wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Na Litwie szkolenie ukraińskich żołnierzy, kanclerza Austrii u Putina. Raport ze świata z 11 kwietnia
Kliknij, aby powiększyć
pierwszy wyjazd uchodźców z Wrocławia do Francji fot. Tomasz Hołod
pierwszy wyjazd uchodźców z Wrocławia do Francji

Dziś planowana wizyta kanclerza Austrii Karla Nehammer’a w Moskwie. Wizyta budzi emocje. Czechy mogą wzorem Słowacji podpisać umowę z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium amerykańskich sił wojskowych. Raport Biura Współpracy Zagranicą UM Wrocławia z 9 i 10 kwietnia w związku z sytuacją w Ukrainą.

Reklama

Raport z krajów Europy, USA na temat stanowiska rządów i podjętych działań w sprawie wojny w Ukrainie. Stan na 11.04.2022.

47  dzień wojny w wyniku agresji przez W. Putina – prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Skrót raportu ze świata z 11 kwietnia

  • Francja. Wybory I tury we wg szacunków wygrał Macron (27,35 proc.). W drugiej turze zmierzy się z Marine Le Pen (23,97 proc.). II tura zaplanowana na 24 kwietnia.
  • Dziś planowana wizyta kanclerza Austrii Karla Nehammer’a w Moskwie, o czym poinformował na Twitterze. Wizyta budzi emocje.
  • Na Litwie zostanie zorganizowane szkolenie ukraińskich żołnierzy.
  • Z informacji zdobytych przez „The Times” wynika, że Finlandia i Szwecja zamierzają dołączyć do NATO jeszcze tego lata.
  • Gruzja, na części terytorium której stacjonują rosyjskie wojska (chodzi o Abchazję i Osetię Południową, samozwańcze republiki na północy kraju, które graniczą z Rosją), nie zamierza otwierać „drugiego frontu” w związku z konfliktem na Ukrainie. 
  • Czechy mogą wzorem Słowacji podpisać umowę z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium amerykańskich sił wojskowych.
  • Polska - Warszawa - Rosja. Po inwazji Rosji na Ukrainę władze miasta zadecydowały o przejęciu tzw. Szpiegowa, czyli budynku przy ulicy Sobieskiego 100, który był zajmowany przez Rosję od ponad 40 lat, na mocy międzyrządowych porozumień, które zakładały wykorzystanie obiektu na cele dyplomatyczne.
  • Wizyta Ursuli von der Leyen w Kijowie w ubiegłym tygodniu i przekazanie prezydentowi Zełenskiemu ankiety dla państw kandydujących do UE oznacza, że za kilka tygodni, Ukraina stanie się państwem oficjalnie kandydującym do UE.
  • Izrael rozpoczął dostawy pomocy humanitarnej na Ukrainę.
  • Islanda. Prawdopodobnie zwierzęta domowe uchodźców z Ukrainy będą musiały przejść kwarantannę do czterech miesięcy.
  • Niemcy. Państwa NATO planują rozszerzenie wsparcia militarnego. Kanclerz Niemiec dał pełne poparcie prezydentowi Ukrainy.
  • Chiny – giełda w Nowym Jorku. Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku zniżkują o ponad 2 proc. w reakcji na nasilenie obaw o odradzającą się epidemię Covid-19 w Chinach, co może poważnie osłabić popyt na paliwa u tego największego na świecie importera ropy - informują maklerzy. Inwestorów niepokoi pogarszanie się sytuacji zdrowotnej w Chinach.
  • W Szanghaju, mieście zamieszkiwanym przez 25 mln osób, władze wprowadziły lockdown z powodu rozprzestrzeniania się wariantu koronawirusa Omikron. W niedzielę odnotowano w Szanghaju rekordowe ponad 26 tys. przypadków tej infekcji. Szanghaj jest teraz epicentrum największej epidemii koronawirusa w Chinach od ponad 2 lat.
  • Wielka Brytania. Financial Times pisze o apelu Ukrainy do światowych firm energetycznych aby, prowadząc swoje interesy, nie wspierały przekazywania „krwawych pieniędzy” na Kreml.

Pełny raport ze świata z 11 kwietnia

Austria. Kanclerz Austrii w Moskwie. Rozmawia z Putinem

  • Karl Nehammer, austriacki kanclerz, będzie pierwszym europejskim przywódcą, który spotka się z Władimirem Putinem od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Przedstawiciel Austrii lojalnie uprzedził o planach wizyty swoich odpowiedników w Europie. To jednak nie sprawiło, że kontrowersje wokół tej podróży zniknęły.
  • Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził agencji informacyjnej RIA, że Putin będzie prowadził rozmowy z Nehammerem w poniedziałek.
  • Spotkanie z rosyjskim przywódcą, jak podaje „Guardian”, jest następstwem sobotnich rozmów kanclerza Austrii z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
  • Putin od czasu przeprowadzenia ataku na sąsiada jest ignorowany przez zachodnich przywódców. Na początku marca spotkał się na Kremlu jedynie z premierem Izraela Naftali Bennettem.
  • Neutralna Austria dostarczała Ukrainie pomoc humanitarną, a także hełmy i kamizelki kuloodporne dla cywilów, jednak tych transportach nie było żadnej broni. Austria jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do NATO. Wiedeń potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, a w tym tygodniu wydalił czterech rosyjskich dyplomatów.
  • Wizyta Nehammera na Kremlu budzi wiele emocji. Niektórzy komentatorzy uznają, że jej powodem nie jest próba zażegnania konfliktu, lecz zadbania o interesy kraju. Inni podkreślają, że każde spotkanie z Putinem jest łamaniem zasad, jakie wprowadziła Unia Europejska w odpowiedzi na inwazję na niezależne państwo i zbrodnie wojenne dokonane w wielu miastach ukraińskich.
  • „Taka postawa tylko zachęca Putina do eskalacji działań wojennych" - napisał w mediach społecznościowych Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czechy. Czeska armia intensyfikuje swoje plany rekrutacyjne na ten rok

  • Czechy mogą wzorem Słowacji podpisać umowę z USA o rozmieszczeniu na swoim terytorium amerykańskich sił wojskowych, stwierdziła czeska minister obrony Jana Černochová. Do spotkania w USA na ten temat ma dojść po Wielkanocy, potwierdziła minister w wywiadzie dla dziennika Denik N.
  • Czeska armia intensyfikuje swoje plany rekrutacyjne na ten rok. Zamiast pierwotnie planowanego przyjęcia 700 rekrutów, oczekuje się, że około 1 800 mężczyzn i kobiet dołączy do armii w tym roku. Zainteresowanie dołączeniem zarówno do regularnej armii, jak i aktywnych sił rezerwowych Czech wzrosło od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Obecnie w czeskiej armii jest 27 000 osób, a liczba ta ma wzrosnąć o 3 000 do 2030 roku.
  • Czeskie radio rozszerza swoją ofertę dla ukraińskich uchodźców na swojej stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Oferuje praktyczny ukraińsko-czeski słownik audio z lekcjami dla dzieci i dorosłych, a także bajki czeskich pisarzy w języku ukraińskim.

www.expats.cz

Słowacja zaprzecza doniesieniom z niszczeniu system obrony przeciwlotniczej S-300

  • Premier Słowacji, Eduard Heger, zaprzeczył rosyjskim doniesieniom, jakoby system obrony przeciwlotniczej S-300, dostarczony Ukrainie przez Słowację, został zniszczony.

www.spectator.sme.sk

Wielka Brytania. Financial Times pisze o apelu Ukrainy do światowych firm energetycznych aby, nie wspierały „krwawych pieniędzy”

www.bbc.com, www.euractiv.pl

Francja. Francuski bank Société Generale przerywa działalność bankową i ubezpieczeniową w Rosji

  • Bank sprzedaje swoje udziały w banku Rosbank innemu jego akcjonariuszowi – Interros Capital. Negocjacje z Interros Capital trwały kilka tygodni i dzięki porozumieniu grupa Société Generale wycofuje się z Rosji w sposób uporządkowany i planowy, zapewniając ciągłość usług dla klientów – poinformował francuski bank na swojej stronie internetowej. Zastrzegł, że finalizacja sprzedaży rosyjskich aktywów powinna nastąpić w ciągu „kilku tygodni”, oraz że potrzebna jest jeszcze zgoda odpowiednich organów regulacyjnych.
  • Efekt księgowy operacji – utratę wartości netto sprzedanych aktywów – bank określił na ok. 2 mld euro. Société Generale to jedna z największych europejskich grup bankowo-ubezpieczeniowych, notowana na giełdzie Euronext, z rozproszonym akcjonariatem. Zajmuje się bankowością detaliczną, korporacyjną i inwestycyjną, świadczy usługi finansowe i ubezpieczeniowe.
  • W poniedziałek kurs akcji banku wzrósł o ponad 6,5 proc.(PAP)

Hiszpania przyjmuje uchodźców

  • Minister Integracji Społecznej, Zabezpieczenia Społecznego i Migracji José Luis Escrivá podkreślił, że rząd Hiszpanii potwierdził „zobowiązanie” do przyjmowania uchodźców ukraińskich.

Finlandia i Szwecja planują przystąpić do NATO w czerwcu

  • Z informacji „The Times” wynika, że oba państwa chcą przyłączyć się do sojuszu obronnego po agresji Rosji na Ukrainę. Wcześniej pozostawały neutralne. Rozmowy na temat przyłączenia do wspólnoty dwóch krajów - Finlandii i Szwecji - miały być jednym z najważniejszych celów polityki Stanów Zjednoczonych. Dzięki temu już tego lata NATO ma się rozszerzyć z 30 do 32 państw, co według "The Times" ma pomóc w zabezpieczeniu się przed działaniami Rosji
  • Rosja reagowała już na pierwsze informacje o rozmowach przywódców Finlandii z NATO. – „Postrzegamy politykę rządu fińskiego polegającą na braku zaangażowania militarnego jako ważny czynnik w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w północnej Europie. Przystąpienie Finlandii do NATO miałoby poważne reperkusje wojskowe i polityczne - zagroziła w 25 lutego rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa. Podobny komunikat skierowała do liderów Szwecji.”

Na Litwie zostanie zorganizowane szkolenie ukraińskich żołnierzy

  • Poinformował o tym w niedzielę dowódca Litewskich Sił Zbrojnych generał Valdemaras Rupszys. Kwestię tę Rupszys omówił z goszczącym na Litwie szefem sztabu Wojsk Lądowych USA generałem Jamesem C. McConvillem. „Aby osiągnąć maksymalny efekt, wkrótce zorganizujemy szkolenie wojskowe dla ukraińskich żołnierzy tutaj, na Litwie, by mogli pracować ze sprzętem, z którym my pracujemy. (..) To szkolenie jest im niezbędne do prowadzenia operacji na Ukrainie” przeciwko wojskom rosyjskim - powiedział Rupszys na konferencji prasowej.
  • Rząd litewski zwrócił się do Komisji Europejskiej o przyznanie 23 mln euro na wzmocnienie bezpieczeństwa tranzytu kolejowego przez Obwód Kaliningradzki. Litwini zwracają uwagę na pogarszającą sytuację geopolityczną w regionie w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej i wojną trwającą w Ukrainie. Szefowa litewskiego MSZ wyjaśnia, że „w miarę pogarszającej się sytuacji geopolitycznej w regionie nie wolno nam tracić czujności, musimy ocenić wszystkie zagrożenia i ewentualne prowokacje oraz zapewnić maksymalne bezpieczeństwo systemu tranzytowego”.

Izrael rozpoczął dostawy pomocy humanitarnej na Ukrainę

  • Ruszył już most powietrzny z transportami leków i żywności - poinformował w niedzielę ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky. Sześć samolotów transportowych w najbliższych kilku tygodniach zabierze leki, materiały medyczne, żywność itd. Brodsky poinformował również, że pierwszy ładunek już trafił na Ukrainę.

Islandia. Prawdopodobnie zwierzęta domowe z Ukrainy będą musiały kwarantannę

  • Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Rybołówstwa aktywnie pracuje nad zapewnieniem obiektu, który umożliwiłby kwarantannę zwierząt domowych uchodźców przybywających z Ukrainy.
  • Prawdopodobnie zwierzęta domowe będą musiały przejść kwarantannę przez dłuższy okres, czyli do czterech miesięcy.
  • Islandia jest krajem wolnym od wścieklizny, podczas gdy choroba ta występuje na Ukrainie. Zwierzęta domowe muszą być zaszczepione na tę chorobę, po czym następuje oczekiwanie, ponieważ okres inkubacji wścieklizny wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech miesięcy.

Niemcy. Kanclerz Niemiec dał pełne poparcie prezydentowi Ukrainy

  • Państwa NATO planują znaczne rozszerzenie wsparcia militarnego dla Ukrainy. Na czwartkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli nastąpiła radykalna zmiana kursu w kwestii dostaw broni ciężkiej do zaatakowanego przez Rosję kraju. Jeszcze jakieś dwa tygodnie temu, na specjalnym szczycie NATO, wsparcie takie wykluczono. Głównym powodem podawanym wówczas była obawa, że w odpowiedzi Rosja może podjąć działania przeciwko państwom NATO.
  • Jednym z powodów zmiany kursu przez państwa NATO jest odkrycie zbrodni wojennych w okolicach Kijowa, po wycofaniu się wojsk rosyjskich.
  • Kanclerz Niemiec dał pełne poparcie prezydentowi Ukrainy.
  • Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, potępił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, „ohydne zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojsko” w kijowskim przedmieściu Bucza i w innych miejscach w Ukrainie. Wyraził solidarność i pełne poparcie Niemiec dla narodu ukraińskiego - poinformowała w niedzielę zastępca rzecznika rządu Christiane Hoffmann. Powiedziała, że rząd niemiecki, wraz z partnerami międzynarodowymi, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić, że zbrodnie te zostaną bezwzględnie zbadane, a sprawcy zidentyfikowani, tak aby mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności przed sądami krajowymi i międzynarodowymi.

Źródło : dpa, deutschland.de

Norwegia. Embargo uderzające w rosyjski węgiel będzie miało długofalowy wpływ na politykę energetyczną państw Unii Europejskiej

  • Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji. Wśród nich znalazł się zakaz importu węgla. Jeśli przewidywania potwierdzą się, braki w dostawach surowca spowodują kolejną podwyżkę cen prądu. Odczują ją także Norwegowie, których elektrownie nie korzystają z tej metody opału. Kraj fiordów odczuje skutki embarga pośrednio, w formie kolejnych zawirowań na rynku energetycznym. Kluczową rolę w sprawie odgrywają Niemcy, które 60 proc. prądu uzyskują poprzez spalanie surowców z Rosji. – „Niemcy korzystają z węgla głównie w nocy oraz w weekendy. Wtedy to ten surowiec ustala ceny energii. Wpływa m.in. na koszty produkcji w elektrowniach południowej Norwegii” – zwraca uwagę na łamach Nettavisen Tor Reier Lilleholt z Volue Insight zajmującego się m.in. analizą rynku energetycznego. Lilleholt przyznał, że zawirowania na rynku energetycznym doprowadzą do podwyżki cen prądu również w Norwegii. Tłumaczy, że Niemcy pozbawieni dostaw węgla będą musieli szukać alternatyw. Jedną z nich będzie przesył prądu z Norwegii. – Producenci będą sprzedawać energię tak drogo, jak to tylko możliwe – tłumaczy skutki embarga analityk.
  • Embargo uderzające w rosyjski węgiel będzie miało długofalowy wpływ na politykę energetyczną państw Unii Europejskiej. Zakaz importu węgla i pozostałych paliw stałych wejdzie w życie w sierpniu 2022 roku. Według wyliczeń państw UE, Rosja straci przez embargo osiem mld euro rocznie.

Źródło: Komisja Europejska/MojaNorwegia/E24

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl