wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wakcje z Mikrograntami we Wrocławiu

Będzie zielono, smacznie, modnie i sąsiedzko. A nawet fantastycznie! Bo jak inaczej opisać pokaz… latających smoków? Choć przesilenie letnie wypada w czerwcu, dla programu Mikrogranty to sierpień jest miesiącem kulminacji projektowych atrakcji. I nieważne, że wraz z nim kończą się wakacje – niejedna inicjatywa zaprosi nas jeszcze we wrześniu, bo do tego czasu mogą być realizowane zwycięskie propozycje II naboru w 2024 roku.

Reklama

Całe kalendarzowe lato z Mikrograntami to wydarzenia z zakresu animacji, sztuki i rekreacji, których wybrane przykłady opisujemy poniżej. Poznajcie wiodące tematy w każdej z trzech ścieżek programu: dla osób fizycznych i grup nieformalnych, organizacji pozarządowych i młodzieży.

Na zielono

Tak zwany nabór letni to doskonała okazja do działań plenerowych i cieszenia się soczystą zielenią przyrody wokół. To czas, kiedy chętnie „Idziemy w naturę” – jak głosi tytuł projektu Yulii Reznik, zapraszającej na międzykulturowe (skierowane do dzieci polskich, ukraińskich i romskich) warsztaty przyrodnicze na Brochowie i Jagodnie. Gra terenowa w parku Brochowskim udowodni, że zieleń to najlepszy plac zabaw, w planie są też warsztaty o zapylaczach oraz z wykorzystaniem sprzętu arborystycznego. Z kolei północne obszary atrakcyjne przyrodniczo – czyli teren wzdłuż Widawy – przybliży nam „Słowiańskimi klimatami” grupa Zawidawskie Wiedźmy. W cyklu warsztatów i spacerów poznamy rodzime zioła, wypleciemy wianki i, jak w poprzednim projekcie, lepiej poznamy pszczoły i inne owady zapylające kwietne łąki.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: W programie są także wymiany ubrań Piotr Góra
W programie są także wymiany ubrań

Modnie i eko

Ekologia w obszarze mody jest obecna w różnych odsłonach w każdej ścieżce programu. Realizatorka Anastasiia Soliarska powróciła wraz ze swoją mamą Iryną z drugą odsłoną projektu „ArtTrop”. Tym razem panie wcielą się w rolę stylistek, a także nauczą nas przerabiać swoje ubrania, np. zakrywając plamy oryginalnymi nadrukami z drewnianych matryc, tradycyjnych wśród kultur śródziemnomorskich. Przygotujemy też ubranka dla czworonożnych przyjaciół, a w finale inicjatywy wymienimy się ubraniami podczas sąsiedzkiego swapu. Tego typu „wymianka” zaplanowana jest też w projekcie „Moda w obiegu” jednej z grup młodzieżowych, chcącej edukować na temat wagi ekologicznego podejścia do naszej garderoby. Podobne idee sprzeciwiania się fast fashion przyświecają Stowarzyszeniu Too Many Hobbies. Cykl warsztatów upcyklingowania ubrań to m.in. nauka szycia i modyfikowania krojów i nadruków termotransferowych. Pracować będziemy na wcześniej zebranej odzieży używanej.

Smacznie i sąsiedzko

Są też pomysły, które cieszą się powodzeniem w każdym kolejnym naborze, jak spotkania przy wspólnym stole! Oprócz sąsiedzkiej biesiady możemy też sami spróbować swych sił w gotowaniu i wspólnie poćwiczyć przygotowywanie posiłków. Grupa młodzieży z Kozanowa zauważyła, że to zazwyczaj starsi uczą tego młodszych. W „Koziej integracji” chcą te role odwrócić i nauczyć dorosłych oraz seniorów kilku swoich przepisów. W finale projektu czeka nas piknik, a po drodze gra terenowa w parku Zachodnim. Ostatnie spotkanie projektowe na kocyku na trawie to również plan duetu „Nowy Sezon”, powracającego do ścieżki dla grup nieformalnych. Tym razem ich nietypowe warsztaty kulinarne na Ołbinie i Nadodrzu skoncentrują się na wszystkich pięciu zmysłach. Poznając jedzenie przez ich pryzmat, z pewnością rozsmakujemy się jeszcze bardziej!

Śladami pamięci i wyobraźni

Uwagę przykuwają też projekty sięgające albo w głąb przeszłości, albo puszczające wodze fantazji. Do pierwszej kategorii należy z pewnością tożsamościowy „Między nami sąsiadami!”, mający na celu stworzenie społecznej kroniki Zakrzowa. Podczas „dyżurów wspomnień” będzie można zebrać wywiady z osobami mieszkającymi na tym osiedlu oraz podzielić się pamiątkami, takimi jak: zdjęcia czy wycinki z gazet. Planowane są też dwa spacery z przewodnikiem, ożywiające historię.

Podobnie stanie się w projekcie „Sztuka pamięci. Tu przeplata się przeszłość z przyszłością” Stowarzyszenia Nasze Pracze. Motywem przewodnim projektu jest niezwykła pamiątka, czyli odpis pamiętnika włoskiego jeńca, który przebywał w czasie II wojny światowej w Praczach Odrzańskich. Stanowi on inspirację dla szeregu wydarzeń: od warsztatów kaligrafii i tworzenia kapsuły czasu, po spacer architektoniczno-przyrodniczy i podwieczorek muzyczny.

Najdalej, bo za XV wiek, sięgnie za to grupa młodzieżowa z projektu „Średniowieczne Przedmieście”. Podwórko przed Centrum na Przedmieściu przemieni się w średniowieczny dwór z targiem, karczmą, a nawet strzelnicą. Spróbujemy swych sił w fechtunku i weźmiemy udział w małej grze terenowej. W tym wypadku nie zabraknie też wątku fantastycznego, organizatorzy zapraszają bowiem na... pokaz latających smoków.

Dla mikrouczestników

Wreszcie, nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych mieszkańców i mieszkanek Wrocławia. W ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych zwyciężyły aż dwie propozycje, które zachęcają do kreatywnie i zdrowo spędzonego czasu ze swoimi dziećmi. Dla tych najmniejszych, bo w wieku do 18. miesiąca życia wraz z opiekunami, przygotowano „Baby Yoga Club!”, czyli międzykulturowe warsztaty ruchowo-oddechowe. Olena Daleka, która w zeszłym roku realizowała projekt jogi dla kobiet w ciąży, tym razem zaprasza na cztery spotkania w parku Grabiszyńskim, które wzmocnią nie tylko układ mięśniowo-nerwowy, ale też więź z dzieckiem, a kobietom pomogą zregenerować ciało po porodzie.

Nieco starsze dzieci – od 1 do 4 lat – organizatorzy zapraszają wraz z opiekunami na projekt debiutującej w programie Justyny Kubec. „LATO w Parku na Niskich Łąkach. Warsztaty artystyczno-przyrodnicze dla najmłodszych” to cztery zajęcia w sierpniowe poniedziałki i środy, których tytuły układają się w nazwę trwającej właśnie pory roku. W ich programie m.in. zabawa w cukiernię z pomocą mas sensorycznych oraz naturalna drukarka, czyli odbijanie liści i kwiatów na materiale.

Jak dołączyć?

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach programu Mikrogranty są bezpłatne, jednak na wiele z nich obowiązują zapisy prowadzone w różnej formie: przez formularz internetowy, mejl lub telefon. Wydarzenia są też otwarte dla wszystkich. Bez względu na narodowość – a w dodatku wiele projektów oferuje wsparcie w tłumaczeniach, najczęściej na język ukraiński. Bez względu na wiek – często spotykamy się w ramach międzykulturowej integracji, jednak istnieją wydarzenia skierowane do danej grupy, np. młodzieży lub osób w wieku senioralnym. Bez względu na poziom umiejętności – wydarzenia w ramach Mikrograntów są po to, abyśmy wspólnie się czegoś nauczyli lub po prostu spędzili czas w sąsiedzkiej, miłej atmosferze.

Gdzie znaleźć wszystkie potrzebne informacje? Zajrzyjcie na strony internetowe: ścieżka dla osób fizycznych i grup nieformalnych: www.instytutkultury.pl/mikrogranty; ścieżka dla NGO i nieformalnych grup młodzieżowych: www.fundacja-umbrella.org.pl/mikrogranty-ngo i www.fundacja-umbrella.org.pl/mikrogranty-mlodziezowe. Znajdują się też na mediach społecznościowych www.facebook.com/mikrogranty. Dowiecie się też tam o pozostałych, równie ciekawych projektach realizowanych w ramach letniego naboru. A osoby chcące dołączyć do programu w roli realizatorów i realizatorek swoich pomysłów mogą wziąć udział w następnym naborze, który odbędzie się już od 1 do 15 września.

WYDARZENIA

Idziemy w naturę. Międzykulturowe warsztaty przyrodnicze

3.08, godz. 10-13 | Leć w kulki dla zapylaczy (warsztaty przyrodnicze), park Brochowski

17.08, godz. 10-13 | Najstarsze drzewa Brochowa (warsztaty przyrodnicze), park Brochowski

zapisy: smart.child.in.wro(at)gmail.com

Słowiańskie klimaty nad Widawą. Cykl warsztatów i spacerów

3.08, godz. 11 | „Święte zioła Słowian” warsztaty Słowiańskie Kadzidła, CAL Psie Pole

17.08, godz. 11 | „Słowiański Krąg” warsztaty plecenia wianków, wały nad Widawą, a w razie niepogody CAL Psie Pole

zapisy: https://bit.ly/slowianskieklimaty

Art Trop po nitce do kłębka. Nie wyrzucaj, przerabiaj!

10.08, godz. 14-18 | Warsztaty śródziemnomorskiego zdobienia tkanin, Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5

17.08, godz. 14-18 | Przeróbka zniszczonych tekstyliów na ubranka dla pupili, Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5

24.08, godz. 14-18 | Warsztaty barwienia i zdobienia ubrań, Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5

25.08, godz. 15-18 | Finał: Spotkanie „Pogaduszki o recyklingu” i swap ubraniowy, Infopunkt Nadodrze, Łokietka 5

zapisy: bit.ly/ArtTrop_warsztaty_zapisy

Moda w obiegu

14.09, godz. 14-17 | Wykład i swap ubraniowy, skwer św. o. Damiana de Veuster

wydarzenie otwarte

Twórcze Upcyklingowe Przemiany – Ożyw Swoją Szafę i Wspieraj Zrównoważoną Modę

12.08 godz. 17-19 oraz 18.08 godz. 12-14 | Zbiórka odzieży, Szańce Wyobraźni, ul. Na Szańcach 14/2, siedziba Rady Osiedla Ołbin

24.08 godz. 11-15, 25.08 godz. 11-15 oraz 31.08 godz. 11 – 15 oraz

1.09 godz. 11-15 | Warsztaty, Szańce Wyobraźni ul. Na Szańcach 14/2, siedziba Rady Osiedla Ołbin

zapisy: stowarzyszenietoomanyhobbies(at)gmail.com

15.09 godz. 12 | Pokaz mody, skwer Ludzi ze Znakiem P

wydarzenie otwarte

Kozia integracja

11.09, godz. 16 | Warsztaty kulinarne „Gotuj z Kozą”, CAL Kozanów – Dokerska 7D

zapisy: ewelina.muchorowska(at)onet.pl

14.09, godz. 11 | Gra terenowa „Zbawienie w lesie”, park Zachodni

wydarzenie otwarte

15.09, godz. 13 | Piknik „Koza z kawką”, park Zachodni

wydarzenie otwarte

Ćwiczenia z jedzenia na Nadodrzu i Ołbinie

1.08, godz. 17.30-19.30 | Warsztaty: Zmysł smaku, Klub Pod Kolumnami, plac św. Macieja 21

8.08, godz. 17.30-19.30 | Warsztaty: Zmysł węchu, Klub Pod Kolumnami, plac św. Macieja 21

22.08, godz. 17.30-19.30 | Warsztaty: Zmysł dotyku, Klub Pod Kolumnami, plac św. Macieja 21

