wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Niezwykła akcja w USK przy ul. Borowskiej. Pacjent z Norwegii oczekuje na nowe serce [ZDJĘCIA]

Pacjent, który do Wrocławia przyleciał specjalnym lotniczym ambulansem z Tromsø w Norwegii ma już wszczepioną specjalną pompę i czeka na nowe serce. Poznajcie ciąg dalszy niezwykłej akcji przeprowadzonej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu. Jakie są dalsze opcje i rokowania?

Reklama

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o akcji na wrocławskim lotnisku i w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Specjalnym lotniczym ambulansem z Tromsø w Norwegii do Wrocławia przyleciał pacjent po… nowe serce.

– Transport do Polski był dla mężczyzny jedyną szansą, głównie dlatego, że w Norwegii nie znaleziono dla niego odpowiedniego dawcy. W tej chwili możemy zdradzić, że pacjent jest Polakiem, ma około 50 lat i pracuje w Norwegii. Kilka dni temu doznał rozległego zawału serca, jego stan był bardzo poważny. Tutaj do akcji włączył się USK, który przyjął pacjenta pod swoje skrzydła – relacjonowali przedstawiciele wrocławskiego szpitala.

USK informuje o dalszych losach pacjenta z Norwegii

Z informacji publikowanych przez USK wynika, ze Polak z Norwegii jest już po zabiegu wszczepienia pompy HeartMate 3 LVAD. Urządzenie zapewnia mu długoterminowe wspomaganie krążenia. Pacjent odzyskał przytomność, a jego stan jest stabilny. Został ekstubowany, czyli poddany procesowi usunięcia rurki intubacyjnej z tchawicy. Udało mu się już nawet zamienić kilka słów z lekarzami.

Jak podkreśla Jakub Jankowski, koordynator VAD (Ventricular Assist Device - urządzenie wspomagające pracę komór) nie było chwili do stracenia. 

Czas był naszym wrogiem - należało podjąć szybką i optymalną decyzję, co zrobić z pacjentem w trakcie oczekiwania na dawcę. Uwzględniając jego stan, zdecydowaliśmy, że wszczepienie HeartMate 3 to jedyne wyjście. Najważniejsze było dla nas ratowanie jego życia
Jakub Jankowski, koordynator VAD

Pacjent po zawale czeka na serce

Przedstawiciele szpitala z ul. Borowskiej dodają, że współczynnik przeżycia pacjentów z HeartMate 3 jest bardzo wysoki, a ci, którzy mają taką pompę, zyskują szansę na dłuższe życie. Oczywiście to nie wyklucza tradycyjnego przeszczepu serca, zapewnia jednak długoterminową stabilizację, zanim znajdzie się odpowiedni dawca.

USK podkreśla, że wszystko to było możliwe tylko dzięki doskonałej pracy chirurgów, kardiologów, anestezjologów, pielęgniarek i koordynatorów. Wśród nich są m.in.: dr Roman Przybylski, główny operator; pierwszy asystent dr hab. Tomasz Hrapkowicz, drugi asystent dr Maciej Bochenek i Jakub Jankowski, koordynator VAD.

USK/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama