiedzą, że konflikt nuklearny jest gwarantowanym obustronnym zniszczeniem? Chodzi o to, kto może być teraz pewien.
Konsekwencje wojny na Ukrainie mogą spowodować poważne problemy społeczne we Włoszech
- Wojna z Ukrainą zagraża włoskim „socjalnym kotwicom” – Lamorgese. Minister ostrzega przed wpływem konfliktu na gospodarkę, miejsca pracy.
- „Sytuacja niepewności na froncie gospodarczym i społecznym, którą rozpoczęła wojna, częściowo ze względu na wpływ na rynek energii i podaż surowców, może mieć duży wpływ na produkcję przemysłową, wzrost gospodarczy, poziom zatrudnienia, a tym samym , na „kotwicowiskach socjalnych” w kraju” – powiedział Lamorgese podczas uroczystości z okazji 170. rocznicy powołania policji państwowej. Podkreśliła, że „demokracje nie mogą zaakceptować tej próby kulturalnego i politycznego cofnięcia się”, reprezentowanego przez inwazję Moskwy na Ukrainę. „Wręcz przeciwnie, muszą stworzyć warunki, aby można było zarządzać konsekwencjami wojny, ograniczając możliwe skutki społeczne tego nowego kryzysu” – powiedziała.
Czechy. 25 stypendiów studenckich dla ukraińskich naukowców i nauczycieli
- Uniwersytet Praski (PCU), który ma trzy kampusy w stolicy Czech, oferuje 25 stypendiów studenckich dla ukraińskich naukowców i nauczycieli posiadających wizę długoterminową wydaną z powodu wojny. Stypendia dydaktyczne i badawcze trwają rok, z perspektywą długoterminowego zatrudnienia na uczelni. Studia są w języku angielskim, studenci muszą reprezentować co najmniej poziom B2 języka angielskiego, aby złożyć wniosek.
Słowacja nie wyklucza dostarczenia Ukrainie radzieckich myśliwców MIG-29
- Premier Eduard Heger nie wyklucza możliwości dostarczenia Ukrainie radzieckich myśliwców MIG-29. Na Ukrainę dotarły już systemy rakietowe S-300.
www.euractiv.pl, www.spectator.sme.sk
Wielka Brytania. Informacje o użyciu środków chemicznych w Ukrainie
- „Pojawiają się doniesienia, że siły rosyjskie mogły użyć środków chemicznych do ataku na ludność Mariupola. Pilnie współpracujemy z partnerami w celu weryfikacji szczegółów”, napisała na Twitterze brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.
- Financial Times informuje, że minister finansów Ukrainy zaapelował o znaczne wsparcie finansowe od zachodnich partnerów w celu rozwiązania problemu ogromnego deficytu fiskalnego spowodowanego rosyjską inwazją. W wywiadzie dla gazety Sergij Marchenko „Jeśli chcecie, abyśmy kontynuowali tę wojnę... pomóżcie nam”.
- Rosja wykorzystuje irańskie sieci przemytnicze do sprowadzania broni i sprzętu wojskowego z Iraku, przekazywanego przez tamtejsze milicje szyickie; może również liczyć na pomoc militarną rządu w Teheranie, informuje The Guardian.
- Dziennik „I” pisze, że Władimir Putin wysyła tysiące Ukraińców do odległych zakątków Rosji. Gazeta twierdzi, że miała dostęp do rosyjskich dokumentów nakazujących transport 100 000 osób na Syberię, Arktykę i do Czeczenii, wbrew ich woli.
Francja wydala sześciu rosyjskich agentów, którzy działali pod przykrywką dyplomatyczną
- Dodano, że decyzja jest efektem ujawnionej w niedzielę przez francuski kontrwywiad DGSI tajnej operacji wywiadu rosyjskiego prowadzonej na terytorium Francji. Pod nieobecność ambasadora Rosji w Paryżu decyzję dostarczono zastępującemu go dyplomacie.
- AFP przekazała, opierając się na źródłach we francuskiej dyplomacji, że 4 kwietnia wydalono 35 rosyjskich dyplomatów.Wcześniej opuszczenie kraju części rosyjskich dyplomatów nakazały m.in. Polska, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Japonia, kraje bałtyckie, skandynawskie i środkowoeuropejskie. Niektóre z tych decyzji przedstawiano jako odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę, kilku przypadkom towarzyszyły oskarżenia o szpiegostwo – przypomina AFP. (PAP)
- Prezydent Francji Emmanuel Macron polecił, aby MSZ, MSW i ministerstwo sprawiedliwości udzieliły wsparcia władzom ukraińskim i Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze w dochodzeniach dotyczących zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie – poinformował w poniedziałek francuski resort spraw zagranicznych. Zespół składa się z dwóch lekarzy medycyny sądowej i kilkunastu funkcjonariuszy z Narodowego Instytutu Badań Kryminalistycznych Żandarmerii (IRCGN), ekspertów od badania miejsc przestępstw i identyfikacji ofiar, którzy mają wiedzę w zakresie balistyki, materiałów wybuchowych, pobierania i przetwarzania DNA oraz odcisków palców.
- W ramach swojego przewodnictwa w UE Francja przedstawi w najbliższych dniach w Brukseli inicjatywę mającą na celu koordynację wkładu państw członkowskich i agencji UE, w szczególności Europolu (agencja UE ds. współpracy policyjnej) i Eurojustu (unijna jednostka współpracy sądowej) w celu zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie.
Finlandia. 84% mieszkańców Finlandii uważa Rosję za poważne zagrożenie militarne
- Rosja przestrzegła Finlandię i Szwecję przed wstąpieniem do NATO. Cytowany przez BBC rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „Sojusz pozostaje narzędziem nastawionym na konfrontację”. Urzędnicy USA spodziewają się, że już w czerwcu oba skandynawskie kraje złożą wnioski o przyjęcie do NATO.
- Fińska Służba Imigracyjna (Migri) opracowała procedurę umożliwiającą uzyskanie uchodźcom schronienia na terenie danej gminy, bez konieczności istnienia tam centrum przyjmowania uchodźców. Ma to umożliwić Ukraińcom pozostania w miejscu, gdzie pierwotnie się osiedlili, bez konieczności przenoszenia się do centrum dla uchodźców na obszarze innej gminy. Migri zapowiedziało także rekompensatę rządu dla gmin ponoszących wydatki w związku z przyjmowaniem uchodźców.
- Z ankiety przeprowadzonej na początku marca wśród ponad 2000 Finów wynika, ze 84% mieszkańców Finlandii uważa Rosję za poważne zagrożenie militarne, co oznacza wzrost o 25% w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w ubiegłym roku. Jedynie 6% Finów uważa, że Rosja nie stanowi poważnego militarnego zagrożenia dla Finlandii.
- Hesburger, fińska sieć restauracji typu fast food zapowiedziała zamknięcie do końca kwietnia wszystkich lokali na terenie Rosji.
Szwecja. Badania zdrowotne dla wszystkich uchodźców z Ukrainy
- Jednak z ankiety przeprowadzonej przez agencje informacyjna TT wynika, że 11 z 18 regionów nie ma możliwości przeprowadzenia takich badań w czasie krótszym niż 2 tygodnie. Jednym z powodów jest niedobór personelu pielęgniarskiego posiadającego kompetencje do przeprowadzenia takich badań.
- Kierownictwo populistycznej partii SD (Szwedzcy Demokraci) zdecydowało, że w przypadku złożenia wniosku o przyjęcie do NATO przez Finlandię partia zagłosuje w parlamencie za wstąpieniem Szwecji do Sojuszu. Oznacza to, że w szwedzkim parlamencie obecnie istnieje już większość, która mogłaby przegłosować przystąpienie Szwecji do NATO.
- Szwedzki gigant branży telekomunikacyjnej Ericsson ogłosił, że zawiesza całą swoją działalność na czas nieokreślony. Firma zatrudnia w Rosji ok. 600 osób w Rosji, a wpływy z rosyjskiego rynku stanowią niecałe 2% wszystkich przychodów Ericssona.
Japonia zamraża aktywa córek Putina
- Japońskie władze we wtorek zatwierdziły nowy pakiet dodatkowych sankcji wobec Rosji, który obejmuje zamrożenie aktywów 398 obywateli Rosji, w tym córek prezydenta Władimira Putina i żony ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Litwa. Nie wpuszczono 250 rosyjskich i białoruskich ciężarówek
- Około stu osób zebrało się pod ambasadą Niemiec w Wilnie w poniedziałek wieczorem, wzywając Berlin do zaprzestania kupowania surowców energetycznych od Rosji i dostarczania większej ilości broni na Ukrainę. Uczestnicy wzywali Berlin do „obudzenia się” i odtwarzali na swoich smartfonach melodie budzika.
- Kowno pozbędzie się z przestrzeni publicznej niektórych pomników nawiązujących do ideologii sowieckiej. W planie jest także zmiana nawiązujących do Rosji nazw niektórych ulic czy patronów szkół (m.in. Gimnazjum im. Puszkina). Podobnych działań nie planuje na razie Wilno.
- Sejmowy hotel w Wilnie udostępnił część swoich pokoi dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Jak dotąd w 16 pokojach zamieszkało już 61 osób.
- Odkąd w piątek wieczorem w życie wszedł piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji i Białorusi, na Litwę nie wpuszczono 250 rosyjskich i białoruskich ciężarówek – poinformował w poniedziałek litewski Departament Ceł. Natomiast Koleje Litewskie poinformowały, że zamykają swoje biura w Rosji i na Białorusi.
- Litwa apeluje, aby bataliony sił NATO stacjonujące w państwach bałtyckich zostały powiększone do wielkości brygady - poinformował resort obrony Litwy. W skład brygady wchodzi kilka batalionów. Powiększenie batalionów NATO do tego poziomu oznaczałoby znaczne zwiększenie liczby żołnierzy państw NATO stacjonujących w państwach bałtyckich.
Niemcy. Lot ewakuacyjny dla rannych Ukraińców
- Bundeswehra sprowadza dzieci i dorosłych z Rzeszowa na leczenie do Niemiec. Samolot ten jest latającą jednostką intensywnej terapii niemieckich sił powietrznych. Ranne osoby również w powietrzu znajdują się pod stałą opieką wojskowch ratowników medycznych. Jest to pierwszy tego typu lot od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie. W przeszłości jednak ranni żołnierze ukraińscy byli już przewożeni do Niemiec. Miasto Rzeszów oddalone jest około 90 kilometrów od granicy z Ukrainą.
Źródło: dpa, deutschland.de