29.08, godz. 17.30-19.30 | Warsztaty: Zmysł wzroku, Klub Pod Kolumnami, plac św. Macieja 21

zapisy na każde spotkanie osobno przez formularz:https://bit.ly/cwiczenia-z-jedzenia

7.09, godz. 12.30-14.30 | Finał: spacer połączony z piknikiem, zmysł słuchu, zbiórka w parku Edyty Stein przy wejściu na plac zabaw

zapisy: https://bit.ly/cwiczenia-z-jedzenia

Między nami sąsiadami. Społeczna kronika Zakrzowa

28.07, godz. 17-19 | I spacer, ul. Księżycowa 1

4.08, godz. 17-19 | II spacer, ul. Księżycowa 1

zapisy: https://bit.ly/Między_nami_sąsiadami

4.08, godz. 11-14 | I „dyżur wspomnień”, Pawilon w parku Jedności

11.08, godz. 11-14 | II „dyżur wspomnień”, Pawilon w parku Jedności

18.08, godz. 11-14 | III „dyżur wspomnień”, Pawilon w parku Jedności

wydarzenie otwarte

7.09 | Finał, więcej informacji wkrótce

Sztuka pamięci. Tu przeplata się przeszłość z przyszłością

4.08, godz. 16-19 | Spacer historyczno-architektoniczny „Sztuka wokół nas” i minigra terenowa z niespodzianką, Kampus Pracze, Sieć Badawcza Łukasiewicz-Port, ul. Stabłowicka 147

11.08, godz. 11-14 | Rodzinne warsztaty malarskie w plenerze „Pamięć miejsc”, ogród za plebanią przy kościele pw. św. Anny na Praczach Odrzańskich, ul. Brodzka 163

1.09 godz. 12-15 | Warsztaty tworzenia kapsuły czasu „Podróż w czasie”, Eko Park na Stabłowicach, Parki ESK, ul. Starogajowa 100

8.09, godz. 16-19 | Warsztaty kaligraficzno-artystyczne „Kartka z pamiętnika”, CAL na Maślicach, ul. Suwalska 11.

22.09, godz. 16.30-20.30 | Podwieczorek muzyczny „Razem w przyszłość”, występ zespołu Ines&Kamil Duo, aula Kampusu Pracze, Sieć Badawcza Łukasiewicz-Port, ul. Stabłowicka 147

zapisy: www.naszepracze.pl lub przez SMS +48 503 179 291

Średniowieczne Przedmieście

10.08, godz. 14-18 | Kiermasz średniowieczny z atrakcjami, Centrum na Przedmieściu ul. Prądzyńskiego 39a

wydarzenie otwarte

Baby Yoga Club! Międzykulturowe warsztaty ruchowo-oddechowe dla rodziców z dziećmi (Grabiszyn-Grabiszynek)

18.08, godz. 11 | Wzmacnianie układu mięśniowego i nerwowego niemowląt, park Grabiszyński, polana przy kontenerze ESK

25.08, godz. 11 | Wzmacnianie więzi dziecka z rodzicem poprzez ćwiczenia, park Grabiszyński, polana przy kontenerze ESK

1.09 i 8.09, godz. 11 | Regeneracja po porodzie oraz wzmocnienie i uelastycznienie ciała podczas opieki nad dzieckiem, park Grabiszyński, polana przy kontenerze ESK

zapisy: bit.ly/BabyYogaClub

LATO w parku na Niskich Łąkach. Warsztaty artystyczno-przyrodnicze dla najmłodszych

7.08, godz. 16.30-19.30 | L: Lody. Sensoryczna cukierenka, park Na Niskich Łąkach

14.08, godz. 16.30-19.30 | A: A teraz powiedz: seeeer! Pamiątka z wakacji we własnoręcznie stworzonej kwiatowej ramce, park Na NiskichŁąkach

21.08, godz. 16.30-19.30 | T: Teatr owadzi, park Na Niskich Łąkach

26.08, godz. 16.30 – 19.30 | O: Oława. Dom żab i czapli, park Na Niskich Łąkach

zapisy: www.bit.ly/latowparku

Opracowała Marta Konieczna

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl