wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Zdjęcie poglądowe Fot. Pixabay
Zdjęcie poglądowe

W poniedziałek, 7 marca na posiedzeniu Rady Ministrów w trybie pilnym przyjęto projekt ustawy, która ma zostać prawną podstawą dla pobytu uchodźców w naszym kraju, ale też gwarantować wsparcie Polakom, którzy przyjmą Ukraińców pod swój dach. We wtorek, 8 marca projekt ustawy będzie przedmiotem obrad Sejmu, a kolejnego dnia prawdopodobnie Senatu.

Reklama

Od czasu rozpoczęcia konfliktu do Polski trafiło już 1 mln 85 tys. uchodźców i ta liczba będzie wzrastać. W niedzielę, 6 marca 142 tys. obywateli Ukrainy przekroczyło granicę, a w poniedziałek (zaledwie do godziny 11.00) było to 60 tys. uchodźców.

– Wprowadzamy zasadę, że przekroczenie granicy w okresie konfliktu zbrojnego zarejestrowane przez Straż Graniczną daje obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w naszym kraju przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia – zapowiedział minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. 

Legalny pobyt, pesel dla uchodźców

Dzięki specjalnej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w RP przez 18 miesięcy na zasadach legalnych i będą mogli przedłużyć ten okres do trzech lat. Pracodawca będzie musiał zgłosić, że zatrudnił osobę z Ukrainy w ciągu 7 dni na stronie internetowej praca.gov.pl.

Każdy uchodźca otrzyma nr PESEL, dzięki któremu będzie mógł korzystać z ulg, tworzyć profil zaufany, zakładać firmę. Przeznaczono na ten cel specjalny fundusz. 

Wsparcie finansowe dla osób, które przyjmą Ukraińców

W ramach ustawy możliwe będzie przekazanie wsparcia finansowego Polakom, którzy pod swój dach przyjęli ukraińskie rodziny – to 40 zł dziennie na osobę, czyli ok. 1200 zł miesięcznie, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy.

Uchodźcy z Ukrainy, po zarejestrowaniu się, będą mogli otrzymać jednorazowe wsparcie w wys. 300 zł.

Włączenie uchodźców z Ukrainy do systemu szkolnictwa i ochrony zdrowia

Rząd potwierdził również, że zapewni odpowiednie regulacje, które będą miały na celu włączenie obywateli Ukrainy do szkół i systemu ochrony zdrowia (NFZ) na zasadach ogólnych. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji 7 marca podkreślał, że w żadnym z tych przypadków obywatele ukraińscy nie będą uprzywilejowani. – Nie będą mieli w żadnym z tych obszarów praw i możliwości większych niż obywatele polscy – mówił premier.

Umożliwiona zostanie kontynuacja edukacji dla dzieci i młodzieży. Premier podkreślał, że już w poniedziałek 7 marca organizowane są specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z domów dziecka. 

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej zwróciła też uwagę, że aby zorganizować opiekę dla dzieci do lat trzech, samorządy będą mogły podejmować decyzję o tworzeniu dodatkowych miejsc wsparcia opieki żłobkowej, z której dzieci z Ukrainy będą mogły korzystać.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl