wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. WCRS przekazało do Ossolineum ciekawe dokumenty z wrocławskich osiedli

Biuletyny, plakaty z wyborów do rad osiedli, pocztówki, materiały pokonferencyjne i osiedlowe gazety – m.in. takie dokumenty, które tworzą mieszkańcy Wrocławia, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego przekazało do Ossolineum. Znajdą się w zbiorach Działu Życia Społecznego i będą świadczyć o samorządowej i społecznej historii Wrocławia.

Reklama

Ossolineum dokumentuje życie wrocławian

Dział Dokumentacji Życia Społecznego działa w strukturze Ossolineum i gromadzi się tu materiały pozornie ulotne – afisze, ulotki, plakaty. Z czasem stają się cennym źródłem wiedzy o przeszłości.

– Miasto Wrocław od lat wspiera Zakład Narodowy im. Ossolińskich na różne sposoby. Od kilkunastu lat dzięki wsparciu władz naszego miasta działa w Dziale Dokumentów Życia Społecznego Narodowej Biblioteki Ossolineum Gabinet Kultury Współczesnej Wrocławia, na bieżąco gromadzący dokumentację wrocławskich instytucji kultury – mówi dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. 

<p>Już wkr&oacute;tce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli &ndash; dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Już wkrótce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli – dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

W piątek 4 kwietnia Biuro Współpracy z Osiedlami Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przekazało do zbiorów Ossolineum materiały.  

– To niezwykle ważna dokumentacja życia naszego miasta. Jestem przekonany, że wzbudzi ona zainteresowanie zarówno badaczy, jak i stanie się w przyszłości podstawą do zorganizowania ciekawej wystawy – zapowiada dr Łukasz Kamiński.

Historyk postanawia zebrać osiedlowe materiały

Na pomysł gromadzenia osiedlowych materiałów wpadł Ryszard Czaderna z Biura Współpracy z Osiedlami Wrocławia w WCRS.

– Jestem historykiem i w którymś momencie przyszło mi do głowy, że materiały są na tyle ciekawe, że warto je przekazać. Tuż obok mamy Ossolineum, które gromadzi zbiory dokumentujące życie codzienne, społeczne, m.in. we Wrocławiu, więc to wydało się całkiem dobrym pomysłem, plus rady osiedli mają własne broszury, plakaty, zaproszenia, gazetki osiedlowe i w przyszłości też mogą je przekazać do Ossolineum – podkreśla Ryszard Czaderna. 

Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, przekazała do Ossolineum m.in. biuletyny, plakaty, informatory, czy przygotowane przez WCRS opracowanie na 30-lecie funkcjonowania samorządów osiedlowych. 

– Za wiele lat te materiały będą studiowane z uwagą, bo są świadectwem życia mieszkańców w społecznościach lokalnych. To wyraz głębokiego uznania miasta Wrocław dla codziennej, ciężkiej, mrówczej i czasami mało spektakularnej pracy rad osiedli. Próbujemy tą dokumentacją pokazać potomnym, jak wielką pracę wykonują na co dzień społecznie radni osiedlowi – tłumaczy Dorota Feliks.   

<p>Już wkr&oacute;tce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli &ndash; Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Już wkrótce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli – Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego

Gazetka z Nadodrza, dokumentacja z osiedla Huby

Izabela Duchnowska, radna miejska i przewodnicząca zarządu osiedla Nadodrze przekazała do zbiorów archiwalne numery gazetki „Co tam na Nadodrzu?” i zachęca przedstawicieli osiedli, aby poszperali w osiedlowych archiwach i przekazali znalezione tam ciekawe materiały archiwalne do Działu Dokumentów Społecznych Ossolineum lub do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.  

– To część naszej miejskiej historii. To, co robimy na osiedlach, jest bardzo ważną rzeczą – podkreślała Izabela Duchnowska.  

<p>Już wkr&oacute;tce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli &ndash; radna miejska i przewodnicząca rady nadzorczej osiedla Nadodrze</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Już wkrótce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli – radna miejska i przewodnicząca rady nadzorczej osiedla Nadodrze

Radny miejski Dominik Kłosowski jest związany z osiedlem Huby. – Tam mieszkali kolejarze, żołnierze, jest duża dokumentacja, która – mam nadzieję – znajdzie się w zbiorach Ossolineum, ponieważ to jest nasza tożsamość – Wrocławia i Dolnego Śląska – tłumaczy. 

<p>Już wkr&oacute;tce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli &ndash; radny miejski Dominik Kłosowski</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Już wkrótce do Ossolineum trafią dokumenty i materiały z wrocławskich osiedli – radny miejski Dominik Kłosowski
 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama