wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Lekcja z krukiem na ramieniu? Takie rzeczy tylko w IV LO
Kliknij, aby powiększyć
Kruk Ronin, który odwiedza uczniów IV LO fot. Tomasz Hołod
Kruk Ronin, który odwiedza uczniów IV LO

Bywa, że zachowuje się jak lew. Jest pewny siebie, ale też mądry i ciekawski. Uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Świstackiego odwiedza kruk Ronin. Szkoła od dawna jest związana z tymi ptakami. Jej patronem jest Stefan Żeromski, autor noweli „Rozdziobią nas kruki, wrony”, przed wejściem do budynku stoi krasnal z krukiem, a tego prawdziwego można spotkać na... lekcjach historii. Zobaczcie zdjęcia i film!

Reklama

Poznajcie Ronina  młodego kruka, który odwiedza uczniów

Ronin, nazywany przez domowników częściej Ronem, jest młodym, półrocznym krukiem zakupionym w legalnej, polskiej hodowli i zarejestrowanym w celach hodowlanych w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Jego właścicielem jest Dawid Graczyk, nauczyciel historii LO nr IV we Wrocławiu im. Stefana Żeromskiego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kruk Ronin i jego właściciel - Dawid Graczyk fot. Tomasz Hołod
Kruk Ronin i jego właściciel - Dawid Graczyk

Ron na co dzień mieszka w podwrocławskiej miejscowości Rogoż. Posiada dużą wolierę (wymóg hodowlany), ale popołudnia i wieczory spędza w domu właściciela. Tam bawi się i dokazuje, jak młody szczeniak – opowiada jego właściciel. Z uwagi na swój młody wiek oraz dużą inteligencję charakteryzującą ten gatunek ptaka, interesuje się wszystkim i wszystkiego musi dotknąć dziobem.

Zobaczcie zdjęcia z lekcji z krukiem w IV LO!

Jaki jest kruk Ron?

Ron, jak każdy kruk, wykazuje niebywałe umiejętności społeczne. Szybko się uczy i przystosowuje do nowych sytuacji. Domowników traktuje w odmienny sposób: córki historyka jak partnerki do zabawy lub same zabawki, żonę z pewną dozą miłości. A samego historyka? 

Kiedy Ronin jest wesoły, siedzi na ramieniu, sympatycznie mruczy albo układa dziobem moją fryzurę. Kiedy jest stęskniony, to radośnie macha skrzydłami, całym sobą pokazuje radość i przywiązanie. Z kolei gdy jest zły, potrafi się obrazić, pokrakiwać, stroszyć pióra, jeżyć się jak groźny pies, a nawet mnie dziobnąć. Czasem, gdy wejdę do niego do klatki, to nie chce zejść z grzędy, wtedy muszę z nim porozmawiać, przeprosić za coś, nosem pomiziać po dziobie. Z krukiem nawiązuje się niesamowicie bliską relację, wręcz taką jak człowiek z człowiekiem.
Dawid Graczyk, właściciel kruka i nauczyciel historii w IV LO

– W domu mamy też koty. Oczywiście to Ronin jest na samej górze w tej hierarchii, a koty są mu podporządkowane. Na początku, gdy był pisklakiem, baliśmy się, czy koty go nie odłowią, ale już od samego początku wykazywał pewność siebie. Miało się wrażenie, że widziało się ptaka, ale z zachowania lwa. On już w tym najmłodszym wieku przeganiał koty od miski, pierwszy się pożywiał i tak mu zostało – opowiada Pan Dawid.

Ożywia lekcję historii i fascynuje uczniów

Ron czasami odwiedza uczniów IV LO – urozmaica lekcje, skupia uwagę i fascynuje. Kruk jest obecny nawet wtedy, gdy nie przychodzi do szkoły, ponieważ młodzi wciąż się o niego dopytują: „a co tam u Ronina?”. 

Wydaje się, że Ron rzeczywiście zaczyna być maskotką uczniów. Bo ludzie od zawsze potrzebowali zwierząt. Ich obecność to nie tylko pomoc, ale też radość, ciepło, bezpieczeństwo czy forma terapii w trudnych chwilach.
Dawid Graczyk, właściciel kruka i nauczyciel historii w IV LO

– Mam nadzieję, że Ron, czyli ptak, który jest na co dzień niedostępny dla przeciętnego człowieka, przyniesie dużo radości i pięknych wspomnień tym młodym ludziom – dodaje pan Dawid.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl