wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Walki robotów we Wrocławiu. Robotic Arena ściągnęła mnóstwo widzów! [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej Magdalena Pasiewicz
Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej

Blisko 200 robotów pojawiło się w sobotę, 22 kwietnia, na Politechnice Wrocławskiej. W jednym z jej budynków na wybrzeżu Wyspiańskiego odbył się Robotic Arena 2023 – jedna z największych w Polsce imprez robotycznych. Robotom kibicowały całe rodziny.

Reklama

To już XIV edycja zawodów cieszących się ogromnym zainteresowaniem zarówno zawodników, jak i kibiców. Rok temu w piętnastu konkurencjach rywalizowało kilkaset robotów, a imprezę odwiedziły tysiące kibiców.

Robotic Arena 2023 

W budynku C-13, tak zwanym ,,Serowcu'' Politechniki Wrocławskiej pojawiło się w sobotę ponad 250 zawodników z siedmiu państw, m.in. z Turcji, Azerbejdżanu i Kazachstanu. W zawodach udział brali konstruktorzy w różnym przedziale wieku.

Były wyścigi i zmagania jak z japońskich zapasów. Podczas NanoSumo, MicroSumo Enhanced, MiniSumo Enhanced, Sumo i MegaSumo widzowie mieli okazję zobaczyć walki robotów różniących się wielkością. Zmierzyły się ze sobą zarówno mikroskopijne konstrukcje, jak i kilkukilogramowe kolosy. 

Przyjechaliśmy na zawody z Jasła. Startujemy z pojazdem wyścigowym, którego czujniki sprawdzają i dostosowują tor przejazdu na podstawie zaznaczonej na torze linii. Kto przejedzie najszybciej ten wygrywa.
szesnastoletni Jan i Grzegorz, pasjonaci, którzy swoją przyszłość wiążą właśnie z robotyką. 

W tym roku, areny zostały tak rozplanowane, że do programu zawodów udało się też włączyć drony, które ścigały się przez tor przeszkód umieszczony za siatką zabezpieczającą. W holu „Serowca” stanęła duża klatka, w której rozegrane zostały trzy konkurencje: Dron Stunt, Dron Infinity i Dron Sandbox. Jeszcze zanim konkurencje się rozpoczęły, odwiedzający wydarzenie mogli zobaczyć na zewnątrz budynku, jak niezwykle szybkie są drony.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej Magdalena Pasiewicz
Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej

Konkurencja Combat Raptor, która wzbudziła ogromne zainteresowanie kibiców podczas ostatniej edycji zawodów również i tym razem ściągnęła spore zainteresowanie. Walka robotów na piły, noże, młoty i kilofy, a wszystko w zamkniętej – dla bezpieczeństwa widzów – klatce to nie lada gratka dla wszystkich miłośników destrukcji.

Roboty przemysłowe, treningowe i łaziki

 Siedem robotów przygotowanych przez zespoły z całego kraju zgłoszono do konkursu „Freestyle”.  

„Hunterek” na przykład jest łazikiem marsjańskim, którego zbudowali Dominik Próchnik, Kacper Kozioł i Paweł Wojdyła, uczniowie technikum z Jasła. Konstrukcja łazika jest przystosowana do pokonywania trudnego terenu, a poruszający się w pionie chwytak może przenosić przedmioty ważące nawet kilogram.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej Magdalena Pasiewicz
Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej

– To projekt budżetowy, ale w listopadzie zajęliśmy z nim trzecie miejsce na zawodach łazików w Rzeszowie, a teraz chcieliśmy go zaprezentować na Robotic Arenie – wyjaśnia Dominik Próchnik. – Budowa tego typu konstrukcji pozwala nam na wykorzystanie wiedzy zdobytej w technikum i zdobywanie nowych umiejętności, a robotyka jest dziedziną, którą chcielibyśmy się zająć po szkole średniej – dodał.

Pojawił się też groźnie brzmiący „Likwidator”. Okazał się maszyną zbudowaną przez zespół warszawskich licealistów, którą można wykorzystać do nauki gry w tenisa stołowego. Robota można zaprogramować, by wystrzeliwał piłeczki z określoną siłą i rotacją w różne kierunki, co umożliwia trening ich odbijania.

Robotic Arena 2023 - to nie baśnie Lema 

W trakcie zawodów zaprezentowali się też studenci z Koła Naukowego Robotyków „KoNaR”. Na swoim stoisku zaprezentowali m.in. robota pirotechnicznego „Ariadna” oraz system hydroponiczny „Luna”. A warto dodać, że podobne wynalazki cieszą się już uznaniem wielkich firm, czy nawet wojska, które testuje je w użytku. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej Magdalena Pasiewicz
Robotic Arena 2023 na Politechnice Wrocławskiej

Podczas wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych miłośników robotyki. Tym razem organizatorzy przygotowali dla nich warsztaty z podstaw programowania i elektroniki, druku 3D i tworzenia gier, a także wykład „Kiedy roboty zamieszkają w domach?”. Zajęcia prowadził Dawid Stanasiuk z ,,Mimir - Cyfrowa Edukacja''.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl