wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ważna zmiana dla miłośników pojazdów zabytkowych. Co zrobić, aby jeździć autem na żółtych tablicach?
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu m.in. zabytkowe samochody na Rynku we Wrocławiu podczas imprezy z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu m.in. zabytkowe samochody na Rynku we Wrocławiu podczas imprezy z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Zmiana kryterium wieku dla pojazdów zabytkowych. Od 1 lutego 2023 do ewidencji zabytków wpisywane będą tylko pojazdy mające co najmniej 30 lat.

Reklama

Zmiana kryterium wieku dla pojazdów zabytkowych. Dolnośląski Konserwator Zabytków zarządził, że od 1 lutego do ewidencji zabytków może być wpisany pojazd, który ma co najmniej 30 lat.

Prestiżowe wyróżnienie

Postanowienie konserwatora zabytków chwalą pasjonaci starych samochodów.

Przede wszystkim ograniczy to liczbę pojazdów, których właściciele dzisiaj próbują wpisać do ewidencji zabytków, mimo że nie spełniają wszystkich kryteriów, np. mimo spełnienia kryterium wieku istotne jest, aby dany model pojazdu nie występował już na drogach publicznych zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Żółte tablice dla pojazdu zabytkowego często traktowane są jako prestiżowe.
Patryk Czarnecki, rzeczoznawca samochodowy Towarzystwa Rzeczoznawców Techniki Motoryzacyjnej i Techniki Ruchu Drogowego

Rzeczoznawca dodaje, że dzisiaj zdarza się, że na zlotach pojazdów zabytkowych na żółtych tablicach stoją obok siebie samochód zabytkowy spełniający wszystkie kryteria (czyli jak wyżej model nie występujący już na drogach publicznych jako pojazd użytkowy) oraz auto używane na co dzień przez właściciela, które spełniło jedynie kryterium wieku.

Od 1 lutego, aby pojazd został uznany za zabytkowy, musi spełniać następujące warunki:

  • wiek co najmniej 30 lat;
  • 15 lat od zakończenia produkcji danego modelu;
  • co najmniej 75 proc. oryginalnych części;
  • nie powinien być wykorzystywany na co dzień zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem.

Przywileje i obowiązki posiadacza oldmobila

Posiadacz pojazdu uznanego za zabytkowy ma pewne przywileje. Auto nie musi przechodzić corocznego przeglądu technicznego, uzyskuje uprawienia bezterminowo. Poza tym nie ma obowiązku ciągłości opłaty polisy OC – z założenia nie uczestniczy w codziennym ruchu publicznym.

Patryk Czarnecki: - W dużych miastach coraz częściej wyznaczane są strefy, w których będzie ograniczony ruch pojazdów spalinowych. Zakładamy, że samochodów zabytkowych taki zakaz nie będzie dotyczył. Dla niektórych właścicieli starych aut używanych na co dzień, to także pretekst do starań o wpis do ewidencji zabytków. Nowy przepis wojewódzkiego konserwatora zabytków ograniczy ilość takich przypadków.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl