Wśród prelegentów są socjolodzy, wykładowcy uczelni z całej Polski, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji miejskich. Dwudniowa konferencja rozpocznie się w poniedziałek 1 czerwca na Wydziale Nauk Społecznych przy ul. Koszarowej.
„Jesteśmy świadkami rodzenia się nowych idei i nowych sił społecznych reprezentujących różnorodne grupy interesów związanych z miastem. Musimy na te zjawiska być otwarci i próbować je zrozumieć.
Myślę, że nie sposób przecenić korzyści płynących z tego rodzaju spotkań. Bez pomocy naukowców, praktyków pozostaniemy wobec nowej rzeczywistości bezradni” – napisał w liście do organizatorów Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
W serii poniedziałkowych prezentacji mówiono m.in. o strategiach konsultacji społecznych w Szczecinie oraz o roli instytucji społecznych w miastach województwa śląskiego.
Socjolożka z Uniwersytetu Wrocławskiego Paulina Olejniczak mówiła konsekwencjach społecznych rewitalizacji wrocławskiego Nadodrza. Bazą jej opinii były badania realizowane w 2009 i 2014 roku w ramach kolejnych edycji Wrocławskiej Diagnozy Społecznej.
Realizowana przez władze Wrocławia rewitalizacja Nadodrza kosztowała do tej pory ok. 142 mln zł. W dużej części obejmowała remonty kamienic w tej części miasta, miejsc publicznych, podwórek, ale także wspieranie inicjatywy kulturalnych, integrujących wspólnoty, itp. – Dostrzegam plusy tego procesu, ale zmiany, które są efektem rewitalizacji Nadodrza nie są na tyle znaczę, aby sprowokowały oddolną aktywność – mówiła Paulina Olejniczak.
Do pozytywnych zjawisk zaliczyła wzrost poziomu zaufania do władz lokalnych (prezydenta Wrocławia, rady miasta) i instytucji. Jednak równocześnie mieszkańcy Nadodrza stwierdzili, że to od ich aktywności zależy pojawienie się nowych inicjatyw. – Wzrosło poczucie bezpieczeństwa i zadowolenie z samego miejsca zamieszkania – podkreśliła prelegentka.
Organizatorzy zapowiadają pięć głównych bloków tematycznych dyskusji:
- Procesy społeczne w przestrzeni publicznej miasta
- Instytucje oraz instytucjonalizacja władzy współczesnego miasta
- Miejskość w perspektywie wyzwań rozwojowych
- Rozwój miast i co dalej?
- Jak badać miasto?
Szczegółowy program konferencji TUTAJ