Gdy na drodze jest mgła, widoczność jest mocno ograniczona. Trzeba zachować uwagę i przewidywać, bo coś może nas nagle na drodze zaskoczyć.
- Dlatego dobrze jest się stosować do prostej zasady – jedziemy z taką prędkością, aby móc zatrzymać się na widocznym odcinku drogi. We mgle nie wiemy, co może nagle pojawić się przed naszym samochodem. Prosimy wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę, która pozwoli nam w odpowiedni sposób zareagować - informują policjanci.
Chcesz użyć świateł przeciwmgłowych? Przeczytaj!
Prawo o ruchu drogowym informuje: Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami. A ponadto...
Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
- włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
- poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
Kierujący innym pojazdem niż pojazd silnikowy jest obowiązany:
- włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
- korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
Źródło: lubuska.policja.gov.pl